Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-08-01, 17:18 Autor: Jan Poniatyszyn

Prudnik: powiat i zakon Bonifratrów chcą zaktywizować seniorów i niepełnosprawnych

Spotkanie w prudnickim starostwie poświęcone aktywizacji seniorów oraz niepełnosprawnych [zdj. Jan Poniatyszyn]
Spotkanie w prudnickim starostwie poświęcone aktywizacji seniorów oraz niepełnosprawnych [zdj. Jan Poniatyszyn]
Jest duże zapotrzebowanie na różne formy aktywizacji seniorów oraz osób niepełnosprawnych. W powiecie prudnickim występuje znaczący deficyt miejsc, gdzie taka aktywizacja może się odbywać. Natomiast obecnie jest dużo różnych źródeł finansowania takich przedsięwzięć. O tym, jak wspierać wykluczonych społecznie, dyskutowano w prudnickim starostwie.
- Moja córka jest niepełnosprawna i pracuje – mówiła podczas tego spotkania mieszkanka Prudnika. – Jest z tego bardzo zadowolona. Ma swoje pieniądze, rozwija się, spotyka się z różnymi ludźmi. Jest to bardzo potrzebne.

- W powiecie prudnickim mamy 4,5 tys. osób niepełnosprawnych - mówi Aleksander Bugla z miejscowej spółki Infirmicare Non Profit. – Są Ośrodki Szkolno - Wychowawcze w Prudniku i Głogówku oraz Środowiskowy Dom Samopomocy dla 60 niepełnosprawnych. Nie ma ani Warsztatów Terapii Zajęciowej, ani Zakładu Aktywności Zawodowej.
Spółka Infirmicare Non Profit przygotowała biznesplan, który przewiduje m.in. utworzenie warsztatów terapii zajęciowej oraz domu dziennego pobytu w prudnickich obiektach Bonifratrów.

- Na takie cele jest teraz bardzo dużo programów m.in. rządowych - mówi wicestarosta prudnicki Janusz Siano. – Jest to niebywała okazja, abyśmy mogli wspólnie zrealizować coś, co będzie z korzyścią dla osób starszych i niepełnosprawnych. M.in. temu celowi służy to dzisiejsze spotkanie, abyśmy zarysowali koncepcje naszego wspólnego działania i stworzenia swoistego centrum usług społecznych. Miałoby ono pomagać niepełnosprawnym i seniorom.

Prudnickie starostwo rozważa przeznaczenie na takie społeczne cele szkolnego budynku przy ul. Podgórnej.
Matka niepełnosprawnej córki
Aleksander Bugla
Janusz Siano

Wiadomości z regionu

2020-02-22, godz. 16:00 W Babicach koło Baborowa uczczono pamięć pomordowanych w Hucie Pieniackiej W Babicach w powiecie głubczyckim odbyły się dziś (22.02) uroczystości ku czci ponad tysiąca Polaków pomordowanych 28 lutego 1944 roku w Hucie Pieniackiej przez… » więcej 2020-02-22, godz. 13:35 Czołowe zderzenie w Bogdanowicach. Konieczna była interwencja LPR [AKTUALIZACJA] Dwa samochody osobowe czołowo zderzyły się w Bogdanowicach w powiecie głubczyckim. Konieczna była interwencja Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. » więcej 2020-02-22, godz. 13:30 "Siła nasza jest również w młodzieży". PiS rozpoczyna kampanię wyborczą w Kędzierzynie-Koźlu W Kędzierzynie-Koźlu rozpoczęto dzisiaj (22.02) oficjalnie kampanię wyborczą Prawa i Sprawiedliwości. Członkowie partii chcą, aby była ona otwarta i bezpośrednia… » więcej 2020-02-22, godz. 13:30 Gmina Izbicko inwestuje w tym roku w remonty dwóch świetlic wiejskich – w Otmicach i Boryczy Prace w Otmicach są już na ukończeniu. Wyremontowano dwa pomieszczenia i klatkę schodową. W jednym z pomieszczeń mieści się świetlica sołecka i mniejszości niemieckiej… » więcej 2020-02-22, godz. 12:10 Zderzenie dwóch aut w Opolu. W powiecie brzeskim bus wypadł z drogi W Opolu na ulicy Ozimskiej w doszło do zderzenia dwóch samochodów osobowych marki Ford. Jedna osoba wymagała hospitalizacji. » więcej 2020-02-22, godz. 12:00 Jadzia i drwal - dwa nowe koziołki zamieszkały w Kędzierzynie-Koźlu Dwie kolejne rzeźby koziołków pojawiły się w Kędzierzynie-Koźlu. Docelowo w każdym z miejskich osiedli ma stanąć figurka, która nawiązuje do zwierząt widocznych… » więcej 2020-02-22, godz. 12:00 Namysłowski "pośredniak" przejdzie remont. Termomodernizacja pozwoli obniżyć koszty ogrzewania i poprawi komfort pracy Namysłowski urząd pracy ma szanse przejść w tym roku remont. Aby zaoszczędzić na kosztach ogrzewania i przyczynić się do zmniejszenia poziomu zanieczyszczenia… » więcej 2020-02-22, godz. 11:15 Coraz mniej leków nielegalnie trafia za granicę. Gość Radia Opole - Udało się w drastyczny sposób zredukować proceder wywozu leków za granicę - powiedział w porannej rozmowie 'W cztery oczy' Marek Tomków, wiceprezes Naczelnej… » więcej 2020-02-22, godz. 09:30 Ferie dzieci z Opolszczyzny były bezpieczne i spokojne Na półkoloniach, obozach albo w mieście - spokojnie i bez zakłóceń. Uczniowie z Opolszczyzny kończą ferie zimowe. Opolskie Kuratorium Oświaty zatwierdziło w sumie… » więcej 2020-02-22, godz. 08:30 Głogówek: po kontroli NIK i zaleceniach konserwatora zabytków będzie nowa strefa parkowania i nowy cennik Zmienią się opłaty i strefa parkowania w Głogówku. Ma to związek z zaleceniami Najwyższej Izby Kontroli. Nowe zasady płatnego parkowania w tym mieście obowiązywać… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »