Radio Opole » Kultura i rozrywka
2018-04-28, 14:00 Autor: Maciej Stępień

W piastowskim zamku chcą uruchomić wystawę kresową. Proszą o pomoc samych mieszkańców

W Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu powstanie wystawa kresowa. Trwa zbiórka pamiątek i eksponatów [fot. brzeg24.pl]
W Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu powstanie wystawa kresowa. Trwa zbiórka pamiątek i eksponatów [fot. brzeg24.pl]
W Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu powstanie wystawa kresowa. Trwa zbiórka pamiątek i eksponatów [fot. brzeg24.pl]
W Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu powstanie wystawa kresowa. Trwa zbiórka pamiątek i eksponatów [fot. brzeg24.pl]
W listopadzie Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu chce uruchomić najpierw czasową, a następnie stałą wystawę poświęconą mieszkańcom dawnego wschodniego pogranicza Polski. Dwa lata temu głośno było o możliwym uruchomieniu muzeum kresowego w dawnym gimnazjum piastowskim, jednak Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego postanowiło dotować podobną placówkę w Lublinie. Dyrekcja piastowskiego zamku postanowiła jednak zebrać pamiątki od mieszkańców i pokazać je w muzeum.
- Jesteśmy w trakcie pozyskiwania eksponatów. Zwróciliśmy się do mieszkańców Brzegu, powiatu, a także do mieszkańców całego województwa z listem otwartym, by przynosili nam pamiątki z tamtego okresu. Już mamy fotografie, listy, historie ciekawych ludzi, dokumenty urzędowe. Kupiliśmy ciekawe grafiki od prywatnego kolekcjonerów w Warszawie. Chcemy, aby to o czym się mówi od dawna stało się faktem. Ponadto tych Kresowian jest coraz mniej, warto o nich pamiętać – tłumaczy Dariusz Byczkowski, dyrektor Zamku Piastów Śląskich w Brzegu.

Pracownicy muzeum dodają, że pamiątki kresowe można cały czas przynosić do zamku. Mogą zostać przekazane w formie darowizny lub na tzw. czasowy depozyt.
Dariusz Byczkowski

Kultura i rozrywka

2020-07-02, godz. 14:00 Nauczyciele z Opola nagrali piosenkę dla uczniów Nauczyciele Niepublicznej Szkoły Podstawowej 'Nasza Szkoła' w Opolu nagrali piosenkę dla uczniów i stworzyli do niej teledysk. Piosenka ma być podziękowaniem za… » więcej 2020-07-02, godz. 11:10 Zmarł Bogusław Żurakowski W wieku 81 lat zmarł w szpitalu w Krakowie Bogusław Żurakowski, poeta, literaturoznawca, aksjolog, pedagog, profesor Uniwersytetu Jagielońskiego, wcześniej wykładowca… » więcej 2020-07-02, godz. 08:30 Zespół EABS skończył nagrywać kolejną płytę w Studiu M im. SBB Radia Opole [ZDJĘCIA] Kilka lat temu wrocławska grupa zarejestrowała u nas już swoje kawałki, tyle, że na szpulowych taśmach. Tym razem na najnowszym krążku pojawią się zabawy różnymi… » więcej 2020-07-01, godz. 21:00 Galeria Sztuki Współczesnej w Opolu wystartowała z ofertą wakacyjną Pierwsze zajęcia online pod hasłem „Zrób to w wakacje” przygotowane przez Ignacego Nowodworskiego dotyczyły prac plastycznych, które można stworzyć dzięki materiałom… » więcej 2020-07-01, godz. 18:00 Gra "Pielgrzym" jednym z elementów promocyjnych turystyki sakralnej na pograniczu polsko-czeskim Promocja istotnych miejsc sakralnych, ważnych dla dziedzictwa narodowego i kulturowego. Diecezja Opolska i ostrawsko-opawska wspólnie zachęcają do odwiedzin najważniejszych… » więcej 2020-07-01, godz. 16:15 "To idealne podłoże do thrillera". Najnowsza powieść Jakuba Ćwieka rozgrywa się w czasie powodzi w 1997 roku W czasach 'powodzi stulecia' w 1997 roku umieszczona jest akcja najnowszej powieści Jakuba Ćwieka, której fragmentów w lipcu będą mogli posłuchać słuchacze Radia… » więcej 2020-07-01, godz. 14:30 Półkolonie w Młodzieżowym Domu Kultury w Opolu Młodzieżowy Dom Kultury w Opolu zrezygnował z kolonii wyjazdowych w te wakacje ze względu na pandemię koronawirusa. Przygotował jednak półkolonie dla dzieci pozostających… » więcej 2020-07-01, godz. 12:30 Rozstrzygnięcie konkursu na dyrektora GSW przesunięte w czasie W marcu komisja konkursowa miała wskazać kandydata na nowego dyrektora Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu. Do konkursu stanęło sześciu kandydatów. Wybuch pandemii… » więcej 2020-07-01, godz. 12:15 Technologia w służbie muzyki i edukacji. Przed nami internetowe transmisje egzaminów dyplomowych! Seria nietypowych recitali dyplomowych rozpocznie się dziś (01.07) w Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia im. Fryderyka Chopina w Opolu. Szkoła po raz kolejny… » więcej 2020-07-01, godz. 10:00 Żłobizna ma swoją bibliotekę [ZDJĘCIA] Uroczyście otwarto w Żłobiźnie filię Gminnej Biblioteki Publiczne w Skarbimierzu. To już piąta filia tej placówki. Biblioteka powstała w wyremontowanej części… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »