Radio Opole » Kultura i rozrywka
2018-07-14, 09:15 Autor: Mariusz Majeran

Dyktando Niepodległościowe także na Opolszczyźnie

Wielkie Opolskie Dyktando 2017 [fot. Paula Hołubowicz]
Wielkie Opolskie Dyktando 2017 [fot. Paula Hołubowicz]
VI Dyktando Niepodległościowe "Po polsku o historii" do tej pory odbywało się tylko w województwie małopolskim. Organizator - Fundacja "Zawsze Warto" rozszerza swoja akcję na sześć województw, w tym Opolszczyznę.
- Dyktando powstało sześć lat temu, ale z myślą o uczczeniu setnej rocznicy odzyskania naszej niepodległości - dodaje Marek Wasiak, prezes fundacji. - I to dyktando jest jedną z takich form szczególnego uczczenia tego święta, bo przecież ono jest dla nas wszystkich bliskie. A forma bardziej przyjazna jest również dla młodzieży i dla dzieci, niż kolejna akademia. Oczywiście akademie czasem swoją funkcję pełnią i my tu nie zamierzamy z tym zwyczajem walczyć.

Dyktando odbędzie się jednocześnie w trzech kategoriach: szkoły podstawowe, gimnazjalne i licealne. Finałem będzie organizowane w każdym regionie dyktando wojewódzkie.

- Dyktando ma wymiar edukacyjny, ale nie może być zbyt trudne, bo ma mieć charakter zabawy - podkreśla pomysłodawca imprezy.

- Oczywiście nie mamy ambicji, żeby nauczyć historii w tekście, który pisany jest i powinien się zmieścić na jednej stronie kartki. Oczywiście inny jest tekst dla uczniów szkół podstawowych, inny dla gimnazjalistów, inny dla licealistów. Przywołujemy nazwiska ze współczesnej historii Polski, czasem jakieś fakty, czasem jakieś nazwy. To jest krótki tekst.

Fundacja w naszym regionie współpracuje z kuratorium oświaty i Zespołem Szkół Ogólnokształcących nr 2 w Opolu.

Dyktando na etapie szkolnym odbędzie się 9 października, etapy wojewódzkie zaplanowano na 7 listopada.

Radio Opole jest patronem medialnym dyktanda.
Marek Wasiak
Marek Wasiak

Kultura i rozrywka

2018-07-19, godz. 11:10 "Kropkowi" wolontariusze mają pełne ręce roboty. Rusza XII Międzynarodowy Festiwal Piosenki Turystycznej Przyjechali z czterech stron Polski, żeby pomóc w przygotowaniach do XII Międzynarodowego Festiwalu Piosenki Turystycznej Kropka. Ponad 30 wolontariuszy zjech ... » więcej 2018-07-19, godz. 06:30 "Wiwern" szuka nowych członków. Zbiera też na festiwal Słowian i Wikingów Grupa Rekonstrukcji Historycznych 'Wiwern' z Opola ogłosiła nabór dla nowych członków. Organizacja odtwarza kulturę średniowiecznej Europy. Rekonstruuje stroj ... » więcej 2018-07-18, godz. 17:00 "Tarantino" w Opolu. Julia Marcell na Letniej Scenie NCPP Julia Marcell wystąpi w piątek (20.07) na Letniej Scenie NCPP w Opolu. Wokalistka, kompozytorka i autorka tekstów ma na swoim koncie 4 albumy. Wykonuje piosen ... » więcej 2018-07-18, godz. 15:15 Wiolonczeliści z Europy ponownie zjechali się do Nysy. Ruszają koncerty MAW 2018 Wiolonczeliści z całej Europy przyjechali do Nysy by doskonalić swoje umiejętności. Intensywnym warsztatom muzycznym, które trwają od wczoraj (17.07) będzie t ... » więcej 2018-07-18, godz. 12:30 KROPKA w Głuchołazach. Piosenka turystyczna zabrzmi w Górach Opawskich. Radio Opole będzie na miejscu Bez Idola, Wołosatki, Antoni Muracki czy Grupa Bohema - to tylko część artystów, których usłyszymy podczas 12. Międzynarodowego Festiwalu Piosenki Turystyczne ... » więcej 2018-07-16, godz. 20:26 Malowana historia i dziedzictwo przodków rubieży dawnej Rzeczpospolitej Obrazy rubieży dawnej Rzeczpospolitej oglądać można w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu. Chocim, czy Kamieniec Podolski to tylko niektóre z krajobrazów, ... » więcej 2018-07-16, godz. 17:15 Opolanie odkrywali tajemnice Oleskiej Róży Mieszkańcy Opola poznali historię oleskiego kościoła św. Anny - perły architektury drewnianej, która obchodzi w tym roku 500-lecie konsekracji. 'W okręgu oles ... » więcej 2018-07-16, godz. 14:54 Artur Wasążnik debiutuje powieścią "Przemienienie. Zakładnik obietnicy" Ukazała się debiutancka powieść Artura Wasążnika pt. 'Przemienienie. Zakładnik Obietnicy'. Opowiada o zakulisowej walce o władze, spiskach, intrygach i rywali ... » więcej 2018-07-15, godz. 17:00 "Opolanie lubią czytać". Wojciech Mieczysławski o kondycji czytelnictwa w Opolu - Jako bibliotekarz mogę z czystym sumieniem powiedzieć, że opolanie czytają - powiedział w porannej rozmowie „W cztery oczy” Wojciech Mieczysławski, bibliote ... » więcej 2018-07-15, godz. 13:45 Znów tańczyli tango w Opolu. "Ci ludzie mogą być na parkiecie godzinami" Muzykę w rytmie tanga można było usłyszeć wokół opolskiego amfiteatru od 12:00. Na głównej scenie zorganizowano taneczną imprezę Tango Milonga. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »