Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-08-01, 17:18 Autor: Jan Poniatyszyn

Prudnik: powiat i zakon Bonifratrów chcą zaktywizować seniorów i niepełnosprawnych

Spotkanie w prudnickim starostwie poświęcone aktywizacji seniorów oraz niepełnosprawnych [zdj. Jan Poniatyszyn]
Spotkanie w prudnickim starostwie poświęcone aktywizacji seniorów oraz niepełnosprawnych [zdj. Jan Poniatyszyn]
Jest duże zapotrzebowanie na różne formy aktywizacji seniorów oraz osób niepełnosprawnych. W powiecie prudnickim występuje znaczący deficyt miejsc, gdzie taka aktywizacja może się odbywać. Natomiast obecnie jest dużo różnych źródeł finansowania takich przedsięwzięć. O tym, jak wspierać wykluczonych społecznie, dyskutowano w prudnickim starostwie.
- Moja córka jest niepełnosprawna i pracuje – mówiła podczas tego spotkania mieszkanka Prudnika. – Jest z tego bardzo zadowolona. Ma swoje pieniądze, rozwija się, spotyka się z różnymi ludźmi. Jest to bardzo potrzebne.

- W powiecie prudnickim mamy 4,5 tys. osób niepełnosprawnych - mówi Aleksander Bugla z miejscowej spółki Infirmicare Non Profit. – Są Ośrodki Szkolno - Wychowawcze w Prudniku i Głogówku oraz Środowiskowy Dom Samopomocy dla 60 niepełnosprawnych. Nie ma ani Warsztatów Terapii Zajęciowej, ani Zakładu Aktywności Zawodowej.
Spółka Infirmicare Non Profit przygotowała biznesplan, który przewiduje m.in. utworzenie warsztatów terapii zajęciowej oraz domu dziennego pobytu w prudnickich obiektach Bonifratrów.

- Na takie cele jest teraz bardzo dużo programów m.in. rządowych - mówi wicestarosta prudnicki Janusz Siano. – Jest to niebywała okazja, abyśmy mogli wspólnie zrealizować coś, co będzie z korzyścią dla osób starszych i niepełnosprawnych. M.in. temu celowi służy to dzisiejsze spotkanie, abyśmy zarysowali koncepcje naszego wspólnego działania i stworzenia swoistego centrum usług społecznych. Miałoby ono pomagać niepełnosprawnym i seniorom.

Prudnickie starostwo rozważa przeznaczenie na takie społeczne cele szkolnego budynku przy ul. Podgórnej.
Matka niepełnosprawnej córki
Aleksander Bugla
Janusz Siano

Wiadomości z regionu

2020-07-10, godz. 17:00 Uniwersytecki Szpital Kliniczny będzie mieć Centrum Badań i Innowacji. To projekt wart prawie 27 milionów złotych Nowoczesne metody leczenia chorób serca, kręgosłupa i cywilizacyjnych będą opracowywane w Opolu. Dziś (10.07) podpisano umowę między Uniwersyteckim Szpitalem Klinicznym… » więcej 2020-07-10, godz. 16:30 WYBORY 2020. "To wybory między Polską z Kartą Rodziny a Polską z Kartą LGBT". Przekonują o tym politycy Zjednoczonej P… 'Będziemy pracować na rzecz prezydenta Andrzeja Dudy do ostatniej minuty kampanii wyborczej'. Przed halą Stegu Arena Opola zapewniali o tym politycy Zjednoczonej… » więcej 2020-07-10, godz. 15:55 WYBORY 2020. "Prezydent Andrzej Duda to dobre zmiany w kraju i dbałość o społeczeństwo". Opolscy parlamentarzyści Prawa… 376 spotkań wyborczych na Opolszczyźnie, 56 tysięcy uściśniętych dłoni, wizyty kandydata, marszałka sejmu oraz ministrów - tak opolscy parlamentarzyści Prawa i… » więcej 2020-07-10, godz. 15:35 Będzie kanalizacja przy popularnym kąpielisku koło Kędzierzyna-Koźla Jeszcze w tym roku zostanie wybudowany kolejny odcinek sieci kanalizacyjnej w Dębowej, w gminie Reńska Wieś. Dzięki temu czystsze ma być tamtejsze jezioro, które… » więcej 2020-07-10, godz. 15:00 23 lata temu Opole nawiedziła powódź tysiąclecia Mijają 23 lata od powodzi tysiąclecia w Polsce. 10 lipca 1997 o godzinie 5 rano wielka woda zaczęła podtapiać lewobrzeżną część Opola, wyspę Bolko z zoo, Pasiekę… » więcej 2020-07-10, godz. 14:20 Po południu w całym regionie możliwe burze z silnym wiatrem i gradem Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu wydał ostrzeżenie pierwszego stopnia o burzach z gradem dla wszystkich powiatów województwa opolskiego. » więcej 2020-07-10, godz. 13:45 Matka z synem nie żyją, a córka i ojciec przebywają w szpitalu. To bilans porannego wypadku na autostradzie A4 W wypadku na autostradzie A4 zginęła matka (24 lata) z dwuletnim synem, a ojciec (34 lata) i czteroletnia córka z obrażeniami trafili do szpitala. Rodzina podróżowała… » więcej 2020-07-10, godz. 13:45 Policja poszukuje Marcina Grabowskiego. Za mężczyzną wydano list gończy Policjanci z Komisariatu II Policji w Opolu, na podstawie listu gończego wydanego przez Prokuraturę Rejonową w Myśliborzu, poszukują opolanina Marcina Grabowskiego… » więcej 2020-07-10, godz. 13:30 Nysa uczciła ofiary ludobójstwa na kresach. "Polska przespała, jak rozwijał się ukraiński nacjonalizm. Oby teraz nie p… Mieszkańcy Nysy uczcili przypadający jutro (11.07) Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa. Przed tablicą wmurowaną na ścianie urzędu miejskiego pojawiły się… » więcej 2020-07-10, godz. 13:00 WYBORY 2020. Politycy Zjednoczonej Prawicy wytykają rządowi PO-PSL likwidację komisariatów. Poseł PO odpowiada 'W niedzielę wybierzemy między Polską zwijaną a dalszym rozwojem naszej ojczyzny'. Tak mówili dziś (10.07) politycy Zjednoczonej Prawicy na konferencji prasowej… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »