Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-11-08, 16:42 Autor: Katarzyna Doros

"Szkoły do hymnu". Wszystkie zwrotki Mazurka Dąbrowskiego wybrzmiały w ponad 400 opolskich placówkach

Akcja "Szkoły do hymnu" w szkole TAK w Opolu [fot. Katarzyna Doros]
Akcja "Szkoły do hymnu" w szkole TAK w Opolu [fot. Katarzyna Doros]
Akcja "Szkoły do hymnu" w szkole TAK w Opolu [fot. Katarzyna Doros]
Akcja "Szkoły do hymnu" w szkole TAK w Opolu [fot. Katarzyna Doros]
Znajomość wszystkich zwrotek Mazurka Dąbrowskiego nie jest dla nich żadnym problemem. Uczniowie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego TAK w Opolu uczcili 101. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości wspólnym odśpiewaniem czterech zwrotek hymnu, punktualnie o godzinie 11:11. Wydarzenie zorganizowano w ramach ministerialnej akcji "Szkoła do hymnu", będącej kontynuacją zeszłorocznej inicjatywy "Rekord dla Niepodległej". Na Opolszczyźnie udział w akcji wzięło około 62 tys. uczniów z ponad 400 placówek oświatowych.
- Hymn powinno się znać na pamięć, wszystkie zwrotki bo, to w końcu jest hymn Polski, coś najważniejszego - mówi Bartosz Frydel.

- Mnie hymnu jako pierwsza uczyła babcia i wszystkich piosenek patriotycznych. Jak sobie przypominam, to cieszę się, że poznałam to już wcześniej, bo było mi o wiele łatwiej nauczyć się kolejnych zwrotek - dodaje Paulina.

- Jest to ważne, ponieważ jest to przykład patriotyzmu dla naszego całego kraju. Uważam, że to jest słuszne i trzeba znać wszystkie zwrotki- mówi Zofia Bilik.

- Trudnością jest zrozumienie niektórych słów i wyrażeń, bo tam jest sporo archaizmów, ale naszą rolą jest przygotowanie dzieci tak, aby wiedziały o czym śpiewają - dodaje Barbara Romaniuk, nauczycielka języka polskiego w Zespole Szkolno-Przedszkolnym TAK w Opolu.

Jak podkreślają nauczyciele, akcja ma na celu nie tylko uczyć znajomości całego tekstu hymnu, ale przede wszystkim współczesnego patriotyzmu.

Hymn państwowy odśpiewali także uczniowie polskich szkół w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Argentynie, czy na Ukrainie.

Relacje ze wspólnego śpiewania Mazurka Dąbrowskiego można wyszukać w mediach społecznościowych za pośrednictwem specjalnego hashtagu #SzkołaDoHymnu.
Akcja "Szkoły do hymnu"

Wiadomości z regionu

2020-12-03, godz. 08:00 "Rodacy Bohaterom". Wszyscy możemy pomóc weteranom walczącym o niepodległość Polski W ramach ogólnopolskiej akcji 'Rodacy Bohaterom' głubczycki oddział stowarzyszenia Odra-Niemen i harcerze z Chorągwi Ziemi Opolskiej organizują zbiórkę… » więcej 2020-12-03, godz. 07:15 Politechnika Opolska wznawia część zajęć praktycznych Politechnika Opolska przygotowuje się do wznowienia zajęć praktycznych, których nie można przeprowadzić zdalnie. Od jutra (04.12) na uczelni znów pojawią… » więcej 2020-12-03, godz. 07:00 Nie tylko zamek, ale i ogrody oraz kościół. Brzeg chce zmian na liście pomników historii Nie tylko Zamek Piastów Śląskich w Brzegu, ale i przylegające do niego ogrody oraz kościół pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Świętego mają szansę… » więcej 2020-12-02, godz. 22:00 Uwaga na gołoledź. Synoptycy ostrzegają przed marznącymi opadami deszczu w regionie Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed marznącymi opadami w województwie opolskim. Alert pierwszego, najniższego stopnia ma obowiązywać… » więcej 2020-12-02, godz. 21:30 Raport dnia. 39 osób zmarło w regionie, a 257 zaraziło się. W Polsce liczba zakażeń przekroczyła milion, znów zmarło… 39 zgonów i 257 nowych zakażeń koronawirusem potwierdzono minionej doby w województwie opolskim. Ministerstwo Zdrowia informuje dzisiaj (02.12) o 13 855 kolejnych… » więcej 2020-12-02, godz. 21:30 W Otmuchowie stanie automat ze świeżym mlekiem. Miasto chce w ten sposób promować lokalne rolnictwo W Otmuchowie pojawi się automat sprzedający mleko. Jak utrzymują tamtejsi samorządowcy, dzięki temu mieszkańcy będą mogli kupować mleko w korzystnej cenie… » więcej 2020-12-02, godz. 20:30 Nowi funkcjonariusze Komendy Miejskiej Policji w Opolu złożyli dziś ślubowanie. Teraz czas na przeszkolenie 6 nowych policjantów uroczyście ślubowało dziś (02.12) w sali Komendy Miejskiej Policji w Opolu. » więcej 2020-12-02, godz. 20:00 Burmistrz gminy Zawadzkie proponuje przedświąteczny telefon do seniorów. "W ludziach jest potrzeba kontaktu" Aby zadbać w trudnym czasie pandemii o osoby samotne i seniorów, burmistrz gminy Zawadzkie wyszedł z inicjatywą przedświątecznego telefonu do starszych … » więcej 2020-12-02, godz. 19:00 Pochyłe boisko piłkarskie w Większycach doczeka się remontu Płyta boiska piłkarskiego w Większycach, które słynie ze swojej pochyłości ma wkrótce szanse na remont. Gmina Reńska Wieś pozyskała na ten cel dofinansowanie… » więcej 2020-12-02, godz. 18:00 Janusz Sanocki w poważnym stanie trafił do szpitala w Kędzierzynie-Koźlu. Polityk jest w śpiączce farmakologiczn… Były poseł, a także wieloletni samorządowiec Janusz Sanocki walczy o życie. Jego stan pogorszył się wczoraj (01.12) i został przetransportowany do szpitala… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »