Radio Opole » Wiadomości z regionu
2020-05-27, 14:00 Autor: Witold Wośtak

Opolskie Centrum Onkologii walczy o 2 miliony złotych grantu. Celem budowa łącznika i zakup nowoczesnego wyposażenia

Opolskie Centrum Onkologii [fot. Daniel Klimczak]
Opolskie Centrum Onkologii [fot. Daniel Klimczak]
Marek Staszewski [fot. Martyna Bobrowska]
Marek Staszewski [fot. Martyna Bobrowska]
Opolskie Centrum Onkologii jest na dobrej drodze do pozyskania 2 milionów złotych grantu z programu "Dostępność Plus dla Zdrowia".
Opolski wniosek przeszedł pierwszy etap, czyli weryfikację, a celem ministerialnej inicjatywy jest ułatwienie poruszania się wokół szpitali dla osób z ograniczoną sprawnością.

OCO funkcjonuje w dwóch budynkach bez łącznika. W jednej części jest Onkologia Kliniczna i Chemioterapia Dzienna, a w drugiej pozostałe oddziały i Diagnostyka Obrazowa.

- Jeśli na przykład pacjent Onkologii Klinicznej potrzebuje tomografii lub rentgena, trzeba ubrać go, przewieźć na łóżku lub nawet karetką na dystansie około stu metrów - mówi Marek Staszewski, dyrektor OCO.

- Dzięki temu programowi chcielibyśmy połączyć dwa budynki, budując klatkę schodową i windę przy pawilonie Chemii Jednodniowej. Poza tym w planie jest łącznik z budynkiem głównym na poziomie pierwszego piętra. Mówimy o tej wysokości, bo on musi przebiegać nad drogą dzielącą teren nasz i szpitala wojewódzkiego na dwie części - po lewej i prawej stronie.

Połączenie budynków ma kosztować 900 tysięcy złotych. 1,1 miliona złotych ma zostać przeznaczone na zakup nowoczesnego sprzętu.

- Zakup sprzętu dla Oddziału Onkologii Klinicznej, w tym również zakup sprzętu na wyposażenie sal intensywnego nadzoru medycznego. To ma być najnowocześniejsze wyposażenie, które pozwoli włączyć część urządzeń do systemu. Chodzi o możliwość robienia różnego rodzaju badań w miejscu, gdzie pacjent znajduje się, czyli przy jego łóżku, i przenosić dane do systemu komputerowego.

Teraz do Opolskiego Centrum Onkologii przyjadą audytorzy Ministerstwa Zdrowia, aby potwierdzić informacje ze zgłoszonej dokumentacji. Jeśli wnioski delegacji MZ będą zgadzać się z projektem, zadanie powinno zostać zakwalifikowane do przyznania grantu.

Co ważne, szpital nie musi tu zapewnić wkładu własnego.
Marek Staszewski 1
Marek Staszewski 2

Wiadomości z regionu

2021-05-15, godz. 20:30 W opolskiej "Ostrodze" po raz pierwszy rywalizowano dziś w konkursie skoków przez przeszkody na otwartym hipodromie W Opolu dziś (15.05) pierwszy dzień rywalizacji w ramach otwartych regionalnych zawodów w skokach przez przeszkody. » więcej 2021-05-15, godz. 19:55 Raport dnia: W regionie przybyło 117 nowych zakażeń i odnotowano 8 zgonów. Od soboty obowiązują łagodniejsze obostrzenia… 117 nowych zakażeń koronawirusem potwierdzono minionej doby na Opolszczyźnie. W regionie zmarło też 8 osób chorych na COVID-19. » więcej 2021-05-15, godz. 19:30 Śmiertelny wypadek w Kadłubie. Nie żyje motocyklista Motocyklista zginął w wypadku w miejscowości Kadłub w powiecie strzeleckim. » więcej 2021-05-15, godz. 19:00 Przez grę w golfa gmina Gogolin chce promować się wśród samorządowców z całego kraju Władze gminy Gogolin chcą przez zabawę i sport promować gospodarczą różnorodność tego terenu. W czerwcu planują zorganizować pierwsze mistrzostwa kraju… » więcej 2021-05-15, godz. 18:50 Od dziś możliwe projekcje filmowe i teatralne na świeżym powietrzu Od dziś (15.05) na świeżym powietrzu możliwe będą projekcje filmowe czy teatralne. Z zachowaniem reżimu sanitarnego na zewnątrz swoją działalność edukacyjną… » więcej 2021-05-15, godz. 18:00 Opole: w amfiteatrze trwają przygotowania do wyjątkowego wydarzenia upamiętniającego rocznicę wybuchu III Powstania… W opolskim amfiteatrze trwają przygotowania do jutrzejszego (15.05) koncertu z okazji 100. rocznicy wybuchu III Powstania Śląskiego. 'Moja ziemio wyśniona'… » więcej 2021-05-15, godz. 17:30 Wypadek w Mochowie na trasie Prudnik - Głogówek. Ranne dziecko [AKTUALIZACJA] Mamy ruch wahadłowy na drodze krajowej nr 40 w miejscowości Mochów. » więcej 2021-05-15, godz. 17:00 Poznaj historię śląskiej bitwy o paliwo w czasie nocnego zwiedzania Członkowie Stowarzyszenia Blechhammer-1944 z Kędzierzyna-Koźla zapraszają na nocne zwiedzanie wystaw poświęconych tzw. śląskiej bitwie o paliwo. W niezwykłej… » więcej 2021-05-15, godz. 16:30 Opole ponownie zamieniło się w plan zdjęciowy. Są utrudnienia w ruchu, jednak mieszkańcy podchodzą do nich ze zr… Od dziś (15.05) w centrum Opola można napotkać utrudnienia komunikacyjne. Część ulic jest zamykana dla ruchu kołowego i pieszego z powodu zdjęć do serialu… » więcej 2021-05-15, godz. 16:10 Opolanie ruszyli do restauracji i pożegnali maseczki na świeżym powietrzu. "Nie będziemy za nimi tęsknić" Od dziś (15.05) obowiązują łagodniejsze obostrzenia związane z pandemią koronawirusa. Główne zmiany to brak konieczności noszenia maseczek na świeżym… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »