Radio Opole » Wiadomości z regionu
2020-01-17, 19:00 Autor: Mariusz Chałupnik

Mimo ciepłej zimy służby monitorują sytuację osób bezdomnych

Bezdomni [fot. Piotr Pękala]
Bezdomni [fot. Piotr Pękala]
Tylko od początku roku służby mundurowe w Opolu przeprowadziły 60 kontroli miejsc, w których mogą przebywać osoby bezdomne. Mimo, że w tym roku mamy wyjątkowo łagodną zimę, to w nocy temperatury oscylują wokół "zera". Takie warunki są niebezpieczne dla osób bezdomnych, które często nocują w nieogrzewanych pustostanach.
W Opolu bezpieczną i co najważniejsze ciepłą przystań bezdomni mogą znaleźć w noclegowni przy ulicy Popiełuszki.

- Na razie obłożenie mamy w okolicach 75 proc. - informuje Marek Kowalski, terapeuta w Miejskim Ośrodku Pomocy Osobom Bezdomnym i Uzależnionym w Opolu. - Noclegownia w miesiącach zimowych jest otwarta całą dobę. Warunkiem przenocowania w niej jest tylko i wyłącznie dotarcie tutaj. Nasz ośrodek dysponuje 120 miejscami. Noclegownia to jest 60 miejsc i do tego mamy ogrzewalnię. Około 85 osób nocowało, czyli przy 120 miejscach jeszcze trochę wolnych miejsc jest. Nie ma możliwości, żeby komuś odmówić przenocowania u nas.

Choć do noclegowni bezdomni mogą się dostać autobusami MZK - z centrum dojeżdżają trzy linie - to również często są oni dowożeni przez służby. W Opolu dworce, ogrody działkowe, czy pustostany cały czas monitorowane są przez patrole policji i straży miejskiej.

- Cały czas działamy, żeby nie doszło do tragedii - mówi Krzysztof Maślak, komendant straży miejskiej w Opolu. - W każdej chwili udzielamy im pomocy, jesteśmy przy nich. Proponujemy im noclegownie. Jeśli mamy do czynienia z nietrzeźwymi osobami, to odwozimy je na izbę wytrzeźwień. Mamy klika miejsc stałych, gdzie oni na pewno, w godzinach nocnych, przebywają. Tam zaglądamy do nich, budzimy ich. Często nie są z tego zadowoleni, ale my dzięki temu wiemy, że wszystko jest w porządku, że żyją.

Przedstawiciele służb proszą, aby w momencie gdy zobaczymy osobę, której życie w związku z minusową temperaturą może być zagrożone, zadzwońmy na bezpłatny numer alarmowy 112.
Marek Kowalski
Krzysztof Maślak

Wiadomości z regionu

2020-04-02, godz. 15:06 Seniorzy z DPS-u w Jakubowicach trafili do szpitala zakaźnego Podopieczni Domu Pomocy Społecznej w Jakubowicach, u których potwierdzono zarażenie koronawirusem, zostali przewiezieni do szpitala zakaźnego w Kędzierzynie-Koźlu… » więcej 2020-04-02, godz. 14:30 100 tysięcy złotych na sprzęt dla opolskich szpitali - to wsparcie WiK w Opolu Sprzęt oraz środki ochrony osobistej przekaże opolskim szpitalom spółka Wodociągi i Kanalizacja. Wartość pomocy wynieść ma 100 tysięcy złotych. Taką decyzję w… » więcej 2020-04-02, godz. 14:25 Opole rozszerza zakres pomocy dla mieszkańców. Miasto pozyskało pieniądze z Unii Europejskiej Na przygotowanie paczek żywnościowych i ciepłych posiłków, a następnie dostarczenie ich do potrzebujących. Na zakup środków dezynfekujących i ochrony osobistej… » więcej 2020-04-02, godz. 13:46 Kilkanaście przypadków złamania zasad kwarantanny domowej w ciągu doby. Wyniki kontroli opolskiej policji 18 przypadków złamania domowej kwarantanny odnotowali minionej doby na Opolszczyźnie policjanci. Aktualnie w naszym województwie zakaz opuszczania miejsca zamieszkania… » więcej 2020-04-02, godz. 13:18 Na początek 4 żołnierzy i 2 sanitarki. Opolscy logistycy włączeni w system ratownictwa medycznego Opolscy logistycy dołączyli do załogi Opolskiego Centrum Ratownictwa Medycznego. Na początek to dwa zespoły, dysponujące własnymi sanitarkami, ale jak zapewnia… » więcej 2020-04-02, godz. 13:15 Maseczki i gogle dla medyków z opolskich szpitali. Zakupił je powiat opolski 1000 maseczek i gogli trafiło do Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu. Dziś (2.04) do szpitala MSWiA ma dotrzeć 1000 sztuk maseczek, przyłbice, gogle… » więcej 2020-04-02, godz. 11:53 Bank Żywności w Komprachcicach będzie działał, ale jedynie na dowóz i tylko dla najbardziej potrzebujących Makaron, ryż, kasza, cukier, olej, konserwy. Ponad 4 tony żywności trafiło do Ośrodka Pomocy Społecznej w Komprachcicach z Banku Żywności w Opolu. Na razie produkty… » więcej 2020-04-02, godz. 11:49 Potwierdzono 3 nowe przypadki COVID-19 na Opolszczyźnie. Łącznie w regionie choruje 78 osób Są 3 kolejne nowe przypadki zarażenia koronawirusem na Opolszczyźnie. Po 11:00 Ministerstwo Zdrowia podało komunikat o 79 zarażeniach. » więcej 2020-04-02, godz. 11:00 Kamera termowizyjna w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Opolu Politechnika Opolska pomaga w walce z koronawirusem. Uczelnia wypożyczyła Uniwersyteckiemu Szpitalowi Klinicznemu w Opolu kamerę termowizyjną wraz z oprogramowaniem… » więcej 2020-04-02, godz. 10:30 Więźniowie szyją maseczki. Maszyny do szycia pożyczyli im mieszkańcy, materiały dostarczają wolontariusze [ZDJĘCIA] Skazani odbywający karę w Zakładzie Karnym nr 2 w Strzelcach Opolskich włączyli się do akcji szycia wielorazowych maseczek. Tylko w ciągu weekendu uszyli ich prawie… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »