Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-07-11, 15:15 Autor: Maria Klusik

Opole: Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa w rocznicę "Krwawej Niedzieli" na Wołyniu

Obchody ludobójstwa Polaków na Wołyniu i Kresach Wschodnich II RP [fot. Monika Pawłowska]
Obchody ludobójstwa Polaków na Wołyniu i Kresach Wschodnich II RP [fot. Monika Pawłowska]
Ofiarom należy się pamięć – poznaj szczegóły opolskich obchodów Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa na Wołyniu [materiały organizatora]
Ofiarom należy się pamięć – poznaj szczegóły opolskich obchodów Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa na Wołyniu [materiały organizatora]
Ryszard Szram [fot. Justyna Krzyżanowska]
Ryszard Szram [fot. Justyna Krzyżanowska]
Andrzej Mazur [fot. Paula Hołubowicz]
Andrzej Mazur [fot. Paula Hołubowicz]
Dzisiaj (11.07) przypada Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej.
Ustanowiono go w 2016 roku. Jednak w województwie opolskim obchodzony jest już od 2012 roku. - Można powiedzieć, że nasz region jest inicjatorem powstania tego dnia - przyznał w rozmowie "W cztery oczy" - Andrzej Mazur, były radny województwa opolskiego. - Myślę, że nie będzie przesadnej skromności, jeżeli potwierdzimy - to wynikało z tego, że środowisko kresowian, którzy w największej ilości występują w naszym województwie, w województwie lubuskim, w województwie dolnośląskim, tu są najlepiej zorganizowani. Stowarzyszenia kresowe, zarówno w Opolu, jak i w Kędzierzynie Koźlu, są bardzo prężne, robią imprezy na skalę krajową.

W 2009 roku sejmik województwa opolskiego przyjął rezolucję upamiętniającą ofiary ludobójstwa na Kresach Wschodnich II RP. Andrzej Mazur przypomniał, że około 300 tysięcy ludzi w regionie wiąże swoje korzenie z Kresami. - W sejmiku temat historii Kresów, szczególnie tej historii bardzo przykrej, związanej z tragicznymi losami rodzin tych, którzy ocaleli z pogromów na Kresach, a mieszkających na Opolszczyźnie, ten temat stale się przewijał. To z tego powodu, że radni stanowią odzwierciedlenie społeczeństwa. Tak jak powiedziałem, jedna trzecia to ludzie, którzy wiążą swoje korzenie z Kresami Wschodnimi - zaznacza Andrzej Mazur.

W "Poglądach i osądach" o opolskich uroczystościach mówił Ryszard Szram, pełnomocnik wojewody opolskiego do spraw organizacji społecznych i pozarządowych. - Uroczystości rozpoczną się mszą świętą o godzinie 16.00 w kościele Ojców Franciszkanów. Chcemy, aby całość uroczystości była tak zorganizowana, aby uczcić pamięć osób w sposób szczególny. Po mszy jest uroczysty przemarsz na plac Wolności, przed pomnik Bojownikom o Polskość Śląska Opolskiego i tam o godzinie 17.15 rozpoczną się uroczystości główne.

W programie: odegranie hymnu państwowego, apel pamięci, salwa honorowa, okolicznościowe wystąpienia oraz złożenie kwiatów i zniczy.
Andrzej Mazur
Andrzej Mazur
Ryszard Szram

Wiadomości z regionu

2020-07-15, godz. 21:35 RAPORT DNIA. Są kolejne zarażenia w regionie, ale minionej doby znacznie więcej osób wyzdrowiało. W kraju - 264 nowe z… 3 nowe zarażenia koronawirusem i 13 powrotów do zdrowia odnotowano dzisiaj (15.07) na Opolszczyźnie. W codziennym komunikacie Ministerstwo Zdrowia poinformowało… » więcej 2020-07-15, godz. 20:15 W czwartek (16.07) lepiej omijać ulicę Pużaka w Opolu Trwa remont ulic Witosa i Pużaka w Opolu, dlatego kierowcy muszą się uzbroić w cierpliwość. Podczas wymiany asfaltu na ulicy Pużaka tworzą się korki, a na Witosa… » więcej 2020-07-15, godz. 19:30 Posprzątaj banery wyborcze i przekaż je fundacji. Powstaną z nich torby i piórniki Fundacja Kwitnące Talenty proponuje 'powyborcze zero waste' i zachęca komitety kandydatów, którzy startowali w wyborach prezydenckich do przekazania banerów wyborczych… » więcej 2020-07-15, godz. 19:15 Kluczborscy seniorzy znów ruszyli jednośladami na wycieczki. Wcześniej policjanci przypominali im o zasadach bezpiecze… Seniorzy z Kluczborka oficjalnie rozpoczęli 18. sezon rowerowy. Inauguracja miała miejsce w parku miejskim. » więcej 2020-07-15, godz. 16:59 WYBORY 2020. Działacze PiS oburzeni internetowymi wpisami Andrzeja Butry. Radny PSL przeprasza i obiecuje, że to się nie… 'Zdecydowanie sprzeciwiamy się mowie nienawiści'. To główny przekaz konferencji działaczy Prawa i Sprawiedliwości po serii internetowych wpisów Andrzeja Butry. » więcej 2020-07-15, godz. 16:30 Od miesięcy mieli okradać altany działkowe. Wpadli w ręce policji W ręce policjantów z Krapkowic wpadło trzech mężczyzn, którzy mieli notorycznie okradać altany na ogródkach działkowych w gminach Zdzieszowice i Gogolin. Włamywacze… » więcej 2020-07-15, godz. 15:19 Kamperem na wakacje. Tego roku karawaning jest bardzo popularny w czasie pandemii Wynajem kamperów w czasie pandemii koronawirusa jest tego lata wyjątkowo popularną formą wypoczynku wśród Polaków. » więcej 2020-07-15, godz. 15:15 O klimat może zadbać każdy. "Wodny" happening w Opolu Dlaczego należy i w jaki sposób można oszczędzać wodę? Jak ważna jest segregacja śmieci i na czym ona polega? To tylko nieliczne tematy, które w Opolu poruszyli… » więcej 2020-07-15, godz. 14:50 Dwóch kierowców zatrzymało pijanego motorowerzystę, który miał prawie 3 promile Dzięki przytomności i szybkiej reakcji dwóch kierowców, pijany motorowerzysta został zatrzymany, zanim doprowadził do wypadku na drodze. Doszło do tego poniedziałek… » więcej 2020-07-15, godz. 13:08 Parkomaty znów działają jak przed pandemią, ale nie wszędzie Gmina Krapkowice przywróciła funkcjonowanie strefy płatnego parkowania. Jej działanie zostało zawieszone wraz z początkiem pandemii koronawirusa. Obecnie parkomaty… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »