Radio Opole » Wiadomości z regionu
2020-01-22, 14:30 Autor: Małgorzata Ślusarczyk

Ruszają otwarte konsultacje społeczne w sprawie rewitalizacji zamku w Głogówku

Odnowione, frontowe elewacje zamku w Głogówku [zdj. Jan Poniatyszyn]
Odnowione, frontowe elewacje zamku w Głogówku [zdj. Jan Poniatyszyn]
Wejście do siedziby Muzeum Regionalnego w Głogówku © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Wejście do siedziby Muzeum Regionalnego w Głogówku © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Odnowiona elewacja frontowa zamku w Głogówku [zdj. Jan Poniatyszyn]
Odnowiona elewacja frontowa zamku w Głogówku [zdj. Jan Poniatyszyn]
Aleksander Devosges Cuber podczas spotkania z wojewódzkim konserwatorem zabytków [fot Gmina Głogówek / FB]
Aleksander Devosges Cuber podczas spotkania z wojewódzkim konserwatorem zabytków [fot Gmina Głogówek / FB]
Oględziny podczas spotkania z wojewódzkim konserwatorem zabytków [fot Gmina Głogówek / FB]
Oględziny podczas spotkania z wojewódzkim konserwatorem zabytków [fot Gmina Głogówek / FB]
plakat wydarzenia
plakat wydarzenia
Otwarte konsultacje społeczne w sprawie adaptacji części zamku w Głogówku szykują się nie tylko dla mieszkańców Głogówka, ale wszystkich zainteresowanych losem zamku i lokalnej kultury. Spotkanie wiąże się z trwającymi od kilku miesięcy staraniami o pozyskanie grantu na rewitalizację dwóch skrzydeł zabytkowego obiektu. Jak wyjaśnia Aleksander Devosges Cuber, dyrektor Muzeum Regionalnego w Głogówku w najbliższy piątek (24.01) będzie się można dowiedzieć m.in. jak wyglądają aktualne projekty i plany zagospodarowania dwóch skrzydeł zamku.
- Jest to wniosek do funduszy norweskich [EEA and Norway Grants - przyp. red.], który przygotowuje gmina - mówi Aleksander Devosges Cuber. - W ten projekt jest zaangażowanych bardzo wiele osób, m.in. architekci. A spotkanie ma charakter konsultacyjny. Chcemy podzielić się z mieszkańcami ideami, pomysłami, zaopiniować je, posłuchać póki jeszcze jest czas na to, że być może możemy pewnego rodzaju rozwiązania, czy pomysły do tego projektu jeszcze dorzucić. Chcemy, żeby ten projekt był w pełni również z mieszkańcami miasta współtworzony.

Jak zaznacza dyrektor muzeum, docelowo siedziba instytucji ma ponownie zostać ulokowana na zamku, a odrestaurowana część obiektu służyć będzie nie tylko celom wystawienniczym, ale też pomoże w rozszerzeniu działalności warsztatowej i edukacyjnej muzeum.

- Od 2015 roku zrealizowano bardzo wiele prac dotyczących fundamentów, dachu, wzmacniania całego założenia, natomiast są zaadaptowane do projektu dwa skrzydła i możemy się postarać o to, żeby aplikować do grantu, który umożliwi nam rzeczywiste zagospodarowanie tych dwóch skrzydeł na cele muzealne, kulturalne.

Dodajmy, że nowa przestrzeń ma służyć również zachowaniu, promowaniu i rozwijaniu "dziedzictwa beethovenowskiego" - nie tylko za sprawą cieszącego się niegasnącą popularnością Śląskiego Festiwalu im. Ludwiga van Beethovena, ale także idei Akademii Beethovenowskiej pomyślanej jako międzynarodowe kursy mistrzowskie przeznaczone dla młodych artystów. Koncepcja Akademii Beethovenowskiej również ma być jednym z tematów poruszanych podczas wspomnianych konsultacji.

Początek spotkania o charakterze otwartych konsultacji społecznych w piątek (24.01) o godzinie 18:00 w siedzibie Muzeum Regionalnego w Głogówku, mieszczącej się przy ul. Słowackiego 1.
Aleksander Devosges Cuber w rozmowie na temat celów otwartych konsultacji społecznych dotyczących adaptacji odrestaurowywanej części zamku w Głogówku

Wiadomości z regionu

2020-02-24, godz. 20:45 3 "nowe" place zabaw w Opolu. Gdzie? Wybiorą mieszkańcy W tym roku opolski ratusz planuje budowę trzech kolejnych placów zabaw. W ogłoszonych przez miasto konsultacjach mieszkańcy mogą wybrać trzy z pięciu zaproponowanych… » więcej 2020-02-24, godz. 19:50 Reksio, Olaf i Kubuś Puchatek w USK. Bohaterowie bajek umilą pobyt na oddziale chirurgii dziecięcej Uczniowie Zespołu Szkół Budowlanych w Opolu we współpracy ze Stowarzyszeniem Opolska Pozytywka odnowili dwie sale oddziału chirurgii dziecięcej w Uniwersyteckim… » więcej 2020-02-24, godz. 18:31 Miał kupić narkotyki w Czechach, przewieźć je do Polski i rozprowadzać. Dealer i nabywcy stanęli przed Sądem Okręgowym Ruszyła rozprawa dotycząca wewnątrzwspólnotowego nabycia substancji psychotropowych oraz udzielania i posiadania narkotyków. Przed Sądem Okręgowym w Opolu odpowiada… » więcej 2020-02-24, godz. 18:00 Silny wiatr zostanie z nami do wtorku. Bilans ostatniej doby to ponad 260 interwencji Uszkodzone budynki i samochody, zerwane linie telekomunikacyjne i energetyczne oraz powalone drzewa. Przez Opolszczyznę ponownie przeszedł front z bardzo silnym… » więcej 2020-02-24, godz. 17:45 Szybkim działaniem policjanci z Głogówka zapobiegli tragedii Samobójstwo 39-latka udaremnili policjanci z Głogówka. Dyżurny tamtejszego komisariatu otrzymał informację z centrum powiadamiania ratunkowego o mężczyźnie, który… » więcej 2020-02-24, godz. 17:15 Mamy grypę ptaków, ale przed ASF się bronimy Pojawił się wirus grypy ptaków, ale opolskie jest wolne od wirusa ASF. To informacje podane na spotkaniu wojewody z organizacjami i instytucjami rolniczymi w regionie… » więcej 2020-02-24, godz. 16:35 Licznik przekręcony o 60 tysięcy. Kierowca wpadł w czasie rutynowej kontroli Kolejny samochód z cofniętym licznikiem wykryli w czasie rutynowej kontroli policjanci z Krapkowic. Tym razem był to volkswagen. Zatrzymany do kontroli na drodze… » więcej 2020-02-24, godz. 16:19 Silny wiatr i porywisty deszcz, to przyczyny serii wypadków na drogach powiatu namysłowskiego Wichura dała się we znaki także kierowcom. Tylko na terenie powiatu namysłowskiego doszło do trzech kolizji, których powodem był silnie wiejący wiatr. » więcej 2020-02-24, godz. 15:45 Najmłodsi mieli spokojny wypoczynek. Policja i sanepid podsumowują ferie - To były bardzo spokojne i bezpieczne ferie zimowe - oceniają opolskie służby, które sprawdzały miejsca wypoczynku dzieci oraz przewoźników, którzy dowozili uczniów… » więcej 2020-02-24, godz. 15:15 W Leśnicy nie będzie gminnego żłobka, ale może powstać prywatny Budowa gminnego żłobka w Leśnicy jest zbyt droga. Żeby zapewnić opiekę najmłodszym, gmina wspiera prywatnego przedsiębiorcę, który chce otworzyć taką placówkę… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »