Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-08-25, 10:00 Autor: Krzysztof Dobrowolski/Dorota Kłonowska

W Zieleńcu dziękowali za plony. Święto rolników z gminy Pokój

Dziękowali za plony w Zieleńcu. Święto rolników z gminy Pokój [Fot.UG Pokój]
Dziękowali za plony w Zieleńcu. Święto rolników z gminy Pokój [Fot.UG Pokój]
Dziękowali za plony w Zieleńcu. Święto rolników z gminy Pokój [Fot.UG Pokój]
Dziękowali za plony w Zieleńcu. Święto rolników z gminy Pokój [Fot.UG Pokój]
Według zgodnej opinii rolników, to był bardzo trudny rok dla rolnictwa, ale dorodnych zbóż na korony dożynkowe nie zabrakło.
Była msza święta w plenerze, korowód dożynkowy, prezentacje wieńców, koncerty i zabawa z atrakcjami.
Gospodynie z chęcią opowiadały, jak powstają korony dożynkowe.
- Najważniejszy jest moment zbioru roślin, które posłużą do wykonania takiej konstrukcji – mówi Jadwiga Sowa, sołtys Zieleńca. – Koniec maja – początek czerwca . Jak już kłosy się zrobią, to trzeba wyciąć wcześniej i malutkie snopeczki powiesić do góry nogami. Dobrze je potem wysuszyć, żeby się nie łamało później.
To właśnie ta korona będzie reprezentować gminę Pokój w konkursie wojewódzkim.

Starosta dożynek Janusz Orzeszyna ocenia, że tegoroczne zbiory są przeciętnie o połowę słabsze od tych najbardziej udanych.

- Plony rzepaku na poziomie jakieś półtora do 2 ton, czyli jakieś 50% mniej, niż zwykle. Owies również słabo. Generalnie, jare zboża nam w tym roku nie dopisały, spadek plonów do 40% niższy, niż zwykle. Zboża ozime – pszenica, powiedzmy, że na poziomie zadowalającym. Spadek plonu może 10%, więc nie ma tragedii. Żyto ozime w miarę normalnie, od 5,5 do 6 ton, więc jak na nasze warunki wynik w miarę przyzwoity.

Mimo nie najlepszych plonów nie było słychać narzekań na dożynkach. Mieszkańcy bawili się do późna, a oprócz gwiazd występowały także lokalne, amatorskie zespoły.
Jadwiga Sowa
Janusz Orzeszyna

Wiadomości z regionu

2019-09-20, godz. 17:30 "Najbardziej zauważalna poprawa sytuacji nastąpiła w naszym województwie". Jak długo trzeba czekać na zabieg? - Opolszczyzna jest na pierwszym miejscu, jeśli chodzi o skrócenie kolejek i czasu oczekiwania na zabiegi - tak na dzisiejszej konferencji prasowej (20.09) po ... » więcej 2019-09-20, godz. 16:45 Młodzieżowy Strajk Klimatyczny w Opolu. "Dosyć polityki bierności" 'Węgiel tylko na biegunkę', 'Planeta ważniejsza jest od pieniędzy' czy 'Młodzież w Opolu nie zgadza się z biernością rządu wobec zmian klimatycznych' - z taki ... » więcej 2019-09-20, godz. 16:00 Jarosław Gowin spotkał się z mieszkańcami Głubczyc na targowisku miejskim Wicepremier Jarosław Gowin i poseł Kamil Bortniczuk odwiedzają dzisiaj (20.09) kilka miast Opolszczyzny. W Głubczycach spotkali się z mieszkańcami na targowis ... » więcej 2019-09-20, godz. 15:30 Zaginęła 13-letnia Wioletta z Kędzierzyna-Koźla Policjanci z Kędzierzyna-Koźla szukają zaginionej 13-latki. Wioletta Kotowicz pod waz ostatni widziana była prawie tydzień temu, w sobotę 14 września. » więcej 2019-09-20, godz. 15:25 ZOL w Głubczycach jest na europejskim poziomie. Zakończono 4 duże projekty modernizacyjne W ciągu ostatnich dwóch lat ponad 6 milionów z pieniędzy unijnych trafiło do głubczyckiego szpitala. W placówce realizowane były 4 projekty, które mają podnie ... » więcej 2019-09-20, godz. 14:45 Kampania wyborcza: ktoś wrzucił przyczepkę z banerem kandydatki do rzeki. "To skandaliczne zachowanie" Walka o fotele w sejmie i senacie zaczyna przybierać na sile. Kandydaci codziennie jeżdżą w teren i spotykają się z mieszkańcami. Ale dzisiaj (20.09) rano dos ... » więcej 2019-09-20, godz. 14:15 "Chcemy, żeby gmina Głogówek mogła się rozwijać". Wicepremier Gowin i poseł Bortniczuk deklarują wsparcie lokalnych in ... Wicepremier Jarosław Gowin przyjechał na Opolszczyznę wspierać kampanię wyborczą Kamila Bortniczuka, posła Porozumienia, który ubiega się o reelekcję z czwart ... » więcej 2019-09-20, godz. 14:00 W gminie Prudnik sytuacja rodzin zagrożonych wykluczeniem społecznym ma się poprawić Głównym celem projektu 'Rodzinne więzi', który ma być realizowany przez prudnicki Ośrodek Pomocy Społecznej oraz nyską Fundację Plan B jest poprawa sytuacji r ... » więcej 2019-09-20, godz. 12:30 Kowalski: ECO powinno zostać w rękach polskiego skarbu państwa Strategia repolonizacji Energii Cieplnej Opolszczyzny - ten temat poruszył dzisiaj (20.09) na konferencji prasowej kandydat z listy PiS na posła Janusz Kowals ... » więcej 2019-09-20, godz. 11:45 Kłopoty z dostępem do opieki paliatywnej. NIK skontrolowała placówki pomocy - Nie wszyscy potrzebujący mają dostęp do opieki paliatywnej i hospicyjnej - powiedziała w porannej rozmowie 'W cztery oczy' Iwona Zyman, dyrektor opolskiej d ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »