Radio Opole » Kultura i rozrywka
2018-08-09, 16:30 Autor: Katarzyna Zawadzka

Pokazywali, czym są dobra fotografia i film. Warsztaty w GSW

Warsztaty w GSW [fot. Katarzyna Zawadzka]
Warsztaty w GSW [fot. Katarzyna Zawadzka]
Młodzi ludzie poznawali tajniki tworzenia fotografii i filmów. Warsztaty w Opolu zorganizowała Galeria Sztuki Współczesnej we współpracy z firmą Canon Polska.
Młodzież w wieku od 13 do 18 lat mogła uczyć się od profesjonalnych fotografów i filmowców. Jak podkreśla Justyna Bartman z firmy Canon, zajęcia mają nie tylko nauczyć dokumentowania rzeczywistości od postaw, ale także uwrażliwić młodych ludzi.

- Skupiamy się na społeczno-ekonomicznych tematach - mówi Bartman. - Celem tego projektu jest między innymi rozpowszechnianie celów zrównoważonego rozwoju, 17 kroków do lepszego życia, które zostały wskazane przez ONZ. Przy okazji uczymy ich postrzegania świata w taki sposób, aby szukali lokalnych historii i te cele próbowali sami realizować - dodaje.

- Chcemy pokazać młodym ludziom, czym jest fotografia i dobry film - mówi Piotr Małecki, fotograf i filmowiec. - Wydaje mi się, że najczęstszym błędem jest to, że w ogóle nie myśli o kompozycji obrazu, po prostu patrzy się tylko na wujka i ciocię lub własne dziecko, jak bawi się na plaży, ale nie myśli się o tym, co jest przed i za, jak skomponować to zdjęcie. Koncentrujemy się tylko na tym, co ta osoba w danym momencie robi. Mówimy, żeby spojrzała w obiektyw i wtedy się naciska spust, to wszystko. Natomiast warto przy robieniu takich zdjęć myśleć o tym, aby było ono ładnie skomponowane, żeby nie krzywił się horyzont, żeby coś więcej wydarzyło się na tym zdjęciu - dodaje.

Takie warsztaty fotograficzne w Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu zorganizowano już po raz drugi. Poprzednie towarzyszył prezentacji wystawy World Press Foto.
Justyna Bartman
Piotra Małecki

Kultura i rozrywka

2018-12-12, godz. 10:00 Rusza wspólny jarmark Krapkowic i Gogolina. Potrwa 4 dni, a będzie można zobaczyć żywą szopkę Cztery dni potrwa krapkowicko-gogoliński jarmark bożonarodzeniowy. Od jutra (13.12) do niedzieli (16.12) na krapkowickim rynku będzie można skorzystać z wielu ... » więcej 2018-12-12, godz. 06:54 VI Koncert w Tonacji Śląska i jubileusze Filharmonia Opolska we wtorkowy wieczór rozbrzmiewała muzyką ludową i gwarą śląską. Wszystko za sprawą jubileuszu Zespołu Pieśni Ludowej Silesia z Łubnian i 2 ... » więcej 2018-12-11, godz. 17:00 Języki obce znają śpiewająco. IX Powiatowy Konkurs Piosenki Obcojęzycznej w opolskim "Staszicu" Udowadniają, że zagraniczna piosenka może być świetnym sposobem na łatwą i przyjemną naukę języka obcego. Blisko 60 uczestników mierzyło się na scenie Zespołu ... » więcej 2018-12-11, godz. 13:30 Henryk Jaschik znów ozdobił dom i podwórko tysiącami lampek świątecznych [ZDJĘCIA] Około 41 tysięcy świątecznych lampek będzie w tym roku zdobić posesję państwa Jaschików z Krapkowic. Henryk Jaschik, emerytowany kierowca autobusów, zajmuje s ... » więcej 2018-12-11, godz. 11:15 Zmierzch Imperium. Wystawa fotografii Ryszarda Kapuścińskiego Muzeum Regionalne w Głogówku przygotowało wystawę, która powstała we współpracy z Fundacją im. Ryszarda Kapuścińskiego - Herodot. 'Zmierzch Imperium' to wysta ... » więcej 2018-12-11, godz. 09:00 Po śląsku w jubileusz. Przed nami koncert "W tonacji Śląska" Rok jubileuszowy podsumują koncertem. W Filharmonii Opolskiej odbędzie się 6. edycja koncertu 'W tonacji Śląska'. W tym roku będzie to święto potrójne - jubil ... » więcej 2018-12-10, godz. 21:00 Polski rok 1918 w podręcznikach do nauczania historii. Premiera książki w opolskiej MBP - Podręcznik historyczny dla przeciętnego człowieka to często pierwszy i ostatni tom historyczny z jakim się w życiu spotka - powiedział podczas premiery ksią ... » więcej 2018-12-10, godz. 20:00 Mieszkańcy stolicy regionu odkrywali tajemnice, jakie skrywa opolska katedra Krzysztof Ogiolda, autor szesnastu tekstów, które ukazały się w najnowszej publikacji poświęconej opolskiej świątyni podczas spotkania w Miejskiej Bibliotece ... » więcej 2018-12-10, godz. 16:30 105 Pomników Historii na stulecie odzyskania przez Polskę Niepodległości. Wśród nich dwie perły z Opolszczyzny Prezydent Andrzej Duda wpisał kolejne 14 zabytków na listę polskich Pomników Historii. Ten tytuł otrzymują wyjątkowe obiekty o najwyższych w skali kraju warto ... » więcej 2018-12-10, godz. 15:46 Wystartowały Kulturalia. Ponad 40 wydarzeń na Uniwersytecie Opolskim Rozpoczęły się Kulturalia Uniwersytetu Opolskiego. Dla studentów przygotowano blisko 40 wydarzeń. Na niektóre zajęcia już brakuje wolnych miejsc. Święto Kultu ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »