Radio Opole » Wiadomości z regionu
2020-07-27, 18:30 Autor: Witold Wośtak

Politechnika Opolska uruchomiła Biuro Wsparcia Osób Niepełnosprawnych. "To zarazem ewolucja i rewolucja"

Biuro Wsparcia Osób Niepełnosprawnych znajduje się przy ulicy Mikołajczyka w Opolu [fot. Witold Wośtak]
Biuro Wsparcia Osób Niepełnosprawnych znajduje się przy ulicy Mikołajczyka w Opolu [fot. Witold Wośtak]
Biuro Wsparcia Osób Niepełnosprawnych rozpoczęło działalność na Politechnice Opolskiej. To przekształcenie wcześniej działającego stanowiska pełnomocnika rektora do spraw osób niepełnosprawnych.
Biuro jest współfinansowane z pieniędzy unijnych i dotacji Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Nowością jest fakt, że obejmuje ono wszystkie osoby na Politechnice ze szczególnymi potrzebami, czyli studentów, doktorantów, pracowników i gości.

- To zarazem ewolucja i rewolucja - mówi dr Małgorzata Wróblewska, kierownik biura. - Ewolucja właśnie wskutek przekształcenia pełnomocnictwa w Biuro, a rewolucja wynika z faktu, że Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego zmieniło zasady wydatkowania pieniędzy z dotacji. Zmiany są duże, bo obecnie ja – jako Biuro – finansuję wydatki bieżące do 10 tysięcy złotych. Wszystkie wydatki na wyższą kwotę to tak zwane inwestycje, więc potrzeba na nie projektu.

Biuro stara się zapewnić dostępność edukacyjną, czyli dostosować program edukacji i tok kształcenia na uczelni. - Dostępność cyfrowa - e-learning - nabrał rozpędu w czasie epidemii, ale pełnimy też inne funkcje - dodaje dr Wróblewska.

- Nad dostępnością informacyjno-komunikacyjną dopiero będziemy pracować. Chodzi o wszelkie oznakowanie, aby każdy mógł poruszać się na uczelni samodzielnie i trafić do celu, nie musząc pytać o drogę. Jest jeszcze funkcja transportowa. W razie konieczności student, doktorant, pracownik lub gość zgłasza zapotrzebowanie, a ja zajmuję się sprawą. Organizuję przemieszczanie się między punktem A i B – między uczelnią a różnymi budynkami bądź z miejsca zamieszkania na uczelnię.

Zdaniem dr Wróblewskiej, niepełnosprawni często nie są nauczeni prosić o pomoc, która należy się im. Na PO do stypendium dla niepełnosprawnych jest zarejestrowanych ponad 80 osób.
Małgorzata Wróblewska 1
Małgorzata Wróblewska 2

Wiadomości z regionu

2020-09-30, godz. 09:15 Konkursowa dogrywka zdecyduje o wyborze zarządzającego gminnymi placówkami kultury w Prudniku Powtórzony jest konkurs na dyrektora Prudnickiego Ośrodka Kultury i tamtejszej biblioteki. O stanowisko to ubiegało się kilku kandydatów. Jednak żaden z… » więcej 2020-09-30, godz. 09:10 Narasta napięcie między Armenią i Azerbejdżanem. "Zawsze w tle za takimi państwami stoją silniejsi gracze" W rejonie Górskiego Karabachu dochodzi do wymiany ognia. Są pierwsze ofiary. » więcej 2020-09-30, godz. 08:00 Prudnik: zawaliły się dwa budynki podlegające ochronie konserwatorskiej Poprzemysłowy kompleks w Prudniku popada w ruinę. Obiekty fabryki włókienniczej z przełomu XIX i XX wieku obejmuje ochrona konserwatorska. Przed laty część… » więcej 2020-09-30, godz. 07:00 Obwodnica otwarta od 3 tygodni, ale ciężarówki nadal są w ścisłym centrum Dobrodzienia. Czy kierowcy jeżdżą na… Druga obwodnica Dobrodzienia na razie nie wyprowadziła ruchu ciężarowego z miasta. Kierowcy nadal wybierają przejazd przez ścisłe centrum Dobrodzienia. » więcej 2020-09-30, godz. 06:29 Potrącenie pieszego na pasach w Ligocie Dolnej Od godziny 06:00 są utrudnienia w ruchu na DK nr 42 na odcinku Kluczbork - Namysłów. W Ligocie Dolnej doszło do potrącenia pieszego. » więcej 2020-09-29, godz. 20:22 Raport dnia: Do 2325 wzrosła liczba zakażeń w regionie. W kraju na COVID-19 zachorowało dotąd prawie 90 tysięcy … Na Opolszczyźnie potwierdzono dziś (29.09) 36 nowych zakażeń koronawriusem. Zmarł 68-letni mieszkaniec powiatu głubczyckiego. Mężczyzna cierpiał na choroby… » więcej 2020-09-29, godz. 20:21 Gminy Nysa i Głuchołazy otrzymają pomoc na usunięcie skutków powodzi Po 100 tysięcy złotych trafi do gmin Nysa i Głuchołazy, które najbardziej ucierpiały w wyniku ulewnych deszczy na początku września. Wniosek radnego Bogusława… » więcej 2020-09-29, godz. 19:23 Opolska Nagroda Jakości przyznana po raz 17. "Jakość w służbie zdrowia decyduje o tym, czy będziemy zdrowi i czy… Opolska Izba Gospodarcza po raz 17. przyznała Opolską Nagrodę Jakości. W tym roku kapituła zdecydowała, by docenić pracowników służby zdrowia, za ich… » więcej 2020-09-29, godz. 19:00 Ludzkie kości znaleziono podczas prac ziemnych przy dawnej szkole nr 1 w Strzelcach Opolskich Na ludzkie kości natrafili budowlańcy podczas prac ziemnych w pobliżu dawnej siedziby szkoły podstawowej nr 1 w Strzelcach Opolskich przy ul. Marka Prawego… » więcej 2020-09-29, godz. 17:00 Powinien siedzieć w więzieniu, a kluczborska policja zatrzymała go z amfetaminą Powinien siedzieć w więzieniu, a jeździł samochodem z amfetaminą. Policjanci kluczborskiej drogówki zatrzymali do kontroli kierowcę samochodu osobowego. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***