Radio Opole » Kultura i rozrywka
2018-07-14, 09:15 Autor: Mariusz Majeran

Dyktando Niepodległościowe także na Opolszczyźnie

Wielkie Opolskie Dyktando 2017 [fot. Paula Hołubowicz]
Wielkie Opolskie Dyktando 2017 [fot. Paula Hołubowicz]
VI Dyktando Niepodległościowe "Po polsku o historii" do tej pory odbywało się tylko w województwie małopolskim. Organizator - Fundacja "Zawsze Warto" rozszerza swoja akcję na sześć województw, w tym Opolszczyznę.
- Dyktando powstało sześć lat temu, ale z myślą o uczczeniu setnej rocznicy odzyskania naszej niepodległości - dodaje Marek Wasiak, prezes fundacji. - I to dyktando jest jedną z takich form szczególnego uczczenia tego święta, bo przecież ono jest dla nas wszystkich bliskie. A forma bardziej przyjazna jest również dla młodzieży i dla dzieci, niż kolejna akademia. Oczywiście akademie czasem swoją funkcję pełnią i my tu nie zamierzamy z tym zwyczajem walczyć.

Dyktando odbędzie się jednocześnie w trzech kategoriach: szkoły podstawowe, gimnazjalne i licealne. Finałem będzie organizowane w każdym regionie dyktando wojewódzkie.

- Dyktando ma wymiar edukacyjny, ale nie może być zbyt trudne, bo ma mieć charakter zabawy - podkreśla pomysłodawca imprezy.

- Oczywiście nie mamy ambicji, żeby nauczyć historii w tekście, który pisany jest i powinien się zmieścić na jednej stronie kartki. Oczywiście inny jest tekst dla uczniów szkół podstawowych, inny dla gimnazjalistów, inny dla licealistów. Przywołujemy nazwiska ze współczesnej historii Polski, czasem jakieś fakty, czasem jakieś nazwy. To jest krótki tekst.

Fundacja w naszym regionie współpracuje z kuratorium oświaty i Zespołem Szkół Ogólnokształcących nr 2 w Opolu.

Dyktando na etapie szkolnym odbędzie się 9 października, etapy wojewódzkie zaplanowano na 7 listopada.

Radio Opole jest patronem medialnym dyktanda.
Marek Wasiak
Marek Wasiak

Kultura i rozrywka

2018-09-23, godz. 20:30 Smakołyki, zdjęcia, pokazy i rywalizacja. Taki był IV Festiwal Dzielnic w Opolu IV Festiwal Dzielnic w Opolu to już historia. Głównym punktem był piknik w Parku Miejskim na osiedlu im. Armii Krajowej, gdzie wszystkie dzielnice prezentował ... » więcej 2018-09-23, godz. 18:30 Edukacja przez muzykę - w opolskim amfiteatrze dzień minął pod znakiem bioróżnorodności 'Kraina bioróżnorodności' zawitała dziś (23.09) do Amfiteatru Tysiąclecia w Opolu. To tytuł edukacyjnego pikniku rodzinnego na temat ochrony gatunków zagrożon ... » więcej 2018-09-23, godz. 16:00 Trwa II Wielkie Kolorowanie w Opolu. Dla każdego wystarczy kredek i arkuszy [ZDJĘCIA] Ponad 40 kilogramów kredek mają do dyspozycji uczestnicy drugiej edycji 'Opolskiej Kolorowanki'. W Stegu Arena jest ponad 600 arkuszy formatu A0. » więcej 2018-09-22, godz. 22:07 "Zraniony jeleń" na deskach OTLiA. Za nami premiera! Spektakl 'Zraniony jeleń' zobaczyli premierowo widzowie Opolskiego Teatru Lalki i Aktora. To autorska i teatralna próba odczytania 'Poety w Nowym Jorku' Feder ... » więcej 2018-09-22, godz. 17:15 Kameralistyka w polsko-rosyjskim tonie na festiwalu w Głogówku Polsko-rosyjski program zabrzmi w drugim dniu 26. Śląskiego Festiwalu im. Ludwiga van Beethovena. W repertuarze znajdują się sonaty Scharwenki i Szostakowicza ... » więcej 2018-09-22, godz. 16:01 "Muzyczni giganci" zainaugurowali 26. Śląski Festiwal im. Ludwiga van Beethovena [ZDJĘCIA] Mianem gigantów prowadzący koncert Oskar Koziołek Goetz określił zarówno kompozytorów (Ludwiga van Beethovena i Witolda Maliszewskiego), których dzieła wypełn ... » więcej 2018-09-22, godz. 10:00 Powiat kluczborski i niepodległość kraju były elementami II edycji konkursu "Pstryknij powiat" 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości było tematem przewodnim tegorocznej edycji, zorganizowanego przez starostwo w Kluczborku konkursu „Pstryknij ... » więcej 2018-09-21, godz. 19:00 Nysa pożegna lato. Jedną z atrakcji kolorowy pokaz Występy amatorskich zespołów artystycznych oraz gry i zabawy ruchowe to część atrakcji, które znalazły się w programie nyskiego 'Pożegnania Lata'. » więcej 2018-09-21, godz. 18:00 Dobrodzień pokaże historię lokalną poprzez przedstawienie historyczne 'Zjazd królów, książąt i wszystkich świętych, co w Dobrodzieniu bywali' - taki tytuł nosi projekt realizowany przez Dobrodzieński Ośrodek Kultury i Sportu w r ... » więcej 2018-09-21, godz. 14:30 Wielcy nieobecni zagoszczą w Filharmonii Opolskiej Cykl zakłada występy ośmiu duetów piosenkarskich wywodzących się z prowadzonego od 1991 roku przez Jacka Mełnickiego Opolskiego Studia Piosenki. Kolejny konce ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »