Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-07-10, 17:30 Autor: Katarzyna Doros

"Problem depopulacji nierozwiązany, ceny żywności rosną". Koalicja Obywatelska ma pomysł na ulepszenie programu 500+

Tomasz Kostuś, Barbara Kamińska, Piotr Wach, Przemysław Pospieszynski [fot. Katarzyna Doros]
Tomasz Kostuś, Barbara Kamińska, Piotr Wach, Przemysław Pospieszynski [fot. Katarzyna Doros]
Powstrzymanie rosnących cen prądu i benzyny oraz aktywizacja osób młodych i seniorów - to propozycje Koalicji Obywatelskiej, dzięki którym po jesiennych wyborach Polacy będą mogli dostatnie żyć. Zdaniem polityków Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej, program 500+ nie rozwiązał problemu depopulacji, a wpłynął na wzrost cen żywności. Opozycja nie myśli o likwidacji 500+, ale o udoskonaleniu programu.
- Mamy coraz większą inflację, szalejące ceny owoców, warzyw, artykułów spożywczych i chemicznych, dlatego, że koszty pracy bardzo poszybowały do góry - mówi Tomasz Kostuś, poseł Platformy Obywatelskiej. - Postulujemy przede wszystkim, żeby powstrzymać ceny energii, zwłaszcza dla przedsiębiorców, bo to oni generują potem ceny usług i ceny handlu. Cena ropy, cena benzyny na polskich stacjach jest coraz wyższa - mówimy temu stop. Chcemy przede wszystkim postawić na aktywizację zawodową osób, które wchodzą na rynek pracy. Mówię tu o osobach młodych, ale także chcemy aktywizować zawodowo seniorów - dodaje poseł.

Barbara Kamińska zauważa, że zdrowa polska żywność stała się luksusem dla wielu rodzin. - Podstawowe produkty takie jak chleb, ziemniaki, cebula, kapusta podrożały o kilkadziesiąt bądź kilkaset procent. Rok temu kupowaliśmy młode ziemniaki w tym samym czasie maksymalnie za 3,50 zł za kilogram, dzisiaj to już jest cena od 5 zł - mówi.

- To proste wydawanie pieniędzy, ten program pokazuje jednoznacznie, że te środki, które miały być pierwotnie wydatkowane jako program prodemograficzny, nie działa - komentuje rządowy program Rodzina 500 plus Piotr Wach z Nowoczesnej.

Jednym z głównych celów programu 500+ było zwiększenie liczby urodzeń. Wicewojewoda opolski Violetta Porowska podsumowując w Namysłowie trzy lata działania programu wskazywała, że założenie to udało się osiągnąć, bo wskaźnik dzietności w 2017 roku miał najwyższy poziom od 20 lat. - Polskie rodziny chcą mieć dzieci. To bezpieczeństwo finansowe, które otrzymują w ramach programu 500+ pozwala im podjąć decyzję o tym, by, po pierwsze, mieć dziecko, a być może i mieć drugie, trzecie i czwarte. Wskaźnik dzietności pokazuje, że cel najważniejszy, wzrost dzietności w Polsce, będzie realizowany - tłumaczy.

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej na realizację programu Rodzina 500 plus w 2019 roku przeznaczy 31 miliardów złotych. Rok później będzie to kwota 41 miliardów złotych.
Tomasz Kostuś
Barbara Kamińska, Piotr Wach
Violetta Porowska

Wiadomości z regionu

2019-09-20, godz. 17:30 "Najbardziej zauważalna poprawa sytuacji nastąpiła w naszym województwie". Jak długo trzeba czekać na zabieg? - Opolszczyzna jest na pierwszym miejscu, jeśli chodzi o skrócenie kolejek i czasu oczekiwania na zabiegi - tak na dzisiejszej konferencji prasowej (20.09) po ... » więcej 2019-09-20, godz. 16:45 Młodzieżowy Strajk Klimatyczny w Opolu. "Dosyć polityki bierności" 'Węgiel tylko na biegunkę', 'Planeta ważniejsza jest od pieniędzy' czy 'Młodzież w Opolu nie zgadza się z biernością rządu wobec zmian klimatycznych' - z taki ... » więcej 2019-09-20, godz. 16:00 Jarosław Gowin spotkał się z mieszkańcami Głubczyc na targowisku miejskim Wicepremier Jarosław Gowin i poseł Kamil Bortniczuk odwiedzają dzisiaj (20.09) kilka miast Opolszczyzny. W Głubczycach spotkali się z mieszkańcami na targowis ... » więcej 2019-09-20, godz. 15:30 Zaginęła 13-letnia Wioletta z Kędzierzyna-Koźla Policjanci z Kędzierzyna-Koźla szukają zaginionej 13-latki. Wioletta Kotowicz pod waz ostatni widziana była prawie tydzień temu, w sobotę 14 września. » więcej 2019-09-20, godz. 15:25 ZOL w Głubczycach jest na europejskim poziomie. Zakończono 4 duże projekty modernizacyjne W ciągu ostatnich dwóch lat ponad 6 milionów z pieniędzy unijnych trafiło do głubczyckiego szpitala. W placówce realizowane były 4 projekty, które mają podnie ... » więcej 2019-09-20, godz. 14:45 Kampania wyborcza: ktoś wrzucił przyczepkę z banerem kandydatki do rzeki. "To skandaliczne zachowanie" Walka o fotele w sejmie i senacie zaczyna przybierać na sile. Kandydaci codziennie jeżdżą w teren i spotykają się z mieszkańcami. Ale dzisiaj (20.09) rano dos ... » więcej 2019-09-20, godz. 14:15 "Chcemy, żeby gmina Głogówek mogła się rozwijać". Wicepremier Gowin i poseł Bortniczuk deklarują wsparcie lokalnych in ... Wicepremier Jarosław Gowin przyjechał na Opolszczyznę wspierać kampanię wyborczą Kamila Bortniczuka, posła Porozumienia, który ubiega się o reelekcję z czwart ... » więcej 2019-09-20, godz. 14:00 W gminie Prudnik sytuacja rodzin zagrożonych wykluczeniem społecznym ma się poprawić Głównym celem projektu 'Rodzinne więzi', który ma być realizowany przez prudnicki Ośrodek Pomocy Społecznej oraz nyską Fundację Plan B jest poprawa sytuacji r ... » więcej 2019-09-20, godz. 12:30 Kowalski: ECO powinno zostać w rękach polskiego skarbu państwa Strategia repolonizacji Energii Cieplnej Opolszczyzny - ten temat poruszył dzisiaj (20.09) na konferencji prasowej kandydat z listy PiS na posła Janusz Kowals ... » więcej 2019-09-20, godz. 11:45 Kłopoty z dostępem do opieki paliatywnej. NIK skontrolowała placówki pomocy - Nie wszyscy potrzebujący mają dostęp do opieki paliatywnej i hospicyjnej - powiedziała w porannej rozmowie 'W cztery oczy' Iwona Zyman, dyrektor opolskiej d ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »