Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-07-28, 11:26 Autor: Jacek Rudnik

W przypadającym dzisiaj Światowym Dniu WZW, czyli wirusowego zapalenia wątroby, warto pamiętać o niezbędnej profilaktyce

[Fot.freeimages.com]
[Fot.freeimages.com]
Aneta Anioł [fot. Martyna Bobrowska]
Aneta Anioł [fot. Martyna Bobrowska]
"Szukamy Cię! Pomóż nam się znaleźć" - to hasło przypadającego dziś (28.07) Światowego Dnia WZW, czyli wirusowego zapalenia wątroby. Według szacunkowych danych, w Polsce wirusem typu C jest zakażonych 150 tysięcy osób, ale rocznie wykrywanych jest zaledwie 5 tysięcy zakażeń. Warto pamiętać o koniecznej profilaktyce.
Nie leczony wirus może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych: marskości wątroby, raka a nawet zgonu.

W ocenie Anety Anioł z sekcji promocji zdrowia i oświaty zdrowotnej Powiatowej Stacji Sanitarno Epidemiologicznej w Opolu, kluczowa w takich przypadkach jest profilaktyka.
- Lepiej zapobiegać, niż leczyć - mówiła na antenie RO:

- Sytuacja diametralnie zmieniła się po roku 96, kiedy wprowadzono obowiązkowe szczepienia noworodków, liczba zakażeń spadła i oscyluje w okolicach około 50 w ciągu roku na terenie naszego powiatu ziemskiego i grodzkiego - wyjaśniał gość RO.

Jakie są najczęściej spotykane drogi zakażenia wirusem?

- Przede wszystkim drogą krwi, możemy przede wszystkim personelowi medycznemu patrzeć na ręce, mieć tą świadomość, że używanie cudzych igieł może być dla nas zakaźne, wizyty w salonach fryzjerskich, studiach tatuażu, salonach kosmetycznych, czyli wszędzie tam, gdzie potencjalnie istnienie możliwość przerwania ciągłości skóry - wyjaśniała Aneta Anioł.

Warto decydować się na gabinety, co do których mamy pełne zaufanie - dodał gość RO.

Większe prawdopodobieństwo zakażenia występuje w przypadku osób, które są zmuszone w szerszym zakresie korzystać z opieki w szpitalach, choć sytuacja systematycznie się poprawia.

Nie wolno zapominać o częstym myciu rąk ciepłą wodą z mydłem, co pozwala także zmniejszyć ryzyko zarażenia się wieloma innym chorobami, to samo dotyczy też mycia warzyw i owoców, zwłaszcza teraz, kiedy jemy ich więcej - radził gość RO.

Z wirusem typu B zapalenia wątroby miało kontakt znacznie więcej osób, natomiast dziś problem dotyczy określonych grup ryzyka. Przeciwko wirusowi typu B jest dostępna szczepionka i wszystkie noworodki powinny ją otrzymać.

W Polsce są dostępne nowoczesne terapie, dzięki którym wcześnie wykryte zakażenie można wyleczyć w ciągu 2-3 miesięcy. Osoba, która nie jest świadoma swego zakażenia, może łatwo przenosić wirusa na inne osoby.
Aneta Anioł 1
Aneta Anioł 2

Wiadomości z regionu

2019-10-15, godz. 10:45 Witold Zembaczyński zadowolony z wyniku wyborczego. "Moje propozycje przekonały Opolan" - To był pojedynek Dawida z Goliatem - tak kampanie wyborczą i swój wynik w wyborach parlamentarnych komentuje Witold Zembaczyński. Polityk Nowoczesnej startu ... » więcej 2019-10-15, godz. 10:15 "Terytorialsi" poszukiwani. Formuje się opolski batalion Wojsk Obrony Terytorialnej Ruszył nabór do opolskiego batalionu Wojsk Obrony Terytorialnej. Kandydat musi mieć polskie obywatelstwo, ukończone 18 lat i predyspozycje psychofizyczne. Do ... » więcej 2019-10-15, godz. 10:00 Wybory 2019: Mniejszość niemiecka zadowolona z uzyskanego wyniku. W Sejmie będzie mieć jednego parlamentarzystę - Jestem zadowolony z wyniku jaki uzyskała w wyborach Mniejszość Niemiecka - ocenił w rozmowie 'W cztery oczy' Radia Opole szef TSKN na Opolszczyźnie, zarazem ... » więcej 2019-10-15, godz. 08:15 Uroczystości związane z beatyfikacją Prymasa Tysiąclecia odbędą się także w Prudniku Wyniesienie na ołtarze Czcigodnego Sługi Bożego kardynała Stefana Wyszyńskiego uczci także Prudnik. Zakończenie procesu jego beatyfikacji ogłosił niedawno pap ... » więcej 2019-10-14, godz. 20:41 PKW podała oficjalne wyniki wyborów do sejmu. 5 mandatów dla PiS, 4 dla KO, po jednym dla SLD, PSL i MN - tak wybrała ... Prawo i Sprawiedliwość (43,59%), Koalicja Obywatelska (27,40%), SLD (12,56%), PSL/Kukiz15 (8,55%) i Konfederacja (6,81%) - to pięć ugrupowań, które w nowej ka ... » więcej 2019-10-14, godz. 20:30 Areszt dla zabójcy z Charbielina. Bratobójstwo następstwem rodzinnego konfliktu, który trwał do dłuższego czasu Podejrzany o zabójstwo w Charbielinie pod Głuchołazami usłyszał prokuratorskie zarzuty. Arkadiusz S. w miniony piątek, w południe postrzelił swojego brata, by ... » więcej 2019-10-14, godz. 19:45 Uczniowie podstawówki z Głuchołaz wygrali w konkursie "uDOSTĘPniacze" Uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 w Głuchołazach zdobyli pierwsze miejsce w ogólnopolskim konkursie 'uDOSTĘPniacze'. Brali w nim uczniowie ze 100 s ... » więcej 2019-10-14, godz. 19:01 Frekwencja wzrosła o 10 punktów procentowych, ale nadal jest najniższa w kraju W wyborach parlamentarnych frekwencja w województwie opolskim wyniosła 52,91%. To najsłabszy wynik w kraju. Przypomnijmy, w całej Polsce frekwencja wyborcza w ... » więcej 2019-10-14, godz. 19:00 "To fenomenalny wynik, jestem nieprawdopodobnie zadowolona". Violetta Porowska podsumowuje zwycięstwo PiS na Opolszczy ... - Historyczne zwycięstwo PiS-u na Opolszczyźnie - taki jest komentarz powyborczy liderki Prawa i Sprawiedliwości w województwie opolskim Violetty Porowskiej. » więcej 2019-10-14, godz. 18:15 Ryszard Wilczyński ponownie z mandatem posła. "Wynik naszych kandydatów do senatu budzi szacunek" - Jesteśmy tą reprezentacją Koalicji Obywatelskiej, która w całości odnawia mandaty, bo Leszek Korzeniowski już nie kandydował. To praca kandydatów od miejsca ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »