Radio Opole » Wiadomości z regionu
2020-05-27, 14:00 Autor: Witold Wośtak

Opolskie Centrum Onkologii walczy o 2 miliony złotych grantu. Celem budowa łącznika i zakup nowoczesnego wyposażenia

Opolskie Centrum Onkologii [fot. Daniel Klimczak]
Opolskie Centrum Onkologii [fot. Daniel Klimczak]
Marek Staszewski [fot. Martyna Bobrowska]
Marek Staszewski [fot. Martyna Bobrowska]
Opolskie Centrum Onkologii jest na dobrej drodze do pozyskania 2 milionów złotych grantu z programu "Dostępność Plus dla Zdrowia".
Opolski wniosek przeszedł pierwszy etap, czyli weryfikację, a celem ministerialnej inicjatywy jest ułatwienie poruszania się wokół szpitali dla osób z ograniczoną sprawnością.

OCO funkcjonuje w dwóch budynkach bez łącznika. W jednej części jest Onkologia Kliniczna i Chemioterapia Dzienna, a w drugiej pozostałe oddziały i Diagnostyka Obrazowa.

- Jeśli na przykład pacjent Onkologii Klinicznej potrzebuje tomografii lub rentgena, trzeba ubrać go, przewieźć na łóżku lub nawet karetką na dystansie około stu metrów - mówi Marek Staszewski, dyrektor OCO.

- Dzięki temu programowi chcielibyśmy połączyć dwa budynki, budując klatkę schodową i windę przy pawilonie Chemii Jednodniowej. Poza tym w planie jest łącznik z budynkiem głównym na poziomie pierwszego piętra. Mówimy o tej wysokości, bo on musi przebiegać nad drogą dzielącą teren nasz i szpitala wojewódzkiego na dwie części - po lewej i prawej stronie.

Połączenie budynków ma kosztować 900 tysięcy złotych. 1,1 miliona złotych ma zostać przeznaczone na zakup nowoczesnego sprzętu.

- Zakup sprzętu dla Oddziału Onkologii Klinicznej, w tym również zakup sprzętu na wyposażenie sal intensywnego nadzoru medycznego. To ma być najnowocześniejsze wyposażenie, które pozwoli włączyć część urządzeń do systemu. Chodzi o możliwość robienia różnego rodzaju badań w miejscu, gdzie pacjent znajduje się, czyli przy jego łóżku, i przenosić dane do systemu komputerowego.

Teraz do Opolskiego Centrum Onkologii przyjadą audytorzy Ministerstwa Zdrowia, aby potwierdzić informacje ze zgłoszonej dokumentacji. Jeśli wnioski delegacji MZ będą zgadzać się z projektem, zadanie powinno zostać zakwalifikowane do przyznania grantu.

Co ważne, szpital nie musi tu zapewnić wkładu własnego.
Marek Staszewski 1
Marek Staszewski 2

Wiadomości z regionu

2020-08-11, godz. 21:30 Nie wszystkie powiaty wywiążą się na czas z ustawowego obowiązku dotyczącego domów dziecka Do końca tego roku powiaty mają czas, aby dostosować do przepisów liczbę podopiecznych w domach dziecka. Wówczas mija okres przejściowy. Od stycznia 2012… » więcej 2020-08-11, godz. 21:15 Raport dnia: 20 zakażeń w regionie, chore jest m.in. 2-miesięczne dziecko. Koronawirusa potwierdzono u pracownika ratusza… 20 nowych zakażeń koronawirusem i 11 przypadków ozdrowień potwierdzono dziś (11.08) na Opolszczyźnie. W regionie patogen z Chin wykryto dotąd u 1343 mieszkańców… » więcej 2020-08-11, godz. 19:23 Pielęgniarka z DPS w Strzelcach Opolskich zakażona koronawirusem. Część pracowników kwarantannę odbywa w placówce… COVID-19 potwierdzono u jednej z pielęgniarek Domu Pomocy Społecznej w Strzelcach Opolskich. Kobieta przechodziła badania przesiewowe w szpitalu w Toszku, gdzie… » więcej 2020-08-11, godz. 18:15 Pracownik ochrony opolskiego ratusza zakażony koronawirusem. "Jesteśmy w stałym kontakcie z sanepidem" Jeden z pracowników firmy ochroniarskiej w opolskim ratuszu - zakażony koronawirusem. Badania na obecność COVID-19 zlecono już wszystkim osobom, które mogły… » więcej 2020-08-11, godz. 17:53 Blisko 27% opolskich maturzystów nie zdało egzaminu dojrzałości Nieco ponad 73% opolskich maturzystów zdało egzamin dojrzałości. To wynik zbliżony do średniej krajowej (74%), ale niższy o około 7 punktów procentowych… » więcej 2020-08-11, godz. 15:21 Kolejny kierowca na podwójnym gazie wpadł w ręce policji. Tym razem zahaczył ciężarówką o słup i stanął w poprzek… Kompletnie pijanego kierowcę ciężarówki zatrzymali wczoraj (10.08) wieczorem kędzierzyńsko-kozielscy policjanci. » więcej 2020-08-11, godz. 14:07 Śmigłowiec LPR lądował na osiedlu Dambonia w Opolu. Brakowało karetek Śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego przyleciał po młodego mężczyznę, który zasłabł w pasażu handlowym na osiedlu Dambonia w Opolu. W tym czasie… » więcej 2020-08-11, godz. 12:51 Koronawirus na oddziale pediatrycznym kluczborskiego szpitala. Przyjęcia i wypisy wstrzymane do 19 sierpnia Przypadki koronawirusa potwierdzono na oddziale pediatrycznym Powiatowego Centrum Zdrowia w Kluczborku. » więcej 2020-08-11, godz. 12:30 Maturzyści odbierają świadectwa dojrzałości. "Był stres przed wynikami, ale cieszy matematyka" Opolscy maturzyści poznali dzisiaj (11.08) wyniki swojego egzaminu dojrzałości. Od godziny 8:00 Centralna Komisja Egzaminacyjna udostępniała wyniki na stronach… » więcej 2020-08-11, godz. 11:30 Z powodu pandemii Biuro Rzeczy Znalezionych w Opolu nie przyjmuje depozytów Od stycznia w depozycie Biura Rzeczy Znalezionych w Opolu nie pojawiły się nowe przedmioty. To efekt pandemii koronawirusa i obostrzeń, jakie wprowadzono w… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***