Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-07-10, 20:05 Autor: Wiktoria Palarczyk

Chrześcijanie różnych wyznań, uczestnicy powodzi tysiąclecia spotkali się po 22 latach, by wspólnie wziąć udział w nabożeństwie

Opole, powódź 1997 r. / arch. RZGW we Wrocławiu Zobacz jak wyglądało Opole i okolice podczas powodzi w 1997 r.
Opole, powódź 1997 r. / arch. RZGW we Wrocławiu Zobacz jak wyglądało Opole i okolice podczas powodzi w 1997 r.
Opole, powódź 1997 r. © (fot. Źródło zdjęć: Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej we Wrocławiu)
Opole, powódź 1997 r. © (fot. Źródło zdjęć: Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej we Wrocławiu)
Mijają dokładnie 22 lata od powodzi tysiąclecia. 10 lipca 1997 roku wielka woda zalała lewobrzeżną część Opola, wyspę Bolko z ZOO, niemal całe Zaodrze oraz częściowo Metalchem i Półwieś. Na Opolszczyźnie jedną z najbardziej podtopionych dzielnic była Pasieka. Dziś (10.07) jej mieszkańcy spotkali się wspólnie po 22 latach od tego tragicznego wydarzenia, by wspólnie się pomodlić i wziąć udział w nabożeństwie ekumenicznym w parafii ewangelicko-augsburskiej.
- Warto wspomnieć te wydarzenia, które były tragiczne dla wielu mieszkańców Opola. Z jednej strony pokazały takie niedobre ludzkie oblicza, bo wielu szabrowników się pojawiło. Jednak z drugiej strony pokazało taką ludzką solidarność, chęć niesienia pomocy i takie wzajemne wsparcie. To warto wspominać i warto modlić się o to, żeby taka postawa w nas wszystkich była nadal - mówi proboszcz parafii ks. Wojciech Pracki.

- Wszyscy mieszkańcy Opola, szczególnie tutaj na wyspie, wypominamy tę wielką tragedię z bólem, ale też z radością. Było to bardzo tragiczne doświadczenie. Pojawiła się solidarność międzyludzka. Kiedyś słowo powódź było takim słowem dość pustym i myślę, że trzeba przeżyć coś takiego, żeby wiedzieć, jakie to może być straszne i jakie może niewyobrażalne konsekwencje przynieść ludziom - mówią mieszkańcy Pasieki.

Dodajmy, że na samym początku takie spotkania mieszkańców Pasieki mające na celu upamiętnienie powodzi były organizowane przez Radio Opole.
ks. Wojciech Pracki, mieszkańcy Pasieki

Wiadomości z regionu

2020-07-06, godz. 21:45 Raport dnia: w regionie zakaziła się kobieta z powiatu strzeleckiego. Cztery osoby wyzdrowiały Jedno zakażenie koronawirusem i cztery przypadki ozdrowień potwierdzono dziś (06.07) na Opolszczyźnie. Zachorowała mieszkanka powiatu strzeleckiego, to kobieta… » więcej 2020-07-06, godz. 20:30 WYBORY 2020. "Te wybory są niezmiernie ważne, może zadecydować nawet tysiąc głosów". Poseł Janusz Kowalski odwiedza opolskie… - Od tego kto i w jaki sposób będzie rządzić Polską, zależeć będzie kontynuacja programów społecznych 500+ i trzynastej emerytury - mówił Janusz Kowalski, poseł… » więcej 2020-07-06, godz. 20:00 Powołują partnerstwo samorządów, aby przywrócić pasażerski ruch kolejowy na trasie Racławice Śląskie – Racibórz Reaktywowanie linii kolejowej Racławice Śląskie - Racibórz, taki jest cel umowy o partnerstwie samorządów lokalnych z województw opolskiego i śląskiego. Wspólnie… » więcej 2020-07-06, godz. 19:00 Głuchołazy: gmina pomaga w „odmrażaniu” ruchu turystycznego w Górach Opawskich Z akcją adresowaną do krajowych turystów ruszyły Głuchołazy. Ma ona zachęcić do wakacyjnego wypoczynku w Górach Opawskich. » więcej 2020-07-06, godz. 18:30 Utrudnienia na Moście Groszowym. Przejście możliwe tylko połową szerokości Ruszyły prace remontowe przy Moście Groszowym w Opolu. Od dziś (06.07) piesi mogą poruszać się tylko połową szerokości kładki. » więcej 2020-07-06, godz. 18:00 Jest akt oskarżenia wobec wójta gminy Rudniki. "To polityczna próba usunięcia mnie z zajmowanego urzędu" Akt oskarżenia wobec wójta gminy Rudniki trafił do Sądu Rejonowego w Oleśnie. Prokuratura zarzuca Grzegorzowi Domańskiemu popełnienie trzech przestępstw oszustwa… » więcej 2020-07-06, godz. 17:45 Rozpoczęła się budowa obwodnicy Kędzierzyna-Koźla i Ujazdu. "Od tego momentu mieszkańcy będą odliczali czas" [ZDJĘCIA… Uroczystym wbiciem pierwszej łopaty rozpoczęto budowę ostatniego odcinka obwodnicy Kędzierzyna-Koźla i Ujazdu. Licząca 14,5 kilometra trasa powstanie w ciągu nieco… » więcej 2020-07-06, godz. 17:00 Nyscy policjanci wspólnie z kolejarzami przypominali o zasadach bezpieczeństwa na torach Nyscy policjanci, wspólnie z pracownikami PKP PLK przypominali zasady bezpieczeństwa na przejazdach kolejowych. W ramach akcji 'Bezpieczny piątek' kontrolowano… » więcej 2020-07-06, godz. 15:45 Są solidarni z ukraińską gminą partnerską poszkodowaną przez powódź Paczków pomaga partnerskiej gminie Tłumacz na Ukrainie. Znajduje się ona w obwodzie Iwano-Frankiwskim, który pod koniec czerwca mocno ucierpiał w wyniku powodzi… » więcej 2020-07-06, godz. 15:30 Do Namysłowa wrócił punkt obsługi gazowej spółki. Dotychczas mieszkańcy musieli odwiedzać placówkę w Kluczborku Mieszkańcy Namysłowa i okolic będą mogli korzystać z punktu obsługi klienta Polskiej Spółki Gazownictwa, które dziś (06.07) uroczyście otwarto w stolicy powiatu… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »