Radio Opole » Gospodarka
2020-01-24, 14:44 Autor: Mariusz Chałupnik

Prószków postawił na swojego odbiorcę. Cena za śmieci wyższa, ale mogło być gorzej

Kosze na śmieci [fot. Witold Wośtak]
Kosze na śmieci [fot. Witold Wośtak]
23 złote i 50 groszy - tyle od stycznia mieszkaniec gminy Prószków zapłaci miesięcznie za wywóz odpadów segregowanych. To o 9 złotych więcej niż w roku ubiegłym.
- Ta podwyżka mogła być jeszcze większa, ale przetarg wygrał nasz Zakład Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej - informuje Krzysztof Cebula, burmistrz Prószkowa. - Zakład komunalny ma to do siebie, że polityką finansową może sterować burmistrz jako jednoosobowy właściciel tej spółki. Na obecną chwilę marża na odpadach jest ustalona na bardzo minimalnym poziomie - na takim, że oczywiście jest sens istnienia tej spółki. To się przekłada na cenę, ponieważ 40 proc. ceny opłaty śmieciowej to są koszty obsługi mieszkańców.

O złotówkę mniej zapłacą ci, którzy posiadają własny kompostownik. Ich montaż był jednym z elementów programu, który gmina realizowała w minionych latach.

- Wystąpiliśmy o środki zewnętrzne i wyposażyliśmy mieszkańców w dodatkowe urządzenia - zaznacza Cebula. - Każda posesja została wyposażona w stojaki na worki. Każda posesja bezpłatnie otrzymała kontener na bioodpady. W każdej miejscowości znajduje się też dzwon na szkło białe i kolorowe. Dodatkowo są szafy na elektroodpady lekkie typu baterie, tonery, czy żarówki. To są elementy, które nie wpływają na cenę.

Umowa na wywóz odpadów pomiędzy Prószkowem a miejscowym zakładem komunalnym będzie obowiązywała do końca tego roku.
Krzysztof Cebula
Krzysztof Cebula

Gospodarka

2020-02-18, godz. 21:00 Rolnicy spodziewają się suszy, dlatego chcą zmian w szacowaniu strat Rolnicy chcą zmiany przepisów dotyczących obliczania strat związanych z suszą. Po doświadczeniach z ubiegłego roku część czuła się pokrzywdzona, ponieważ na polach… » więcej 2020-02-18, godz. 18:45 Waloryzacja rent i emerytur. Od 1 marca wzrośnie kwota wypłacanych świadczeń Od marca najniższa emerytura wyniesie 1200 złotych brutto. W tym roku wskaźnik waloryzacji wyznaczono na 103,56%. Na waloryzacji zyskają również osoby, które do… » więcej 2020-02-18, godz. 15:30 Powiat brzeski chce pozbyć się części dróg. Ma to przynieść oszczędności i uporządkować chaos Powiat brzeski szuka kolejnych oszczędności. Po ostatniej decyzji radnych w sprawie likwidacji Zarządu Dróg Powiatowych, samorząd chce pozbyć się także części… » więcej 2020-02-17, godz. 09:59 ZUS plus, czyli składki od dochodu a nie przychodu. Wnioski można składać do 2 marca 775 przedsiębiorców z naszego regionu chce przystąpić do Małego ZUS-u plus. To zmiany, które obniżą wysokość składek, ponieważ będą proporcjonalne do dochodu a… » więcej 2020-02-15, godz. 14:00 Dwie dotacje, a trzy budynki będą wyremontowane Dzięki unijnym dotacjom trzy budynki w gminie Strzeleczki przejdą gruntowne remonty. Będą ocieplone, wymienione zostaną dachy oraz piece. Dzięki temu w przyszłości… » więcej 2020-02-15, godz. 10:30 Głubczyckie starostwo planuje w tym roku jedną inwestycję. Główne siły budżetowe skierowane na spłatę zadłużeń - Ten rok finansowo będzie ostrożny i zachowawczy - tak tegoroczne założenia budżetowe powiatu głubczyckiego określa starosta Piotr Soczyński. Jedyna zaplanowana… » więcej 2020-02-15, godz. 07:30 Kędzierzyn-Koźle: będzie remont kolejnej ważnej drogi na osiedlu Piastów Ulica Królowej Jadwigi na osiedlu Piastów w Kędzierzynie-Koźlu przejdzie solidny remont. Dzięki temu powstanie też wiele nowych miejsc parkingowych. W najbliższych… » więcej 2020-02-14, godz. 19:00 Czy Prószków stoi przed zagrożeniem skażenia środowiska? Konieczna rozbudowa i modernizacja oczyszczalni ścieków Prószków szykuje się do rozbudowy i modernizacji oczyszczalni ścieków. Inwestycja jest priorytetem z kilku względów: ekologicznych, możliwości technicznych obecnej… » więcej 2020-02-13, godz. 20:00 Mniej pieniędzy konsekwencją słabej frekwencji. Głubczyce obniżają wkład na budżet obywatelski Z 300 na 100 tysięcy złotych zmniejszona zostanie pula tegorocznego budżetu obywatelskiego w Głubczycach. Mniej pieniędzy oznacza również mniejszy wybór. » więcej 2020-02-13, godz. 16:00 Wody Polskie szukają firmy, która podejmie się rozbudowy polderu Żelazna. Otwarcie kopert jeszcze w lutym Przetarg na przebudowę polderu Żelazna ogłosiło Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »