IPN szukał szczątków żołnierzy II wojny światowej pochowanych w Łambinowicach. Prace będą kontynuowane
Biuro Poszukiwań i Identyfikacji Instytutu Pamięci Narodowej wróciło na Opolszczyznę. Tym razem prowadziło prace na terenie starego cmentarza jenieckiego w Łambinowicach.
- Szczątków żołnierzy walczących na początku II wojny światowej we wrześniu 1939 roku, którzy byli jeńcami obozu jenieckiego Lamsdorf. Szukano również szczątków żołnierzy Armii Krajowej, powstańców warszawskich, którzy do obozu trafili po upadku powstania - tłumaczy Marcin Żukowski z opolskiej delegatury IPN, który brał udział w poszukiwaniach.
W tracie prac nie odnaleziono szczątków żołnierzy, jednak natrafiono na przedmioty codziennego użytku, takie jak naczynia czy elementy umundurowania, które zostaną poddane konserwacji. Odkrycie pozwoliło uzyskać nową wiedzę na temat dawnego obozu.
- Były to przedmioty należące do różnych żołnierzy, ale to były przedmioty z I wojny światowej i na pewno ujawniły miejsca, które nie były znane pracownikom muzeum. Pewnie wynika to z tego, że na początku cmentarzyk jeniecki był malutki - dodaje Marcin Żukowski.
Dodajmy, że to nie ostatni etap poszukiwań zaplanowanych przez IPN na terenie dawnego obozu Lamsdorf. Data ich wznowienia nie została jeszcze ustalona, gdyż wymaga to konsultacji z muzeum, a także dalszej analizy dokumentów i wiedzy zdobytej na miejscu w ostatnich dniach.