Radio Opole » Wiadomości z regionu
2020-02-03, 16:30 Autor: Katarzyna Doros

Więcej gmin, z większym zaangażowaniem włącza się w politykę senioralną. Wiceminister Stanisław Szwed z wizytą w Opolu

Wiceminister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z wizytą w Opolu [fot. Katarzyna Doros]
Wiceminister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z wizytą w Opolu [fot. Katarzyna Doros]
Wiceminister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z wizytą w Opolu [fot. Katarzyna Doros]
Wiceminister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z wizytą w Opolu [fot. Katarzyna Doros]
Wiceminister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z wizytą w Opolu [fot. Katarzyna Doros]
Wiceminister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z wizytą w Opolu [fot. Katarzyna Doros]
W tym roku rząd Prawa i Sprawiedliwości przeznaczy 80 milionów złotych na realizację ministerialnego programu "Senior+" i 40 milionów złotych na rzecz programu Aktywność Społeczna Osób Starszych skierowanego do stowarzyszeń i organizacji pozarządowych. Stanisław Szwed, sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej odwiedził dziś (03.02) Opolski Urząd Wojewódzki, żeby podsumować dotychczasowe działania realizowane w ramach polityki senioralnej oraz funkcjonowanie programu „Świadomy i Bezpieczny Senior” w regionie.
- W 2020 roku minimalna emerytura wzrasta z 1100 złotych do 1200 złotych. Jeżeli popatrzymy w perspektywie 4 lat rządów PIS, to minimalna emerytura wzrosła prawie o 37 procent w tym okresie - mówi Stanisław Szwed, sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

- Na Opolszczyźnie złożono trzy oferty na utworzenie klubów seniora na 65 miejsc - mówi Adrian Czubak, wojewoda opolski. - W skali kraju w 2020 na program "Senior+" rząd przeznacza kolejnych 80 milionów złotych. W województwie opolskim mamy na ten cel milion złotych. Coraz więcej gmin z coraz większym zaangażowaniem i na podstawie coraz większych środków z budżetu państwa, pięknie włącza się w tą politykę prorodzinną i prosenioralną, aby tworzyć te miejsca, czy to dla małych dzieci, czy to dla osób starszych - dodaje.

W ramach programu „Świadomy i Bezpieczny Senior” udało się przeszkolić 14 tysięcy seniorów i pracowników pomocy społecznej. - Na ten program przeznaczyliśmy niespełna 30 tysięcy złotych. W działania zaangażowała się cała administracja rządowa, kurator oświaty, policjanci, czy banki - mówi poseł PiS Violetta Porowska. - To prawie 800 spotkań w ciągu minionego roku. A wszystko po to, żeby seniorzy świadomie decydowali, bądź nie decydowali o tym, jak mają dbać o swoje bezpieczeństwo. Bo za ubiegły rok mamy informację o tym, że straty, które dotyczyły seniorów wyniosły prawie trzy miliony złotych.

Renata Kampa, pracownica banku PKO w Prószkowie jest jedną z osób, która dzięki szkoleniom w porę ostrzegła seniorkę i zapobiegła utracie dużej sumy pieniędzy. Dziś dyrektor placówki Renata Mendel odebrała podziękowania. - To, jak się zachowuje klient i to jakich używa słów, czy się obraca, czy się ogląda, czy jest taki niepewny, to od razu pracownikowi się włącza taka żarówka, że coś może być nie tak - mówi Renata Mendel.

- Moja praca miała ostrzegać seniorów przed ludźmi, którzy dzwonią do starszych osób i próbują wyłudzić pieniądze. Czasem dzwonią do mojej babci. A ja chcę też ostrzec innych - dodaje Natalia Cygan z Domaszkowic, laureatka konkursu plastycznego "Bezpieczny Senior", będącego częścią wojewódzkiego programu.

Minister Szwed zapowiedział, że od 13 kwietnia rząd rozpocznie wypłatę trzynastej emerytury, na którą przeznaczy prawie 12 miliardów złotych. Świadczenie to ma trafić do ponad 9 milionów Polaków.
Stanisław Szwed
Adrian Czubak
Violetta Porowska
Renata Mendel, Natalia Cygan

Wiadomości z regionu

2020-10-28, godz. 17:12 2 wychowanków Przedszkola Publicznego nr 43 w Opolu zakażonych koronawirusem Mamy kolejne zakażeniach koronawirusem w opolskich przedszkolach. Jak informuje Katarzyna Oborska-Marciniak, rzecznik opolskiego ratusza zakażenia potwierdzono… » więcej 2020-10-28, godz. 16:07 Uszkodził samochód i zaatakował kierowcę. Niebezpieczne zdarzenie w Luboszycach Na pasie ruchu podszedł do samochodu i bez powodu rozbił w nim szybę. Mowa o mężczyźnie, który dzisiaj (28.10) w Luboszycach uszkodził pojazd i próbował… » więcej 2020-10-28, godz. 16:00 Poseł Bortniczuk zawiadomił policję o internetowych groźbach wobec siebie i jego rodziny. "Trzeba znać granicę" Groźby wobec posła Kamila Bortniczuka i jego rodziny ktoś kierował na portalu społecznościowym. Sprawa trafiła na policję. » więcej 2020-10-28, godz. 16:00 "Nie chcemy się zamykać, dlatego wprowadzamy dodatkowe restrykcję". Placówki wsparcia dla matek i dzieci zmieniają… W czasie pandemii swoje funkcjonowanie ograniczyć musiały placówki opiekuńczo-wychowawcze oraz domy matki i dziecka. Wprowadzone zostały w nich dodatkowe… » więcej 2020-10-28, godz. 15:49 Zmiany w planie gospodarki odpadami w regionie. Transport z nielegalnym załadunkiem będzie trafiać do punktu w Doma… Samochody, które przewożą nielegalne ładunki i zostaną zatrzymane przez Krajową Administrację Skarbową, Straż Graniczną czy Inspekcję Transportu Drogowego… » więcej 2020-10-28, godz. 15:00 Opolski ratusz ogłosił laureatów konkursu imienia Jana Całki W kategorii 'Lider Społeczny Roku' zwycięzcą została Halina Łubniewska, a w kategorii 'Pożytek Roku' nagrodzona została 'Placówka wsparcia dziennego świetlica… » więcej 2020-10-28, godz. 14:15 MZK w Kędzierzynie-Koźlu uruchomił dodatkowe linie autobusowe kursujące w rejonie cmentarzy Miejski Zakład Komunikacyjny w Kędzierzynie-Koźlu uruchomił dodatkowe linie autobusowe, które będą kursować w rejonie cmentarzy. - Okres Wszystkich Świętych… » więcej 2020-10-28, godz. 13:55 Dron będzie kontrolował namysłowskie kominy. Chcieli tego sami mieszkańcy Namysłów chce skuteczniej dbać o jakość powietrza. Pomóc ma w tym dron, mogący zbierać próbki dymu wydobywającego się z kominów. » więcej 2020-10-28, godz. 13:30 Ministerstwo Zdrowia: 18 820 nowych przypadków COVID-19 w kraju. Na Opolszczyźnie 395 zakażeń [AKTUALIZACJA] Ministerstwo Zdrowia poinformowało dzisiaj (28.10) o 18 820 nowych przypadkach zakażeń koronawirusem, w tym o 395 na Opolszczyźnie. W regionie od początku… » więcej 2020-10-28, godz. 13:05 Ogólnopolski projekt "Tydzień Uczniowskiej SuperMocy” realizowany był również w Głubczycach Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Głubczycach włączył się do ogólnopolskiej akcji 'Tydzień Uczniowskiej SuperMocy”. Projekt ma na celu… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***