Radio Opole » Wiadomości z regionu
2020-05-22, 15:58 Autor: Łukasz Fura

Premier Mateusz Morawiecki oddał hołd powstańcom śląskim na Górze św. Anny. "Bitwa przesądziła o polskości Śląska" [ZDJĘCIA, FILM]

Premier Mateusz Morawiecki na Górze Św. Anny
"Zdrowy rozsądek podpowiadał stanięcie po stronie niemieckiej, ale logika serca była inna". Tak przed Pomnikiem Czynu Powstańczego na Górze św. Anny premier Mateusz Morawiecki mówił o 99. rocznicy najważniejszej bitwy III powstania śląskiego.
Jak zaznaczył, bez powstańców śląskich nie byłoby wolnej Polski, jaka powstała z gruzów po rozbiorach.

- Młoda ojczyzna została bardzo szybko poddana ogromnej presji - zwraca uwagę Mateusz Morawiecki.

- Każdy z powstańców, który chwycił wtedy za broń i każda rodzina śląska mająca w sercu Polskę należy do panteonu naszych bohaterów, panteonu ojców założycieli naszej niepodległości. Jak dobrze wiemy, granice II Rzeczpospolitej nie były wytyczane ołówkiem na mapie, lecz wyznaczała je krew bohaterów.

Mateusz Morawiecki przypomniał, że miliony lat temu na Górze św. Anny był wulkan, a 99 lat temu wybuchł tam wulkan polskości.

- Ta bitwa pozostała wtedy nierozstrzygnięta, ale ona przesądziła o czymś fundamentalnym - o polskości Śląska, o tym, że nie ma wolnej II Rzeczpospolitej, że nie ma wolnej Rzeczpospolitej bez Śląska i bez śląskich serc, które tak pięknie opowiedziały się wówczas za Polską.

Premier dodał, trzeba postarać się o odnowienie otoczenia annogórskiego pomnika, aby to miejsce odzyskało należyty blask. Jak podkreślił, w tej sprawie ma kontakt z wojewodą opolskim Adrianem Czubakiem, ministrem kultury i dziedzictwa narodowego i samorządowcami.
Mateusz Morawiecki 1
Mateusz Morawiecki 2

Wiadomości z regionu

2020-05-31, godz. 21:00 Kędzierzyńskie starostwo otwiera drzwi dla mieszkańców Od poniedziałku, 1 czerwca, zmieniają się zasady pracy starostwa powiatowego w Kędzierzynie-Koźlu. Urząd otwiera się bardziej dla mieszkańców, ale zachowane będą… » więcej 2020-05-31, godz. 20:33 Raport dnia: 1 przypadek zakażenia w regionie. W opolskich szpitalach pozostaje 55 chorych na COVID-19 Jedno zakażenie koronawirusem potwierdzono dziś (31.05) na Opolszczyźnie. To oznacza, że od początku pandemii na COVID-19 zapadło 643 osób, z czego 252 jest aktualnie… » więcej 2020-05-31, godz. 20:15 Szlachetna Paczka szuka liderów na Opolszczyźnie Rusza kolejna edycja Szlachetnej Paczki w regionie. Trwają poszukiwania liderów, którzy poprowadzą swoje rejony w 28 opolskich lokalizacjach. Ich zadaniem będzie… » więcej 2020-05-31, godz. 19:00 Nowe place zabaw w Opolu powstaną dopiero w przyszłym roku. Miasto przesuwa termin realizacji inwestycji z powodu pand… Z powodu pandemii koronawirusa w tym roku Opole nie zajmie się budową i modernizacją placów zabaw, które zwyciężyły w internetowej sondzie. Na ostatniej sesji… » więcej 2020-05-31, godz. 18:17 Nyskie starostwo dofinansuje prace remontowe w dwóch kościołach. Skorzystają świątynie w Nysie i Głębinowie Nyskie starostwo przekaże kolejne pieniądze na remonty zabytków na terenie powiatu. Podczas piątkowej (28.05) sesji, radni zdecydowali o wsparciu kościoła Matki… » więcej 2020-05-31, godz. 18:17 Konkurs na "Bezpieczne Gospodarstwo Rolne" przełożony na przyszły rok. Pandemia ograniczyła działania prewencyjne KRUS Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego zdecydowała o przełożeniu XVIII edycji ogólnopolskiego konkursu na 'Bezpieczne Gospodarstwo Rolne' na rok 2021. Powodem… » więcej 2020-05-31, godz. 17:11 Na Politechnikę Opolską powróci tylko część studentów Na Politechnice Opolskiej od 1 czerwca zostaną wznowione zajęcia, ale tylko na dwóch wydziałach. Na uczelnię powrócą studenci elektrotechniki oraz wychowania fizycznego… » więcej 2020-05-31, godz. 17:07 Wyciek gazu przy kamienicy w Brzegu. Interweniowała staż i pogotowie gazowe Przy kamienicy w pobliżu rynku w Brzegu doszło do rozszczelnienia gazu. Z sąsiedniego budynku ewakuowano 8 osób dorosłych i jedno dziecko. Na miejsce wezwano pogotowie… » więcej 2020-05-31, godz. 14:30 Defibrylatory AED i fantomy z Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego trafiły do strażaków z powiatu kluczborskiego Automatyczne defibrylatory trafiły na wyposażenie 33 jednostek OSP z powiatu kluczborskiego oraz do Wołczyńskiego Ośrodka Kultury. W ramach projektu „Akcja dla… » więcej 2020-05-31, godz. 12:15 Sześć przeciążonych "dostawczaków" zatrzymanych przez WITD. Rekordzista na pace miał prawie 9 ton opału Sześciu kierowców samochodów dostawczych zatrzymanych przez kędzierzyńskich inspektorów Wojewódzkiej Inspekcji Transportu Drogowego wiozło na pace dużo cięższy… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »