Radio Opole » Wiadomości z regionu
2020-03-25, 17:00 Autor: Mariusz Chałupnik

Na sprzęt i środki ochronne. Ponad 1,2 miliona złotych od opolskiego starostwa na walkę z koronawirusem

Specjalna sesja rady powiatu opolskiego w Tułowicach [fot. starostwo powiatowe w Opolu]
Specjalna sesja rady powiatu opolskiego w Tułowicach [fot. starostwo powiatowe w Opolu]
Specjalna sesja rady powiatu opolskiego w Tułowicach [fot. starostwo powiatowe w Opolu]
Specjalna sesja rady powiatu opolskiego w Tułowicach [fot. starostwo powiatowe w Opolu]
Ponad milion 200 tysięcy złotych na walkę z epidemią koronawirusa przeznaczy ze swojego budżetu starostwo powiatowe w Opolu. Pieniądze zostaną przeznaczone na zakup środków ochronnych oraz aparaturę medyczną.
- 650 tysięcy złotych przeznaczamy na wydatki majątkowe i w pierwszej kolejności na zakup aparatury medycznej – informuje Henryk Lakwa, starosta opolski. - Z tej puli za 295 tysięcy złotych zostanie kupiony dla Szpitala Wojewódzkiego w Opolu aparat USG do monitorowania stanu pacjentów z COVID-19 oraz – za 144 tysięcy złotych 8 sztuk urządzeń do tlenowej wentylacji wysokoprzepływowej również dla pacjentów z COVID-19. Reszta z tej puli również zostanie zadysponowana na sprzęt medyczny według zgłaszanego nam zapotrzebowania.

Natomiast 600 tysięcy złotych opolskie starostwo postanowiło przekazać na zakup między innymi najpotrzebniejszych środków ochronnych.

- Od maseczek, przez przyłbice, gogle, rękawiczki, po płyny dezynfekcyjne czy kombinezony dla placówek medycznych i służb, którego się do nas zwracają. Dziś był to m.in. szpital w Kup i Straż Graniczna - mówi Henryk Lakwa. - Część tych artykułów kupiliśmy wcześniej. Za 30 tysięcy złotych z rezerwy na sytuacje kryzysowe. Były to między innymi - 100 tysięcy sztuk rękawiczek, 250 sztuk gogli ochronnych, 60 litrów płynu dezynfekcyjnego – dla szpitala w Ozimku, pogotowia, policji, sanepidu. Wcześniej też kupiliśmy kilkanaście kombinezonów dla policjantów.

Jak informuje starostwa Henryk Lakwa, rada powiatu postanowiła zrezygnować z kilku organizowanych przez starostwo wydarzeń, jak Magnolie Powiatu Opolskiego, dożynki, a także wstrzymano dotacje dla stowarzyszeń. Dzięki takim oszczędnością udało się zgromadzić pieniądze na walkę z koronawirusem.
Henryk Lakwa
Henryk Lakwa

Wiadomości z regionu

2020-07-06, godz. 21:45 Raport dnia: w regionie zakaziła się kobieta z powiatu strzeleckiego. Cztery osoby wyzdrowiały Jedno zakażenie koronawirusem i cztery przypadki ozdrowień potwierdzono dziś (06.07) na Opolszczyźnie. Zachorowała mieszkanka powiatu strzeleckiego, to kobieta… » więcej 2020-07-06, godz. 20:30 WYBORY 2020. "Te wybory są niezmiernie ważne, może zadecydować nawet tysiąc głosów". Poseł Janusz Kowalski odwiedza opolskie… - Od tego kto i w jaki sposób będzie rządzić Polską, zależeć będzie kontynuacja programów społecznych 500+ i trzynastej emerytury - mówił Janusz Kowalski, poseł… » więcej 2020-07-06, godz. 20:00 Powołują partnerstwo samorządów, aby przywrócić pasażerski ruch kolejowy na trasie Racławice Śląskie – Racibórz Reaktywowanie linii kolejowej Racławice Śląskie - Racibórz, taki jest cel umowy o partnerstwie samorządów lokalnych z województw opolskiego i śląskiego. Wspólnie… » więcej 2020-07-06, godz. 19:00 Głuchołazy: gmina pomaga w „odmrażaniu” ruchu turystycznego w Górach Opawskich Z akcją adresowaną do krajowych turystów ruszyły Głuchołazy. Ma ona zachęcić do wakacyjnego wypoczynku w Górach Opawskich. » więcej 2020-07-06, godz. 18:30 Utrudnienia na Moście Groszowym. Przejście możliwe tylko połową szerokości Ruszyły prace remontowe przy Moście Groszowym w Opolu. Od dziś (06.07) piesi mogą poruszać się tylko połową szerokości kładki. » więcej 2020-07-06, godz. 18:00 Jest akt oskarżenia wobec wójta gminy Rudniki. "To polityczna próba usunięcia mnie z zajmowanego urzędu" Akt oskarżenia wobec wójta gminy Rudniki trafił do Sądu Rejonowego w Oleśnie. Prokuratura zarzuca Grzegorzowi Domańskiemu popełnienie trzech przestępstw oszustwa… » więcej 2020-07-06, godz. 17:45 Rozpoczęła się budowa obwodnicy Kędzierzyna-Koźla i Ujazdu. "Od tego momentu mieszkańcy będą odliczali czas" [ZDJĘCIA… Uroczystym wbiciem pierwszej łopaty rozpoczęto budowę ostatniego odcinka obwodnicy Kędzierzyna-Koźla i Ujazdu. Licząca 14,5 kilometra trasa powstanie w ciągu nieco… » więcej 2020-07-06, godz. 17:00 Nyscy policjanci wspólnie z kolejarzami przypominali o zasadach bezpieczeństwa na torach Nyscy policjanci, wspólnie z pracownikami PKP PLK przypominali zasady bezpieczeństwa na przejazdach kolejowych. W ramach akcji 'Bezpieczny piątek' kontrolowano… » więcej 2020-07-06, godz. 15:45 Są solidarni z ukraińską gminą partnerską poszkodowaną przez powódź Paczków pomaga partnerskiej gminie Tłumacz na Ukrainie. Znajduje się ona w obwodzie Iwano-Frankiwskim, który pod koniec czerwca mocno ucierpiał w wyniku powodzi… » więcej 2020-07-06, godz. 15:30 Do Namysłowa wrócił punkt obsługi gazowej spółki. Dotychczas mieszkańcy musieli odwiedzać placówkę w Kluczborku Mieszkańcy Namysłowa i okolic będą mogli korzystać z punktu obsługi klienta Polskiej Spółki Gazownictwa, które dziś (06.07) uroczyście otwarto w stolicy powiatu… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »