Radio Opole » Wiadomości z regionu
2014-01-27, 14:19 Autor: Radio Opole

Prudnicki obóz śmierci

69 rocznica wyzwolenia niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz - Birkenau wspominana jest w Oświęcimiu. Dzisiaj obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Podczas wojny komendantura Auschwitz utworzyła 40 obozów filialnych. Jeden z takich podobozów Neustadt funkcjonował w dzisiejszym Prudniku. Postrachem więźniów oraz mieszkańców był miejscowy szef Gestapo.

- Ofiarami tego nazisty byli nie tylko Żydzi - mówi Anna Ślesik z Muzeum Ziemi Prudnickiej.

- Nazywano go „szatanem”. Pozbawiony był wszelkich ludzkich odruchów. Wówczas areszt policyjny znajdował się w budynkach obecnego muzeum. Była to katownia. Niemcy pozbawiali się ciał więźniów poprzez krematorium w małej wieży – dodaje Anna Ślesik.

Zimą 1945 roku przez okolice Prudnika przeszedł marsz śmierci więźniów Auschwitz.

- Wydarzenie to upamiętniają dwa miejsca poświęcone nazistowskim ofiarom – mówi Marcin Husak z prudnickiego muzeum. - Jedno znajduje się na cmentarzu żydowskim. Pochowano tam osoby na ramieniu których rozpoznano gwiazdę Dawida. Natomiast drugie takie miejsce upamiętnienia to jest pomnik martyrologii więźniów Auschwitz na cmentarzu komunalnym w Prudniku. Tam spoczęły osoby, które nie były Żydami.

Do prudnickiego podobozu na terenie późniejszego „Froteksu” naziści przywieźli 400 węgierskich Żydówek. Więźniarki te wykorzystywano do niewolniczej pracy. 39 z nich zmarło. Resztę ewakuowano pieszo w styczniu 1945 roku do obozu koncentracyjnego Gross-Rosen.

Prudnicki pomnik ofiar Auschwitz i marszu śmierci powstał w latach 70 ubiegłego wieku.

Mówi Anna Ślesik:

mówi Marcin Husak:

Jan Poniatyszyn

Wiadomości z regionu

2019-10-15, godz. 16:04 Utrudnienia w ruchu pociągów po wypadku na przejeździe kolejowym w Brzegu Po wypadku na przejeździe kolejowym na ul. Wrocławskiej w Brzegu ruch pociągów został wstrzymany. Pasażerowie muszą liczyć się z dużymi utrudnieniami. Przypom ... » więcej 2019-10-15, godz. 16:00 Zawisza: to ważny czas dla całej opozycji Lewica po 4 latach wraca do sejmu. Z Opolszczyzny jako jedyna mandat uzyskała Marcelina Zawisza z Wiosny Roberta Biedronia. Liderka opolskiej listy Lewicy pod ... » więcej 2019-10-15, godz. 15:30 Piłkarz Startu Namysłów złamał nos sędziemu. Nie podobało mu się to, jak sędziował Piłkarz czwartoligowego Startu Namysłów Krystian B. po zakończeniu spotkania ze Skalnikiem Gracze podszedł do sędziego i uderzył go głową w nos. Zawodnik - we ... » więcej 2019-10-15, godz. 15:11 5 osób rannych po wypadku na przejeździe kolejowym w Brzegu. Kierowca ominął rogatki i wjechał w pociąg Przejazd kolejowy na ulicy Wrocławskiej w Brzegu wciąż jest nieprzejezdny po wypadku, do którego doszło w tym miejscu około 13:30. Według relacji świadków, ki ... » więcej 2019-10-15, godz. 14:45 Opole: I Konwent Przewodniczących Rad Gmin, Powiatów i Sejmiku Województwa Opolskiego za nami Możliwość wykorzystania mediów społecznościowych w informowaniu o działaniach rady czy problemy poszczególnych samorządów terytorialnych - takie tematy porusz ... » więcej 2019-10-15, godz. 14:30 Brak szczepionek przeciwko ospie. Sanepid: dokonaliśmy już wewnętrznych przesunięć Brakuje szczepionek przeciwko ospie, deficyt jest w aptekach i przychodniach. Mają pojawić się w połowie listopadzie, na razie rodzice muszą zaczekać. » więcej 2019-10-15, godz. 14:10 37-letni policjant postrzelił się podczas ćwiczeń na strzelnicy w Strzelcach Opolskich. Policja bada okoliczności wypa ... 37-letni policjant postrzelił się z broni podczas ćwiczeń na strzelnicy znajdującej się w Farskiej Kolonii, dzielnicy na obrzeżach Strzelec Opolskich. Do zdar ... » więcej 2019-10-15, godz. 13:10 Ukradł skuter, a następnie spowodował wypadek pod wpływem alkoholu. 26-letni grodkowianin wpadł w ręce policji Najpierw ukradł motorower, a później wsiadł za kierownicę pod wpływem alkoholu. W tym stanie 26-letni grodkowianin spowodował wypadek na obwodnicy miasta. » więcej 2019-10-15, godz. 12:50 NFZ organizuje "Środę z profilaktyką" w przychodni Centrum w Opolu i zaprasza na bezpłatne badania 'Środa z profilaktyką' to kolejne spotkanie organizowane przez opolski oddział NFZ z myślą o pacjentach w ramach ogólnopolskiej akcji. Tym razem w przychodni ... » więcej 2019-10-15, godz. 12:15 Namysłowscy mundurowi angażują się w pomoc dla 7-letniego Tomka. Dziecko choruje na glejaka mózgu Policjanci z Namysłowa włączają się w akcję pomocy dla chorego syna funkcjonariusza dolnośląskiego garnizonu. 7-letni Tomek z Oławy choruje na glejaka mózgu. ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »