Radio Opole » Wiadomości z regionu
2020-05-28, 12:00 Autor: Paweł Konieczny

Nowe diecezjalne sanktuarium. W Głębinowie rozszerza się kult świętej Rity

Miejsce kultu św. Rity w Głębinowie [fot. Paweł Konieczny]
Miejsce kultu św. Rity w Głębinowie [fot. Paweł Konieczny]
Nowy ołtarz św. Rity wraz z relikwiami w Głębinowie [fot. Paweł Konieczny]
Nowy ołtarz św. Rity wraz z relikwiami w Głębinowie [fot. Paweł Konieczny]
Na Opolszczyźnie powstanie kolejne sanktuarium diecezjalne. Do takiej godności podniesione zostanie miejsce kultu świętej Rity w Głębinowie. Ta uroczystość ma odbyć się podczas dorocznych obchodów ku czci świętej, w niedzielę 23 maja 2021 roku.
- Relikwie świętej Rity z Cascii czczone są w Głębinowie od 5 lat - mówi ks. Przemysław Seń, proboszcz miejscowej parafii św. Urbana. - Nasz kościół cieszy się relikwiami świętej Rity pierwszego stopnia, ex corpore santa Rita a Cascia, czyli fragment z ciała świętej Rity. Zostały one dla nas ofiarowane poprzez Watykan od generalnego postulatora zakonu Augustianów. Jest to dar niezwykły, z czego bardzo się cieszymy - dodaje.

- Od dawna gościmy tutaj zarówno grupy zorganizowane, jak i pielgrzymów indywidualnych - zauważa ks. Przemysław Seń. - Dla nas takim odzwierciedleniem liczby osób są składane prośby, które pozostawiają tutaj pielgrzymi. Staramy się je skrzętnie gromadzić, zachowywać i oczywiście też zawsze na koniec roku je przeliczamy. Jest to liczba sięgająca ponad 10 tysięcy samych próśb. Wiadomo, że pielgrzymów jest więcej, bo nie każdy taką prośbę zostawia - podkreśla.

- Ogłoszenie miejsca kultu świętej Rity sanktuarium będzie tylko usankcjonowaniem tego, co już tam się od pięciu lat dzieje - mówi ks. Joachim Kobienia, rzecznik kurii diecezjalnej w Opolu. - Wiemy, że bardzo wielu naszych diecezjan i nie tylko jeździ do Głębinowa. Przyjeżdżają, by pomodlić się, wiedząc, że tam szczególnie jest obecna święta Rita i proszą jej wstawiennictwa. Myślę, że miejsce jest przepiękne, ponieważ położone nad jeziorem, obok znajduje się nasz ośrodek. To miejsce, gdzie można zatrzymać się nawet na trochę dłużej. Dlatego jak najbardziej można zachęcać do tego, by takie sanktuarium mogło powstać - dodaje.

Przekształcenie miejsca kultu w sanktuarium wiąże się także z możliwością uzyskania specjalnych odpustów. Dodajmy, że w Głębinowie 22 dnia każdego miesiąca odbywają się nabożeństwa ku czci patronki spraw trudnych, które gromadzą rzesze wiernych. Przybywają oni nad nyskie jezioro z różami, symbolami świętej, które po poświęceniu zabierają do swoich domów.

Obecnie trwa remont kościoła parafialnego, a w środku pojawił się ołtarz świętej Rity, w którym umieszczone zostały wspomniane relikwie. Głębinów będzie drugim w Polsce sanktuarium świętej Rity.
ks. Przemysław Seń1
ks. Przemysław Seń2
ks. Joachim Kobienia

Wiadomości z regionu

2020-08-07, godz. 22:00 Wandal zdemolował odnowione tereny dawnej Fampry w Kluczborku. Szybko wpadł w ręce policji Policja zatrzymała wandala z gminy Byczyna. 31-letni Krzysztof C. zdewastował zrewitalizowane centrum Kluczborska Bajka. » więcej 2020-08-07, godz. 21:00 Burmistrz Gogolina z absolutorium za wykonanie budżetu 2019. "To był dobry rok dla wspólnoty samorządowej gminy" Joachim Wojtala, burmistrz Gogolina z absolutorium za wykonanie budżetu w 2019 roku i z wotum zaufania. Przychody gminy wzrosły o blisko 44%, z kolei wydatki… » więcej 2020-08-07, godz. 20:45 Raport dnia: padł dobowy rekord zakażeń. 809 przypadków koronawirusa w kraju, w tym 26 na Opolszczyźnie. Zmarł 73-letni… 26 nowych zakażeń koronawirusem potwierdzono dzisiaj (07.08) na Opolszczyźnie. Od początku pandemii patogen z Chin wykryto u 1286 mieszkańców regionu, z… » więcej 2020-08-07, godz. 20:00 Ekipy remontowe zamkną na kilka dni most im. Ireny Sendlerowej na wyspę Bolko Most imienia Ireny Sendlerowej w Opolu będzie ponownie zamknięty. Przez przeprawę na wyspę Bolko nie przejdziemy przez trzy dni przyszłego tygodnia. » więcej 2020-08-07, godz. 19:00 W Kędzierzynie-Koźlu rusza kolejna akcja odkomarzania w ponad 40 lokalizacjach W Kędzierzynie-Koźlu rozpocznie się kolejna akcja odkomarzania. Opryskiwane będą m.in. parki, skwery, place zabaw. Specjalistyczna firma potraktuje środkami… » więcej 2020-08-07, godz. 18:00 5 tysięcy złotych kary i prace społeczne za wyrzucanie śmieci w lesie - nowy pomysł Ministerstwa Środowiska Ministerstwo Środowiska zapowiedziało zaostrzenie kar za wyrzucanie śmieci do lasu. Grzywny miałyby zostać podniesione z 500 złotych do nawet 5 tysięcy… » więcej 2020-08-07, godz. 17:15 Wypożyczalnie skuterów elektrycznych i miejskich rowerów w Opolu cieszą się dużym powodzeniem Do tej pory z możliwości wypożyczenia skuterów elektrycznych w Opolu skorzystało blisko 2 tysiące mieszkańców stolicy regionu i okolic. Jazda ekologicznym… » więcej 2020-08-07, godz. 16:06 Poważny wypadek drogowy w okolicach Zalesia Śląskiego. Lądował śmigłowiec LPR Na drodze wojewódzkiej nr 426 między Zalesiem Śląskim a autostradą A4, w miejscowości Popice samochód osobowy zderzył się z busem. W wypadku zostały… » więcej 2020-08-07, godz. 16:00 Cień, przewiewne ubrania, nakrycie głowy i dużo wypitej wody. Specjaliści doradzają, jak przetrwać upały Przed kilkudniowymi upałami ostrzega Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Warto pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. » więcej 2020-08-07, godz. 15:30 Policja przesłuchała kierowcę ciężarówki, który pchał osobówkę na obwodnicy Opola. Tłumaczył się, że nie… Policja zatrzymała kierowcę ciężarówki, który w poniedziałek (03.08) przez prawie kilometr pchał osobowe audi na obwodnicy północnej Opola. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »