Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-10-09, 20:00 Autor: Katarzyna Doros

"Po polsku o historii". Opolscy uczniowie mierzyli się z Dyktandem Niepodległościowym

Dyktando Niepodległościowe 2018 w Opolu [fot. Katarzyna Doros]
Dyktando Niepodległościowe 2018 w Opolu [fot. Katarzyna Doros]
Dyktando Niepodległościowe 2018 w Opolu [fot. Katarzyna Doros]
Dyktando Niepodległościowe 2018 w Opolu [fot. Katarzyna Doros]
Dyktando Niepodległościowe 2018 w Opolu [fot. Katarzyna Doros]
Dyktando Niepodległościowe 2018 w Opolu [fot. Katarzyna Doros]
Dyktando Niepodległościowe 2018 w Opolu [fot. Katarzyna Doros]
Dyktando Niepodległościowe 2018 w Opolu [fot. Katarzyna Doros]
Punktualnie o 13:00 uczniowie sześciu województw na południu Polski, w tym z Opolszczyzny, wyciągnęli kartki i przystąpili do VI Dyktanda Niepodległościowego „Po polsku o historii”. Inicjatywa związana jest z setną rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości. Dyktando o różnym stopniu trudności jednocześnie przeprowadzono w trzech kategoriach wiekowych: szkoły podstawowe, gimnazjalne i licealne.
- Chodzi tutaj nie tylko o ortograficzną stronę pisania tego dyktanda, ale przede wszystkim o historyczną. Ważna jest sama tematyka, np. w przypadku licealistów dotyczy pokreślenia udziału kobiet w działaniach wojennych - wyjaśnia Małgorzata Kaleta, koordynatorka dyktanda na Opolszczyźnie. - Pisanie nazwisk, nazw instytucji lub takich nazw jak np. Order Virtuti Militari, NSZZ "Solidarność", PRL albo Naczelny Wódz, to myślę, że tu uczniowie mieli najwięcej problemów. Nawet te klasy, które miały wychowanie fizyczne pisały dyktando w strojach sportowych w ławkach na korytarzach. Wszyscy pisali to dyktando - dodaje.

Na napisanie dyktanda wszyscy uczniowie mieli 45 minut. O to, jak młodzież poradziła sobie z historyczno-językowymi zagadkami, zapytaliśmy pierwszoklasistów z II Liceum Ogólnokształcącego w Opolu.

- Było dużo pisania, ręka bolała, ale taka forma dyktanda uważam, że trafia do uczniów - mówi Marta Kuńka.

- Najważniejsze dla mnie było, żeby nazwisko Piłsudski dobrze napisać, żeby nie było wstydu - dodaje Paweł Brajer.

- Pisownia wielkich liter była trudna, bo jednak to historyczne dyktando miało taką formę, że tam się pojawiało dużo nazw własnych - dodaje Martyna Ślusarczyk.

- Na pewno pisownia "mauzerów" mnie zagięła. Nie wiedziałem czy napisać "s", czy "z", było kilka takich zagwozdek, ale to jednak jest dyktando, to jednak ma sprawiać problemy. Był to taki łamacz językowy, więc przypomniało jednak te podstawówkowe dyktanda - dodaje Tobiasz Świtała.

Do Dyktanda Niepodległościowego w całej Polsce zasiedli uczniowie z ponad 1500 szkół.
Finał wojewódzki w Opolu odbędzie się 7 listopada. Radio Opole patronuje medialnie temu wydarzeniu.
Małgorzata Kaleta
Uczniowie

Wiadomości z regionu

2019-10-15, godz. 18:30 Czujny sąsiad uratował 59-latka. Nieprzytomnego mężczyznę znalazła policja Dzięki zainteresowaniu sąsiadów i reakcji byczyńskich policjantów udało się zapobiec tragedii i uratować 59-letniego mieszkańca gminy Byczyna. » więcej 2019-10-15, godz. 17:15 Uczniowie Zespołu Szkól w Paczkowie opanowali miasto. Zorganizowano tam II Hugonalia [ZDJĘCIA] Uczniowie oraz nauczyciele Zespołu Szkół w Paczkowie w nietypowy sposób świętują dziś (15.10) dzień swojego patrona. » więcej 2019-10-15, godz. 16:04 Utrudnienia w ruchu pociągów po wypadku na przejeździe kolejowym w Brzegu Po wypadku na przejeździe kolejowym na ul. Wrocławskiej w Brzegu ruch pociągów został wstrzymany. Pasażerowie muszą liczyć się z dużymi utrudnieniami. Przypom ... » więcej 2019-10-15, godz. 16:00 Zawisza: to ważny czas dla całej opozycji Lewica po 4 latach wraca do sejmu. Z Opolszczyzny jako jedyna mandat uzyskała Marcelina Zawisza z Wiosny Roberta Biedronia. Liderka opolskiej listy Lewicy pod ... » więcej 2019-10-15, godz. 15:30 Piłkarz Startu Namysłów złamał nos sędziemu. Nie podobało mu się to, jak sędziował Piłkarz czwartoligowego Startu Namysłów Krystian B. po zakończeniu spotkania ze Skalnikiem Gracze podszedł do sędziego i uderzył go głową w nos. Zawodnik - we ... » więcej 2019-10-15, godz. 15:11 5 osób rannych po wypadku na przejeździe kolejowym w Brzegu. Kierowca ominął rogatki i wjechał w pociąg Przejazd kolejowy na ulicy Wrocławskiej w Brzegu wciąż jest nieprzejezdny po wypadku, do którego doszło w tym miejscu około 13:30. Według relacji świadków, ki ... » więcej 2019-10-15, godz. 14:45 Opole: I Konwent Przewodniczących Rad Gmin, Powiatów i Sejmiku Województwa Opolskiego za nami Możliwość wykorzystania mediów społecznościowych w informowaniu o działaniach rady czy problemy poszczególnych samorządów terytorialnych - takie tematy porusz ... » więcej 2019-10-15, godz. 14:30 Brak szczepionek przeciwko ospie. Sanepid: dokonaliśmy już wewnętrznych przesunięć Brakuje szczepionek przeciwko ospie, deficyt jest w aptekach i przychodniach. Mają pojawić się w połowie listopadzie, na razie rodzice muszą zaczekać. » więcej 2019-10-15, godz. 14:10 37-letni policjant postrzelił się podczas ćwiczeń na strzelnicy w Strzelcach Opolskich. Policja bada okoliczności wypa ... 37-letni policjant postrzelił się z broni podczas ćwiczeń na strzelnicy znajdującej się w Farskiej Kolonii, dzielnicy na obrzeżach Strzelec Opolskich. Do zdar ... » więcej 2019-10-15, godz. 13:10 Ukradł skuter, a następnie spowodował wypadek pod wpływem alkoholu. 26-letni grodkowianin wpadł w ręce policji Najpierw ukradł motorower, a później wsiadł za kierownicę pod wpływem alkoholu. W tym stanie 26-letni grodkowianin spowodował wypadek na obwodnicy miasta. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »