Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-09-22, 23:39 Autor: Daniel Klimczak

Polityka wodna i żeglowność Odry były głównymi tematami Niedzielnej Loży Radiowej

Od lewej: Marek Świercz, Robert Węgrzyn, Ryszard Galla, Piotr Pancześnik, Paweł Grabowski, Witold Zembaczyński, Janusz Kowalski, Bogdan Tomaszek [fot. Justyna Krzyżanowska]
Od lewej: Marek Świercz, Robert Węgrzyn, Ryszard Galla, Piotr Pancześnik, Paweł Grabowski, Witold Zembaczyński, Janusz Kowalski, Bogdan Tomaszek [fot. Justyna Krzyżanowska]
Polityka wodna państwa była głównym tematem niedzielnej (22.09) Loży Radiowej. Choć goście Marka Świercza zgodzili się, że temat nie ma barw politycznych, to szybko okazało się, że wypracowanie kompromisu w dyskusji, po raz kolejny nie jest łatwym zadaniem.
Poseł Mniejszości Niemieckiej Ryszard Galla wskazywał, że przez wiele lat niewiele robiono w kwestii regulacji Odry, a dopiero ostatnich kilkanaście lat przyniosło ożywienie w tej kwestii. Zdaniem polityka, nie znaczy to jednak, że sytuacja jest w pełni zadowalająca.

- Obecny rząd powołał Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. Mamy także ustawę Prawo Wodne, mamy instytucję Wody Polskie i pewne rzeczy są realizowane. Prócz tego, że Odra musi być użeglowniona, to jeszcze muszą być zadania, które zabezpieczają Odrę - przekonywał.

Radny Sejmiku Województwa, Bogdan Tomaszek z Prawa i Sprawiedliwości wskazywał, że niezrealizowane dotąd ważne inwestycje, to efekt braku właściwych działań poprzednich rządów.

- Polder w Raciborzu, zbiornik w Kotlarni, tak samo dokończenie wałów w okolicach Kędzierzyna-Koźla. To można było zrobić przez ostatnie 10 lat. 4 lata to trzeba było posprzątać najpierw po tych, którzy to robili - przekonywał.

Janusz Kowalski z Solidarnej Polski mówił, że działania samorządów powinny być skoordynowane z działaniami władz centralnych. Jedną z takich kwestii jest budowa terminalu wodnego w Kędzierzynie-Koźlu. Jak dodawał, kwestie związane z regulacją Odry zostały zaniedbane przez poprzedni rząd.

- Jeżeli chodzi o żeglowność Odry, Platforma Obywatelska 8 lat przespała i takie są prawdy. Zajmowała się tylko i wyłącznie tym, żeby Donald Tusk znalazł stanowisko w Komisji Europejskiej, a 268 miliardów złotych wyparowało do mafii vatowskiej. Gdyby chociaż część z tych pieniędzy została w budżecie państwa, dzisiaj mielibyśmy Odrę po prostu żeglowną - zapewniał.

W odpowiedzi radny Sejmiku Województwa Robert Węgrzyn z Platformy Obywatelskiej argumentował, że temat poprzednich rządów jego ugrupowania jest zamkniętą kwestią, a sama Platforma Obywatelska wyciągnęła wnioski ze swoich wcześniejszych błędów.

- Przegraliśmy wybory parlamentarne i zostało to podkreślone grubą kreską. Dzisiaj mówimy o rządach Prawa i Sprawiedliwości, 4-letnich rządach Prawa i Sprawiedliwości. Myśmy zapłacili duża cenę, wyciągnęliśmy wnioski, napisaliśmy program i dzisiaj do niego przekonujemy - zapewniał

Poseł Nowoczesnej Witold Zembaczyński przekonywał, że dyskusja na temat Odry odbywa się o kilkadziesiąt lat za późno, gdyż w tym czasie kolejne ekipy rządzące błędnie stawiały na drogi czy kolej. Jak dodawał, zaniedbania w infrastrukturze wodnej wynikają także z nieprawidłowego zarządzania ciekami wodnymi.

- Ministerstwo odpowiada na moją interpelację, że nie posiada wiedzy, ile urządzeń nie jest utrzymywanych z uwagi na trudności w określeniu ich obecnego właściciela. Czyli nie ma orientacji nawet, kto jest właścicielem jakiego urządzenia, kto za nie odpowiada. To wszystko efekt centralizacji państwa i powstania tego molocha Wody Polskie - stwierdził.

Piotr Pancześnik z Porozumienia wyrażał opinię, że transport intermodalny, mimo wysokich kosztów, jest rozwiązaniem przyszłościowym, które należy rozwijać. Jak dodał, ta gałąź transportu może dać realne korzyści dla naszego regionu.

- To jest jeden z niewielu wysoce konkurencyjnych obszarów, gdzie możemy uzyskać przewagę ze względu na położenie, gdzie krzyżują się główne szklaki, odrzański i korytarze drogowe. Tylko poprzez współdziałanie tych, można uzyskać jakiekolwiek efekty pozytywne dla Opolszczyzny - przekonywał.

Poseł Kukiz 15 Paweł Grabowski wskazywał z kolei na, jego zdaniem, pozorne działania rządu. Jako przykład podał inwestycję w Małopolsce.

- Jezioro Mucharskie. Tam jest zbiornik Świnna Poręba. W lipcu 2017 roku dokonano uroczystego otwarcia zapory, ale w 2018 roku teren zbiornika ma nadal status budowy i nie jest dostępny, a elektrownia wodna nie działa. Otwieramy, ale wciąż ma status budowy. Podobnie jest na Opolszczyźnie - dodawał.

Jednocześnie parlamentarzysta mówił też o nieprawidłowościach w trakcie budowy zbiornika w Raciborzu, do których doszło w czasach poprzedniego rządu.

Całą niedzielną dyskusję można wysłuchać i obejrzeć na naszej stronie internetowej www.radio.opole.pl
Ryszard Galla
Bogdan Tomaszek
Janusz Kowalski
Robert Węgrzyn
Witold Zembaczyński
Piotr Pancześnik
Paweł Grabowski

Wiadomości z regionu

2019-11-12, godz. 20:15 Studenci mają "Zdrowie pod kontrolą". Akcja w najbliższą sobotę 'Zdrowie pod kontrolą' to hasło akcji, którą dla mieszkańców Opolszczyzny przygotowali studenci kierunku lekarskiego Uniwersytetu Opolskiego. W najbliższą sobotę… » więcej 2019-11-12, godz. 20:15 Brzeg czeka na propozycje nazwy dla nowego parku. Pomysły można zgłaszać do 8 grudnia Brzeżanie zdecydują o tym, jaką nazwę będzie nosił nowy park utworzony w miejscu dawnej fosy miejskiej. Magistrat ogłosił w tej sprawie konkurs. Propozycje może… » więcej 2019-11-12, godz. 18:10 W miejscu spalonej synagogi stanęła tablica upamiętniająca kozielskich Żydów Dzięki staraniom członków stowarzyszenia Blechhammer - 1944 w Kędzierzynie-Koźlu odsłonięto tablicę upamiętniającą społeczność żydowską, która do II Wojny Światowej… » więcej 2019-11-12, godz. 17:50 Upamiętnili setną rocznicę wybuchu I Powstania Śląskiego. Szkoła ma nowy sztandar, filateliści przygotowali swoje wyda… Dwie okazje - 101. rocznica odzyskania niepodległości i 100. rocznica wybuchu I Powstania Śląskiego - były przyczynkiem do uroczystego spotkania, które miało miejsce… » więcej 2019-11-12, godz. 17:33 Wójt Kamiennika jak szeryf - złapał mężczyzn nielegalnie wysypujących odpady. W ziemi może być ponad tysiąc ton śmieci W Kamienniku ujawniono nielegalne wysypisko. Na gorącym uczynku złapane zostały osoby, które chciały zakopać około 25 ton odpadów komunalnych. » więcej 2019-11-12, godz. 16:45 Zmiana organizacji linii autobusów MZK Opole Zmienia się organizacja kursów autobusów MZK w Opolu. Wydłużona została linia numer 17 do Chmielowic i linia numer 18, która będzie kursowała do strefy ekonomicznej… » więcej 2019-11-12, godz. 16:15 Nyskie serca już pełne nakrętek. Instalacjami zainteresowane są inne miasta w kraju Ogromnym zainteresowaniem cieszy się inicjatywa władz Nysy, które postanowiły pomóc mieszkańcom w zbieraniu plastikowych nakrętek na cele charytatywne. Wystarczyło… » więcej 2019-11-12, godz. 15:07 Dwóch nastolatków poparzonych. Wypadek w warsztacie w Brzegu Wypadek podczas praktyk zawodowych w Brzegu. Jak informuje rzeczniczka miejscowej policji przed godziną 13.00 mundurowi otrzymali zgłoszenie o dwóch nastolatkach… » więcej 2019-11-12, godz. 14:44 Intensywne opady deszczu na zachodzie i południu regionu Ostrzeżenie meteo dla trzech powiatów regionu wydało Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego. Według prognoz IMiGW przed nami deszczowe 2 dni. » więcej 2019-11-12, godz. 14:30 Strażak na quadzie czasem dojedzie szybciej, niż dużym wozem bojowym To najmniejszy z „wozów”, którymi dysponują strażacy z Kędzierzyna-Koźla. Flota pojazdów wzbogaciła się o nowego quada. Maszyna jest warta niespełna 100 tysięcy… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »