Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-06-26, 22:00 Autor: Katarzyna Doros

Pracownicy skarżą się na brak wody i za wysokie temperatury w zakładach. PIP interweniuje

Spawacz [fot. Pixabay]
Spawacz [fot. Pixabay]
Do opolskiego oddziału Państwowej Inspekcji Pracy wpłynęło kilkanaście skarg na pracodawców w sprawie fatalnych warunków wynikających z wysokiej temperatury. Interwencje dotyczą najczęściej wysokiej temperatury w pomieszczeniach i braku zimnych napojów w miejscu pracy.
- Upały powyżej 30 stopni wszystkim dają się we znaki. W mojej ocenie tych interwencji jest bardzo dużo - mówi Tomasz Krzemienowski, zastępca Okręgowego Inspektora Pracy w Opolu. - Wysyłamy inspektorów i sprawdzamy, jak wygląda z dostarczaniem napojów, bo to jest obowiązek. Sprawdzamy też, jak to wygląda, jeżeli pracują młodociani, a o dziwo mamy też takie zgłoszenia. A akurat pracownicy młodociani mają normę temperatury maksymalnej i ona wynosi 30 stopni. Jeden z inspektorów był w miejscu, gdzie pracownicy wykonują prace spawalnicze i tam jest temperatura 42 stopni.

W takich przypadkach inspektorzy zwracają się o wprowadzenie rozwiązań organizacyjnych, które wyeliminowałyby zagrożenia dla zdrowia i życia pracowników. - Przepisy nie określają maksymalnej temperatury uprawniającej do skrócenia czasu pracy, ale apelujemy do pracodawców o rozsądek - dodaje Tomasz Krzemienowski.

Skwar w pracy szczególnie dokucza pracownikom przy maszynach produkcyjnych. - Rozwiązaniem mogłoby być skrócenie czasu pracy, ale produkcja musi iść pełną parą, mamy normy do spełnienia - mówią pracownicy opolskich firm. - Temperatury na halach produkcyjnych są bardzo uciążliwe, często nasza odzież robocza nie jest przystosowana do tych wysokich temperatur, jakie mamy w pracy. Zdarza się, że przez to ludzie słabo się czują i np. mdleją.

Zdaniem innego pracownika, mimo to, że na hali produkcyjnej jest klimatyzacja, to przy tak wysokich temperaturach nie jest jej w stanie całej ochłodzić. - Przy niektórych maszynach pracują piece. W ostatnich dniach przy takich maszynach temperatura potrafiła wynosić nawet ponad 50 stopni.

Przypomnijmy, podczas pracy na otwartej przestrzeni, gdy temperatura przekracza 25 stopni oraz gdy na stanowisku pracy temperatura spowodowana warunkami atmosferycznymi przekracza 28 stopni, pracodawca ma obowiązek zapewnienia nieodpłatnie zimnych napojów. Dodatkowo, PIP przypomina, że zabrania się zatrudniania młodocianych pracowników w pomieszczeniach, w których temperatura przekracza 30 stopni, a wilgotność względna powietrza jest większa niż 65%.
Tomasz Krzemienowski
pracownicy

Wiadomości z regionu

2020-07-15, godz. 21:35 RAPORT DNIA. Są kolejne zarażenia w regionie, ale minionej doby znacznie więcej osób wyzdrowiało. W kraju - 264 nowe z… 3 nowe zarażenia koronawirusem i 13 powrotów do zdrowia odnotowano dzisiaj (15.07) na Opolszczyźnie. W codziennym komunikacie Ministerstwo Zdrowia poinformowało… » więcej 2020-07-15, godz. 20:15 W czwartek (16.07) lepiej omijać ulicę Pużaka w Opolu Trwa remont ulic Witosa i Pużaka w Opolu, dlatego kierowcy muszą się uzbroić w cierpliwość. Podczas wymiany asfaltu na ulicy Pużaka tworzą się korki, a na Witosa… » więcej 2020-07-15, godz. 19:30 Posprzątaj banery wyborcze i przekaż je fundacji. Powstaną z nich torby i piórniki Fundacja Kwitnące Talenty proponuje 'powyborcze zero waste' i zachęca komitety kandydatów, którzy startowali w wyborach prezydenckich do przekazania banerów wyborczych… » więcej 2020-07-15, godz. 19:15 Kluczborscy seniorzy znów ruszyli jednośladami na wycieczki. Wcześniej policjanci przypominali im o zasadach bezpiecze… Seniorzy z Kluczborka oficjalnie rozpoczęli 18. sezon rowerowy. Inauguracja miała miejsce w parku miejskim. » więcej 2020-07-15, godz. 16:59 WYBORY 2020. Działacze PiS oburzeni internetowymi wpisami Andrzeja Butry. Radny PSL przeprasza i obiecuje, że to się nie… 'Zdecydowanie sprzeciwiamy się mowie nienawiści'. To główny przekaz konferencji działaczy Prawa i Sprawiedliwości po serii internetowych wpisów Andrzeja Butry. » więcej 2020-07-15, godz. 16:30 Od miesięcy mieli okradać altany działkowe. Wpadli w ręce policji W ręce policjantów z Krapkowic wpadło trzech mężczyzn, którzy mieli notorycznie okradać altany na ogródkach działkowych w gminach Zdzieszowice i Gogolin. Włamywacze… » więcej 2020-07-15, godz. 15:19 Kamperem na wakacje. Tego roku karawaning jest bardzo popularny w czasie pandemii Wynajem kamperów w czasie pandemii koronawirusa jest tego lata wyjątkowo popularną formą wypoczynku wśród Polaków. » więcej 2020-07-15, godz. 15:15 O klimat może zadbać każdy. "Wodny" happening w Opolu Dlaczego należy i w jaki sposób można oszczędzać wodę? Jak ważna jest segregacja śmieci i na czym ona polega? To tylko nieliczne tematy, które w Opolu poruszyli… » więcej 2020-07-15, godz. 14:50 Dwóch kierowców zatrzymało pijanego motorowerzystę, który miał prawie 3 promile Dzięki przytomności i szybkiej reakcji dwóch kierowców, pijany motorowerzysta został zatrzymany, zanim doprowadził do wypadku na drodze. Doszło do tego poniedziałek… » więcej 2020-07-15, godz. 13:08 Parkomaty znów działają jak przed pandemią, ale nie wszędzie Gmina Krapkowice przywróciła funkcjonowanie strefy płatnego parkowania. Jej działanie zostało zawieszone wraz z początkiem pandemii koronawirusa. Obecnie parkomaty… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »