Radio Opole » Kultura i rozrywka
2018-07-14, 09:15 Autor: Mariusz Majeran

Dyktando Niepodległościowe także na Opolszczyźnie

Wielkie Opolskie Dyktando 2017 [fot. Paula Hołubowicz]
Wielkie Opolskie Dyktando 2017 [fot. Paula Hołubowicz]
VI Dyktando Niepodległościowe "Po polsku o historii" do tej pory odbywało się tylko w województwie małopolskim. Organizator - Fundacja "Zawsze Warto" rozszerza swoja akcję na sześć województw, w tym Opolszczyznę.
- Dyktando powstało sześć lat temu, ale z myślą o uczczeniu setnej rocznicy odzyskania naszej niepodległości - dodaje Marek Wasiak, prezes fundacji. - I to dyktando jest jedną z takich form szczególnego uczczenia tego święta, bo przecież ono jest dla nas wszystkich bliskie. A forma bardziej przyjazna jest również dla młodzieży i dla dzieci, niż kolejna akademia. Oczywiście akademie czasem swoją funkcję pełnią i my tu nie zamierzamy z tym zwyczajem walczyć.

Dyktando odbędzie się jednocześnie w trzech kategoriach: szkoły podstawowe, gimnazjalne i licealne. Finałem będzie organizowane w każdym regionie dyktando wojewódzkie.

- Dyktando ma wymiar edukacyjny, ale nie może być zbyt trudne, bo ma mieć charakter zabawy - podkreśla pomysłodawca imprezy.

- Oczywiście nie mamy ambicji, żeby nauczyć historii w tekście, który pisany jest i powinien się zmieścić na jednej stronie kartki. Oczywiście inny jest tekst dla uczniów szkół podstawowych, inny dla gimnazjalistów, inny dla licealistów. Przywołujemy nazwiska ze współczesnej historii Polski, czasem jakieś fakty, czasem jakieś nazwy. To jest krótki tekst.

Fundacja w naszym regionie współpracuje z kuratorium oświaty i Zespołem Szkół Ogólnokształcących nr 2 w Opolu.

Dyktando na etapie szkolnym odbędzie się 9 października, etapy wojewódzkie zaplanowano na 7 listopada.

Radio Opole jest patronem medialnym dyktanda.
Marek Wasiak
Marek Wasiak

Kultura i rozrywka

2018-11-20, godz. 19:00 Inauguracja Artoteki w Galerii Sztuki Współczesnej Tym razem galeria zaprasza miłośników sztuki do odwiedzenia biblioteki i wspólnego odczytu oraz dyskusji o sztuce. Instytucja chce stworzyć swoisty klub czyte ... » więcej 2018-11-20, godz. 16:30 Maraton teatralny w Teatrze im. Jana Kochanowskiego w Opolu Maraton teatralny już w ten weekend czeka na opolan. Widzowie zobaczą 6 spektakli i będą mogli posłuchać dramatoczytania. W Teatrze im. Jana Kochanowskiego w ... » więcej 2018-11-20, godz. 11:00 W kędzierzyńsko-kozielskiej bibliotece dzieci uczą się programować roboty W kędzierzyńsko-kozielskiej bibliotece publicznej ponownie rozpoczęły się spotkania Klubu Kodowania. To już trzeci semestr zajęć, na których dzieci od lat naj ... » więcej 2018-11-20, godz. 05:58 "Ekshumacje żołnierzy Września '39" - Wykład pracownika IPN w kozielskiej Baszcie Na zaproszenie Muzeum Ziemi Kozielskiej do Kędzierzyna-Koźla zawitał Piotr Kędziora-Babiński, pracownik Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa Instytutu Pamięc ... » więcej 2018-11-19, godz. 21:00 Wombat podróżnik odwiedził dzieci w Kędzierzynie-Koźlu Kędzierzyn-Koźle odwiedził Marcin Kozioł. Pisarz i podróżnik autor książek dla dzieci i młodzieży. W dwóch oddziałach Miejskiej Biblioteki Publicznej spotkał ... » więcej 2018-11-19, godz. 19:17 Wernisaż i promocja książki o zwierzętach w opolskim ZOO [ZDJĘCIA] Studenci i opolscy twórcy przez miesiąc obserwowali zwierzęta. Na tej podstawie powstały obrazy, zdjęcia, kolaże i zbiór opowiadań. » więcej 2018-11-19, godz. 17:56 Historia opolskiej piłki ręcznej spisana w książce Czterech autorów przez cztery lata zbierało materiały do książki 'Piłka ręczna w Opolu. Historia nieznana'. » więcej 2018-11-19, godz. 12:51 "Podróże z Andrzejem Stasiukiem" - do piątku MBP czeka na eseje 'Podróże z Andrzejem Stasiukiem' - taki jest tytuł XV Ogólnopolskiego Konkursu na Esej. Miejska Biblioteka Publiczna w Opolu przypomina, że termin składania p ... » więcej 2018-11-18, godz. 20:30 Muzyczna Jesień rozstrzygnięta. Charles Pakowsky z nagrodą główną i sesją w Studiu M Wrocławianie z Charles Pakowsky wygrali „Muzyczną Jesień” w Grodkowie. Kwartet zdobył nagrodę finansową i sesję nagraniową w Studiu M im. SBB Radia Opole. » więcej 2018-11-18, godz. 18:00 "Mały rysunek, ale z dużym kawałkiem historii". Piastowski zamek ma nowy eksponat Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu wzbogaciło się o nowy przedmiot związany z brzeską historią. To rysunek autorstwa Fritza Zastraua, znanego architekta i Tajne ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »