Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-10-04, 15:00 Autor: Piotr Wójtowicz

Trasa kolejowa Opole - Nysa: Nowe tory są, ale prędkość... po staremu

Linia Opole - Nysa [fot.PKP PLK]
Linia Opole - Nysa [fot.PKP PLK]
Linia Opole - Nysa [fot PKP PLK]
Linia Opole - Nysa [fot PKP PLK]
W poniedziałek (7.10) wznowiony będzie ruch kolejowy na całej linii Opole - Nysa, jednak pociągi nadal będą jeździły tam z prędkością, jak przed remontem. Wicemarszałek Szymon Ogłaza tłumaczy, że za 120 milionów złotych położono nowe tory, ale w wielu miejscach będziemy jeździć 40 km na godzinę. Wini za tę sytuację PKP PLK. W kolejach przyznają, że do połowy 2020 roku czas przejazdu pociągów na linii Opole - Nysa się nie skróci. Powodem są testy prawie 50 kilometrowego torowiska. W Polregio usłyszeliśmy, że są zdziwieni pomysłem PKP PLK.
Wicemarszałek Szymon Ogłaza uważa, że w PKP PLK maja problem z pozwoleniami, natomiast sytuacja będzie budziła frustrację podróżnych i maszynistów, którzy będą mieli sprzęt, nowe tory, ale będą musieli zwalniać do prędkości jakimi jeździli po starej linii.

Według założeń pociągi na trasie Nysa - Opole miały osiągać prędkość do 120 km na godzinę.

Mirosław Siemieniec, rzecznik PKP PLK uspokaja, że w grudniu szynobusy zbliżą się do tej prędkości, ponieważ trwają jeszcze testy. Przypomina, że remont oficjalnie zakończy się w połowie 2020 roku. - Po pracach pociągi nie uzyskują najwyższej prędkości do jakiej linia jest przygotowana, ponieważ będzie to czas, kiedy będą sprawdzane urządzenia.

Testy PKP PLK mogą wpłynąć na nowy rozkład jazdy, który wejdzie w życie 8 grudnia. Dyrektor opolskich Przewozów Regionalnych Sylwester Brząkała tak odnosi się pomysłu prowadzenia testów na linii Opole - Nysa: Ja się z takim zjawiskiem nie spotkałem, ale podejrzewam, że może to wynikać z prac około torowych.

Mirosław Siemieniec zapewnia, że w grudniu, kiedy wejdzie nowy rozkład jazdy, pociągi zwiększą prędkość do 100 kilometrów na godzinę. Natomiast nadal nie będą zatrzymywać się na wszystkich przystankach. Zdaniem rzecznika PKP PLK nadal trwają prace na stacjach Goszczowice i Kubice, i nawet do połowy przyszłego roku składy mogą się tam nie zatrzymywać.

W urzędzie marszałkowskim podkreślają - skoro wykonawca szybciej zakończył prace na linii Opole - Nysa, to dlaczego od razu nie ułatwić życia pasażerom?
Szymon Ogłaza - linia
Mirosław Siemieniec
Sylwester Brząkała

Wiadomości z regionu

2019-10-22, godz. 10:45 Poranni goście Radia Opole. "Trudno zmierzyć efektywność turystycznej promocji, ale Opole jest lubiane za granicą" - Kontrola dotyczyła nie tylko działań stricte promocyjnych, ale także innych aspektów takich jak kadry, księgowość czy finanse - powiedział w rozmowie ' W cz ... » więcej 2019-10-22, godz. 09:45 20-latek oskarżony o zgwałcenie 17-latki stanął przed sądem W Kędzierzynie-Koźlu rozpoczyna się proces Bogdana R. Prokuratura zarzuca mu, że w połowie maja w czasie imprezy w lesie, w centrum Kędzierzyna-Koźla, najpier ... » więcej 2019-10-22, godz. 09:15 Sąd skazał 29-latka, który rzucał koktajlami Mołotowa. Więzienie i naprawa wyrządzonych szkód 29-letni Damian O., który w lutym obrzucił jeden z bloków w Kędzierzynie-Koźlu koktajlem Mołotowa, został skazany. Sąd uznał, że mężczyzna planował podpalenie ... » więcej 2019-10-22, godz. 09:00 "Blisko" - nowa miejska aplikacja w Kędzierzynie-Koźlu. Łatwa w obsłudze i darmowa Najważniejsze informacje o wydarzeniach w mieście, ostrzeżenia pogodowe, alerty o awariach sieci wodociągowych czy komunikaty policji mogą znaleźć mieszkańcy ... » więcej 2019-10-22, godz. 09:00 Noc z benzenem w Kędzierzynie-Koźlu Od wczorajszego (21.10) wieczoru nieco podwyższony jest poziom benzenu w powietrzu w Kędzierzynie-Koźlu. Stacja pomiarowa Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Ś ... » więcej 2019-10-22, godz. 07:58 Opole: nie chciał potrącić sarny i wjechał do rowu Do tego zdarzenia doszło około godziny 5.30 na ulicy Strzeleckiej w Opolu, na wysokości 'Niedźwiednika'. » więcej 2019-10-22, godz. 07:00 Pierwsi goście korzystają już z psiego placu zabaw w Nysie. Wkrótce pojawią się kolejne atrakcje Mieszkańcy Nysy mogą już korzystać z wybiegu dla psów zlokalizowanego w parku przy ulicy Mickiewicza. Wkrótce w psiej ekostrefie pojawią się także urządzenia ... » więcej 2019-10-21, godz. 21:30 Ruszyły zapisy do IV edycji Akademii Młodego Poligloty na UO Ruszyły zapisy do IV edycji Akademii Młodego Poligloty prowadzonej przez Wydział Filologiczny Uniwersytetu Opolskiego. Tym razem hasło przewodnie to 'Języki o ... » więcej 2019-10-21, godz. 21:00 Loża Radiowa: senator Beniamin Godyla i poseł Ryszard Galla komentują wybory parlamentarne - Mamy status quo, czyli to, co posiadaliśmy przez kilka ostatnich kadencji - powiedział w 'Loży Radiowej' poseł mniejszości niemieckiej Ryszard Galla, koment ... » więcej 2019-10-21, godz. 20:00 Opole: Obwodnica Piastowska będzie gotowa pod choinkę. Wykonano 90 procent prac 20 grudnia kierowcy pojadą nową obwodnicą Piastowską w Opolu. W tej chwili wykonano 90 procent prac, a dzisiaj (22.10) rozpocznie się układanie ostatniej wars ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »