Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-10-07, 10:37 Autor: Maria Klusik

Konfederacja chce pilnować wyborów. Szef opolskiego KBW - to cenna inicjatywa

Łukasz Fomicz [fot. Łukasz Fura]
Łukasz Fomicz [fot. Łukasz Fura]
Rafał Tkacz [fot. Paula Hołubowicz]
Rafał Tkacz [fot. Paula Hołubowicz]
[fot. Wanda Kownacka]
[fot. Wanda Kownacka]
- Nasza inicjatywa pozwoli zweryfikować, czy wybory Polaków rzeczywiście są odzwierciedlane w wynikach podawanych przez Państwową Komisję Wyborczą - powiedział w porannej rozmowie "W cztery oczy" Łukasz Fomicz, krajowy koordynator akcji pilnujwyborów.pl, inicjatywy Konfederacji.
- Mamy bardzo silne podejrzenia, że tak nie jest - dodaje gość Radia Opole.

- Na pewno wydarzenia 2014 roku i pomimo tego, że zgłoszonych było chyba 15 tysięcy protestów wyborczych, jakaś olbrzymia ilość, no to te wybory nie zostały w żaden sposób zweryfikowane. Ja dam taki przykład tylko już konkretnie z wyborów: we Wrocławiu był mąż zaufania i w jego komisji wyborczej, w której on cały czas był, nie ruszał się, patrzył na szczelinę, dorzucono mu 73 karty do głosowania.

Zdaniem Łukasza Fomicza, wpływ na wynik wyborów mogą mieć naciski na Polskę środowisk międzynarodowych. - Stąd nasza inicjatywa pilnujwyborów.pl. Zachęcamy do rejestracji, po której zainteresowani otrzymują pakiet informacji, na co zwrócić uwagę podczas wyborów - wyjaśnia.

- Mogą państwo już teraz być zapisanymi jako członkowie obwodowych komisji wyborczych i wystarczy wziąć protokół i przez system pilnujwyborów.pl wpisać nam wyniki dla naszego systemu komputerowego, który alternatywnie względem PKW policzy głosy. Natomiast jeżeli państwo nie są członkami obwodowych komisji to proszę się i tak zapisać a my z państwa uczynimy mężów zaufania, którzy również mogą patrzeć na ręce, mogą potem domagać się protokołu, dostaną ten protokół, wpiszą nam wyniki.

- W województwie opolskim zarejestrowało się już około 150- 200 osób. Mamy już przeszkolonych koordynatorów akcji we wszystkich okręgach wyborczych. Robimy co w naszej mocy, aby obsadzić wszystkie komisje wyborcze - dodaje Łukasz Fomicz, który kandyduje na posła z drugiego miejsca opolskiej listy Konfederacji.

- Każda oddolna inicjatywa, która pomoże nam urzeczywistnić wynik wyborów i przekonać obywateli, że wybory zostały prawidłowo przeprowadzone, jest cenna - powiedział w "Poglądach i osądach" Rafał Tkacz, dyrektor opolskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego odnosząc się do akcji pilnujwyborów.pl.

- Zawsze w poprzednich akcjach wyborczych mówiłem, że przede wszystkim wolelibyśmy aby osoby, które chcą się zaangażować w proces wyborczy pracowały w obwodowych komisjach wyborczych. Natomiast tym razem nie do końca będę przekonujący tym zdaniem dlatego, że mamy pełne składy we wszystkich komisjach w całym województwie, więc jeżeli chcą w ten sposób, jakby urealniać to, co dzieje się przy wyborach, jak najbardziej jestem za.

- Podejrzenia o źle policzonych głosach mogą mieć początek w wyborach w 2014 roku - dodaje Rafał Tkacz.

- Te nieufności już rozpoczęły się w samej tej kampanii 2014 roku. Wtedy czytaliśmy wszyscy o tym, że przedkładamy w lokalach obwodowych komisji długopisy, które wysychają, z tuszem wysychającym. A do tego co się stało z systemem informatycznym, z tym wdarciem się do Państwowej Komisji Wyborczej, z dymisją członków Państwowej Komisji Wyborczej, również z protestami wyborczymi, chociażby z wynikiem Polskiego Stronnictwa Ludowego i ilością głosów nieważnych również.

- Nie jestem w stanie zagwarantować, że w każdej komisji wszystko przebiega prawidłowo, bo to niemożliwe. Robimy wszystko, aby tak było, ale nie mamy wpływu na składy obwodowych komisji wyborczych - podkreśla Rafał Tkacz.
Łukasz Fomicz
Łukasz Fomicz
Rafał Tkacz
Rafał Tkacz

Wiadomości z regionu

2019-10-17, godz. 19:30 Za mało jest organizacji zajmujących się dystrybucją żywności dla ubogich. Happening w Białej Za dużo marnujemy żywności, a jednocześnie są tacy, których na nią nie stać. Przypomniał o tym happening na rynku w Białej. Zorganizowano go z okazji Światowe ... » więcej 2019-10-17, godz. 19:00 Ruszył 8 Opolski Festiwal Gór. Wśród gości m.in. najmłodsza Polka, która zdobyła Koronę Ziemi W Narodowym Centrum Polskiej Piosenki rozpoczął się 8 Opolski Festiwal Gór, który potrwa do soboty. Podczas festiwalu będzie okazja do porozmawiania z legenda ... » więcej 2019-10-17, godz. 18:15 "Czysty Region" będzie walczył z dużymi śmieciami. "Wywozimy gabaryty, a następnego dnia już pojawiają się kolejne" Związek międzygminny „Czysty Region” wypowiada walkę śmieciom gabarytowym, które zalegają wokół altan śmietnikowych w Kędzierzynie-Koźlu. Codziennie będą prow ... » więcej 2019-10-17, godz. 18:00 Inauguracja roku akademickiego w Państwowej Medycznej Wyższej Szkole Zawodowej w Opolu. "To oficjalne rozpoczęcie stud ... 1360 studentów rozpoczęło nowy rok akademicki w Państwowej Medycznej Wyższej Szkole Zawodowej w Opolu. Kosmetologia, dietetyka i fizjoterapia, to te kierunki, ... » więcej 2019-10-17, godz. 18:00 Wspierają pacjentki chore na raka i otaczają troską. Za nami V Konferencja Onkologiczna o roli pielęgniarek Rola pielęgniarek onkologicznych, wielodyscyplinarna opieka nad pacjentem, problemy i wyzwania - to główne tematy, które poruszono podczas V Konferencji Onkol ... » więcej 2019-10-17, godz. 17:00 Daj znak urzędnikom, że chcesz wymienić piec Planujesz wymianę starego 'kopciucha' na nowy, ekologiczny piec? Powiedz o tym urzędnikom, a może dostaniesz zwrot części nakładów. W Kędzierzynie-Koźlu prowa ... » więcej 2019-10-17, godz. 16:55 Zawodnik Startu Namysłów, który połamał nos sędziemu, zawieszony na 2 lata Wydział Dyscypliny OZPN nałożył 2-letnią dyskwalifikację na zawodnika Startu Namysłów, który po spotkaniu złamał nos sędziemu zawodów. Do zdarzenia doszło w w ... » więcej 2019-10-17, godz. 16:30 Głogówek: popiersie pisarza stanęło w nowym miejscu obok biblioteki jego imienia Ponownie odsłonięto pomnik Rafała Urbana w Głogówku. Popiersie tego pisarza stanęło pod koniec lat 70. ubiegłego wieku nieopodal bramy zamkowej. Przed pięciu ... » więcej 2019-10-17, godz. 15:39 W Leśnicy palił się dom i budynek gospodarczy Poważny pożar dwóch budynków w Leśnicy. Strażacy walczyli z ogniem, który objął budynek gospodarczy i przylegający do niego dom na sąsiedniej posesji. » więcej 2019-10-17, godz. 15:30 Kolejny "wybuchowy" skok na bankomat w Tułowicach Nieznani sprawcy ponownie wysadzili bankomat przy Biedronce w Tułowicach. Do detonacji i kradzieży pieniędzy doszło około 3 rano. Czas i sposób działania spra ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »