Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-07-10, 17:30 Autor: Katarzyna Doros

"Problem depopulacji nierozwiązany, ceny żywności rosną". Koalicja Obywatelska ma pomysł na ulepszenie programu 500+

Tomasz Kostuś, Barbara Kamińska, Piotr Wach, Przemysław Pospieszynski [fot. Katarzyna Doros]
Tomasz Kostuś, Barbara Kamińska, Piotr Wach, Przemysław Pospieszynski [fot. Katarzyna Doros]
Powstrzymanie rosnących cen prądu i benzyny oraz aktywizacja osób młodych i seniorów - to propozycje Koalicji Obywatelskiej, dzięki którym po jesiennych wyborach Polacy będą mogli dostatnie żyć. Zdaniem polityków Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej, program 500+ nie rozwiązał problemu depopulacji, a wpłynął na wzrost cen żywności. Opozycja nie myśli o likwidacji 500+, ale o udoskonaleniu programu.
- Mamy coraz większą inflację, szalejące ceny owoców, warzyw, artykułów spożywczych i chemicznych, dlatego, że koszty pracy bardzo poszybowały do góry - mówi Tomasz Kostuś, poseł Platformy Obywatelskiej. - Postulujemy przede wszystkim, żeby powstrzymać ceny energii, zwłaszcza dla przedsiębiorców, bo to oni generują potem ceny usług i ceny handlu. Cena ropy, cena benzyny na polskich stacjach jest coraz wyższa - mówimy temu stop. Chcemy przede wszystkim postawić na aktywizację zawodową osób, które wchodzą na rynek pracy. Mówię tu o osobach młodych, ale także chcemy aktywizować zawodowo seniorów - dodaje poseł.

Barbara Kamińska zauważa, że zdrowa polska żywność stała się luksusem dla wielu rodzin. - Podstawowe produkty takie jak chleb, ziemniaki, cebula, kapusta podrożały o kilkadziesiąt bądź kilkaset procent. Rok temu kupowaliśmy młode ziemniaki w tym samym czasie maksymalnie za 3,50 zł za kilogram, dzisiaj to już jest cena od 5 zł - mówi.

- To proste wydawanie pieniędzy, ten program pokazuje jednoznacznie, że te środki, które miały być pierwotnie wydatkowane jako program prodemograficzny, nie działa - komentuje rządowy program Rodzina 500 plus Piotr Wach z Nowoczesnej.

Jednym z głównych celów programu 500+ było zwiększenie liczby urodzeń. Wicewojewoda opolski Violetta Porowska podsumowując w Namysłowie trzy lata działania programu wskazywała, że założenie to udało się osiągnąć, bo wskaźnik dzietności w 2017 roku miał najwyższy poziom od 20 lat. - Polskie rodziny chcą mieć dzieci. To bezpieczeństwo finansowe, które otrzymują w ramach programu 500+ pozwala im podjąć decyzję o tym, by, po pierwsze, mieć dziecko, a być może i mieć drugie, trzecie i czwarte. Wskaźnik dzietności pokazuje, że cel najważniejszy, wzrost dzietności w Polsce, będzie realizowany - tłumaczy.

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej na realizację programu Rodzina 500 plus w 2019 roku przeznaczy 31 miliardów złotych. Rok później będzie to kwota 41 miliardów złotych.
Tomasz Kostuś
Barbara Kamińska, Piotr Wach
Violetta Porowska

Wiadomości z regionu

2020-09-21, godz. 07:30 Opolski ZUS rusza z projektami edukacyjnymi dla młodzieży Opolski ZUS rusza z projektami edukacyjnymi dla młodzieży. Podczas dedykowanych lekcji uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych dowiedzą się podstawowych… » więcej 2020-09-21, godz. 06:00 Opolscy politycy o zachwianej konstrukcji koalicji w Zjednoczonej Prawicy Uchwalenie 'piątki dla zwierząt' podzieliło posłów Zjednoczonej Prawicy. Za nowelizacją ustawy głosowało 176 posłów klubu PiS, przeciw było 38. Przeciwko… » więcej 2020-09-20, godz. 20:00 Raport dnia: dobowy rekord zakażeń w regionie. 74 zachorowania na 84 dotyczą Domu Pomocy Społecznej w Jędrzejowie Na Opolszczyźnie potwierdzono dziś (20.09) 84 nowe zakażenia koronawirusem i 11 przypadków ozdrowień. To dobowy rekord zachorowań w regionie od początku… » więcej 2020-09-20, godz. 17:45 Rolnicy dziękowali za plony podczas diecezjalnych dożynek na Górze św. Anny Rolnicy z diecezji opolskiej spotkali się na Górze św. Anny, żeby podziękować za tegoroczne plony i modlić się o pomyślność w kolejnym sezonie. Mszy… » więcej 2020-09-20, godz. 17:45 Mnóstwo rowerzystów na starcie I Opolskiego Rajdu Rowerowego. Nowy most im. Joachima Halupczoka oficjalnie otwarty [… I Opolski Rajd Rowery towarzyszył otwarciu kładki pieszo-rowerowej nad kanałem Ulgi w Opolu. Nowa przeprawa z Zaodrza na wyspę Bolko od dziś (20.09) nosi… » więcej 2020-09-20, godz. 17:00 Opolski Kongres Lewicy. Działacze trzech partii rozmawiali o przyszłości Polski Krajowi działacze Sojuszu Lewicy Demokratycznej, partii Wiosna Roberta Biedronia i Lewicy Razem rozmawiali o przyszłości Polski podczas Kongresu Programowego… » więcej 2020-09-20, godz. 14:45 Opole: ruszają kolejne remonty chodników, będzie zmiana organizacji ruchu przy dworcu Opole Wschodnie MZD w Opolu informuje, że w poniedziałek (21.09) rozpocznie się remont chodników wzdłuż ulicy 1 Maja na odcinku od Plebiscytowej do Rejtana. Prace będą… » więcej 2020-09-20, godz. 13:39 Ponad 100 zakażeń koronawirusem w DPS w Jędrzejowie. Zachorowało 87 podopiecznych i 24 pracowników Do ponad 100 wzrosła liczba zakażeń koronawirusem w Domu Pomocy Społecznej w Jędrzejowie w powiecie brzeskim. Jak informują służby powiatu w piątek (18.09)… » więcej 2020-09-20, godz. 12:00 Uwaga na "internetowego wnuczka". Ofiarami oszustów padają osoby korzystające z portali społecznościowych i bankowości… Od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych stracili w tym roku mieszkańcy regionu, oszukani metodą na 'internetowego wnuczka'. Ofiarami przestępców padają… » więcej 2020-09-20, godz. 11:15 Rowerzyści przejechali szlakiem kwietnych dywanów. Tradycja ma szansę dostać się na światową listę UNESCO Rajd rowerowy trasą kwietnych dywanów układanych w święto Bożego Ciała w powiecie strzeleckim zainaugurował starania mieszkańców o wpis tradycji na listę… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***