Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-06-30, 18:01 Autor: Dorota Kłonowska

Gorący piknik promujący rodzicielstwo zastępcze w powiecie nyskim

Piknik rodzin zastępczych w Nysie [Fot.Dorota Kłonowska]
Piknik rodzin zastępczych w Nysie [Fot.Dorota Kłonowska]
Piknik rodzin zastępczych w Nysie [Fot.Dorota Kłonowska]
Piknik rodzin zastępczych w Nysie [Fot.Dorota Kłonowska]
Piknik rodzin zastępczych w Nysie [Fot.Dorota Kłonowska]
Piknik rodzin zastępczych w Nysie [Fot.Dorota Kłonowska]
Piknik rodzin zastępczych w Nysie [Fot.Dorota Kłonowska]
Piknik rodzin zastępczych w Nysie [Fot.Dorota Kłonowska]
W regionie nyskim funkcjonuje 140 rodzin zastępczych, ale to wciąż za mało. Każdego roku Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie organizuje pikniki, których celem jest promocja rodzicielstwa zastępczego.
W parku księży werbistów przy ul. Rodziewiczówny rodziny zastępcze spotkały się z kandydatami na zastępczych rodziców. Bo problem narasta - mówi Anna Januszewska-Zenowicz p.o. dyrektora PCPR.

- Jako społeczeństwo, to jest taka nasza słabość, że rodziny biologiczne są niewydolne. Pomimo wsparcia finansowego dzieci trafiają do pieczy, a w ostatnim czasie znacznie częściej, niż w poprzednich latach - zauważa szefowa PCPR.

W pikniku m.in. uczestniczy pani Gabriela, która przed rokiem w otrzymanej od starostwa willi stworzyła pierwszy w powiecie nyskim rodzinny dom dziecka. Wtedy do trójki jej własnych dzieci dołączyło dwoje. Teraz rodzina zastępcza się rozrosła.

- Łącznie z moimi jest 11 dzieci. Ktokolwiek by się decydował, żeby się podjąć takiego dzieła, to bym wciąż podkreślała o tych obawach, bo one są bardzo ważne. To jest bardzo trudna droga - pełna radości, niekiedy złości, ale ja nie żałuję. Ja uważam, że jeżeli ktoś mocno czuje to w sercu i wie, że to jest ten czas i wszystko wokół się układa - to jest to - mówi pani Gabriela.

PCPR zadbało o rozrywki dla całych rodzin - namioty, bufet, słodycze dla dzieci, konkursy z nagrodami, dmuchane zamki i scenę. Dużą uciechę sprawili strażacy instalując kurtyny wodne. Impreza odbywała się w malowniczym parku ojców werbistów, z wysepką, stawem i dzikim ptactwem, który jest już stałym miejscem takich pikników.

Więcej o tym wydarzeniu i rodzicielstwie zastępczym w jutrzejszym magazynie Reporterskie tu i teraz.
Anna Januszewska-Zenowicz
Pani Gabriela

Wiadomości z regionu

2019-09-17, godz. 10:02 32-latek zatrzymany. Był poszukiwany, miał w domu narkotyki Do 10 lat pozbawienia wolności grozi 32-letniemu mieszkańcowi Brzegu, u którego w mieszkaniu policjanci znaleźli narkotyki. Mężczyzna był poszukiwany do odbyc ... » więcej 2019-09-17, godz. 10:02 "Nie ma portu morskiego bez połączenia z rzeką". Startuje II Kongres Żeglugi Śródlądowej Drugi Kongres Żeglugi Śródlądowej startuje dziś w Opolu. Hasło tegorocznego spotkania brzmi 'W stronę korzyści'. » więcej 2019-09-17, godz. 07:59 Ekologiczny Kędzierzyn-Koźle i zmiany systemowe. Robert Węgrzyn i Beniamin Godyla przedstawili program Koalicji Obywat ... Walka o czyste powietrze, przebudowa ronda Milenijnego, czyli newralgicznego miejsca dla kierowców i zabezpieczenie powiatu przed powodzią, to najważniejsze z ... » więcej 2019-09-17, godz. 07:00 Opolanie przekonują się do czynu społecznego? Opolanie zgłosili 26 pomysłów w ramach akcji 'Czyn społeczny', nazwaną oficjalnie Inicjatywą Lokalną. Najczęściej zgłaszali chęć zazielenienia swojego otoczen ... » więcej 2019-09-16, godz. 21:45 KWW Mniejszość Niemiecka ma pomysł na inwestycje przeciwpowodziowe w powiecie kędzierzyńsko-kozielskim Reaktywacja portu w Koźlu, budowa zbiornika retencyjnego Kotlarnia w gminie Bierawa i ukończenie innych inwestycji przeciwpowodziowych - to priorytety w powie ... » więcej 2019-09-16, godz. 21:00 Piki benzenu niepokoją mieszkańców Kędzierzyna-Koźla, ale do średniorocznej normy daleko Od kilku dni aktywiści z Kędzierzyna Koźla alarmują o niepokojących pikach benzenu. Stacja pomiarowa przy ul. Bolesława Śmiałego wskazywała przekroczenie norm ... » więcej 2019-09-16, godz. 20:00 Dyrektorzy szkół mogą wnioskować w NFZ o uruchomienie gabinetu dentystycznego Szkoły z całego województwa mogą zgłaszać chęć otwarcia nowego gabinetu stomatologicznego. Namawia do tego Opolski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdro ... » więcej 2019-09-16, godz. 19:00 Zamiast 29 będzie 13. W październiku głosowanie do rad dzielnic w Opolu Za miesiąc ruszają wybory do rad dzielnic w Opolu. Od dzisiaj można zgłaszać kandydatów. W tym roku zachodzą dwie ważne zamiany; mieszkańcy będą głosowali int ... » więcej 2019-09-16, godz. 17:30 Kędzierzyn-Koźle ma pierwszy "zielony" przystanek. Wydarzenie zainaugurowało Europejski Tydzień Zrównoważonego Transpo ... Przystanek nr 181 przy ulicy Piastowskiej w Kędzierzynie-Koźlu zyskał nowy, zielony wygląd dzięki nasadzeniom. W ten sposób w Kędzierzynie-Koźlu zainaugurowan ... » więcej 2019-09-16, godz. 17:30 Wyremontowany Dom Harcerza w Oleśnie ma od dziś imię Janiny Kłopockiej. To autorka znaku Rodła Janina Kłopocka została patronką Domu Harcerza w Oleśnie. Urząd miejski kupił budynek przy ulicy Krasickiego i wyremontował go za około 600 tysięcy złotych. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »