Radio Opole » Gospodarka
2019-10-01, 16:29 Autor: Katarzyna Doros

Wojewódzka Rada Dialogu Społecznego chce "powrotu" RZGW do Opola

Barka na Odrze [fot. Marcin Skomudek]
Barka na Odrze [fot. Marcin Skomudek]
Posiedzenie Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego [fot. Katarzyna Doros]
Posiedzenie Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego [fot. Katarzyna Doros]
Rzeka Odra [fot. Aneta Skomorowska-Kobza]
Rzeka Odra [fot. Aneta Skomorowska-Kobza]
Sprawne zarządzanie żeglownością Odry, wpływ na bezpieczeństwo przeciwpowodziowe i prowadzenie inwestycji to argumenty Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego za ponownym utworzeniem Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Opolu. Pomysł został jednogłośnie przyjęty podczas dzisiejszego (01.10) posiedzenia rady.
- Powołanie RZGW w Opolu miałoby zasadniczy wpływ na decyzyjność w sprawie retencji wody na Odrze, czy zapobieganiu skutkom suszy - mówi Andrzej Kuliński, przewodniczący organizacji oddziałowej NSZZ "Solidarność" przy RZGW we Wrocławiu. - Decyzyjność w sprawie praktycznie całej infrastruktury związanej z Odrą i z jej dopływami zapadałaby bezpośrednio w Opolu, a nie tak jak jest do tej pory, że musimy pytać się włodarzy ościennych województw, albo RZGW Wrocław, albo RZGW Gliwice. I to oni teraz ostatecznie podejmują decyzje w sprawach naszego terenu, naszego województwa.

- Wody Polskie niech zostaną, nam zależy tylko na usprawnieniu organizacji województwa opolskiego, bo tu mamy największą infrastrukturę wodną związaną z żeglugą - mówi Bogdan Tomaszek, przewodniczący Porozumienia "Śląski Klaster Dorzecza Górnej Odry" i kandydat PiS na senatora w okręgu 53. - Chodzi tylko o to, żeby powołać jedną dodatkową organizację, jaką jest Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Opolu, który by się zajmował sprawami Odry od samej granicy, aż do wrocławskiego węzła wodnego, czyli ponad 100 kilometrów, żeby było w jednych rękach.

Za utworzeniem RZGW w Opolu opowiedział się także Krzysztof Pieroń, zastępca dyrektora Departamentu Rolnictwa i Rozwoju Wsi UMWO. - Zarząd województwa opolskiego popiera inicjatywę, bez względu na to z jakiej opcji politycznej jesteśmy. Dotychczas napotykaliśmy bariery we współpracy z zarządami zlewni we Wrocławiu i w Gliwicach - mówi. - Mamy wyspecjalizowane kadry. Na pewno sobie z problemem zarządzania Odrą środkową poradzimy. Dobrze by było, żeby właśnie u nas powstawały decyzje, które inwestycje są istotne i w jakiej kolejności mają być realizowane.

Stanowisko Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego w sprawie utworzenia RZGW z siedzibą w Opolu zostanie teraz przekazane opolskim posłom.

W tej chwili w Polsce funkcjonuje 11 Regionalnych Zarządów Gospodarki Wodnej i 55 zarządów zlewni.
Andrzej Kuliński
Bogdan Tomaszek
Krzysztof Pieroń

Gospodarka

2020-11-27, godz. 13:15 185 młodych bezrobotnych z powiatu brzeskiego będzie mogło liczyć na wsparcie w wejściu na rynek pracy Bezrobotni z powiatu brzeskiego, którzy nie ukończyli 30. roku życia, będą mogli liczyć na dodatkowe wsparcie. Miejscowy urząd pracy przeznaczy na ten cel… » więcej 2020-11-27, godz. 11:00 Mniej pasażerów w miejskich autobusach w Opolu i mniejsze wpływy ze sprzedaży biletów Pandemia dotyka też komunikację zbiorową. W porannej rozmowie 'W cztery oczy' mówił o tym Tomasz Zawadzki, naczelnik Wydziału Transportu w opolskim ratu… » więcej 2020-11-27, godz. 08:30 Firma z Kędzierzyna-Koźla dostarczy 102 samochody do patrolowania dróg. "To pierwszy krok do systemu bez bramek" Kędzierzyńsko-kozielska firma Vitronic dostarczy auta dla Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego do patrolowania dróg objętych elektronicznym systemem… » więcej 2020-11-26, godz. 19:15 Będzie podwyżka, bo "system musi bilansować się". Zmiany stawek za wywóz śmieci w Opolu przyjęte Mieszkańcy Opola zapłacą od nowego roku więcej za wywóz śmieci. Teraz obowiązuje stawka 19 złotych za osobę przy segregowaniu odpadów i 38 złotych przy… » więcej 2020-11-26, godz. 16:15 Trwa przebudowa ronda przy ul. Kanałowej w Niezdrowicach w gminie Ujazd Trwa przebudowa ronda przy ul. Kanałowej w Niezdrowicach w gminie Ujazd. To inwestycja, która towarzyszy innemu projektowi - przygotowaniu w przyszłym roku… » więcej 2020-11-26, godz. 13:53 Autobusy PKS Kluczbork nie wyjadą w weekendy i święta. Uczniowie nie jeżdżą do szkół, innych pasażerów też … PKS Kluczbork konsekwentnie zmniejsza liczbę połączeń ze względu na obostrzenia dotyczące epidemii koronawirusa. » więcej 2020-11-26, godz. 09:00 ,,Coś dla ciała, coś dla ducha''. Nowa inwestycja w powiecie głubczyckim ,,Ścieżka wiecznej młodości w Nowej Wsi Głubczyckiej” - tak brzmi nazwa ostatniego projektu zrealizowanego przez Koło Gospodyń Wiejskich w tej miejscowości… » więcej 2020-11-25, godz. 17:00 Głubczyce mają już gotowy projekt przyszłorocznego budżetu Budżet Głubczyc w 2021 roku ma wynieść blisko 110 mln złotych. To kwota podobna do tegorocznych finansów miasta. » więcej 2020-11-25, godz. 14:00 ZUS przypomina przedsiębiorcom o wnioskach na zwolnienie z opłacania składek Kilka dni pozostaje przedsiębiorcom z branży turystycznej, wystawienniczej, estradowej i eventowej na złożenie wniosku o zwolnienie z opłacania składek. » więcej 2020-11-25, godz. 06:30 Brzeg chce przebudować dwie ulice w centrum miasta. Na jednym z niebezpiecznych skrzyżowań ma pojawić się rondo Brzeg szykuje się do remontu dwóch ważnych ulic w centrum miasta. Dzięki dofinansowaniu w ramach Funduszu Dróg Samorządowych przebudowy mogą doczekać się… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***