Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-09-21, 16:36 Autor: Katarzyna Doros

Kowalski o repolonizacji ECO: potrzebna jest pełna mobilizacja. Aktywa ECO w rękach państwa są filarem bezpieczeństwa energetycznego

Konferencja Janusza Kowalskiego przed ECO w Opolu [fot. Katarzyna Doros]
Konferencja Janusza Kowalskiego przed ECO w Opolu [fot. Katarzyna Doros]
Konferencja Janusza Kowalskiego przed ECO w Opolu [fot. Katarzyna Doros]
Konferencja Janusza Kowalskiego przed ECO w Opolu [fot. Katarzyna Doros]
Wraca temat repolonizacji Energetyki Cieplnej Opolszczyzny. - Aktywa ECO w rękach państwa są filarem bezpieczeństwa energetycznego i cieplnego województwa opolskiego - powiedział Janusz Kowalski, kandydat na posła z listy PiS, podczas konferencji prasowej w Opolu. To odpowiedź na słowa Grzegorza Schetyny, który nie zgadza się z propozycją Kowalskiego, żeby polskie firmy branży energetycznej odkupiły aktywa spółek ciepłowniczych od niemieckiego koncernu E.ON, posiadającego udziały w opolskiej spółce.
Przypomnijmy, Grzegorz Schetyna podczas wczorajszego (20.09) pobytu w Opolu uznał, że samorząd powinien się rządzić swoimi prawami i sam decydować o tym, czy spółka cieplna powinna być prywatyzowana i czy ją doinwestowywać.

- Samorząd miasta Opola nie ma 400 milionów złotych na wykupienie od niemieckiego koncernu E.ON akcji Energetyki Cieplnej Opolszczyzny i właśnie jest to zadanie państwa, żeby zapewnić bezpieczeństwo Polakom i mieszkańcom Opola i w takich sytuacjach reagować. W sytuacji absolutnie newralgicznej, kryzysowej, w której ECO może być wykupiona przez rosyjski Gazprom, potrzebna jest pełna mobilizacja i wsparcie projektu repolonizacji - mówi Kowalski.

Zdaniem kandydata PiS, rolą polskiego państwa jest kontrola kluczowych dla bezpieczeństwa Polaków aktyw i infrastruktury, dróg, lotnisk, ciepła i produkcji energii elektrycznej. - Państwo nie może rejterować i być z tego obowiązku zwolnione. Deklaracja Grzegorza Schetyny pozwala na wyprzedaż polskiego majątku samorządowego - dodaje Kowalski.

Przypomnijmy, że miasto Opole ma w spółce ECO 53% udziałów.
Janusz Kowalski

Wiadomości z regionu

2019-11-13, godz. 19:45 Więcej chętnych na radnych wśród młodzieży, niż dorosłych Po raz pierwszy w historii Walce mają młodzieżową radę gminy. To organ doradczy dla rajców gminnych, choć niewykluczone, że za kilka lat ta młodzież zastąpi obecnie… » więcej 2019-11-13, godz. 18:15 Radny Sławomir Batko pyta Urząd Miasta Opola o kostkę z ulicy Krakowskiej - Co się stało ze starą kostką z ulicy Krakowskieje - pyta opolski radny PiS Sławomir Batko w imieniu mieszkańców. Według radnego kostka była w dobrym stanie i… » więcej 2019-11-13, godz. 18:00 Były reprezentant Polski w piłce nożnej skazany za nielegalne składowanie śmieci Sąd odwoławczy w Opolu prawomocnie skazał piłkarza Mariusza Ś., byłego reprezentanta Polski i gracza Ruchu Chorzów, za nielegalne składowanie blisko 300 ton śmieci… » więcej 2019-11-13, godz. 17:47 DK 46 zablokowana po wypadku [AKTUALIZACJA] Uwaga na utrudnienia na drodze krajowej nr 46. Między Wrzoskami a Dąbrową w okolicach rozjazdu na Brzeg i Nysę doszło do zderzenia czołowego dwóch samochodów … » więcej 2019-11-13, godz. 17:45 PIP o wypadku uczniów w Brzegu: Doszło do wybuchu gazu, są wątpliwości czy chłopcy pracowali we właściwym zakładzie Wybuch ulatniającego się gazu był przyczyną wypadku, do którego doszło wczoraj (12.11) na terenie jednego z warsztatów samochodowych w Brzegu. Tak wynika ze wstępnych… » więcej 2019-11-13, godz. 17:04 Jedni owoce, inni sześć łyżeczek cukru. Opolscy studenci mogli się przebadać pod kątem cukrzycy Jest jedną z chorób cywilizacyjnych, a liczba zachorowań na nią na całym świecie rośnie w lawinowym tempie. Cukrzyca, to jedna z najniebezpieczniejszych chorób… » więcej 2019-11-13, godz. 15:45 Prace ekshumacyjne w grobie powstańczym pod Górą św. Anny [ZDJĘCIA] Historycy z Instytutu Pamięci Narodowej przeprowadzili prace badawcze w starej mogile powstańczej na zboczu Góry św. Anny. Zarośnięte miejsce było od dawna zapomniane… » więcej 2019-11-13, godz. 15:30 Zabójstwa dzieci w Ciecierzynie. Mieszkańcy plotkowali, że oskarżona przekazywała dzieci do adopcji - Mówiło się o tym, że dzieci rodziła w szpitalu, a później przekazywała je do adopcji - twierdzi jedna z byłych mieszkanek Ciecierzyna, która zeznawała ws. zabójstwa… » więcej 2019-11-13, godz. 15:15 Oleska w Opolu będzie przejezdna, ale... nie do końca Będzie przejezdna, jednak w części - ślepa. Od piątku (15.11) zmieni się organizacja ruchu na ul. Oleskiej w Opolu. Zakończy się oficjalnie remont ulicy od strony… » więcej 2019-11-13, godz. 14:45 W Kędzierzynie-Koźlu sadzą drzewa wysokie na 6 metrów Tych sadzonek nie można nazwać małymi - mają od 6 do 8 metrów wysokości. Te największe, dostępne w szkółkach drzewa, sadzone są właśnie wzdłuż wyremontowanej niedawno… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »