Radio Opole » Wiadomości z regionu
2020-05-13, 12:00 Autor: Agnieszka Pospiszyl

Czy w Jemielnicy będą niemieckojęzyczne tablice na urzędach?

Urzęd gminy Jemielnica [fot. googlemaps]
Urzęd gminy Jemielnica [fot. googlemaps]
Czy w Jemielnicy pojawią się niemieckojęzyczne tablice z nazwami urzędów? Taki pomysł zgłosiła jedna z radnych. Wypowiedzieć się w temacie będą mogli pozostali radni, jak i mieszkańcy. Jemielnica jest jedną z tych gmin, gdzie ponad 20% społeczności deklaruje narodowość niemiecką.
- Zainspirowałam się tym, co widziałam w gminie Kolonowskie i Leśnica. Często bywam w innych urzędach, bo pracuję jako tłumacz przysięgły – mówi Sylwia Kapuścińska, radna i inicjatorka pomysłu. - Zauważyłam właśnie takie tablice w języku niemieckim w sąsiednich gminach. Wtedy pomyślałam, dlaczego by takich tablic nie ustawić także w naszej gminie. Dotyczy to tablic na urzędzie gminy, urzędzie stanu cywilnego, tablicy wójta gminy i rady gminy.

Inicjatorka podkreśla, że koszt zamontowania czterech tablic nie jest duży, a podkreśli m.in. to, że w gminie Jemielnica język niemiecki od 2006 roku jest oficjalnie uznany za język pomocniczy, w którym można załatwić sprawy urzędowe.
Sylwia Kapuścińska

Wiadomości z regionu

2021-01-16, godz. 22:00 Raport dnia: ponad 220 nowych zachorowań i 3 ofiary śmiertelne w regionie. Będą zmiany w programie szczepień Testy na obecność koronawirusa wykonane u 221 mieszkańców Opolszczyzny dały w ciągu minionej doby pozytywny wynik. W regionie zmarły też 3 kolejne osoby… » więcej 2021-01-16, godz. 20:00 "Wodzenia niedźwiedzia nie da się zrobić online". Mieszkańcy Górek mają pomysł na "bery" w pandemii Gospodynie nie zatańczą z niedźwiedziem, a barwny korowód przejedzie w dystansie w skromniejszym wydaniu. Taki pomysł na organizację popularnego wodzenia… » więcej 2021-01-16, godz. 18:08 Jazda na quadach zakończyła się wypadkiem. Jeden z kierowców nie zauważył zasypanego śniegiem rowu Nieszczęśliwy finał jazdy na quadach w gminie Łubniany. Kierowca jednej z maszyn wywrócił się i trafił do szpitala. » więcej 2021-01-16, godz. 18:00 Góry Opawskie czekają na amatorów narciarstwa biegowego. "To tani i łatwy do nauki sport, który można uprawiać także… Ostatnie opady śniegu i utrzymujące się ujemne temperatury sprzyjają uprawianiu narciarstwa biegowego. Na potrzeby amatorów tej dyscypliny uruchomiono ratrak… » więcej 2021-01-16, godz. 17:00 Nyscy WOPR-owcy chcą rozbudować swoją siedzibę. Obok stanicy ma powstać hangar dla sprzętu Ratownicy wodni z Nysy chcą rozbudować swoją siedzibę. Przy stanicy nad Jeziorem Nyskim ma pojawić się hangar magazynowy dla sprzętu. » więcej 2021-01-16, godz. 17:00 Dzięki pomocy covidowej budują łącznik między szkołą a salą sportową Budowlańcy wykorzystują to, że w szkołach na razie nie ma zbyt dużego ruchu i przeprowadzają remonty, które normalnie byłyby zaplanowane na okres wakacji… » więcej 2021-01-16, godz. 15:45 "Trzeba zdobywać odporność, ciepło jest". Kilkunastu śmiałków wystartowało w kędzierzyńskim "Biegu z gołym … W prawdziwie zimowej scenerii, przy kilkustopniowym mrozie odbyła się w samo południe w Kędzierzynie-Koźlu pierwsza edycja 'Biegu z gołym torsem'. Mężczyźni… » więcej 2021-01-16, godz. 15:45 Kluczborski magistrat zebrał informacje o planowanych imprezach. Wydane kalendarium będzie aktualizowane Kalendarium imprez kulturalno-sportowych na 2021 rok wydała gmina Kluczbork. Informacja jest publikowana co roku i nie zmieniła tego pandemia koronawirusa. » więcej 2021-01-16, godz. 14:00 Gmina Ujazd chce mieć swoją aplikację Aplikacja ma służyć mieszkańcom, ułatwić im kontakt z urzędem, ale także zachęcić turystów do odwiedzin wielu ciekawych miejsc, które gmina Ujazd ma… » więcej 2021-01-16, godz. 13:45 Minister Michał Dworczyk: musieliśmy zmienić plany ws. szczepień przeciw COVID-19 Szef kancelarii premiera Michał Dworczyk poinformował, że zapadła decyzja o wstrzymaniu transportu 330 tysięcy dawek szczepionki, które miały być w przyszłym… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »