Radio Opole » Wiadomości z regionu
2020-01-20, 19:11 Autor: Witold Wośtak

Radni z Dobrodzienia podjęli dwie ważne uchwały podczas nadzwyczajnej sesji. Wszyscy byli "za"

Sesja Rady Miejskiej w Dobrodzieniu [fot. Witold Wośtak]
Sesja Rady Miejskiej w Dobrodzieniu [fot. Witold Wośtak]
Nadzwyczajnej Sesji Rady Miejskiej w Dobrodzieniu potrzeba było do podjęcia dwóch uchwał. Chodziło o wolę przystąpienia gminy do związku "Czysty Region" i przesunięcie 35 tysięcy złotych, aby starać się o dotację unijną na budowę kanalizacji w Ligocie Dobrodzieńskiej. W obu przypadkach radni jednogłośni poparli uchwały.
Oleskie starostwo ma w planie remont drogi powiatowej z Dobrodzienia do Myśliny. Gmina chce najpierw zbudować kanalizację pod warunkiem zdobycia 85 procent dotacji unijnej.

- Chodzi o to, żeby nie trzeba było ponownie rozkopywać drogi, kiedy zostanie wyremontowana. Z tego względu chcemy najpierw przystąpić do realizacji budowy kanalizacji. Musimy złożyć dokumenty w sprawie dofinansowania do końca miesiąca, a do tego potrzeba projektu. Chcemy podjąć szybką decyzję, dlatego sesja jest nadzwyczajna - mówi Piotr Kapela, przewodniczący rady.

Kędzierzyńsko-kozielski związek "Czysty Region" chce przyjąć trzy gminy. Dla Dobrodzienia ma być to korzystne - po pierwsze ze względu na ochronę środowiska.

- Po drugie, jeśli robi się gospodarkę odpadową na dużą skalę, jest całkiem inne przełożenie i zupełnie inaczej rozkłada się to w kosztach. Poza tym wiemy, że w związku jest spełniana podstawowa rzecz przyświecająca ochronie środowiska i gospodarce odpadami, czyli zwiększenie poziomu recyklingu odpadów - to opinia Jacka Skibe, wiceprzewodniczącego rady.

Zdaniem burmistrza Andrzeja Jasińskiego, każdy z radnych rozumie potrzebę i możliwości idące za tymi uchwałami.

- Po pierwsze, że jest możliwość realizacji kanalizacji w Ligocie Dobrodzieńskiej, a to są ostatnie nabory marszałkowskie, czyli na fundusze unijne. Podobnie wygląda sytuacja ze śmieciami - jeżeli byłaby możliwość przystąpienia do "Czystego Regionu", należy z tego skorzystać lub przynajmniej rozważyć.

Dodajmy, wstępny koszt budowy kanalizacji w Ligocie Dobrodzieńskiej oszacowano na 3,5 miliona złotych.
Piotr Kapela
Jacek Skibe
Andrzej Jasiński

Wiadomości z regionu

2020-02-18, godz. 21:30 Opole się powiększyło, ale część majątku wciąż należy do Dobrzenia Wielkiego. Problem ma być rozwiązany do końca roku Czarnowąsy, Borki, Brzezie i Świerkle - mimo, że te miejscowości od 3 lat należą do Opola to nadal dzierżawią majątek gminy Dobrzeń Wielki. Samorządy nie mogą… » więcej 2020-02-18, godz. 20:00 Żołnierze rezerwy zostaną ponownie skoszarowani. WKU wzywa na dwutygodniowe ćwiczenia Wojskowa Komenda Uzupełnień w Opolu wzywa żołnierzy rezerwy na obowiązkowe ćwiczenia i wysyła listy z powołaniem. Te odbędą się w marcu i w kwietniu. Dla rezerwistów… » więcej 2020-02-18, godz. 20:00 Żłobek w Zawadzkiem przyjmie jeszcze więcej dzieci Dwa lata temu do użytku oddano nowy żłobek w Zawadzkiem, teraz placówka rozrasta się o kolejne miejsca dla maluszków. Jest to możliwe dzięki dofinansowaniu z rządowego… » więcej 2020-02-18, godz. 19:00 Opole: w jednym z liceów pojawią się "Koszyczki ratunkowe" Koszyczki z podstawowymi środkami higieny intymnej dla dziewczyn znajdą się w każdej toalecie w Publicznym Liceum Ogólnokształcącym numer 5 w Opolu. Nauczycielka… » więcej 2020-02-18, godz. 17:15 Szkoła specjalna będzie miała profesjonalną siłownię Niepełnosprawni uczniowie Zespół Szkół Specjalnych w Kędzierzynie-Koźlu będą mieli w pełni profesjonalną siłownię plenerową. To pierwszy etap. Drugim będzie budowa… » więcej 2020-02-18, godz. 17:00 "To jedna z tych postaci w dziennikarskim świecie, która pozostawi po sobie duży ślad". Pożegnanie Marka Świercza Rodzina, przyjaciele, brać dziennikarska, politycy i samorządowcy żegnali dziś (18.02) na cmentarzu w Nowej Schodni redaktora Radia Opole Marka Świercza. W ostatniej… » więcej 2020-02-18, godz. 16:00 Aplikacja o powiecie namysłowskim uznana za najlepszą w kraju. "To bardzo prestiżowa nagroda" Mobilny przewodnik po powiecie namysłowskim uznany za najlepszą tego typu aplikację na smartfony. Rozwiązanie otrzymało Różę Regionów podczas targów turystycznych… » więcej 2020-02-18, godz. 15:45 Policjanci z Głubczyc uratowali 6 osób z pożaru Głubczyccy funkcjonariusze policji z narażeniem własnego życia uratowali 6 osób. Weszli do płonącego budynku i dzięki natychmiastowej reakcji zapobiegli tragedii… » więcej 2020-02-18, godz. 15:00 Szymon Hołownia otworzył biuro w Opolu Szymon Hołownia - kandydat na Prezydenta RP otworzył dzisiaj (18.02) swoje biuro w Opolu. Jak zapowiada, ma to być miejsce, gdzie na chwilę mieszkańcy będą mogli… » więcej 2020-02-18, godz. 12:48 Pijany kierowca jechał bez kasku na skuterze. Pojazd nie miał badań ani ubezpieczenia Pijany kierowca skutera wpadł w ręce policjantów, bo jechał przez Krośnicę w gminie Izbicko środkiem drogi i bez kasku. Okazało się, że 49-latek ma na sumieniu… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »