Radio Opole » Wiadomości z regionu
2020-01-24, 15:45 Autor: Kacper Śnigórski

Opolskie sądy pracują normalnie i czekają na uzasadnienie Sądu Najwyższego

Sąd Okręgowy w Opolu [fot. Witold Wośtak]
Sąd Okręgowy w Opolu [fot. Witold Wośtak]
Sąd Okręgowy w Opolu [fot. Szymon Krawczyk]
Sąd Okręgowy w Opolu [fot. Szymon Krawczyk]
- Nie słyszałem, aby jakieś rozprawy w związku z uchwałą Sądu Najwyższego były odwoływane - powiedział rzecznik opolskiego sądu, sędzia Daniel Kliś. Przypomnijmy, trzy izby Sądu Najwyższego stwierdziły, że wszyscy sędziowie Sądu Najwyższego powołani przez nową KRS są nieprawidłowo obsadzeni i nie mogą orzekać. Natomiast w przypadku sądów powszechnych sytuacja jest podobna, ale pod warunkiem, że "wadliwość powoływania sędziego prowadzi do naruszenia standardu niezawisłości i bezstronności".
- Czekamy na uzasadnienie Sądu Najwyższego - mówi rzecznik opolskiego sądu Daniel Kliś.

- Jeśli chodzi o sprawy karne, to zgodnie z całą uchwałą, ona nie odnosi się do spraw, które wpłynęły do sądu przed dniem jej ogłoszenia. Na wokandzie mamy sprawy, które wpłynęły wcześniej, w związku z tym w postępowaniach karnych żadnych reperkusji nie ma, które polegałyby na odwoływaniu rozpraw. Natomiast jeśli chodzi o sprawy cywilne, to ta uchwała odnosi się do nich już w tej chwili, czyli do spraw, które się toczą. Jednak nie słyszałem o przypadkach, aby jakieś rozprawy były z tego tytułu odwoływane - dodał sędzia Kliś.

Sędzia Kliś dodał, że opolskie sądy czekają jeszcze na uzasadnienie ze wskazówkami, jak sądy powszechne powinny interpretować wczorajszą uchwałę Sądu Najwyższego.

Dodajmy, premier Mateusz Morawiecki skierował do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o zbadanie zgodności z konstytucją przepisów prawa, które zostały użyte wczoraj do wydania uchwały trzech Izb Sądu Najwyższego.
Sędzia Daniel Kliś

Wiadomości z regionu

2020-02-18, godz. 21:30 Opole się powiększyło, ale część majątku wciąż należy do Dobrzenia Wielkiego. Problem ma być rozwiązany do końca roku Czarnowąsy, Borki, Brzezie i Świerkle - mimo, że te miejscowości od 3 lat należą do Opola to nadal dzierżawią majątek gminy Dobrzeń Wielki. Samorządy nie mogą… » więcej 2020-02-18, godz. 20:00 Żołnierze rezerwy zostaną ponownie skoszarowani. WKU wzywa na dwutygodniowe ćwiczenia Wojskowa Komenda Uzupełnień w Opolu wzywa żołnierzy rezerwy na obowiązkowe ćwiczenia i wysyła listy z powołaniem. Te odbędą się w marcu i w kwietniu. Dla rezerwistów… » więcej 2020-02-18, godz. 20:00 Żłobek w Zawadzkiem przyjmie jeszcze więcej dzieci Dwa lata temu do użytku oddano nowy żłobek w Zawadzkiem, teraz placówka rozrasta się o kolejne miejsca dla maluszków. Jest to możliwe dzięki dofinansowaniu z rządowego… » więcej 2020-02-18, godz. 19:00 Opole: w jednym z liceów pojawią się "Koszyczki ratunkowe" Koszyczki z podstawowymi środkami higieny intymnej dla dziewczyn znajdą się w każdej toalecie w Publicznym Liceum Ogólnokształcącym numer 5 w Opolu. Nauczycielka… » więcej 2020-02-18, godz. 17:15 Szkoła specjalna będzie miała profesjonalną siłownię Niepełnosprawni uczniowie Zespół Szkół Specjalnych w Kędzierzynie-Koźlu będą mieli w pełni profesjonalną siłownię plenerową. To pierwszy etap. Drugim będzie budowa… » więcej 2020-02-18, godz. 17:00 "To jedna z tych postaci w dziennikarskim świecie, która pozostawi po sobie duży ślad". Pożegnanie Marka Świercza Rodzina, przyjaciele, brać dziennikarska, politycy i samorządowcy żegnali dziś (18.02) na cmentarzu w Nowej Schodni redaktora Radia Opole Marka Świercza. W ostatniej… » więcej 2020-02-18, godz. 16:00 Aplikacja o powiecie namysłowskim uznana za najlepszą w kraju. "To bardzo prestiżowa nagroda" Mobilny przewodnik po powiecie namysłowskim uznany za najlepszą tego typu aplikację na smartfony. Rozwiązanie otrzymało Różę Regionów podczas targów turystycznych… » więcej 2020-02-18, godz. 15:45 Policjanci z Głubczyc uratowali 6 osób z pożaru Głubczyccy funkcjonariusze policji z narażeniem własnego życia uratowali 6 osób. Weszli do płonącego budynku i dzięki natychmiastowej reakcji zapobiegli tragedii… » więcej 2020-02-18, godz. 15:00 Szymon Hołownia otworzył biuro w Opolu Szymon Hołownia - kandydat na Prezydenta RP otworzył dzisiaj (18.02) swoje biuro w Opolu. Jak zapowiada, ma to być miejsce, gdzie na chwilę mieszkańcy będą mogli… » więcej 2020-02-18, godz. 12:48 Pijany kierowca jechał bez kasku na skuterze. Pojazd nie miał badań ani ubezpieczenia Pijany kierowca skutera wpadł w ręce policjantów, bo jechał przez Krośnicę w gminie Izbicko środkiem drogi i bez kasku. Okazało się, że 49-latek ma na sumieniu… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »