Radio Opole » Kultura i rozrywka
2018-07-08, 13:00 Autor: Maciej Stępień

Światowej klasy płótna zobaczysz w piastowskim zamku

Cenne obrazy trafiły do Muzeum Piastów Śląskich
Cenne obrazy trafiły do Muzeum Piastów Śląskich
Cenne obrazy trafiły do Muzeum Piastów Śląskich
Cenne obrazy trafiły do Muzeum Piastów Śląskich
Od kilku dni wszyscy odwiedzający Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu mogą podziwiać dwa cenne obrazy autorstwa Estebana Murillo i Jana Bruegla. Płótna pochodzą z prywatnej kolekcji i będzie można je oglądać do końca roku. W piastowskim zamku przygotowano nawet specjalnie salę, by turyści mogli w jak najlepszych warunkach podziwiać obrazy.
Dyrektor Dariusz Byczkowski zdradził Radiu Opole kulisy pozyskania tak cennych przedmiotów. - Wiedzieliśmy, że jeden z tych obrazów był wystawiany w Miejskim Muzeum w Katowicach i 1 lipca kończyła się jego ekspozycja. Skontaktowaliśmy się z właścicielem, który zgodził się na bezpłatne użyczenie płócien. Zaprojektowaliśmy takie specjalne ekrany do zawieszenia tych obrazów, żeby je ładnie pokazać. Dodaliśmy zimne światło ledowe i wygląda to naprawdę dobrze.

Dodajmy, że w brzeskim muzeum można podziwiać łącznie kilka wystaw stałych oraz czasowych. Dyrekcja zamku przypomina, że dzieci do 7. roku życia zwiedzają siedzibę Piastów bezpłatnie, a młodzież i studenci, którzy nie ukończyli 26 lat płacą tylko złotówkę.
Dariusz Byczkowski

Kultura i rozrywka

2020-07-02, godz. 14:00 Nauczyciele z Opola nagrali piosenkę dla uczniów Nauczyciele Niepublicznej Szkoły Podstawowej 'Nasza Szkoła' w Opolu nagrali piosenkę dla uczniów i stworzyli do niej teledysk. Piosenka ma być podziękowaniem za… » więcej 2020-07-02, godz. 11:10 Zmarł Bogusław Żurakowski W wieku 81 lat zmarł w szpitalu w Krakowie Bogusław Żurakowski, poeta, literaturoznawca, aksjolog, pedagog, profesor Uniwersytetu Jagielońskiego, wcześniej wykładowca… » więcej 2020-07-02, godz. 08:30 Zespół EABS skończył nagrywać kolejną płytę w Studiu M im. SBB Radia Opole [ZDJĘCIA] Kilka lat temu wrocławska grupa zarejestrowała u nas już swoje kawałki, tyle, że na szpulowych taśmach. Tym razem na najnowszym krążku pojawią się zabawy różnymi… » więcej 2020-07-01, godz. 21:00 Galeria Sztuki Współczesnej w Opolu wystartowała z ofertą wakacyjną Pierwsze zajęcia online pod hasłem „Zrób to w wakacje” przygotowane przez Ignacego Nowodworskiego dotyczyły prac plastycznych, które można stworzyć dzięki materiałom… » więcej 2020-07-01, godz. 18:00 Gra "Pielgrzym" jednym z elementów promocyjnych turystyki sakralnej na pograniczu polsko-czeskim Promocja istotnych miejsc sakralnych, ważnych dla dziedzictwa narodowego i kulturowego. Diecezja Opolska i ostrawsko-opawska wspólnie zachęcają do odwiedzin najważniejszych… » więcej 2020-07-01, godz. 16:15 "To idealne podłoże do thrillera". Najnowsza powieść Jakuba Ćwieka rozgrywa się w czasie powodzi w 1997 roku W czasach 'powodzi stulecia' w 1997 roku umieszczona jest akcja najnowszej powieści Jakuba Ćwieka, której fragmentów w lipcu będą mogli posłuchać słuchacze Radia… » więcej 2020-07-01, godz. 14:30 Półkolonie w Młodzieżowym Domu Kultury w Opolu Młodzieżowy Dom Kultury w Opolu zrezygnował z kolonii wyjazdowych w te wakacje ze względu na pandemię koronawirusa. Przygotował jednak półkolonie dla dzieci pozostających… » więcej 2020-07-01, godz. 12:30 Rozstrzygnięcie konkursu na dyrektora GSW przesunięte w czasie W marcu komisja konkursowa miała wskazać kandydata na nowego dyrektora Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu. Do konkursu stanęło sześciu kandydatów. Wybuch pandemii… » więcej 2020-07-01, godz. 12:15 Technologia w służbie muzyki i edukacji. Przed nami internetowe transmisje egzaminów dyplomowych! Seria nietypowych recitali dyplomowych rozpocznie się dziś (01.07) w Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia im. Fryderyka Chopina w Opolu. Szkoła po raz kolejny… » więcej 2020-07-01, godz. 10:00 Żłobizna ma swoją bibliotekę [ZDJĘCIA] Uroczyście otwarto w Żłobiźnie filię Gminnej Biblioteki Publiczne w Skarbimierzu. To już piąta filia tej placówki. Biblioteka powstała w wyremontowanej części… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »