Radio Opole » Wiadomości z regionu
2020-01-20, 19:11 Autor: Witold Wośtak

Radni z Dobrodzienia podjęli dwie ważne uchwały podczas nadzwyczajnej sesji. Wszyscy byli "za"

Sesja Rady Miejskiej w Dobrodzieniu [fot. Witold Wośtak]
Sesja Rady Miejskiej w Dobrodzieniu [fot. Witold Wośtak]
Nadzwyczajnej Sesji Rady Miejskiej w Dobrodzieniu potrzeba było do podjęcia dwóch uchwał. Chodziło o wolę przystąpienia gminy do związku "Czysty Region" i przesunięcie 35 tysięcy złotych, aby starać się o dotację unijną na budowę kanalizacji w Ligocie Dobrodzieńskiej. W obu przypadkach radni jednogłośni poparli uchwały.
Oleskie starostwo ma w planie remont drogi powiatowej z Dobrodzienia do Myśliny. Gmina chce najpierw zbudować kanalizację pod warunkiem zdobycia 85 procent dotacji unijnej.

- Chodzi o to, żeby nie trzeba było ponownie rozkopywać drogi, kiedy zostanie wyremontowana. Z tego względu chcemy najpierw przystąpić do realizacji budowy kanalizacji. Musimy złożyć dokumenty w sprawie dofinansowania do końca miesiąca, a do tego potrzeba projektu. Chcemy podjąć szybką decyzję, dlatego sesja jest nadzwyczajna - mówi Piotr Kapela, przewodniczący rady.

Kędzierzyńsko-kozielski związek "Czysty Region" chce przyjąć trzy gminy. Dla Dobrodzienia ma być to korzystne - po pierwsze ze względu na ochronę środowiska.

- Po drugie, jeśli robi się gospodarkę odpadową na dużą skalę, jest całkiem inne przełożenie i zupełnie inaczej rozkłada się to w kosztach. Poza tym wiemy, że w związku jest spełniana podstawowa rzecz przyświecająca ochronie środowiska i gospodarce odpadami, czyli zwiększenie poziomu recyklingu odpadów - to opinia Jacka Skibe, wiceprzewodniczącego rady.

Zdaniem burmistrza Andrzeja Jasińskiego, każdy z radnych rozumie potrzebę i możliwości idące za tymi uchwałami.

- Po pierwsze, że jest możliwość realizacji kanalizacji w Ligocie Dobrodzieńskiej, a to są ostatnie nabory marszałkowskie, czyli na fundusze unijne. Podobnie wygląda sytuacja ze śmieciami - jeżeli byłaby możliwość przystąpienia do "Czystego Regionu", należy z tego skorzystać lub przynajmniej rozważyć.

Dodajmy, wstępny koszt budowy kanalizacji w Ligocie Dobrodzieńskiej oszacowano na 3,5 miliona złotych.
Piotr Kapela
Jacek Skibe
Andrzej Jasiński

Wiadomości z regionu

2020-10-26, godz. 20:30 Raport dnia: Początek tygodnia ze spadkiem liczby zakażeń w kraju i regionie Na Opolszczyźnie potwierdzono 335 nowych przypadków koronawirusa. Najwięcej, 100 w powiecie kędzierzyńsko-kozielskim. » więcej 2020-10-26, godz. 19:00 Większość uczniów na zdalnym nauczaniu, seniorom zakupy robią pracownicy socjalni. Nowe obostrzenia najbardziej dotknęły… Uczniowie i seniorzy - osoby z tych grup społecznych najbardziej dotknęły nowe obostrzenia związane z wprowadzeniem na terenie całego kraju czerwonej str… » więcej 2020-10-26, godz. 18:29 Ogólnopolski Strajk Kobiet sparaliżował ulice Opola. "Walczymy o prawo do wyboru" Ponad tysiąc mieszkańców Opola, głównie młodych ludzi, wyszło na ulice zamanifestować swój sprzeciw przeciwko orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego w… » więcej 2020-10-26, godz. 17:30 Placówki oświatowe w Głubczycach przygotowane na zdalne nauczanie Gmina Głubczyce przygotowana do zmian w szkolnictwie. W związku z przejściem całego kraju do czerwonej strefy epidemicznej od dzisiaj (26.10) obowiązują… » więcej 2020-10-26, godz. 16:41 Żołnierze WOT w punktach poboru wymazów w Kędzierzynie-Koźlu i w Brzegu. Mają odciążyć personel medyczny Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej od dziś (26.10) pomagają w punkcie pobierania wymazów do testów na obecność koronawirusa przy szpitalu powiatowym… » więcej 2020-10-26, godz. 16:41 Inwentaryzacja tras rowerowych w regionie. Rusza program "Opolskie na rowery" Spójna sieć, jednakowo oznaczone trasy rowerowe z przystosowaną infrastrukturą. Początkiem do realizacji marzeń miłośników jednośladów ma być program… » więcej 2020-10-26, godz. 16:00 Szpital w Namysłowie odwoła się od decyzji wojewody. Placówka chce znów pracować w normalnym trybie Szpital w Namysłowie zwróci się do wojewody z wnioskiem o zmianę decyzji związanej z leczeniem w placówce chorych na koronawirusa. Powodem jest niewystarczająca… » więcej 2020-10-26, godz. 16:00 SP ZOZ w Kędzierzynie-Koźlu wstrzymał przyjęcia na dermatologię i neurologię. Koronawirus także w jednej z para… SP ZOZ w Kędzierzynie-Koźlu wstrzymał przyjęcia na oddziałach dermatologii i neurologii po tym, jak stwierdzono przypadek zakażenia koronawirusem na oddziale… » więcej 2020-10-26, godz. 15:15 Środowiska narodowe chcą bronić kościołów i atakują LGBT. Lewica odpowiada: To świadczy o braku poczucia rzecz… Kilkadziesiąt osób z Młodzieży Wszechpolskiej i Ruchu Narodowego przez całą niedzielę (25.10) zabezpieczało opolskie kościoły przed potencjalnymi aktami… » więcej 2020-10-26, godz. 14:45 Ogólnopolski Strajk Kobiet zapowiada blokady miast. Początek godzina 16:00 Ogólnopolski Strajk Kobiet zapowiada kolejne protesty w kraju i na ulicach regionu. Osoby, które nie zgadzają się z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego ws… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***