Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-12-02, 16:15 Autor: Witold Wośtak

Zima to najtrudniejszy czas dla bezdomnych. Widać coraz większy ruch w opolskiej noclegowni

Noclegownia w Opolu [fot. Ewelina Laxy]
Noclegownia w Opolu [fot. Ewelina Laxy]
Miejski Ośrodek Pomocy Osobom Bezdomnym i Uzależnionym w Opolu [fot. Witold Wośtak]
Miejski Ośrodek Pomocy Osobom Bezdomnym i Uzależnionym w Opolu [fot. Witold Wośtak]
Spada temperatura - rośnie liczba bezdomnych korzystających z noclegowni i ogrzewalni w Opolu. Minionej nocy z opieki skorzystało 86 osób, więc około 30 miejsc pozostało wolnych.
Problemem są natomiast łóżka piętrowe, bo niewielu podopiecznych jest na tyle sprawnych, by korzystać z górnego łóżka. W tym roku zakupiono więc drabinki ułatwiające wejście do góry.

- Część bezdomnych nie pojawi się w noclegowni, jeśli nie będzie dużego mrozu - mówi Elżbieta Urzędowska, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Bezdomnym i Uzależnionym.

- Niektórzy wybierają wolność działania i brak przymusu stosowania się do konkretnych regulaminów, dlatego nie pojawiają się w noclegowni. Poza tym, ważna jest zasada czystości. Opiekun stara się zmusić każdego, kto do nas przyjdzie, aby wykonać czynności higieniczne. Inna sprawa, że są sprawdzane także włosy oraz ubrania, czy nie zostały przyniesione jakieś insekty.

Maria i Krzysztof, bezdomni korzystający z noclegowni, bardzo chwalą warunki obiektu w Opolu Groszowicach.

- Mamy wszystko - są śniadania, obiady i kolacje, dlatego jest w porządku, a my czujemy się zadowoleni. Żyjemy tu ze sobą normalnie, a niektórzy chętnie pomagają sobie - ocenia Maria.

- Opieka ogólna jest tu na bardzo dobrym poziomie. Nie można narzekać, bo warunki socjalne są wspaniałe. Ja mieszkam w dwuosobowym pokoju u góry. Mamy aneks kuchenny i łazienkę, także jest super - dodaje Krzysztof.

Dodajmy, od stycznia w Opolu działa schronisko z usługami opiekuńczymi dla 25 osób bezdomnych, zwłaszcza z orzeczeniem o niepełnosprawności.
Elżbieta Urzędowska
Maria i Krzysztof

Wiadomości z regionu

2019-12-08, godz. 09:53 Klinika Prawa na Uniwersytecie Opolskim - uczy zawodu studentów, bezpłatnie pomaga potrzebującym Mieszkańcy Opola i regionu mogą skorzystać z bezpłatnej pomocy prawnej udzielanej przez studentów. Przy Uniwersytecie Opolskim funkcjonuje Klinika Prawa. - To… » więcej 2019-12-07, godz. 21:00 W Opolu czuć już świąteczny klimat. Jarmark bożonarodzeniowy przyciąga mieszkańców Mimo braku śniegu, w stolicy regionu czuć już atmosferę zbliżających się świąt. Bożonarodzeniowy jarmark, który od wczoraj (07.12) funkcjonuje na opolskim rynku… » więcej 2019-12-07, godz. 16:40 Olesno rozbłyśnie dzisiaj charytatywnie. Świątecznym iluminacjom będzie towarzyszyła zbiórka pieniędzy na operację małej… Z akcją charytatywną będzie połączone tegoroczne uruchomienie iluminacji świątecznej w Oleśnie. Świąteczne lampki rozbłysną w całym mieście. » więcej 2019-12-07, godz. 16:38 Muzeum Wsi Opolskiej uczy, jak samodzielnie wykonywać świąteczne ozdoby. W skansenie trwają mikołajkowe warsztaty dla całych… Choinkowe bombki na drewnianych sklejkach ozdobione tradycyjnym opolskim wzorem kwiatowym - to tylko niektóre ze świątecznych ozdób, które własnoręcznie wykonują… » więcej 2019-12-07, godz. 16:29 25 zdarzeń w regionie. Uwaga na śliskie drogi Nadal ślisko na opolskich drogach. Od rana na Opolszczyźnie doszło do 25 kolizji. » więcej 2019-12-07, godz. 14:07 Polska muzyka przypomniana! [ZDJĘCIA] Już nie 'zapomniana' a przypomniana została po raz kolejny wyjątkowa polska muzyka w piątkowy (06.12) wieczór w Filharmonii Opolskiej. W dodatku z udziałem wybitnego… » więcej 2019-12-07, godz. 12:27 Mikołajki dla czworonogów. Dzisiaj w Zdzieszowicach festyn charytatywny na rzecz zwierząt Karma dla porzuconych zwierząt, pieniądze na ich leczenie, a także smycze, czy obroże będą zbierane podczas dzisiejszego (07.12) Mikołajkowego Festynu Charytatywnego… » więcej 2019-12-07, godz. 12:00 Uwaga, bardzo ślisko! Seria zdarzeń na drogach, uszkodzony wóz strażacki W Dąbrówce w pow. krapkowickim, na drodze wojewódzkiej 409 doszło do zderzenia samochodów dostawczego z ciężarowym. W Biadaczu samochód wpadł do rowu. Policja… » więcej 2019-12-07, godz. 10:10 Młodzi muzycy, niepełnosprawna młodzież i seniorzy wspólnie nagrywają charytatywną płytę Kolędy, pastorałki i piosenki świąteczne w wykonaniu niezwykłej, wielopokoleniowej grupy wypełniają od kilku dni wnętrza zamku w Mosznej. Tam właśnie powstaje… » więcej 2019-12-07, godz. 08:00 Sobota: odwiedź krapkowicki Warsztat Terapii Zajęciowej Dzisiaj (7.12) swoje drzwi szeroko otwiera Warsztat Terapii Zajęciowej w Krapkowicach. Każdy będzie miał możliwość zobaczyć, co tam się dzieje i jak wyglądają… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »