Radio Opole » Wiadomości z regionu
2020-07-27, 18:30 Autor: Witold Wośtak

Politechnika Opolska uruchomiła Biuro Wsparcia Osób Niepełnosprawnych. "To zarazem ewolucja i rewolucja"

Biuro Wsparcia Osób Niepełnosprawnych znajduje się przy ulicy Mikołajczyka w Opolu [fot. Witold Wośtak]
Biuro Wsparcia Osób Niepełnosprawnych znajduje się przy ulicy Mikołajczyka w Opolu [fot. Witold Wośtak]
Biuro Wsparcia Osób Niepełnosprawnych rozpoczęło działalność na Politechnice Opolskiej. To przekształcenie wcześniej działającego stanowiska pełnomocnika rektora do spraw osób niepełnosprawnych.
Biuro jest współfinansowane z pieniędzy unijnych i dotacji Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Nowością jest fakt, że obejmuje ono wszystkie osoby na Politechnice ze szczególnymi potrzebami, czyli studentów, doktorantów, pracowników i gości.

- To zarazem ewolucja i rewolucja - mówi dr Małgorzata Wróblewska, kierownik biura. - Ewolucja właśnie wskutek przekształcenia pełnomocnictwa w Biuro, a rewolucja wynika z faktu, że Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego zmieniło zasady wydatkowania pieniędzy z dotacji. Zmiany są duże, bo obecnie ja – jako Biuro – finansuję wydatki bieżące do 10 tysięcy złotych. Wszystkie wydatki na wyższą kwotę to tak zwane inwestycje, więc potrzeba na nie projektu.

Biuro stara się zapewnić dostępność edukacyjną, czyli dostosować program edukacji i tok kształcenia na uczelni. - Dostępność cyfrowa - e-learning - nabrał rozpędu w czasie epidemii, ale pełnimy też inne funkcje - dodaje dr Wróblewska.

- Nad dostępnością informacyjno-komunikacyjną dopiero będziemy pracować. Chodzi o wszelkie oznakowanie, aby każdy mógł poruszać się na uczelni samodzielnie i trafić do celu, nie musząc pytać o drogę. Jest jeszcze funkcja transportowa. W razie konieczności student, doktorant, pracownik lub gość zgłasza zapotrzebowanie, a ja zajmuję się sprawą. Organizuję przemieszczanie się między punktem A i B – między uczelnią a różnymi budynkami bądź z miejsca zamieszkania na uczelnię.

Zdaniem dr Wróblewskiej, niepełnosprawni często nie są nauczeni prosić o pomoc, która należy się im. Na PO do stypendium dla niepełnosprawnych jest zarejestrowanych ponad 80 osób.
Małgorzata Wróblewska 1
Małgorzata Wróblewska 2

Wiadomości z regionu

2024-07-15, godz. 19:45 Akademiki czekają, popularne są też kawalerki na wynajem. "Ceny od dwóch lat są bardzo podobne" Ceny za miejsce w akademiku w Opolu wahają się od ponad 500 do 1100 złotych miesięcznie. Wszystko zależy od tego, czy jest to pokój 1,2 lub 3-osobowy. Za… » więcej 2024-07-15, godz. 19:30 „Nasz rodowód to są rzeczy bardzo istotne”. Kresowianie domagają się ekshumacji pomordowanych w Puźnikach Mieszkańcy gminy Prudnik uczestniczyli w Ogólnopolskim Zjeździe Nowosiółczan i Puźniczan. Było to siódme spotkanie potomków Kresowian, których rodziców… » więcej 2024-07-15, godz. 17:01 Kot sprawcą kolizji. Przewożony bez zabezpieczenia zwierzak zdekoncentrował kierowcę Do tego zdarzenia doszło na trasie z Nysy do Przełęku. 20-letni kierowca osobówki zjechał z drogi i uderzył w latarnię. » więcej 2024-07-15, godz. 17:00 Wyremontowany "Lipsk" ma być gotowy w październiku 2025 roku [ZDJĘCIA] Budynek 'Lipsk' przy ul. Sosnkowskiego w Opolu nabiera kształtu i nowoczesnego wyglądu. Choć gotowa jest już elewacja, to do ostatecznego zakończenia prac… » więcej 2024-07-15, godz. 16:32 Kolizja dwóch samochodów na DK45. Dostawczy przewoził butle z gazem Do tego zdarzenia doszło wczesnym popołudniem w okolicy Bierdzan na drodze krajowej nr 45. » więcej 2024-07-15, godz. 16:30 Ruszył remont obwodnicy Opola. Jest zmiana organizacji ruchu Zgodnie z zapowiedzią dzisiaj (15.07) rozpoczęły się prace na obwodnicy północnej Opola. » więcej 2024-07-15, godz. 16:00 Kierowców czeka ruch wahadłowy na DK46 w sąsiedztwie autostrady Będzie ruch wahadłowy na drodze krajowej 46 w sąsiedztwie autostrady A4 i obwodnicy Niemodlina. » więcej 2024-07-15, godz. 15:30 Więziennicy świętowali na zamku w Brzegu. "Społeczeństwo coraz bardziej dostrzega, że to potrzebna służba" Awanse na wyższe stopnie, medale i podziękowania za dotychczasową pracę. W ten sposób strażnicy więzienni obchodzili dziś (15.07) swoje święto. Na Zamku… » więcej 2024-07-15, godz. 15:17 Sinice znów dają o sobie znać na zbiorniku w Ligocie Górnej obok Kluczborka. Zakaz kąpieli Znów nie można kąpać się w zbiorniku retencyjnym w Ligocie Górnej. » więcej 2024-07-15, godz. 14:45 Przyszli studenci najchętniej wybierają kierunek lekarski i informatykę na opolskich uczelniach Prawie dziewięć tysięcy osób chce studiować na Uniwersytecie Opolskim, a ponad trzy na Politechnice Opolskiej. Obie uczelnie zakończyły właśnie pierwszą… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »