Radio Opole » Wiadomości z regionu
2020-06-23, 15:00 Autor: Witold Wośtak

Pracownik Radia Opole obronił pracę doktorską online. To pierwsza taka sytuacja w historii Politechniki Opolskiej

Obrona rozprawy doktorskiej Jacka Łuczaka [fot. archiwum Politechniki Opolskiej]
Obrona rozprawy doktorskiej Jacka Łuczaka [fot. archiwum Politechniki Opolskiej]
Pierwsza w historii obrona pracy doktorskiej online na Politechnice Opolskiej. Jej autorem jest Jacek Łuczak, sekretarz programu Radia Opole.
Świeżo upieczony doktor inżynier prezentował swoją pracę przed kamerą internetową, później była recenzja i podchwytliwe pytania. Temat pracy wiąże się z niezawodnością dostaw energii elektrycznej, co w dzisiejszych czasach ma ogromne znaczenie.

- Jedną z przyczyn przerw są uszkodzenia transformatorów mocy, a potrzebna jest ich diagnoza - tłumaczy dr inżynier Jacek Łuczak.

- Ja badałem nowatorską metodę, mianowicie badań sygnałów emisji akustycznej przy użyciu metod klasteryzacji. Najogólniej rzecz ujmując, chodzi o to, żeby podzielić zbiór punktów na płaszczyźnie na małe grupy nazywane klastrami. One wskazują na istnienie pewnych form uszkodzeń w badanych transformatorach.

Co prawda, obrona rozprawy doktorskiej odbyła się bez udziału publiczności, ale transmisję w internecie śledziło 68 osób.

- Czy jest większy stres przed komputerem, czy przy publicznym wystąpieniu? Dla mnie przy komputerze chyba był mniejszy stres. Oczywiście wszyscy martwiliśmy się o kwestie techniczne. Chodziło o to, by nie nastąpiła jakaś przerwa i aby któregoś z członków komisji nie odłączyło od internetu. Wówczas nie mogliby wysłuchać pełnego wystąpienia albo na przykład wziąć udziału w dyskusji - dodaje Jacek Łuczak, który musi jeszcze poczekać na używanie tytułu doktorskiego.

Komisja Doktorska zwróciła się do Senatu Politechniki Opolskiej, który musi wydać decyzję.
Jacek Łuczak 1
Jacek Łuczak 2

Wiadomości z regionu

2020-08-15, godz. 07:00 Gmina Jemielnica zadba o wsparcie rozwoju przedszkolaków. Poprawi się też wyposażenie placówek Zadbają o rozwój najmłodszych mieszkańców Jemielnicy i poprawią komfort przedszkolnych placówek. Gmina Jemielnica przystąpiła do projektu 'Przedszkolak… » więcej 2020-08-14, godz. 20:55 Zablokowana A4 w kierunku Wrocławia. Lądował śmigłowiec LPR. Kierowca TIR-a miał atak padaczki [AKTUALIZACJA] Zablokowana jest autostrada A4 w kierunku Wrocławia na wysokości miejscowości Ochodze, między węzłami Opole Południe a Opole Zachód. » więcej 2020-08-14, godz. 20:30 Ponad połowa maturzystów w powiecie krapkowickim nie zdała egzaminu dojrzałości. "Uczniom brakuje motywacji" Powiat krapkowicki odnotował najmniejszą zdawalność egzaminów maturalnych w regionie. Egzamin dojrzałości pozytywnie napisało tu jedynie 46,6% osób, przy… » więcej 2020-08-14, godz. 18:57 Utrudnienia na DK 46 w Niemodlinie. Zderzenie dwóch samochodów osobowych, poszkodowany pieszy [AKTUALIZACJA] Do wypadku doszło na alei Wolności w Niemodlinie. Ok. 18:30 zderzyły się dwa samochody osobowe. W wypadku poszkodowany został także przechodzień. » więcej 2020-08-14, godz. 18:30 Raport dnia: dobowy rekord zakażeń koronawirusem na Opolszczyźnie. Sześć razy więcej zachorowań niż ozdrowień Ministerstwo Zdrowia poinformowało dziś (14.08) o 832 nowych zachorowaniach w kraju, w tym o 31 na Opolszczyźnie. To dobowy rekord zakażeń w regionie. Od… » więcej 2020-08-14, godz. 17:00 Święto Ziół w Talentowi upłynie pod znakiem porad zielarskich, warsztatów i naturalnych kosmetyków Będą promować naturalne kosmetyki, produkty spożywcze i porady zielarskie, a przede wszystkich alternatywne rozwiązania zdrowotne. Fundacja Kwitnące Talenty… » więcej 2020-08-14, godz. 16:15 Święto Wojska Polskiego w 10. Opolskiej Brygadzie Logistycznej. Z powodu pandemii koronawirusa bez pikniku wojskowego Uroczystą zbiórką żołnierzy i pracowników resortu obrony narodowej 10. Opolska Brygada Logistyczna uczciła przypadające na jutro (15.08) święto Wojska… » więcej 2020-08-14, godz. 16:00 Remont autostrady. Powstają kilkukilometrowe zatory Zatory na opolskim odcinku autostrady A4. Dzisiaj (14.08) na wysokości Gogolina kierowcy jadący na południe stali w 40-minutowym korku. Utrudnienia powstały… » więcej 2020-08-14, godz. 15:45 Ojciec major Seweryn Jędrysik zostanie uhonorowany w Kamieniu Śląskim. Plan obchodów 100. rocznicy II Powstania Ś… Obchody setnej rocznicy drugiego Powstania Śląskiego zaplanowano na 22 sierpnia w Kamieniu Śląskim. » więcej 2020-08-14, godz. 14:45 Oleska interna znów przyjmuje pacjentów. Testy na koronawirusa dały wynik negatywny Wznowiono dziś (14.08) rano przyjęcia pacjentów na Oddział Wewnętrzny Szpitala Powiatowego w Oleśnie. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***