Radio Opole » Wiadomości z regionu
2020-02-03, 16:30 Autor: Katarzyna Doros

Więcej gmin, z większym zaangażowaniem włącza się w politykę senioralną. Wiceminister Stanisław Szwed z wizytą w Opolu

Wiceminister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z wizytą w Opolu [fot. Katarzyna Doros]
Wiceminister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z wizytą w Opolu [fot. Katarzyna Doros]
Wiceminister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z wizytą w Opolu [fot. Katarzyna Doros]
Wiceminister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z wizytą w Opolu [fot. Katarzyna Doros]
Wiceminister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z wizytą w Opolu [fot. Katarzyna Doros]
Wiceminister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z wizytą w Opolu [fot. Katarzyna Doros]
W tym roku rząd Prawa i Sprawiedliwości przeznaczy 80 milionów złotych na realizację ministerialnego programu "Senior+" i 40 milionów złotych na rzecz programu Aktywność Społeczna Osób Starszych skierowanego do stowarzyszeń i organizacji pozarządowych. Stanisław Szwed, sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej odwiedził dziś (03.02) Opolski Urząd Wojewódzki, żeby podsumować dotychczasowe działania realizowane w ramach polityki senioralnej oraz funkcjonowanie programu „Świadomy i Bezpieczny Senior” w regionie.
- W 2020 roku minimalna emerytura wzrasta z 1100 złotych do 1200 złotych. Jeżeli popatrzymy w perspektywie 4 lat rządów PIS, to minimalna emerytura wzrosła prawie o 37 procent w tym okresie - mówi Stanisław Szwed, sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

- Na Opolszczyźnie złożono trzy oferty na utworzenie klubów seniora na 65 miejsc - mówi Adrian Czubak, wojewoda opolski. - W skali kraju w 2020 na program "Senior+" rząd przeznacza kolejnych 80 milionów złotych. W województwie opolskim mamy na ten cel milion złotych. Coraz więcej gmin z coraz większym zaangażowaniem i na podstawie coraz większych środków z budżetu państwa, pięknie włącza się w tą politykę prorodzinną i prosenioralną, aby tworzyć te miejsca, czy to dla małych dzieci, czy to dla osób starszych - dodaje.

W ramach programu „Świadomy i Bezpieczny Senior” udało się przeszkolić 14 tysięcy seniorów i pracowników pomocy społecznej. - Na ten program przeznaczyliśmy niespełna 30 tysięcy złotych. W działania zaangażowała się cała administracja rządowa, kurator oświaty, policjanci, czy banki - mówi poseł PiS Violetta Porowska. - To prawie 800 spotkań w ciągu minionego roku. A wszystko po to, żeby seniorzy świadomie decydowali, bądź nie decydowali o tym, jak mają dbać o swoje bezpieczeństwo. Bo za ubiegły rok mamy informację o tym, że straty, które dotyczyły seniorów wyniosły prawie trzy miliony złotych.

Renata Kampa, pracownica banku PKO w Prószkowie jest jedną z osób, która dzięki szkoleniom w porę ostrzegła seniorkę i zapobiegła utracie dużej sumy pieniędzy. Dziś dyrektor placówki Renata Mendel odebrała podziękowania. - To, jak się zachowuje klient i to jakich używa słów, czy się obraca, czy się ogląda, czy jest taki niepewny, to od razu pracownikowi się włącza taka żarówka, że coś może być nie tak - mówi Renata Mendel.

- Moja praca miała ostrzegać seniorów przed ludźmi, którzy dzwonią do starszych osób i próbują wyłudzić pieniądze. Czasem dzwonią do mojej babci. A ja chcę też ostrzec innych - dodaje Natalia Cygan z Domaszkowic, laureatka konkursu plastycznego "Bezpieczny Senior", będącego częścią wojewódzkiego programu.

Minister Szwed zapowiedział, że od 13 kwietnia rząd rozpocznie wypłatę trzynastej emerytury, na którą przeznaczy prawie 12 miliardów złotych. Świadczenie to ma trafić do ponad 9 milionów Polaków.
Stanisław Szwed
Adrian Czubak
Violetta Porowska
Renata Mendel, Natalia Cygan

Wiadomości z regionu

2020-05-27, godz. 10:00 Konopka za Rakoczego - czyli roszada PSL w zarządzie województwa Antoni Konopka zastąpił w zarządzie województwa opolskiego Stanisława Rakoczego. Obaj są politykami Polskiego Stronnictwa Ludowego. Zmiana to efekt ustaleń partyjnych… » więcej 2020-05-27, godz. 09:45 Wierni złapali mężczyznę, który ukrył się w szafie w zakrystii Do nietypowego zdarzenia zostali wezwani policjanci z Kędzierzyna-Koźla. Alarmującymi byli wierni, którzy uczestniczyli w nabożeństwie w Poborszowie, w gminie… » więcej 2020-05-27, godz. 09:00 Budynek straży miejskiej w remoncie. Strażnicy po przeprowadzce, ale numer alarmowy nadal ten sam Zabytkowy domek znajdujący się na tyłach urzędu miasta w Kędzierzynie-Koźlu przejdzie gruntowny remont. Na czas prac stacjonujący tam strażnicy miejscy przenieśli… » więcej 2020-05-26, godz. 21:17 Konopka za Rakoczego. Radni przyjęli zmiany na stanowisku członka zarządu województwa opolskiego Wicemarszałek Stanisław Rakoczy odwołany ze stanowiska. Jego miejsce w zarządzie województwa zajmie partyjny kolega Antoni Konopka. Tak zdecydowali radni podczas… » więcej 2020-05-26, godz. 20:30 Roszady personalne w kierownictwie Prudnickiego Centrum Medycznego O zmianę posady zabiega prezes Prudnickiego Centrum Medycznego. Jednocześnie zwolnił dyrektora do spraw inwestycji. Wszystko to dzieje się w powiatowej spółce… » więcej 2020-05-26, godz. 20:15 Czołowe zderzenie w Buszycach. Jedna osoba została ranna Przez ponad godzinę na odcinku Skorogoszcz-Buszyce droga krajowa 94 łącząca Opole z Brzegiem była zablokowana. » więcej 2020-05-26, godz. 19:15 Lektury do matury powtórzysz z RADIEM OPOLE. Na naszej antenie rusza edukacyjny cykl "Radiobelfer" Radio Opole wychodzi maturzystom na przeciw i włącza się w emisję przyspieszonego kursu przygotowawczego. Radiobelfer, czyli lektury do matury - to cykl edukacyjny… » więcej 2020-05-26, godz. 19:15 W opolskim zoo trwa budowa pawilonów dla lwów i tygrysów. Prace postępują zgodnie z planem Na placu budowy w zoo jest już gotowe oczko wodne i drewniany most, z którego docelowo będzie można obserwować tygrysy. Prace instalacyjne przebiegają zgodnie… » więcej 2020-05-26, godz. 19:13 Raport dnia w regionie: 3 nowe zakażenia, 2 ofiary śmiertelne i 14 "ozdrowieńców" Trzy nowe przypadki zakażenia koronawirusem, dwie ofiary śmiertelne i 14 kolejnych wyzdrowień - tak przedstawia się bilans dnia (26.05) na Opolszczyźnie. Od początku… » więcej 2020-05-26, godz. 17:45 2 ofiary śmiertelne koronawirusa w regionie - Mamy w kraju 209 nowych przypadków zakażenia koronawirusem i 11 ofiar śmiertelnych - to dane liczbowe przedstawione po południu przez Ministerstwo Zdrowia. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »