Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-07-27, 21:54 Autor: Witold Wośtak

Oldtimery znów przyjechały na zlot do Dobrzenia Wielkiego [ZDJĘCIA]

XII Zlot Oldtimerów w Dobrzeniu Wielkim [fot. Witold Wośtak]
XII Zlot Oldtimerów w Dobrzeniu Wielkim [fot. Witold Wośtak]
XII Zlot Oldtimerów w Dobrzeniu Wielkim [fot. Witold Wośtak]
XII Zlot Oldtimerów w Dobrzeniu Wielkim [fot. Witold Wośtak]
"Te samochody mają duszę" - tak mówią właściciele zabytkowych pojazdów, którzy spotkali się nad kąpieliskiem Balaton w Dobrzeniu Wielkim. Trwa tam XII Zlot Oldtimerów, gdzie można zobaczyć około 100 samochodów i motocykli.
W programie są liczne konkursy, między innymi na najpiękniejsze, czy najlepiej zachowane pojazdy. Przygotowano też testy wiedzy motoryzacyjnej.

- Udział zapowiedzieli również właściciele starych ciągników - mówi Zygmunt Poniży, komandor zlotu.

- Dla większości ludzi to jest powrót do beztroskich lat dzieciństwa - comeback przypominający młodość, czy minione czasy. Oczywiście, to są samochody PRL-u, ale na pewno nie nawiązujemy do czasów politycznych, bo nie na tym rzecz polega. Chodzi jedynie o ideę starej motoryzacji, którą trzeba krzewić i dbać o nią.

Gwiazdami zlotu nazwano replikę poloneza jamnika i Fiata 125P z 1979 roku.

Jak mówi Przemysław Czapiewski ze stowarzyszenia FSO Pomorze, zbudowanie repliki 7-drzwiowego jamnika było dużym wyzwaniem.

- Środkowe drzwi w tym polonezie są hybrydą stworzoną z tylnej części drzwi przednich i przedniej części drzwi tylnych. Tak jak konstruktorzy kiedyś, musieliśmy rozciąć drzwi, połączyć blacharsko i zespawać. Do tego rzemieślnicze wykonanie wszystkich obramowań i zadbanie o tapicerkę wewnątrz. To główne tajemnice naszego pojazdu.

Zbigniew Ciołek przyjechał ze Strzelec Opolskich Fiatem 850 Sport Coupe z 1972 roku.
Zaznacza, że nie sposób zobaczyć taki samochód zarówno na ulicach, jak i na zlotach.

- Trudno jest cokolwiek do niego dostać. Kiedy wziąłem się za odrestaurowanie tego samochodu, okazało się, że na przykład części do jaguara są ogólnodostępne, natomiast do tego fiacika praktycznie ich nie ma. Pozostają jedynie części używane, a każdą trzeba odrestaurować osobno. Naprawa tego samochodu zabrała mi trzy lata, choć kupiłem go w stanie jeżdżącym.

Zlot oldtimerów w Dobrzeniu Wielkim potrwa do niedzieli (28.07).
Zygmunt Poniży
Przemysław Czapiewski
Zbigniew Ciołek

Wiadomości z regionu

2019-10-17, godz. 07:30 W stolicy regionu rusza 8. Opolski Festiwal Gór. " Tutaj każdy dzień jest dobry i interesujący" Podczas tegorocznego spotkania miłośnicy górskich przygód będą mieli okazję pobiegać ulicami Katmandu, przelecieć się paralotnią i helikopterem TOPR, a przy o ... » więcej 2019-10-17, godz. 06:39 Śmiertelny wypadek na DK 39 Kilka minut po godzinie 4:00 w Łukowicach Brzeskich zderzyły się dwa samochody ciężarowe i osobowy. » więcej 2019-10-16, godz. 21:25 Potrącenie rowerzysty na ulicy Ozimskiej w Opolu Do tego zdarzenia doszło dzisiaj (16.10) wieczorem na ulicy Ozimskiej tuż za wiaduktem. » więcej 2019-10-16, godz. 21:25 Ministerstwo chce przełamać impas przy reaktywacji portu w Koźlu. "Włączamy się w ten proces" Ministerstwo żeglugi włączy się w sprawę rozwoju portu w Koźlu. Minister Marek Gróbarczyk zadeklarował, że gdy tylko będą gotowe dokumenty związane z powstani ... » więcej 2019-10-16, godz. 18:00 Ucieczka więźnia podczas badania w szpitalu klinicznym w Opolu. Skazany wyskoczył przez okno Do zdarzenia doszło po godzinie 12 w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Opolu. Jak poinformował ppor. Dawid Makowski, rzecznik prasowy dyrektora Aresztu Śle ... » więcej 2019-10-16, godz. 17:30 Uszkodzenia nie są poważne, ale rozległe. Znamy bilans strat po wypadku na przejeździe kolejowym pod Brzegiem Uszkodzenie podwozia i poszycia pociągu to bilans wczorajszego (15.10) wypadku z udziałem składu Przewozów Regionalnych pod Brzegiem. Przypomnijmy, 76-letni k ... » więcej 2019-10-16, godz. 16:55 Wypadek i kolizja na opolskich "krajówkach" [AKTUALIZACJA] Trzy samochody osobowe zderzyły się na drodze krajowej nr 46 z Nysy do Kłodzka. Natomiast na DK 11 między Kluczborkiem a Kępnem doszło do wypadku z udziałem p ... » więcej 2019-10-16, godz. 16:00 Powyborcze rozliczenia: Sąd Apelacyjny we Wrocławiu umorzył postępowanie Sąd Apelacyjny we Wrocławiu uchylił postanowienie Sądu Okręgowego z dnia 11 października i jednocześnie umorzył postępowanie pomiędzy Komitetem Wyborczym Praw ... » więcej 2019-10-16, godz. 15:50 "Nagradzamy tych, którzy chcą pracować i uważają, że to jest pasja". Wojewódzkie obchody Dnia Edukacji Narodowej Dziś (16.10) w Namysłowskim Ośrodku Kultury za swoją pracę, zarówno edukacyjną, jak i wychowawczą nauczyciele, a także inni pracownicy oświaty zostali uhonoro ... » więcej 2019-10-16, godz. 14:00 Ruszają kolejne prace w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym. Modernizację przejdą dwa oddziały Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Opolu rozpoczyna modernizację dwóch oddziałów - chirurgii urazowo-ortopedycznej i chorób wewnętrznych. Z utrudnieniami perso ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »