Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-10-09, 20:00 Autor: Katarzyna Doros

"Po polsku o historii". Opolscy uczniowie mierzyli się z Dyktandem Niepodległościowym

Dyktando Niepodległościowe 2018 w Opolu [fot. Katarzyna Doros]
Dyktando Niepodległościowe 2018 w Opolu [fot. Katarzyna Doros]
Dyktando Niepodległościowe 2018 w Opolu [fot. Katarzyna Doros]
Dyktando Niepodległościowe 2018 w Opolu [fot. Katarzyna Doros]
Dyktando Niepodległościowe 2018 w Opolu [fot. Katarzyna Doros]
Dyktando Niepodległościowe 2018 w Opolu [fot. Katarzyna Doros]
Dyktando Niepodległościowe 2018 w Opolu [fot. Katarzyna Doros]
Dyktando Niepodległościowe 2018 w Opolu [fot. Katarzyna Doros]
Punktualnie o 13:00 uczniowie sześciu województw na południu Polski, w tym z Opolszczyzny, wyciągnęli kartki i przystąpili do VI Dyktanda Niepodległościowego „Po polsku o historii”. Inicjatywa związana jest z setną rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości. Dyktando o różnym stopniu trudności jednocześnie przeprowadzono w trzech kategoriach wiekowych: szkoły podstawowe, gimnazjalne i licealne.
- Chodzi tutaj nie tylko o ortograficzną stronę pisania tego dyktanda, ale przede wszystkim o historyczną. Ważna jest sama tematyka, np. w przypadku licealistów dotyczy pokreślenia udziału kobiet w działaniach wojennych - wyjaśnia Małgorzata Kaleta, koordynatorka dyktanda na Opolszczyźnie. - Pisanie nazwisk, nazw instytucji lub takich nazw jak np. Order Virtuti Militari, NSZZ "Solidarność", PRL albo Naczelny Wódz, to myślę, że tu uczniowie mieli najwięcej problemów. Nawet te klasy, które miały wychowanie fizyczne pisały dyktando w strojach sportowych w ławkach na korytarzach. Wszyscy pisali to dyktando - dodaje.

Na napisanie dyktanda wszyscy uczniowie mieli 45 minut. O to, jak młodzież poradziła sobie z historyczno-językowymi zagadkami, zapytaliśmy pierwszoklasistów z II Liceum Ogólnokształcącego w Opolu.

- Było dużo pisania, ręka bolała, ale taka forma dyktanda uważam, że trafia do uczniów - mówi Marta Kuńka.

- Najważniejsze dla mnie było, żeby nazwisko Piłsudski dobrze napisać, żeby nie było wstydu - dodaje Paweł Brajer.

- Pisownia wielkich liter była trudna, bo jednak to historyczne dyktando miało taką formę, że tam się pojawiało dużo nazw własnych - dodaje Martyna Ślusarczyk.

- Na pewno pisownia "mauzerów" mnie zagięła. Nie wiedziałem czy napisać "s", czy "z", było kilka takich zagwozdek, ale to jednak jest dyktando, to jednak ma sprawiać problemy. Był to taki łamacz językowy, więc przypomniało jednak te podstawówkowe dyktanda - dodaje Tobiasz Świtała.

Do Dyktanda Niepodległościowego w całej Polsce zasiedli uczniowie z ponad 1500 szkół.
Finał wojewódzki w Opolu odbędzie się 7 listopada. Radio Opole patronuje medialnie temu wydarzeniu.
Małgorzata Kaleta
Uczniowie

Wiadomości z regionu

2019-02-16, godz. 20:10 Przedszkolaki z Kędzierzyna-Koźla "buźkami" monitorują jakość powietrza W Kędzierzynie-Koźlu nawet dzieci wiedzą, jak rozpoznać, czy powietrze jest dobrej jakości, czy zanieczyszcza je smog. W placówkach oświatowych, zaczynając od ... » więcej 2019-02-16, godz. 18:59 Opolscy strażacy ratowali turystów uwięzionych na wyciągu w czeskim ośrodku narciarskim Filipovice Służby ratunkowe naszych południowych sąsiadów o pomoc poprosiły Specjalistyczną Grupę Ratownictwa Wysokościowego z Głuchołaz. W akcji brał też udział helikop ... » więcej 2019-02-16, godz. 18:40 Dwa autobusy i osobówka zderzyły się na DK 40 w Łące Prudnickiej. Cztery osoby są poszkodowane Mogą być jeszcze utrudnienia na drodze krajowej nr 40 w miejscowości Łąka Prudnicka. Około 17:40 na trasie z Prudnika do Głuchołaz doszło do zderzenia trzech ... » więcej 2019-02-16, godz. 16:41 5-letni chłopiec przygnieciony przez konar drzewa w lesie koło Niemodlina. Jego stan jest ciężki Chłopiec w ciężkim stanie trafił do Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu. - Do wypadku doszło w piątkowe popołudnie - poinformował Radio Opole Darius ... » więcej 2019-02-16, godz. 16:21 Bezpłatnie zaczipuj i wysterylizuj psa. Akcja w Kędzierzynie-Koźlu Mieszkańcy Kędzierzyna-Koźla mają okazję za darmo zaczipować swojego psa. W ten sposób właściciele czworonogów mogą być spokojniejsi, że ich pupil wróci do do ... » więcej 2019-02-16, godz. 16:10 Malują dziecięce przychodnie. "Największą nagrodą jest dla nas ich uśmiech" Zwierzęce, barwne postaci pojawiły się na ścianach przychodni dziecięcych w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Opolu. Od samego rana grupa Murki, specjalnie ... » więcej 2019-02-16, godz. 14:41 Od poniedziałku w Dobrzeniu Wielkim ruszają konsultacje w sprawie zmiany granic gminy 18 lutego rozpoczną się konsultacje społeczne dotyczące zmiany granic gminy Dobrzeń Wielki. W konsultacjach będzie mógł wziąć każdy mieszkaniec gminy, niezale ... » więcej 2019-02-16, godz. 12:01 Dachowanie w Przysieczy Do wypadku doszło w Przysieczy. Dachował tam samochód osobowy marki Mercedes. » więcej 2019-02-16, godz. 11:19 Sprawdzali, gdzie w Kędzierzynie-Koźlu żyją bezdomni Prawie stu mieszkańców Kędzierzyna-Koźla, to osoby bezdomne. Pracownicy opieki społecznej, strażnicy miejscy i policjanci wiedzą dokładnie, gdzie bezdomni prz ... » więcej 2019-02-16, godz. 08:12 Nowe jednostki i huczne rozpoczęcie sezonu - to plany Mariny Ujazd na ten rok Nowe łodzie, w tym jedna przerobiona na muzeum, pojawią się w tym roku na Kanale Gliwickim. Wejść na ich pokład będzie można w Marinie Ujazd. Właściciele mari ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »