Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-07-11, 15:15 Autor: Maria Klusik

Opole: Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa w rocznicę "Krwawej Niedzieli" na Wołyniu

Obchody ludobójstwa Polaków na Wołyniu i Kresach Wschodnich II RP [fot. Monika Pawłowska]
Obchody ludobójstwa Polaków na Wołyniu i Kresach Wschodnich II RP [fot. Monika Pawłowska]
Ofiarom należy się pamięć – poznaj szczegóły opolskich obchodów Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa na Wołyniu [materiały organizatora]
Ofiarom należy się pamięć – poznaj szczegóły opolskich obchodów Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa na Wołyniu [materiały organizatora]
Ryszard Szram [fot. Justyna Krzyżanowska]
Ryszard Szram [fot. Justyna Krzyżanowska]
Andrzej Mazur [fot. Paula Hołubowicz]
Andrzej Mazur [fot. Paula Hołubowicz]
Dzisiaj (11.07) przypada Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej.
Ustanowiono go w 2016 roku. Jednak w województwie opolskim obchodzony jest już od 2012 roku. - Można powiedzieć, że nasz region jest inicjatorem powstania tego dnia - przyznał w rozmowie "W cztery oczy" - Andrzej Mazur, były radny województwa opolskiego. - Myślę, że nie będzie przesadnej skromności, jeżeli potwierdzimy - to wynikało z tego, że środowisko kresowian, którzy w największej ilości występują w naszym województwie, w województwie lubuskim, w województwie dolnośląskim, tu są najlepiej zorganizowani. Stowarzyszenia kresowe, zarówno w Opolu, jak i w Kędzierzynie Koźlu, są bardzo prężne, robią imprezy na skalę krajową.

W 2009 roku sejmik województwa opolskiego przyjął rezolucję upamiętniającą ofiary ludobójstwa na Kresach Wschodnich II RP. Andrzej Mazur przypomniał, że około 300 tysięcy ludzi w regionie wiąże swoje korzenie z Kresami. - W sejmiku temat historii Kresów, szczególnie tej historii bardzo przykrej, związanej z tragicznymi losami rodzin tych, którzy ocaleli z pogromów na Kresach, a mieszkających na Opolszczyźnie, ten temat stale się przewijał. To z tego powodu, że radni stanowią odzwierciedlenie społeczeństwa. Tak jak powiedziałem, jedna trzecia to ludzie, którzy wiążą swoje korzenie z Kresami Wschodnimi - zaznacza Andrzej Mazur.

W "Poglądach i osądach" o opolskich uroczystościach mówił Ryszard Szram, pełnomocnik wojewody opolskiego do spraw organizacji społecznych i pozarządowych. - Uroczystości rozpoczną się mszą świętą o godzinie 16.00 w kościele Ojców Franciszkanów. Chcemy, aby całość uroczystości była tak zorganizowana, aby uczcić pamięć osób w sposób szczególny. Po mszy jest uroczysty przemarsz na plac Wolności, przed pomnik Bojownikom o Polskość Śląska Opolskiego i tam o godzinie 17.15 rozpoczną się uroczystości główne.

W programie: odegranie hymnu państwowego, apel pamięci, salwa honorowa, okolicznościowe wystąpienia oraz złożenie kwiatów i zniczy.
Andrzej Mazur
Andrzej Mazur
Ryszard Szram

Wiadomości z regionu

2019-07-17, godz. 21:30 OSP z Łukowic Brzeskich ma zostać wpisana Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego Za kilka miesięcy do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego może dołączyć kolejna jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej z powiatu brzeskiego. » więcej 2019-07-17, godz. 21:15 Nie dla wszystkich uczniów znalazły się miejsca w opolskich bursach Brakuje miejsc w opolskich bursach. Zwiększona liczba uczniów, którzy pójdą do szkół średnich w Opolu, spowodowała, że nie wszyscy będą mogli uczyć się i mies ... » więcej 2019-07-17, godz. 20:45 Na topie elektrotechnika, automatyka i informatyka. I tura rekrutacji na Politechnikę Opolską kończy się w poniedziałek Około 1500 kandydatów już zarejestrowało się w bazie rekrutacyjnej Politechniki Opolskiej. Członkowie wydziałowych komisji rekrutacyjnych informują, że chętny ... » więcej 2019-07-17, godz. 20:15 Nie tylko młodzi i absolwenci szkół wyższych. Śląski Oddział Straży Granicznej szuka nowych funkcjonairiuszy Wymagania są duże, ale gratyfikacja może okazać się kusząca. Śląski Oddział Straży Granicznej szuka chętnych do podjęcia służby. Trwa nabór w opolskiej jednos ... » więcej 2019-07-17, godz. 19:46 - Oczekujemy rzetelnej informacji o dostawach brakujących leków - apelują aptekarze - Bezpośredni kontakt z Ministerstwem Zdrowia w sprawie planowania dostaw leków, których brakuje - tego oczekują aptekarze - powiedział w 'Loży Radiowej' Mare ... » więcej 2019-07-17, godz. 19:12 W Prudniku mniej jest kursów autobusowych, sytuacja ma się poprawić od września [INTERWENCJA] Pogorszyła się dostępność do komunikacji autobusowej w Prudniku. Na mniejszą liczbę kursów skarżą się pasażerowie. Z końcem czerwca, z tamtejszego powiatu wyc ... » więcej 2019-07-17, godz. 18:45 PMWSZ w Opolu zamknęła nabór Półtora kandydata na jedno miejsce - to poziom zainteresowania studiowaniem od października w Państwowej Medycznej Wyższej Szkole Zawodowej w Opolu. Dzisiaj u ... » więcej 2019-07-17, godz. 18:15 Opole: Platforma Obywatelska krytykuje zmiany w edukacji, ale chwali Opole Platforma Obywatelska w regionie krytykuje rekrutację do szkół średnich w kraju a jednocześnie chwali Opole za rozwiązanie problemu z naborem podwójnej liczby ... » więcej 2019-07-17, godz. 17:27 DW 405 zablokowana po wypadku. Na miejscu lądował LPR Zablokowana jest droga wojewódzka nr 405, na wysokości Sowina. Około 15:50 zderzyły się tam dwa samochody osobowe. » więcej 2019-07-17, godz. 17:00 Możliwa kara - nawet 14 tysięcy złotych. Opolska WITD kontrolowała tzw. przewoźników aplikacyjnych Nawet 14 tysięcy złotych kary grozi przewoźnikom aplikacyjnym, skontrolowanym przez opolski Wojewódzki Inspektorat Transportu Drogowego. To przewoźnicy-właści ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »