Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-12-02, 16:15 Autor: Witold Wośtak

Zima to najtrudniejszy czas dla bezdomnych. Widać coraz większy ruch w opolskiej noclegowni

Noclegownia w Opolu [fot. Ewelina Laxy]
Noclegownia w Opolu [fot. Ewelina Laxy]
Miejski Ośrodek Pomocy Osobom Bezdomnym i Uzależnionym w Opolu [fot. Witold Wośtak]
Miejski Ośrodek Pomocy Osobom Bezdomnym i Uzależnionym w Opolu [fot. Witold Wośtak]
Spada temperatura - rośnie liczba bezdomnych korzystających z noclegowni i ogrzewalni w Opolu. Minionej nocy z opieki skorzystało 86 osób, więc około 30 miejsc pozostało wolnych.
Problemem są natomiast łóżka piętrowe, bo niewielu podopiecznych jest na tyle sprawnych, by korzystać z górnego łóżka. W tym roku zakupiono więc drabinki ułatwiające wejście do góry.

- Część bezdomnych nie pojawi się w noclegowni, jeśli nie będzie dużego mrozu - mówi Elżbieta Urzędowska, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Bezdomnym i Uzależnionym.

- Niektórzy wybierają wolność działania i brak przymusu stosowania się do konkretnych regulaminów, dlatego nie pojawiają się w noclegowni. Poza tym, ważna jest zasada czystości. Opiekun stara się zmusić każdego, kto do nas przyjdzie, aby wykonać czynności higieniczne. Inna sprawa, że są sprawdzane także włosy oraz ubrania, czy nie zostały przyniesione jakieś insekty.

Maria i Krzysztof, bezdomni korzystający z noclegowni, bardzo chwalą warunki obiektu w Opolu Groszowicach.

- Mamy wszystko - są śniadania, obiady i kolacje, dlatego jest w porządku, a my czujemy się zadowoleni. Żyjemy tu ze sobą normalnie, a niektórzy chętnie pomagają sobie - ocenia Maria.

- Opieka ogólna jest tu na bardzo dobrym poziomie. Nie można narzekać, bo warunki socjalne są wspaniałe. Ja mieszkam w dwuosobowym pokoju u góry. Mamy aneks kuchenny i łazienkę, także jest super - dodaje Krzysztof.

Dodajmy, od stycznia w Opolu działa schronisko z usługami opiekuńczymi dla 25 osób bezdomnych, zwłaszcza z orzeczeniem o niepełnosprawności.
Elżbieta Urzędowska
Maria i Krzysztof

Wiadomości z regionu

2020-04-08, godz. 11:15 Specjalny pakiet i specjalne skrzynki. Szef KBW w Opolu o głosowaniu korespondencyjnym Sejm przyjął projekt ustawy o korespondencyjnym głosowaniu w nadchodzących wyborach prezydenckich. Rafał Tkacz, dyrektor opolskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego… » więcej 2020-04-08, godz. 11:00 Święta wielkanocne inne niż pamiętamy. "Brak wiernych w kościele będzie odczuwalny" Celebracje Triduum Paschalnego bez udziału wiernych, Wielka Sobota bez święcenia pokarmów i brak procesji rezurekcyjnej i mszy krzyżma - tak w największym skrócie… » więcej 2020-04-08, godz. 10:19 Opolszczyzna: dwie osoby zmarły, sześć nowych przypadków zakażenia. Ministerstwo Zdrowia przedstawiło kolejne dane związane… 152 nowe przypadki zarażenia koronawirusem w kraju, w tym 6 na Opolszczyźnie. Ministerstwo Zdrowia poinformowało o kolejnych siedmiu zgonach. Wśród osób zakażonych… » więcej 2020-04-08, godz. 10:00 Młodzi kierowcy szaleją na drogach powiatu krapkowickiego. Skutki są tragiczne W ostatnich kilku dniach na terenie powiatu krapkowickiego doszło do kilku wypadków i kolizji. Dwa z nich miały skutki śmiertelne. We wszystkich poszkodowanymi… » więcej 2020-04-08, godz. 09:15 Strzelce Opolskie: oddział chirurgii zawieszony. Dwoje pacjentów z podejrzeniem koronawirusa Wczoraj (08.04) u dwójki pacjentów personel stwierdził nagłe pojawienie się wysokiej gorączki. Takie objawy nie są niczym dziwnym akurat na tym oddziale, ale ze… » więcej 2020-04-08, godz. 08:30 Pieniądze są, umowa podpisana. W Łowkowicach powstanie PSZOK Tuż po świętach ruszy budowa Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych w gminie Strzeleczki. Powstanie on w Łowkowicach, inwestycja składa się z budowy kontenera… » więcej 2020-04-08, godz. 07:45 Za nami tydzień próbnego spisu powszechnego w gminie Prószków. Na razie frekwencja nie zachwyca Cały czas przez internet, od środy (08.04) również telefonicznie. W Prószkowie od początku miesiąca prowadzony jest próbny spis powszechny. W związku z pandemią… » więcej 2020-04-07, godz. 21:32 Nyska uczelnia pomaga studentom, którzy przez koronawirusa stracili płynność finansową. "Nie chcemy, by rezygnowali przez… Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nysie wspiera finansowo studentów, którzy ze względu na epidemię koronawirusa znaleźli się w trudnej sytuacji materialnej. » więcej 2020-04-07, godz. 20:50 W marcu do opolskiego ZUS trafiło 1260 wniosków o zawieszenie i wyrejestrowanie działalności gospodarczej. Kto może, biznes… W marcu w opolskich placówkach ZUS zgłoszono 1260 wniosków o zawieszeniu i wyrejestrowaniu działalności gospodarczej. Najwięcej - 402 - zanotowano w Opolu. W związku… » więcej 2020-04-07, godz. 20:00 W czasie pandemii opolscy logistycy nie zrywają kontaktu z "misjonarzami" Żołnierze 10. Opolskiej Brygady Logistycznej nie tylko pomagają w kontrolowaniu osób przebywających na kwarantannie, czy w transporcie środków ochrony osobistej… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »