Radio Opole » Gospodarka
2019-10-01, 16:29 Autor: Katarzyna Doros

Wojewódzka Rada Dialogu Społecznego chce "powrotu" RZGW do Opola

Barka na Odrze [fot. Marcin Skomudek]
Barka na Odrze [fot. Marcin Skomudek]
Posiedzenie Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego [fot. Katarzyna Doros]
Posiedzenie Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego [fot. Katarzyna Doros]
Rzeka Odra [fot. Aneta Skomorowska-Kobza]
Rzeka Odra [fot. Aneta Skomorowska-Kobza]
Sprawne zarządzanie żeglownością Odry, wpływ na bezpieczeństwo przeciwpowodziowe i prowadzenie inwestycji to argumenty Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego za ponownym utworzeniem Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Opolu. Pomysł został jednogłośnie przyjęty podczas dzisiejszego (01.10) posiedzenia rady.
- Powołanie RZGW w Opolu miałoby zasadniczy wpływ na decyzyjność w sprawie retencji wody na Odrze, czy zapobieganiu skutkom suszy - mówi Andrzej Kuliński, przewodniczący organizacji oddziałowej NSZZ "Solidarność" przy RZGW we Wrocławiu. - Decyzyjność w sprawie praktycznie całej infrastruktury związanej z Odrą i z jej dopływami zapadałaby bezpośrednio w Opolu, a nie tak jak jest do tej pory, że musimy pytać się włodarzy ościennych województw, albo RZGW Wrocław, albo RZGW Gliwice. I to oni teraz ostatecznie podejmują decyzje w sprawach naszego terenu, naszego województwa.

- Wody Polskie niech zostaną, nam zależy tylko na usprawnieniu organizacji województwa opolskiego, bo tu mamy największą infrastrukturę wodną związaną z żeglugą - mówi Bogdan Tomaszek, przewodniczący Porozumienia "Śląski Klaster Dorzecza Górnej Odry" i kandydat PiS na senatora w okręgu 53. - Chodzi tylko o to, żeby powołać jedną dodatkową organizację, jaką jest Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Opolu, który by się zajmował sprawami Odry od samej granicy, aż do wrocławskiego węzła wodnego, czyli ponad 100 kilometrów, żeby było w jednych rękach.

Za utworzeniem RZGW w Opolu opowiedział się także Krzysztof Pieroń, zastępca dyrektora Departamentu Rolnictwa i Rozwoju Wsi UMWO. - Zarząd województwa opolskiego popiera inicjatywę, bez względu na to z jakiej opcji politycznej jesteśmy. Dotychczas napotykaliśmy bariery we współpracy z zarządami zlewni we Wrocławiu i w Gliwicach - mówi. - Mamy wyspecjalizowane kadry. Na pewno sobie z problemem zarządzania Odrą środkową poradzimy. Dobrze by było, żeby właśnie u nas powstawały decyzje, które inwestycje są istotne i w jakiej kolejności mają być realizowane.

Stanowisko Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego w sprawie utworzenia RZGW z siedzibą w Opolu zostanie teraz przekazane opolskim posłom.

W tej chwili w Polsce funkcjonuje 11 Regionalnych Zarządów Gospodarki Wodnej i 55 zarządów zlewni.
Andrzej Kuliński
Bogdan Tomaszek
Krzysztof Pieroń

Gospodarka

2019-11-11, godz. 09:00 Program Maluch+ od stycznia nie będzie dofinansowywał żłobków niepublicznych Od stycznia Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej nie będzie dofinansowywało pobytu dzieci w żłobkach niepublicznych. Dla wielu rodziców oznacza to… » więcej 2019-11-10, godz. 15:25 Basen w Leśnicy jest już gotowy. Została budowa dróg dojazdowych Basen w Leśnicy przeszedł gruntowną modernizację. Prace budowlane w obiekcie zostały już zakończone, sprawdzono działanie pomp i szczelność niecki. Na wiosnę zaplanowano… » więcej 2019-11-10, godz. 08:22 Będzie asfalt między Steblowem a Nowym Młynem Do tej pory była zwykłą, polną drogą rozjeżdżoną przez traktory. Niedługo będzie równa i asfaltowa. Trwają prace przy budowie drogi między Steblowem a Nowym Młynem… » więcej 2019-11-09, godz. 14:58 W Walcach powstanie centrum opiekuńczo-mieszkalne. Jedno z czterech takich w Polsce Za trzy lata w Walcach ma zostać otwarte centrum opiekuńczo-mieszkalne. To jedna z czterech takich placówek, które powstają w kraju i jedyna na Opolszczyźnie. » więcej 2019-11-09, godz. 10:00 Kędzierzyn-Koźle proponuje WIOŚ: damy nasze pyłomierze, dodajcie detektory benzenu Zamiast jednego punktu mierzącego poziom benzenu w Kędzierzynie-Koźlu, mogłoby ich być 26. Miasto proponuje Wojewódzkiemu Inspektoratowi Ochrony Środowiska wykorzystanie… » więcej 2019-11-08, godz. 19:45 Pracowita jesień na trasach wojewódzkich. Trwa remont 8 dróg Kończy się remont drogi wojewódzkiej nr 407 w Pogórzu. 14 listopada oficjalnie zakończy się również remont 382 w Paczkowie, a w przyszłym tygodniu Zarząd Dróg… » więcej 2019-11-08, godz. 17:21 WSSE kupiła 30 hektarów terenów inwestycyjnych w gminie Nysa Ponad 30 hektarów gruntów inwestycyjnych w gminie Nysa kupiła Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna od Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. » więcej 2019-11-07, godz. 14:15 Opolscy przedsiębiorcy mogą starać się o wsparcie finansowe z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju Ponad miliard złotych ma do rozdysponowania na projekty innowacyjne Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Eksperci Centrum podczas dzisiejszego (07.11) spotkania w… » więcej 2019-11-07, godz. 11:15 Z powodzeniem aktywizują zawodowo m.in. kończących szkoły średnie Tytuł „Lider aktywizacji osób młodych 2019' przyznano Powiatowemu Urzędowi Pracy w Prudniku. Konkurs nagradza najlepsze praktyki instytucji rynku pracy. Zorganizowała… » więcej 2019-11-06, godz. 19:00 Dwa razy drożej za śmieci niesegregowane i o 6 złotych więcej za segregowane. Tak mogą wyglądać opłaty w Opolu 19 złotych od osoby za odpady segregowane i 38 złotych za niesegregowane. Tak mogą wyglądać opłaty w Opolu, jeśli rada miasta przegłosuje projekt podczas sesji… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »