Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-06-14, 20:45 Autor: Agnieszka Pospiszyl

Wielka eksplozja w Strzelcach Opolskich. Runął 80-metrowy komin [ZDJĘCIA, FILM]

Wielka eksplozja w Strzelcach Opolskich. Runął 80-metrowy komin
Kilka miesięcy przygotowań, 11 kilogramów ładunków wybuchowych i w ciągu kilku sekund 80-metrowy komin ciepłowni w Strzelcach Opolskich zakończył swój żywot. Wyburzono jeden z najwyższych obiektów w powiecie strzeleckim. W miejscu starej konstrukcji do końca sierpnia ma stanąć nowy komin – będzie niższy, o mniejszej średnicy, za to wyrzucający spaliny wyżej i z większą prędkością.
- Komin, który został przeznaczony do wyburzenia, wybudowano prawie 50 lat temu - tłumaczy Krzysztof Brola z Energetyki Cieplnej Opolszczyzny.

– Nasz komin ma 80 metrów wysokości, średnicę ok. 3 metrów, nieco ponad 3 metry. Przyszedł już czas na jego wyburzenie, jego eksploatacja kosztowała nas już zbyt drogo i jego stan techniczny nie pozwala na dalszą eksploatację.

Wyburzenie zaplanowano tak, żeby 80-metrowa konstrukcja waląc się nie zagrażała budynkowi ciepłowni, ani sąsiedniej firmie przemysłowej.

- Zanim przystąpiliśmy do prac trzeba było przeprowadzić wiele obliczeń i badań, żeby komin upadł tam, gdzie chcemy – mówi Leon Budzisz, kierownik robót strzałowych.

– Wywierciliśmy otwory strzałowe oraz wykonaliśmy szereg podcięć. Podcięcia i wiercenia rdzeniowe wyznaczają, determinują kierunek do upadku. Użyjemy do odpalenia 180 zapalników i 11 kilogramów materiału wybuchowego.

Trwająca prawie dwie godziny ostatnie przygotowania do wyburzenia komina zakończyły się sukcesem. Konstrukcja runęła dokładnie tam, gdzie miała. Teraz kilka tygodni zajmie uprzątnięcie gruzu.

- A później przystępujemy do budowy – mówi Jarosław Szendzielorz z ECO. – W miejsce wyburzonego mamy zamiar postawić nowy komin w konstrukcji stalowej. Będzie o połowę mniejszy, będzie miał wysokość 45 metrów i średnicę ok. 1,3 m. Komin będzie w konstrukcji samonośnej, ocieplany, z zewnątrz osłonięty blachą stalowo-cynkową.

ECO musi zdążyć z budową nowego komina do końca sierpnia. Od września rozpoczyna się nowy sezon grzewczy i cała instalacja musi być sprawna i gotowa do użytku.
Krzysztof Brola
Leon Budzisz
Jarosław Szendzielorz
Wielka eksplozja w Strzelcach Opolskich. Runął 80-metrowy komin [fot. A. Pospiszyl]
Wielka eksplozja w Strzelcach Opolskich. Runął 80-metrowy komin [fot. A. Pospiszyl]

Wiadomości z regionu

2020-08-03, godz. 18:45 Wakacje na półmetku. Było spokojnie, ale służby stale czuwają nad bezpieczeństwem dzieci i młodzieży Za nami pierwsza połowa wakacji w cieniu koronawirusa. Z pierwszych danych przekazanych przez opolskie służby wynika, że lipiec był bezpieczny. Spokojnie… » więcej 2020-08-03, godz. 18:30 Opolscy logistycy przebywający na misji w Afganistanie zakażeni koronawirusem Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych potwierdziło, że część żołnierzy, którzy w ostatnich tygodniach udali się na misję do Afganistanu, jest… » więcej 2020-08-03, godz. 18:00 Osobłoga i Nysa Kłodzka mogą przekroczyć stany ostrzegawcze. Alert wydany przez hydrologów Hydrolodzy ostrzegają przed wezbraniem wody w dwóch opolskich rzekach na Opolszczyźnie. Mowa o Nysie Kłodzkiej i Osobłodze w perspektywie najbliższych kilkunastu… » więcej 2020-08-03, godz. 17:30 Prokuratura Rejonowa w Kędzierzynie-Koźlu sprawdzi, czy komendant policji w Nysie naruszał prawa pracowników Prokuratura Rejonowa w Kędzierzynie-Koźlu zajmie się sprawą funkcjonariuszy nyskiej komendy policji, którzy oskarżają swojego przełożonego o mobbing… » więcej 2020-08-03, godz. 16:56 Wypadek na DK 45 koło Krapkowic. Droga jest zablokowana Na drodze krajowej nr 45 Opole - Racibórz, na wysokości Krapkowic, jeszcze przed rondem na skrzyżowaniu z DW 409, od strony Opola, samochód osobowy czołowo… » więcej 2020-08-03, godz. 16:30 Zaginął Bartosz Komorowski z gminy Wilków. Policja prosi o pomoc Zaginął Bartosz Komorowski. 22-letniego mieszkańca Pągowa w gminie Wilków poszukuje namysłowska policja. Mężczyzna po raz ostatni był widziany 28 lipca… » więcej 2020-08-03, godz. 16:00 Podinsp. Hubert Adamek nowym komendantem Komendy Powiatowej Policji w Kędzierzynie-Koźlu Zmiany w Komendzie Powiatowej Policji w Kędzierzynie-Koźlu. Po blisko 30 latach służby mł. insp. Janusz Hencel zdecydował o odejściu ze stanowiska. Nowym… » więcej 2020-08-03, godz. 16:00 Funkcjonariusze z Ozimka uratowali mężczyznę, który chciał popełnić samobójstwo Gdyby nie szybka interwencja policjantów młodszego aspiranta Mariusza Śnieżka i sierżanta sztabowego Łukasza Grygiela, to mogło dojść do tragedii. Funkcjonariusze… » więcej 2020-08-03, godz. 14:30 Prudnik: spłonął sportowy obiekt łuczników. Policja ustala, czy było to podpalanie Podpalenie mogło być przyczyną pożaru obiektu łuczniczego Klubu Sportowego Obuwnik Prudnik. W nocy z soboty na niedzielę (01.08/02.08) spłonęła specjalna… » więcej 2020-08-03, godz. 14:15 Janusz Kowalski i Katarzyna Czochara rozpoczęli kontrolę poselską w Opolskim Centrum Rozwoju Gospodarki i Fundacji Rozwoju… Parlamentarzyści Janusz Kowalski i Katarzyna Czochara rozpoczęli kontrolę poselską w Fundacji Rozwoju Śląska i Opolskim Centrum Rozwoju Gospodarki. Posłowie… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »