Radio Opole » Wiadomości z regionu
2020-02-26, 15:00 Autor: Monika Matuszkiewicz

Koronawirus na horyzoncie. Sanepid: higiena przede wszystkim. Klienci Itaki w hotelu objętym kwarantanną

[fot. M.Matuszkiewicz]
[fot. M.Matuszkiewicz]
[fot.planeta.pl]
[fot.planeta.pl]
Gorączka, kaszel, duszności i bóle mięśni - to główne objawy występujące przy koronawirusie. Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Opolu zaleca 14-dniową obserwację dla osób powracających z terenów zakażonych i profilaktykę. W aptekach brakuje maseczek ochronnych i leków przeciwgrypowych.
- W tym okresie musimy zwrócić szczególną uwagę na higienę - mówi Małgorzata Gudełajtis z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Opolu. - Do znudzenia będziemy przypominać, jak ważne jest mycie rąk, ponieważ to przez nie przenosimy wirusy drogą kropelkową i najwięcej infekcji. Zwracamy też uwagę na higienę kaszlu, kichania, używamy chusteczek jednorazowych i od razu po zużyciu je wyrzucamy. Kichamy czy kaszlemy w łokieć.

- Po stronie pacjentów widać duże zaniepokojenie. Obserwujemy to chociażby po tym, że część z nich chce wykupić leki na zapas - dodaje Marek Tomków, wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej. - Te zachowania są oparte głównie na emocjach, ale nie wolno ich ignorować. Pacjenci często pytają o maseczki, przy czym ich teraz nie ma, a te które się trafiają są dostępne w cenach spekulacyjnych. Do 1000 procent rośnie ich wartość w zakupie. Apteka to powinno być to miejsce, gdzie pacjenci mogliby nabyć maseczki w pierwszej kolejności.

Obecnie na Teneryfie przebywa 6 klientów opolskiego biura podróży Itaka. Polacy mieli wracać jutro (27.02) do kraju. Hotel, w którym przebywają objęto kwarantanną, po tym jak u włoskiego małżeństwa stwierdzono obecność wirusa.

- Mają zapewniony pełen pobyt, na który składa się nocleg i pełne wyżywienie. Jeśli decyzja lokalnych władz nie ulegnie zmianie, to po 14 dniach wczasowicze opuszczą hotel. My ze swojej strony zagwarantujemy im szybki powrót do kraju, jak tylko będzie to możliwe - podkreśla Piotr Henicz, wiceprezes zarządu Itaki.

Biura podróży odczuwają spadek zainteresowania wycieczkami zagranicznymi. Opolski ratusz w następnym tygodniu wyślę do partnerskiego miasta w Chinach maseczki na łączna kwotę około 100 tysięcy złotych. Jednocześnie rzecznik urzędu podkreśla, że jeśli zajdzie taka potrzeba to zarządzanie kryzysowe uruchomi odpowiednie procedury.

Minister zdrowia Łukasz Szumowski zapewnił, że polskie służby są gotowe na pojawienie się koronawirusa w naszym kraju. Szef resortu zdrowia podkreślił, że do tej pory nie odnotowano żadnego przypadku w Polsce.
Małgorzata Gudełajtis
Marek Tomków
Piotr Henicz

Wiadomości z regionu

2020-07-13, godz. 17:00 Pakosławice miały własny program profrekwencyjny. Do urn poszedł tam największy odsetek wyborców w powiecie nyskim Choć nie udało się wywalczyć pojazdu w ramach akcji 'Bitwa o wozy', to mobilizację wyborczą mieszkańców nagrodzi samorząd. Mowa o Reńskiej Wsi w gminie Pakosławice… » więcej 2020-07-13, godz. 17:00 Opole: trzy kolory, czyli spór o elewację bloku. "Bez wątpienia taka kolorystyka się broni" Biel, czerwień i szary - takie kolory pojawiły się na nowej elewacji bloku przy ulicy Prószkowskiej w Opolu. Jednak nie wszystkim one przypadły do gustu. Część… » więcej 2020-07-13, godz. 16:15 WYBORY 2020. Opolanie w pierwszy weekend sierpnia wejdą za darmo do zoo czy na baseny. To nagroda za to, że poszli do … W pierwszy weekend sierpnia opolanie wejdą za darmo na baseny, do zoo czy Muzeum Polskiej Piosenki. To nagroda dla mieszkańców stolicy regionu za blisko 70-procentową… » więcej 2020-07-13, godz. 16:00 Metodą "na wrzutkę" próbowano przemycić amfetaminę do zakładu karnego Przerzucić paczkę z narkotykami przez mur więzienia, nie jest tak trudno. Trudniejsze jest, aby dotarła do adresata. Tym razem się nie udało. Narkotyki, które… » więcej 2020-07-13, godz. 15:15 WYBORY 2020. Violetta Porowska: "Po raz pierwszy w historii kandydat prawicy uzyskał prawie 50% w regionie" - Po raz pierwszy w historii kandydat prawicy uzyskał ponad 40, a prawie 50% i to jest wielki sukces - tak poseł Violetta Porowska, szefowa opolskich struktur… » więcej 2020-07-13, godz. 15:00 Gmina Skarbimierz wygrywa II edycję "Bitwy o wozy". Nowy pojazd ma trafić do OSP Zwanowice Ochotnicza Straż Pożarna w Zwanowicach otrzyma nowy wóz bojowy. To nagroda w ramach rządowego konkursu 'Bitwa o wozy', premiującego wysoką frekwencję w II turze… » więcej 2020-07-13, godz. 15:00 Niesprawne autobusy wyeliminowali z ruchu funkcjonariusze Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego Kontrole przewozu osób w publicznym transporcie odbyły się w 5 powiatach regionu. » więcej 2020-07-13, godz. 14:45 WYBORY 2020. Opolscy politycy KO podziękowali za głosy oddane na Trzaskowskiego. Padają pierwsze zapowiedzi na przyszł… 'Mieszkańcy Opolszczyzny nie dali zastraszyć się ani przekupić, bo większość zagłosowała na Rafała Trzaskowskiego'. Parlamentarzyści Koalicji Obywatelskiej z naszego… » więcej 2020-07-13, godz. 14:30 Policja zatrzymała dilera narkotykowego i jego klienta Niemal kilogram narkotyków znaleźli policjanci w domu 31-latka z Gogolina. W ręce mundurowych wpadł też jeden z jego klientów - mieszkaniec Zdzieszowic. Obaj mężczyźni… » więcej 2020-07-13, godz. 14:00 WYBORY 2020. Powiat kędzierzyński podzielony - 2 gminy za Dudą, 4 za Trzaskowskim Dwa do czterech - takie są wyniki głosowania mieszkańców powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego. W dwóch gminach zwyciężył Andrzej Duda, w czterech - Rafał Trzask… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »