Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-08-25, 10:00 Autor: Krzysztof Dobrowolski/Dorota Kłonowska

W Zieleńcu dziękowali za plony. Święto rolników z gminy Pokój

Dziękowali za plony w Zieleńcu. Święto rolników z gminy Pokój [Fot.UG Pokój]
Dziękowali za plony w Zieleńcu. Święto rolników z gminy Pokój [Fot.UG Pokój]
Dziękowali za plony w Zieleńcu. Święto rolników z gminy Pokój [Fot.UG Pokój]
Dziękowali za plony w Zieleńcu. Święto rolników z gminy Pokój [Fot.UG Pokój]
Według zgodnej opinii rolników, to był bardzo trudny rok dla rolnictwa, ale dorodnych zbóż na korony dożynkowe nie zabrakło.
Była msza święta w plenerze, korowód dożynkowy, prezentacje wieńców, koncerty i zabawa z atrakcjami.
Gospodynie z chęcią opowiadały, jak powstają korony dożynkowe.
- Najważniejszy jest moment zbioru roślin, które posłużą do wykonania takiej konstrukcji – mówi Jadwiga Sowa, sołtys Zieleńca. – Koniec maja – początek czerwca . Jak już kłosy się zrobią, to trzeba wyciąć wcześniej i malutkie snopeczki powiesić do góry nogami. Dobrze je potem wysuszyć, żeby się nie łamało później.
To właśnie ta korona będzie reprezentować gminę Pokój w konkursie wojewódzkim.

Starosta dożynek Janusz Orzeszyna ocenia, że tegoroczne zbiory są przeciętnie o połowę słabsze od tych najbardziej udanych.

- Plony rzepaku na poziomie jakieś półtora do 2 ton, czyli jakieś 50% mniej, niż zwykle. Owies również słabo. Generalnie, jare zboża nam w tym roku nie dopisały, spadek plonów do 40% niższy, niż zwykle. Zboża ozime – pszenica, powiedzmy, że na poziomie zadowalającym. Spadek plonu może 10%, więc nie ma tragedii. Żyto ozime w miarę normalnie, od 5,5 do 6 ton, więc jak na nasze warunki wynik w miarę przyzwoity.

Mimo nie najlepszych plonów nie było słychać narzekań na dożynkach. Mieszkańcy bawili się do późna, a oprócz gwiazd występowały także lokalne, amatorskie zespoły.
Jadwiga Sowa
Janusz Orzeszyna

Wiadomości z regionu

2020-03-31, godz. 21:00 W powiecie nyskim powstaną izolatoria dla ponad 100 zarażonych koronawirusem. Szpital dementuje, by placówka miała być… Nyski szpital nie zostanie przekształcony w monoprofilową placówkę zakaźną. Głosy sugerujące taką możliwość pojawiły się w trakcie dzisiejszej (31.03) sesji rady… » więcej 2020-03-31, godz. 20:45 Raport dnia: 16 nowych zakażeń w regionie. Na Opolszczyźnie COVID-19 potwierdzono u 70 osób Wtorek 31.03 przyniósł na Opolszczyźnie 16 nowych potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem. W regionie na COVID-19 zachorowało w sumie 70 osób. W tej… » więcej 2020-03-31, godz. 19:15 Szkoły zamknięte, ale program dożywiania dzieci w Opolu funkcjonuje. Jest zasiłek zamiast gorącego posiłku Zamiast gotowych posiłków, pieniądze na ich przygotowanie. Opolskie rodziny, których dzieci są objęte programem dożywiania w szkołach, w momencie zamknięcia placówek… » więcej 2020-03-31, godz. 19:00 Za dwa tygodnie rusza remont Mostu Pamięci Sybiraków w Opolu Utrudnienia na Moście Pamięci Sybiraków w Opolu. 14 kwietnia ruszą tam prace remontowe. Na początek zostanie zamknięty chodnik na całej długości od ronda do wiaduktu… » więcej 2020-03-31, godz. 18:00 Zagrożenie koronawirusem: od jutra na ulicach miast dodatkowe mieszane patrole wojska i policji Od jutra (1.04) armia zwiększy zaangażowanie w walkę z pandemią koronawirusa. Ma to związek z wprowadzeniem kolejnych restrykcji przez rząd. » więcej 2020-03-31, godz. 17:30 Sesja sejmiku województwa krótka, bez udziału gości i dziennikarzy. Tylko pilne uchwały Bez bezpośredniego udziału dyrektorów departamentów, publiczności i dziennikarzy i z zachowaniem wszelkich środków ostrożności przebiegła marcowa sesja Sejmiku… » więcej 2020-03-31, godz. 17:15 Żołnierze opolskiej brygady logistycznej pomogli w transporcie 16 tysięcy paczek rękawiczek ochronnych Żołnierze brygad logistycznych Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych codziennie angażują się w pracę przy dostawach środków ochrony osobistej i środków odkażających… » więcej 2020-03-31, godz. 17:00 Nyscy radni powiatowi zdecydowali o dodatkowych pieniądzach na szpitale w Nysie i Głuchołazach. Nie obyło się bez kłót… Nyscy radni powiatowi uchwalili zmiany w budżecie mające na celu skuteczniejszą walkę z koronawirusem. Zamiast 663 tysięcy złotych na promocję, pieniądze trafią… » więcej 2020-03-31, godz. 16:15 Więcej czasu na rozlicznie PIT. Zeznania będziemy mogli składać do końca maja Resort finansów wydłuża termin składania rocznego zeznania PIT. Standardowo miał on upływać 30 kwietnia, teraz będzie to koniec maja. » więcej 2020-03-31, godz. 16:15 Bez uprawnień i na "podwójnym gazie" rozbił samochód w Byczynie. Zatrzymał go funkcjonariusz służby więziennej Pijany mieszkaniec województwa pomorskiego rozbił samochód w Byczynie. 24-letni mężczyzna z powiatu starogardzkiego miał w organizmie ponad promil alkoholu, a… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »