Radio Opole » Kultura i rozrywka
2018-08-09, 16:30 Autor: Katarzyna Zawadzka

Pokazywali, czym są dobra fotografia i film. Warsztaty w GSW

Warsztaty w GSW [fot. Katarzyna Zawadzka]
Warsztaty w GSW [fot. Katarzyna Zawadzka]
Młodzi ludzie poznawali tajniki tworzenia fotografii i filmów. Warsztaty w Opolu zorganizowała Galeria Sztuki Współczesnej we współpracy z firmą Canon Polska.
Młodzież w wieku od 13 do 18 lat mogła uczyć się od profesjonalnych fotografów i filmowców. Jak podkreśla Justyna Bartman z firmy Canon, zajęcia mają nie tylko nauczyć dokumentowania rzeczywistości od postaw, ale także uwrażliwić młodych ludzi.

- Skupiamy się na społeczno-ekonomicznych tematach - mówi Bartman. - Celem tego projektu jest między innymi rozpowszechnianie celów zrównoważonego rozwoju, 17 kroków do lepszego życia, które zostały wskazane przez ONZ. Przy okazji uczymy ich postrzegania świata w taki sposób, aby szukali lokalnych historii i te cele próbowali sami realizować - dodaje.

- Chcemy pokazać młodym ludziom, czym jest fotografia i dobry film - mówi Piotr Małecki, fotograf i filmowiec. - Wydaje mi się, że najczęstszym błędem jest to, że w ogóle nie myśli o kompozycji obrazu, po prostu patrzy się tylko na wujka i ciocię lub własne dziecko, jak bawi się na plaży, ale nie myśli się o tym, co jest przed i za, jak skomponować to zdjęcie. Koncentrujemy się tylko na tym, co ta osoba w danym momencie robi. Mówimy, żeby spojrzała w obiektyw i wtedy się naciska spust, to wszystko. Natomiast warto przy robieniu takich zdjęć myśleć o tym, aby było ono ładnie skomponowane, żeby nie krzywił się horyzont, żeby coś więcej wydarzyło się na tym zdjęciu - dodaje.

Takie warsztaty fotograficzne w Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu zorganizowano już po raz drugi. Poprzednie towarzyszył prezentacji wystawy World Press Foto.
Justyna Bartman
Piotra Małecki

Kultura i rozrywka

2018-10-14, godz. 14:33 Zasmakuj historii i... kaszy z ogniska. Trwa kozielski piknik historyczny Strzelaniu z łuku, rzut włócznią lub toporem, a potem odpoczynek przy misce kaszy z mięsiwem, uwarzonym na ognisku. Takie atrakcje czekają na uczestników kozi ... » więcej 2018-10-14, godz. 07:30 "Dobrze jest śpiewać naszemu Panu". Przegląd piosenki religijnej w zabytkowym kościółku Około 30 wykonawców z Opolszczyzny oraz województw ościennych zaprezentowało się w sobotę (13.10) w murach zabytkowego kościoła św. Marcina w Ochodzach. W tym ... » więcej 2018-10-13, godz. 10:17 Twórcy filmów nagrodzeni. "Opolskie Lamy" trafiły do młodych autorów 'Opolskie Lamy' rozdane. Znamy laureatów festiwalu filmowego w Opolu. Uroczysta gala odbyła się w Narodowym Centrum Polskiej Piosenki. » więcej 2018-10-13, godz. 06:15 Przed nami XX. edycja Ogólnopolskiego Przeglądu Piosenki Religijnej Pojawią się zarówno soliści, jak i zespoły. W Ochodzach, w gminie Komprachcice już rusza XX. jubileuszowy Ogólnopolski Przegląd Pieśni Religijnej 'Dobrze jest ... » więcej 2018-10-12, godz. 19:39 Musicalowe klimaty na koncercie otwierającym VIII Dobrodzień Classic Festival Utwory z najpiękniejszych musicali zabrzmią w sobotę (13.10) w Ozimku. Koncert otworzy VIII edycję Dobrodzień Classic Festival, czyli wydarzenia, które wyrosł ... » więcej 2018-10-12, godz. 17:30 Piosenki o miłości w teatrze Czy można opowiedzieć o różnych odcieniach miłości za pomocą piosenek? Można, zwłaszcza w teatrze - przekonuje reżyser przedstawienia 'Ja mam czas...'. » więcej 2018-10-12, godz. 14:30 Znawcy polskiej piosenki dyskutowali o utworach zaangażowanych Muzeum Polskiej Piosenki zaprosiło do dyskusji o piosenkach zaangażowanych i innych utworach patriotycznych znawców polskiej piosenki, ale zajmujących się zup ... » więcej 2018-10-12, godz. 13:15 Środowiskowym Dom Samopomocy w Nysie otworzył swoje drzwi dla odwiedzających Dzień otwartych drzwi trwa w Środowiskowym Domu Samopomocy w Nysie. » więcej 2018-10-12, godz. 12:00 Grodków to nie tylko Elsner. Dzieła Weissa zagrają mistrzowie barokowej lutni Grodków, to miejsce narodzin nie tylko Józefa Elsnera, ale także innego kompozytora - Silviusa Leopolda Weissa. Dzieła śląskiego kompozytora i lutnisty doby b ... » więcej 2018-10-12, godz. 10:00 Filharmonia Opolska znów zaczęła "ostrożnie wciągać" przyszłych melomanów Pierwszy w nowym sezonie artystycznym koncert (12.10) z cyklu 'Strefa gwiazd', będzie jednocześnie realizowany w ramach projektu 'filharmonia / ostrożnie, wci ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »