Radio Opole » Wiadomości z regionu
2020-03-30, 16:30 Autor: Katarzyna Doros

Chętni uczniowie zmierzyli się z próbnym egzaminem ósmoklasisty online w domu

Próbny egzamin ósmoklasisty z języka polskiego online [fot. Katarzyna Doros]
Próbny egzamin ósmoklasisty z języka polskiego online [fot. Katarzyna Doros]
Szkoła [fot. Katarzyna Doros]
Szkoła [fot. Katarzyna Doros]
W związku z pandemią koronawirusa po raz pierwszy w historii próbny egzamin ósmoklasisty przeniósł się do internetu. Uczniowie swoje zmagania rozpoczęli od języka polskiego. Nadal na wykonanie poleceń mają dwie godziny, ale do testu mogą przystąpić w różnym momencie. Ósmoklasiści mogą pracować na komputerze, telefonie komórkowym, lub na wydrukowanym arkuszu. Przeprowadzenie egzaminu jest dobrowolne, ale w każdej szkole wyglądało to różnie. Choć znalazły placówki, które z egzaminu w takiej w formie całkowicie zrezygnowały.
- Chętni uczniowie zostali poinstruowani, jak zalogować się na stronie Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej i pobrać arkusze. Moi uczniowie do egzaminu przystąpili o godzinie 9:00 - mówi jedna z nauczycielek języka polskiego w powiecie strzeleckim. - Uczniowie wysyłają później do mnie swoje odpowiedzi, żebym mogła je sprawdzić, a później otrzymają informację zwrotną. Do egzaminu mogli przystąpić chętni uczniowie. Przyznam szczerze, że w moim przypadku jest ich niewielu.

- Pytania to przede wszystkim lektury i teksty. Wolałabym pisać w szkole taki egzamin, bo w domu jesteśmy bardziej rozproszeni - dodaje ósmoklasistka Zuza.

W szkole podstawowej w Dębiu pod Opolem do próbnego egzaminu online przystąpili wszyscy uczniowie. - Ósmoklasiści mają świadomość powagi sytuacji i do testu podchodzą uczciwie - mówi Joanna Sojka, nauczycielka języka polskiego. - W takich okolicznościach, w jakich uczniowie zostali postawieni przez obecną sytuację epidemiologiczną, wszyscy byli zestresowani, lekcje odbywają się w nieco inny sposób, dlatego w naszej szkole wszyscy jednogłośnie podjęli decyzję, że do tego egzaminu przystąpią. Pojawiły się sporadyczne przypadki problemów technicznych.

Ze względu na trudności organizacyjne i nauczanie zdalne z próbnych testów przez internet zrezygnowała Publiczna Szkoła Podstawowa nr 2 im. Polskich Olimpijczyków w Opolu.

- Wcześniej mieliśmy już egzamin próbny dla wszystkich uczniów, wyniki zostały przedstawione rodzicom. Nauczyciele indywidualnie na lekcjach również na matematyce, polskim i angielskim takie egzaminy próbne zrobili i zostało to bardzo szczegółowo omówione z każdym uczniem, dziś taka szczegółowa analiza byłaby dosyć utrudniona, stąd decyzja, że nasza szkoła w tych próbnych egzaminach online nie bierze udziału - mówi Mirosław Śnigórski, dyrektor szkoły.

Rozwiązania próbnych egzaminów ósmoklasisty będą opublikowane na stronie CKE 8 kwietnia. Właściwe testy zgodnie z harmonogramem mają rozpocząć się 21 kwietnia.
nauczycielka, ósmoklasistka
Joanna Sojka
Mirosław Śnigórski

Wiadomości z regionu

2020-08-14, godz. 20:55 Zablokowana A4 w kierunku Wrocławia. Lądował śmigłowiec LPR. Kierowca TIR-a miał atak padaczki [AKTUALIZACJA] Zablokowana jest autostrada A4 w kierunku Wrocławia na wysokości miejscowości Ochodze, między węzłami Opole Południe a Opole Zachód. » więcej 2020-08-14, godz. 20:30 Ponad połowa maturzystów w powiecie krapkowickim nie zdała egzaminu dojrzałości. "Uczniom brakuje motywacji" Powiat krapkowicki odnotował najmniejszą zdawalność egzaminów maturalnych w regionie. Egzamin dojrzałości pozytywnie napisało tu jedynie 46,6% osób, przy… » więcej 2020-08-14, godz. 18:57 Utrudnienia na DK 46 w Niemodlinie. Zderzenie dwóch samochodów osobowych, poszkodowany pieszy [AKTUALIZACJA] Do wypadku doszło na alei Wolności w Niemodlinie. Ok. 18:30 zderzyły się dwa samochody osobowe. W wypadku poszkodowany został także przechodzień. » więcej 2020-08-14, godz. 18:30 Raport dnia: dobowy rekord zakażeń koronawirusem na Opolszczyźnie. Sześć razy więcej zachorowań niż ozdrowień Ministerstwo Zdrowia poinformowało dziś (14.08) o 832 nowych zachorowaniach w kraju, w tym o 31 na Opolszczyźnie. To dobowy rekord zakażeń w regionie. Od… » więcej 2020-08-14, godz. 17:00 Święto Ziół w Talentowi upłynie pod znakiem porad zielarskich, warsztatów i naturalnych kosmetyków Będą promować naturalne kosmetyki, produkty spożywcze i porady zielarskie, a przede wszystkich alternatywne rozwiązania zdrowotne. Fundacja Kwitnące Talenty… » więcej 2020-08-14, godz. 16:15 Święto Wojska Polskiego w 10. Opolskiej Brygadzie Logistycznej. Z powodu pandemii koronawirusa bez pikniku wojskowego Uroczystą zbiórką żołnierzy i pracowników resortu obrony narodowej 10. Opolska Brygada Logistyczna uczciła przypadające na jutro (15.08) święto Wojska… » więcej 2020-08-14, godz. 16:00 Remont autostrady. Powstają kilkukilometrowe zatory Zatory na opolskim odcinku autostrady A4. Dzisiaj (14.08) na wysokości Gogolina kierowcy jadący na południe stali w 40-minutowym korku. Utrudnienia powstały… » więcej 2020-08-14, godz. 15:45 Ojciec major Seweryn Jędrysik zostanie uhonorowany w Kamieniu Śląskim. Plan obchodów 100. rocznicy II Powstania Ś… Obchody setnej rocznicy drugiego Powstania Śląskiego zaplanowano na 22 sierpnia w Kamieniu Śląskim. » więcej 2020-08-14, godz. 14:45 Oleska interna znów przyjmuje pacjentów. Testy na koronawirusa dały wynik negatywny Wznowiono dziś (14.08) rano przyjęcia pacjentów na Oddział Wewnętrzny Szpitala Powiatowego w Oleśnie. » więcej 2020-08-14, godz. 14:00 Od dziś w Nysie można lepiej poznać początki Solidarności. "To był trudny czas, ale piękne rzeczy w bólach się… Nysa to kolejne miasto Opolszczyzny, w którym można oglądać wystawę poświęconą początkom Solidarności. Na terenie Bastionu Świętej Jadwigi zaprezentowano… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***