Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-11-22, 15:45 Autor: Agnieszka Pospiszyl

Parlamentarzyści o jakości powietrza w Kędzierzynie-Koźlu

Parlamentarzyści o jakości powietrza w Kędzierzynie-Koźlu [fot. archiwum Janusza Kowalskiego]
Parlamentarzyści o jakości powietrza w Kędzierzynie-Koźlu [fot. archiwum Janusza Kowalskiego]
Opolscy parlamentarzyści mieli się dzisiaj (22.11) spotkać w Kędzierzynie-Koźlu i rozmawiać o benzenie. Dotarli tylko poseł Janusz Kowalski i senator Beniamin Godyla. Rozmawiano o zmianach w prawie, pomiarach jakości powietrza, możliwości kontroli potencjalnych emiterów zanieczyszczeń. W rozmowach uczestniczyły też władze Kędzierzyna-Koźla, radni miejscy oraz przedstawiciele Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska.
- Przyjechałem do Kędzierzyna-Koźla z dobrą wiadomością – mówił poseł Janusz Kowalski. - Pan minister do sprawy klimatu, Michał Kurtyka, razem z Głównym Inspektorem Ochrony Środowiska, podjęli decyzję, że zostanie w strefie przemysłowej w Kędzierzynie-Koźlu uruchomiona nowa stacja monitorowania stężenia benzenu.

W mieście jest jedna taka stacja, przy ul. Bolesława Śmiałego. Nowa miałaby się pojawić na osiedlu Blachownia, ale nie wiadomo na razie gdzie dokładnie ma stanąć.

W trakcie spotkania rozmawiano też o normach dla benzenu.

- Zmiany zapisów związanych z normami nie są takie proste – mówił senator Beniamin Godyla. - Nie tylko zmiana w naszym polskim prawie, ale i unijnym. Dzisiaj dowiedziałem się od Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska, że nie jest tak źle. Dobowa norma bywa czasami przekroczona, ale roczna jest poniżej normy.

- Oczekujemy na reakcję WIOŚ na naszą propozycję rozszerzenia badań powietrza w mieście - mówi Sabina Nowosielska, prezydent Kędzierzyna-Koźla. - Na sieci pyłomierzy, które są rozdzielone przez urząd miasta w 26 punktach, żeby dołączyć urządzenia, które będą kontrolowały też inne zanieczyszczenia powietrza.

Kolejne spotkanie z parlamentarzystami w sprawie jakości powietrza w Kędzierzynie-Koźlu zaplanowano na 20 stycznia 2020 roku.
Janusz Kowalski
Beniamin Godyla
Sabina Nowosielska

Wiadomości z regionu

2019-12-09, godz. 10:22 PiS w regionie rozpoczęło przygotowania do wyborów prezydenckich - Chcemy się maksymalnie dobrze przygotować do kampanii prezydenckiej, zmiany mamy w trzech powiatach, chcemy dać też szansę nowym osobom - powiedziała w porannej… » więcej 2019-12-09, godz. 10:05 Złodzieje sprzętu budowlanego zatrzymani. Fanty wróciły do właścicieli Sprzęt geodezyjny, komputery i elektronarzędzia padły łupem złodziei działających na terenie powiatu brzeskiego. Śledczy namierzyli i zatrzymali podejrzanych… » więcej 2019-12-09, godz. 09:27 Osobówka zderzyła się z busem w Zimnicach Małych. Wypadek także na obwodnicy Nysy W Zimnicach Małych, pod Opolem, na drodze krajowej 45, to trasa Opole - Krapkowice doszło do zderzenia auta osobowego z busem. Wstępnie 2 osoby zostały poszkodowane… » więcej 2019-12-09, godz. 09:08 Dachowanie w Jełowej. Jedna osoba poszkodowana Kierujący autem osobowym nie zachował ostrożności i doprowadził do dachowania. Do wypadku doszło na DK 45, na trasie Opole - Kluczbork w miejscowości Jełowa po… » więcej 2019-12-09, godz. 08:00 Mają już swój dom. Nowa siedziba harcerzy w Opolu Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej w Opolu ma nową siedzibę. Znajduje się przy ulicy Jagiellonów 72 i została oficjalnie otwarta. » więcej 2019-12-08, godz. 20:55 Strategia imigracyjna tematem Niedzielnej Loży Radiowej W naszym regionie systematycznie rośnie zapotrzebowanie na pracowników, ale maleje liczba chętnych do podjęcia pracy. Opolscy politycy w dzisiejszej (08.12) Niedzielnej… » więcej 2019-12-08, godz. 20:41 Mariusz Żmuda Kierowcą Roku Opolszczyzny w Świątecznym Pucharze Forda W Opolu odbywał się dziś (08.12) Świąteczny Puchar Forda, który zakończył 3 rundę Kierowcy Roku Opolszczyzny. To już 23 edycja tej imprezy. O godzinie 10.00 obok… » więcej 2019-12-08, godz. 19:41 Mikołaje maszerowały przez Opole. Charytatywna akcja na rzecz oddziału chirurgii dziecięcej Marsz Mikołajów wystartował dzisiaj (08.12) w Opolu po raz szósty. Głównym celem kolejnej odsłony akcji charytatywnej było wsparcie oddziału chirurgii dziecięcej… » więcej 2019-12-08, godz. 19:40 Finał Świątecznej Paczki. "Pomagamy rodzinom w sposób mądry" W całym kraju, także w Opolu, trwa tzw. weekend cudów. Wolontariusze ze Szlachetnej Paczki dostarczają najpotrzebniejsze rzeczy do wybranych rodzin. Na Opolszczyźnie… » więcej 2019-12-08, godz. 16:30 Opole: Mikołaj zjechał do dzieci ze szpitalnego dachu Święty Mikołaj wraz ze swoimi pomocnikami zjechał... z dachu Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu. Pacjenci z oddziału pediatrii otrzymali upominki nie… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »