Radio Opole » Wiadomości z regionu
2020-06-05, 07:00 Autor: Katarzyna Doros

Ostatnie przygotowania do egzaminów maturalnych. Będzie większy odstęp między ławkami i obowiązkowe maseczki

Matura z matematyki - zdjęcie ilustrujące [fot. Ewelina Laxy]
Matura z matematyki - zdjęcie ilustrujące [fot. Ewelina Laxy]
Matura [fot. Ewelina Laxy]
Matura [fot. Ewelina Laxy]
Trwają ostatnie przygotowania do egzaminów maturalnych, które z powodu pandemii koronawirusa zostały przesunięte na czerwiec. Wszystko musi być zorganizowane z zachowaniem reżimu sanitarnego. Dlatego młodzież będzie musiała stawić się na maturę w maseczkach, a do budynku szkoły uczniowie będą wchodzić o wyznaczonych godzinach. Ze względu na wymagany dystans społeczny do egzaminu z języka polskiego czy matematyki dyrektorzy musieli zaaranżować też więcej sal.
- Udostępniamy wszystkie wejścia do budynku szkoły, żeby uczniowie nie gromadzili się w jednym miejscu - mówi Violetta Szczepkowska, dyrektor Zespołu Szkół Budowlanych w Opolu. - Przeliczyliśmy metry kwadratowe, poukładaliśmy sobie ławki, odstępy mają minimum 1,5 m. Co do minuty trzeba rozplanować czas każdego jednego ucznia, więc to naprawdę jest bardzo duże wyzwanie i ogrom pracy dla nas.

- Na sali gimnastycznej będzie mniej osób, a pod klasami, w których będą pisane egzaminy mamy już poprzyklejane taśmy z odstępami, żeby każdy uczeń wiedział, w którym miejscu ma stać. Muszą uczniowie przyjść w maseczkach, dopiero później jak już usiądą w ławkach, będą mogli je zdjąć - dodaje Lucyna Dzikiewicz - Niski, dyrektor Publicznego Liceum Ogólnokształcącego nr 8 w Opolu.

Z powodu pandemii Ministerstwo Edukacji Narodowej zrezygnowało z organizacji egzaminów ustnych. W tym roku do egzaminu maturalnego na Opolszczyźnie może podejść ponad 6 tysięcy maturzystów.

- Myślę, że mniejszym stresem jest ta pandemia niż to, że po prostu nie zdamy tych matur. Mimo tego, że mieliśmy więcej czasu do nauki i tak jest ogromny stres - mówi Judyta.

- Mieliśmy spotkanie online z dyrekcją i wiemy, że np. klasy na parterze staną się na czas matur szatniami. Tam będziemy mogli zostawić swoje rzeczy, ale w przezroczystych workach. Do szkoły mamy przychodzić w trzech grupach każda co 15 minut - dodaje Wiktoria z Kluczborka.

- To był dla mnie bardzo stresujący czas. Najpierw nie wiedzieliśmy, czy matury będą w mają czy w ogóle na nie pójdę ze względu na stan zdrowia. Dodatkowe tygodnie przeznaczyłam na powtórki i naukę - mówi Julia z Opola.

Pierwszy egzamin z języka polskiego zaplanowano na poniedziałek (8 czerwca) o godzinie 9:00. Matury potrwają do 29 czerwca. Wyniki matur będą znane do 11 sierpnia.
Violetta Szczepkowska, Lucyna Dzikiewicz - Niski
maturzystki

Wiadomości z regionu

2020-08-11, godz. 19:23 Pielęgniarka z DPS w Strzelcach Opolskich zakażona koronawirusem. Część pracowników kwarantannę odbywa w placówce… COVID-19 potwierdzono u jednej z pielęgniarek Domu Pomocy Społecznej w Strzelcach Opolskich. Kobieta przechodziła badania przesiewowe w szpitalu w Toszku, gdzie… » więcej 2020-08-11, godz. 18:15 Pracownik ochrony opolskiego ratusza zakażony koronawirusem. "Jesteśmy w stałym kontakcie z sanepidem" Jeden z pracowników firmy ochroniarskiej w opolskim ratuszu - zakażony koronawirusem. Badania na obecność COVID-19 zlecono już wszystkim osobom, które mogły… » więcej 2020-08-11, godz. 17:53 Blisko 27% opolskich maturzystów nie zdało egzaminu dojrzałości Nieco ponad 73% opolskich maturzystów zdało egzamin dojrzałości. To wynik zbliżony do średniej krajowej (74%), ale niższy o około 7 punktów procentowych… » więcej 2020-08-11, godz. 15:21 Kolejny kierowca na podwójnym gazie wpadł w ręce policji. Tym razem zahaczył ciężarówką o słup i stanął w poprzek… Kompletnie pijanego kierowcę ciężarówki zatrzymali wczoraj (10.08) wieczorem kędzierzyńsko-kozielscy policjanci. » więcej 2020-08-11, godz. 14:07 Śmigłowiec LPR lądował na osiedlu Dambonia w Opolu. Brakowało karetek Śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego przyleciał po młodego mężczyznę, który zasłabł w pasażu handlowym na osiedlu Dambonia w Opolu. W tym czasie… » więcej 2020-08-11, godz. 12:51 Koronawirus na oddziale pediatrycznym kluczborskiego szpitala. Przyjęcia i wypisy wstrzymane do 19 sierpnia Przypadki koronawirusa potwierdzono na oddziale pediatrycznym Powiatowego Centrum Zdrowia w Kluczborku. » więcej 2020-08-11, godz. 12:30 Maturzyści odbierają świadectwa dojrzałości. "Był stres przed wynikami, ale cieszy matematyka" Opolscy maturzyści poznali dzisiaj (11.08) wyniki swojego egzaminu dojrzałości. Od godziny 8:00 Centralna Komisja Egzaminacyjna udostępniała wyniki na stronach… » więcej 2020-08-11, godz. 11:30 Z powodu pandemii Biuro Rzeczy Znalezionych w Opolu nie przyjmuje depozytów Od stycznia w depozycie Biura Rzeczy Znalezionych w Opolu nie pojawiły się nowe przedmioty. To efekt pandemii koronawirusa i obostrzeń, jakie wprowadzono w… » więcej 2020-08-11, godz. 11:00 Kolejny dzień z dużą liczbą zarażonych koronawirusem na Opolszczyźnie. Wśród chorych dwumiesięczne niemowlę i… 20 kolejnych zakażeń koronawirusem na Opolszczyźnie. W codziennym raporcie Ministerstwo Zdrowia przekazało informacje o 551 nowych zarażeniach i 12 zgonach… » więcej 2020-08-11, godz. 10:45 Koalicja Obywatelska: Samorządowa Karta Praw Rodzin to dokument homofobiczny i stojący w sprzeczności do charakteru… Tak o Samorządowej Karcie Praw Rodzin mówił w porannej rozmowie 'W cztery oczy' Zbigniew Kubalańca, wicemarszałek województwa opolskiego. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***