Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-06-26, 22:00 Autor: Katarzyna Doros

Pracownicy skarżą się na brak wody i za wysokie temperatury w zakładach. PIP interweniuje

Spawacz [fot. Pixabay]
Spawacz [fot. Pixabay]
Do opolskiego oddziału Państwowej Inspekcji Pracy wpłynęło kilkanaście skarg na pracodawców w sprawie fatalnych warunków wynikających z wysokiej temperatury. Interwencje dotyczą najczęściej wysokiej temperatury w pomieszczeniach i braku zimnych napojów w miejscu pracy.
- Upały powyżej 30 stopni wszystkim dają się we znaki. W mojej ocenie tych interwencji jest bardzo dużo - mówi Tomasz Krzemienowski, zastępca Okręgowego Inspektora Pracy w Opolu. - Wysyłamy inspektorów i sprawdzamy, jak wygląda z dostarczaniem napojów, bo to jest obowiązek. Sprawdzamy też, jak to wygląda, jeżeli pracują młodociani, a o dziwo mamy też takie zgłoszenia. A akurat pracownicy młodociani mają normę temperatury maksymalnej i ona wynosi 30 stopni. Jeden z inspektorów był w miejscu, gdzie pracownicy wykonują prace spawalnicze i tam jest temperatura 42 stopni.

W takich przypadkach inspektorzy zwracają się o wprowadzenie rozwiązań organizacyjnych, które wyeliminowałyby zagrożenia dla zdrowia i życia pracowników. - Przepisy nie określają maksymalnej temperatury uprawniającej do skrócenia czasu pracy, ale apelujemy do pracodawców o rozsądek - dodaje Tomasz Krzemienowski.

Skwar w pracy szczególnie dokucza pracownikom przy maszynach produkcyjnych. - Rozwiązaniem mogłoby być skrócenie czasu pracy, ale produkcja musi iść pełną parą, mamy normy do spełnienia - mówią pracownicy opolskich firm. - Temperatury na halach produkcyjnych są bardzo uciążliwe, często nasza odzież robocza nie jest przystosowana do tych wysokich temperatur, jakie mamy w pracy. Zdarza się, że przez to ludzie słabo się czują i np. mdleją.

Zdaniem innego pracownika, mimo to, że na hali produkcyjnej jest klimatyzacja, to przy tak wysokich temperaturach nie jest jej w stanie całej ochłodzić. - Przy niektórych maszynach pracują piece. W ostatnich dniach przy takich maszynach temperatura potrafiła wynosić nawet ponad 50 stopni.

Przypomnijmy, podczas pracy na otwartej przestrzeni, gdy temperatura przekracza 25 stopni oraz gdy na stanowisku pracy temperatura spowodowana warunkami atmosferycznymi przekracza 28 stopni, pracodawca ma obowiązek zapewnienia nieodpłatnie zimnych napojów. Dodatkowo, PIP przypomina, że zabrania się zatrudniania młodocianych pracowników w pomieszczeniach, w których temperatura przekracza 30 stopni, a wilgotność względna powietrza jest większa niż 65%.
Tomasz Krzemienowski
pracownicy

Wiadomości z regionu

2019-08-18, godz. 21:54 Noc w zabytkowym spichlerzu w Brożcu. Wakacyjna atrakcja dla dzieci Ostatnią noc tegorocznych wakacji mali mieszkańcy gminy Walce będą mogli spędzić nie we własnych łóżkach, ale w zabytkowym spichlerzu w Brożcu. » więcej 2019-08-18, godz. 21:37 Defilada w Katowicach – hołd oddany historii, czy polityczna gra? Gorąca dyskusja polityków w Niedzielnej Loży Radiowej Podzielone zdania w sprawie lokalizacji defilady wojskowej 'Wierni Polsce'. Opolscy politycy dyskutowali, czy wybór Katowic na takie wydarzenie, to decyzja po ... » więcej 2019-08-18, godz. 17:18 Zlot Fanów Motoryzacji Japońskiej Osaka na lotnisku w Polskiej Nowej Wsi [ZDJĘCIA] Do dziś (18.08) na lotnisku w Polskiej Nowej Wsi trwa 3 Zlot Fanów Motoryzacji Japońskiej OSAKA. Jak podają organizatorzy, wydarzenie przyciągnęło ponad dwust ... » więcej 2019-08-18, godz. 17:18 Kresowianie z całej Opolszczyzny przyjechali do Wójcic. Trwają VIII Opolskie Dni Madonn Kresowych Mimo powojennej zawieruchy, kult Matki Boskiej Łopatyńskiej, której cudowny obraz znajduje się w wójcickim sanktuarium, nie stracił na znaczeniu. » więcej 2019-08-18, godz. 17:00 Janusz Kowalski zapowiedział walkę z wyludnieniem Opolszczyzny. "Potrzebne są odważne programy" - Według ekspertów, egzystencja województwa opolskiego stoi pod wielkim znakiem zapytania - mówił na dzisiejszej (18.08) konferencji prasowej Janusz Kowalski, ... » więcej 2019-08-18, godz. 14:24 "Pacjenci sami wydłużają kolejki". Rzecznik opolskiego NFZ o problemie nie zgłaszanych rezygnacji z wizyt u lekarzy sp ... - Od kwietnia operacje zaćmy, badanie rezonansem magnetycznym oraz tomografem komputerowym stały się świadczeniami nielimitowanymi - przypomniała w 'Rozmowie ... » więcej 2019-08-18, godz. 13:57 Nocny rajd pijanego kierowcy zakończony w... ogródku Pijany kierowca wjechał na chodnik, staranował ogrodzenie i zatrzymał się w ogródku. Do zdarzenia doszło minionej nocy w centrum Opola, na ul. Robotniczej. 21 ... » więcej 2019-08-18, godz. 11:50 Gmina Głuchołazy tętni życiem podczas wakacji. Do wyboru park, tężnia, Muszla Leśna, Pokrzywna i Jarnołtówek Dużą popularnością wśród turystów cieszy się w te wakacje gmina Głuchołazy. Samorząd przeznaczył dodatkowe 100 tysięcy złotych na organizację weekendowych i ś ... » więcej 2019-08-18, godz. 11:31 Sanepid przestrzega: miejskie fontanny, to nie kąpieliska. Nie pozwólmy wchodzić dzieciom Rodzice nie powinni pozwalać na kąpiel dzieci w fontannach, to niebezpieczne - ostrzega sanepid. » więcej 2019-08-18, godz. 07:49 Remontują parter urzędu, żeby petentom było wygodniej Po remoncie dachu urzędu gminy w Reńskiej Wsi przyszedł czas na parter. Prace budowlane już się rozpoczęły i potrwają jeszcze kilka tygodni, ale po ich zakońc ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »