Radio Opole » Wiadomości z regionu
2020-05-29, 07:00 Autor: Witold Wośtak

Regionalne Centrum ECMO w Opolu pierwszy raz użyło w karetce aparatu zastępującego płuca. "Gdybyśmy tego nie zrobili, pacjent by zmarł"

Regionalne Centrum ECMO w Opolu [fot. www.usk.opole.pl]
Regionalne Centrum ECMO w Opolu [fot. www.usk.opole.pl]
Pierwszy raz Regionalne Centrum ECMO w Opolu przetransportowało karetką pacjenta podłączonego do urządzenia zastępującego płuca.
Z prośbą o przewiezienie chorego zwrócił się do placówki w stolicy regionu Zespół Opieki Zdrowotnej w Oławie. 29-letni mężczyzna miał skrajnie ciężkie objawy niewydolności oddechowej, dlatego transport konwencjonalny z użyciem wentylacji mechanicznej nie był w tym przypadku możliwy.

- Jedyną szansą było podłączenie go do aparatu ECMO - mówi dr Tomasz Czarnik, kierownik Regionalnego Centrum ECMO w Opolu.

- Są dwa rodzaje terapii ECMO. Zadaniem tętniczego jest zastąpienie funkcji serca, które nie działa i płuc. ECMO żylno-żylne, zastosowane w przypadku akurat tego pacjenta, zastępuje funkcje płuc, które są skrajnie niewydolne, skrajnie zniszczone i konwencjonalne metody leczenia, w tym wentylacja mechaniczna, przestają już być skuteczne. Jestem pewien na sto procent, że gdybyśmy nie zrobili tego, pacjent by zmarł.

Regionalne Centrum ECMO działa przy Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym od prawie dwóch lat, przyjmując również pacjentów z województw ościennych.

- Plany są dalekosiężne - dodaje dr Tomasz Czarnik. - Chcemy wprowadzić to jako rutynową metodę leczenia i transportu pacjentów. Myślę, że osób potrzebujących tego typu pomocy będzie więcej. Planujemy transporty zarówno drogą naziemną, jak i śmigłowcami Lotniczego Pogotowia Ratunkowego

29-letni pacjent spędził dwa tygodnie w Regionalnym Centrum w Opolu, gdzie przez 10 dni prowadzono u niego właśnie terapię ECMO. Mężczyzna został wypisany w stanie dobrym do Oddziału Chorób Wewnętrznych w Oławie.

Dodajmy, w transport pacjenta podłączonego do aparatu ECMO zaangażowane było Opolskie Centrum Ratownictwa Medycznego w Opolu, które udostępniło karetkę przewozową wraz z dwójką ratowników.
Tomasz Czarnik 1
Tomasz Czarnik 2

Wiadomości z regionu

2020-07-12, godz. 17:00 Dzięki dotacji dokupią nowe książki do szkolnych bibliotek Uczniowie mają wolne, ale szkolni bibliotekarze w wakacje mają co robić. Sześć placówek oświatowych gminy Krapkowice otrzyma dodatkowe pieniądze m.in. za zakup… » więcej 2020-07-12, godz. 15:45 WYBORY 2020. Opolska delegatura Krajowego Biura Wyborczego przygotowała 61 obwodów zamkniętych. Znajdują się w szpitalach… Osoby przebywające w szpitalach, więzieniach i aresztach oraz zakładach opieki społecznej podczas dzisiejszej (12.07) II tury wyborów prezydenckich również mogą… » więcej 2020-07-12, godz. 14:15 Nyska PWSZ z nową pracownią. Skorzystają z niej między innymi przyszli trenerzy personalni Studenci nyskiej uczelni mogą zdobywać umiejętności w nowej pracowni przygotowania motorycznego. To efekt modernizacji hali sportowej przy ulicy Głuchołaskiej… » więcej 2020-07-12, godz. 13:46 PKW: w południe frekwencja na Opolszczyźnie wyniosła 21,6%. W kraju do urn poszło 24,73% uprawnionych O godzinie 12.00 frekwencja na Opolszczyźnie wyniosła 21,6%. To o jeden punkt procentowy więcej w porównaniu z analogiczną godziną pierwszej tury. Największa część… » więcej 2020-07-12, godz. 13:40 Dwa incydenty naruszenia ciszy wyborczej w regionie. Niszczone są banery kandydatów Do tej pory na Opolszczyźnie potwierdzono dwa incydenty związane z naruszeniem ciszy wyborczej. Wszystkie dotyczą niszczenia banerów wyborczych. Opolska policja… » więcej 2020-07-12, godz. 12:30 Ponad 150 utonięć w kraju. Ratownicy i policjanci apelują o ostrożność nad wodą Wczoraj (11.07) utonęły trzy osoby - poinformowało na twitterze Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Według wstępnych danych Komendy Głównej Policji, od początku lipca… » więcej 2020-07-12, godz. 11:30 Raport MZ: 370 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, w tym 6 na Opolszczyźnie Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 370 nowych zakażeniach koronawirusem i śmierci 3 osób. Na Opolszczyźnie zachorowało 6 mieszkańców, co oznacza, że od początku… » więcej 2020-07-12, godz. 11:30 Oszuści wakacji nie mają. Okradają starsze osoby "na policjanta", "na wnuczka" - Nie ma dnia by opolska policja nie notowała zgłoszeń o próbie oszukania seniora metodą 'na wnuczka' czy 'na policjanta' - powiedział w rozmowie 'W cztery oczy'… » więcej 2020-07-12, godz. 10:30 WYBORY 2020: jeden przypadek naruszenia ciszy wyborczej w regionie Opolska delegatura Krajowego Biura Wyborczego w Opolu poinformowała o jednym przypadku naruszenia ciszy wyborczej w regionie. Sprawa dotyczy zniszczenia baneru… » więcej 2020-07-12, godz. 09:30 Polacy wybierają prezydenta. Głosowanie przebiega spokojnie, zgodnie z planem i w rygorze sanitarnym Spokojnie, zgodnie z planem i bez zakłóceń - tak na Opolszczyźnie przebiegają wybory prezydenckie. Jak informuje opolska delegatura Krajowego Biura Wyborczego… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »