Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-09-19, 10:56 Autor: Justyna Maćkowiak

W październiku zostanie ogłoszony przetarg na budowę polderu Żelazna, na ukończeniu jest zbiornik w Raciborzu

Polder Żelazna na mapie [fot. Daria Placek]
Polder Żelazna na mapie [fot. Daria Placek]
Przemysław Daca [fot. Marcin Skomudek]
Przemysław Daca [fot. Marcin Skomudek]
- Zakończyliśmy proces negocjacji jeśli chodzi o montaż finansowy budowy polderu Żelazna - powiedział w porannej rozmowie "W cztery oczy" Przemysław Daca, prezes Państwowego Gospodarstwa Wody Polskie. Udało się pozyskać porozumienie z prezydentem Opola, który dofinansuje tę inwestycję, w tym tygodniu zostanie podpisana umowa z marszałkiem województwa na dotację unijną, w październiku zostanie ogłoszony przetarg, cała inwestycja za 158 mln zł będzie gotowa w drugiej połowie 2023 roku. - To nie koniec dobrych informacji - zaznacza gość Radia Opole.
- Racibórz to kolejna dobra wiadomość. To największa w tej chwili inwestycja prowadzona przez Wody Polskie. Jej koszt to ponad 2 mld zł. W tej chwili trwają intensywne prace i mimo tego, że to jest trudny czas dla inwestycji, wszystkie budowy koszmarnie drożeją, na pewno w styczniu przyszłego roku zbiornik Racibórz uzyska pełną funkcjonalność i będzie chronił ponad dwa miliony mieszkańców - mówi Daca.

- Zamknięcie inwestycji nastąpi natomiast w maju. Na razie będzie to polder suchy, docelowo chcemy, aby był to polder mokry, który mógłby się wpisać w plany rozwoju śródlądowych dróg wodnych - dodaje.

Naszego gościa zapytaliśmy także o działania związane z suszą. - Wody Polskie jako organizacja, która odpowiada za całokształt gospodarki wodnej została zobowiązana do przygotowania programu przeciwdziałania skutkom suszy. 14 mld zł to jeden z elementów tego programu, to program inwestycyjny ministra Marka Gróbarczyka. Projekt Stop Suszy jest interdyscyplinarnym programem ukierunkowanym na najróżniejsze działania, oczywiście inwestycyjne, ale również edukacyjne, prawne, rolnicze i monitoring suszy.

Program został oddany do konsultacji z obywatelami, które potrwają niecałe pół roku.

Dodajmy, że Polska pod względem zasobów słodkiej wody jest na przedostatnim miejscu w Europie. Za nami są tylko Czechy. - Zatrzymujemy zaledwie 6 procent wody z opadów, powinniśmy około 15 procent - dodaje prezes Państwowego Gospodarstwa Wody Polskie.
Przemysław Daca cz. 1
Przemysław Daca cz. 2

Wiadomości z regionu

2019-11-15, godz. 15:00 Młodzi poeci prezentują swoje wiersze w brzeskim zamku. Trwa Zamkowy Turniej Poetycki Żaków Prawie 50 uczestników z całej Opolszczyzny prezentuje dziś w Brzegu (15.11) własne utwory poetyckie w ramach Zamkowego Turnieju Poetyckiego Żaków. » więcej 2019-11-15, godz. 14:15 Opole: Nauczyciele szkolą się z nowych technologii, które będą mogli wykorzystać w edukacji Do jutra (16.11) w Opolu potrwa seminarium szkoleniowo-kontaktowe pod hasłem 'Programowanie z eTwinning'. Skierowane jest do nauczycieli szkół ponadpodstawowych… » więcej 2019-11-15, godz. 13:30 "Miał mi tylko odstawić samochód do naprawy". Skończyło się zabójstwem. Ruszył proces mechanika z Zawady Trzy uderzenia młotkiem w głowę zakończone strzałem z pistoletu. Tak według prokuratury mechanik z Zawady Marek M. miał zabić Macieja Z. Dzisiaj (15.11) w Sądzie… » więcej 2019-11-15, godz. 10:55 Dwóch mężczyzn przewoziło narkotyki. Zostali zatrzymani na opolskim odcinku A4 Przewozili środki odurzające oraz substancje psychotropowe, teraz odpowiedzą za to przed sądem. Funkcjonariusze opolskiej KAS we współpracy z policją zatrzymali… » więcej 2019-11-15, godz. 10:30 Zmiany w rozkładzie gminnej komunikacji autobusowej w Kluczborku. "Nadal uczymy się tej linii" Korekty w rozkładzie kluczborskiej komunikacji gminnej. Niskopodłogowy autobus kursuje na trasie Gotartów-Ogrodnictwo - ulica Fabryczna od końca września. » więcej 2019-11-15, godz. 10:15 Porowska: wyjątkowy moment w życiu. Pierwsze posiedzenie sejmu oczami debiutanta. Kubalańca: największy sukces w senac… Zaprzysiężenie nowego rządu odbędzie się dziś o 14.30 w Pałacu Prezydenckim. W porannej rozmowie 'W cztery oczy' nowa posłanka ziemi opolskiej Violetta Porowska… » więcej 2019-11-15, godz. 09:40 Trzy samochody zderzyły się na opolskim odcinku autostrady [AKTUALIZACJA] Do tej kolizji doszło na 247 kilometrze autostrady A4, na jezdni w kierunku Katowic. To jest odcinek między węzłami Opole Południe - Krapkowice. » więcej 2019-11-15, godz. 08:00 III Noc Zawodów w oleskim ogólniaku Po raz trzeci odbędzie się noc zawodów w Liceum Ogólnokształcącym w Oleśnie. Impreza odbędzie się w piątek. » więcej 2019-11-15, godz. 07:45 Miał uderzać młotkiem i strzelić do Macieja Z. Dzisiaj rusza proces przedsiębiorcy z Zawady Mechanik z Zawady Marek M. miał 3 razy uderzyć Macieja Z. młotkiem w głowę, a następnie strzelić do niego. Takie są ustalenia Prokuratury Okręgowej w Opolu, która… » więcej 2019-11-14, godz. 21:45 Najzdolniejsi uczniowie i sportowcy otrzymali stypendia starosty prudnickiego Blisko stu uczniów wyróżniono podczas pierwszej Powiatowej Gali Nauki i Sportu w Prudniku. Wśród nich są finaliści krajowych konkursów przedmiotowych oraz mistrzowie… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »