Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-06-14, 20:45 Autor: Agnieszka Pospiszyl

Wielka eksplozja w Strzelcach Opolskich. Runął 80-metrowy komin [ZDJĘCIA, FILM]

Wielka eksplozja w Strzelcach Opolskich. Runął 80-metrowy komin
Kilka miesięcy przygotowań, 11 kilogramów ładunków wybuchowych i w ciągu kilku sekund 80-metrowy komin ciepłowni w Strzelcach Opolskich zakończył swój żywot. Wyburzono jeden z najwyższych obiektów w powiecie strzeleckim. W miejscu starej konstrukcji do końca sierpnia ma stanąć nowy komin – będzie niższy, o mniejszej średnicy, za to wyrzucający spaliny wyżej i z większą prędkością.
- Komin, który został przeznaczony do wyburzenia, wybudowano prawie 50 lat temu - tłumaczy Krzysztof Brola z Energetyki Cieplnej Opolszczyzny.

– Nasz komin ma 80 metrów wysokości, średnicę ok. 3 metrów, nieco ponad 3 metry. Przyszedł już czas na jego wyburzenie, jego eksploatacja kosztowała nas już zbyt drogo i jego stan techniczny nie pozwala na dalszą eksploatację.

Wyburzenie zaplanowano tak, żeby 80-metrowa konstrukcja waląc się nie zagrażała budynkowi ciepłowni, ani sąsiedniej firmie przemysłowej.

- Zanim przystąpiliśmy do prac trzeba było przeprowadzić wiele obliczeń i badań, żeby komin upadł tam, gdzie chcemy – mówi Leon Budzisz, kierownik robót strzałowych.

– Wywierciliśmy otwory strzałowe oraz wykonaliśmy szereg podcięć. Podcięcia i wiercenia rdzeniowe wyznaczają, determinują kierunek do upadku. Użyjemy do odpalenia 180 zapalników i 11 kilogramów materiału wybuchowego.

Trwająca prawie dwie godziny ostatnie przygotowania do wyburzenia komina zakończyły się sukcesem. Konstrukcja runęła dokładnie tam, gdzie miała. Teraz kilka tygodni zajmie uprzątnięcie gruzu.

- A później przystępujemy do budowy – mówi Jarosław Szendzielorz z ECO. – W miejsce wyburzonego mamy zamiar postawić nowy komin w konstrukcji stalowej. Będzie o połowę mniejszy, będzie miał wysokość 45 metrów i średnicę ok. 1,3 m. Komin będzie w konstrukcji samonośnej, ocieplany, z zewnątrz osłonięty blachą stalowo-cynkową.

ECO musi zdążyć z budową nowego komina do końca sierpnia. Od września rozpoczyna się nowy sezon grzewczy i cała instalacja musi być sprawna i gotowa do użytku.
Krzysztof Brola
Leon Budzisz
Jarosław Szendzielorz
Wielka eksplozja w Strzelcach Opolskich. Runął 80-metrowy komin [fot. A. Pospiszyl]
Wielka eksplozja w Strzelcach Opolskich. Runął 80-metrowy komin [fot. A. Pospiszyl]

Wiadomości z regionu

2019-07-17, godz. 21:30 OSP z Łukowic Brzeskich ma zostać wpisana Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego Za kilka miesięcy do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego może dołączyć kolejna jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej z powiatu brzeskiego. » więcej 2019-07-17, godz. 21:15 Nie dla wszystkich uczniów znalazły się miejsca w opolskich bursach Brakuje miejsc w opolskich bursach. Zwiększona liczba uczniów, którzy pójdą do szkół średnich w Opolu, spowodowała, że nie wszyscy będą mogli uczyć się i mies ... » więcej 2019-07-17, godz. 20:45 Na topie elektrotechnika, automatyka i informatyka. I tura rekrutacji na Politechnikę Opolską kończy się w poniedziałek Około 1500 kandydatów już zarejestrowało się w bazie rekrutacyjnej Politechniki Opolskiej. Członkowie wydziałowych komisji rekrutacyjnych informują, że chętny ... » więcej 2019-07-17, godz. 20:15 Nie tylko młodzi i absolwenci szkół wyższych. Śląski Oddział Straży Granicznej szuka nowych funkcjonairiuszy Wymagania są duże, ale gratyfikacja może okazać się kusząca. Śląski Oddział Straży Granicznej szuka chętnych do podjęcia służby. Trwa nabór w opolskiej jednos ... » więcej 2019-07-17, godz. 19:46 - Oczekujemy rzetelnej informacji o dostawach brakujących leków - apelują aptekarze - Bezpośredni kontakt z Ministerstwem Zdrowia w sprawie planowania dostaw leków, których brakuje - tego oczekują aptekarze - powiedział w 'Loży Radiowej' Mare ... » więcej 2019-07-17, godz. 19:12 W Prudniku mniej jest kursów autobusowych, sytuacja ma się poprawić od września [INTERWENCJA] Pogorszyła się dostępność do komunikacji autobusowej w Prudniku. Na mniejszą liczbę kursów skarżą się pasażerowie. Z końcem czerwca, z tamtejszego powiatu wyc ... » więcej 2019-07-17, godz. 18:45 PMWSZ w Opolu zamknęła nabór Półtora kandydata na jedno miejsce - to poziom zainteresowania studiowaniem od października w Państwowej Medycznej Wyższej Szkole Zawodowej w Opolu. Dzisiaj u ... » więcej 2019-07-17, godz. 18:15 Opole: Platforma Obywatelska krytykuje zmiany w edukacji, ale chwali Opole Platforma Obywatelska w regionie krytykuje rekrutację do szkół średnich w kraju a jednocześnie chwali Opole za rozwiązanie problemu z naborem podwójnej liczby ... » więcej 2019-07-17, godz. 17:27 DW 405 zablokowana po wypadku. Na miejscu lądował LPR Zablokowana jest droga wojewódzka nr 405, na wysokości Sowina. Około 15:50 zderzyły się tam dwa samochody osobowe. » więcej 2019-07-17, godz. 17:00 Możliwa kara - nawet 14 tysięcy złotych. Opolska WITD kontrolowała tzw. przewoźników aplikacyjnych Nawet 14 tysięcy złotych kary grozi przewoźnikom aplikacyjnym, skontrolowanym przez opolski Wojewódzki Inspektorat Transportu Drogowego. To przewoźnicy-właści ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »