Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-06-13, 11:18 Autor: Justyna Maćkowiak

Państwowa Medyczna Wyższa Szkoła Zawodowa w Opolu trzecia w kraju w rankingu "Perspektyw"

[fot. PMWSZ]
[fot. PMWSZ]
PWSZ w Nysie [fot. Dorota Kłonowska]
PWSZ w Nysie [fot. Dorota Kłonowska]
Prof. Tomasz Halski [fot. Paula Hołubowicz]
Prof. Tomasz Halski [fot. Paula Hołubowicz]
Przemysław Malinowski [fot. Justyna Krzyżanowska]
Przemysław Malinowski [fot. Justyna Krzyżanowska]
Państwowa Medyczna Wyższa Szkoła Zawodowa w Opolu trzecia w kraju w rankingu portalu "Perspektyw" w kategorii wyższych szkół zawodowych. - To ogromny sukces całego zespołu - powiedział w porannej rozmowie "W cztery oczy" prof. Tomasz Halski, rektor uczelni. - Zaczynaliśmy od drugiej, trzeciej dziesiątki, teraz jesteśmy w czołówce - dodaje gość Radia Opole.
- Najwięcej punktów dostaliśmy za parametryzację, czyli za kategorię A - jakość naukową. Dla nas bardzo istotny był wzrost wymiaru wymiany międzynarodowej. Szczególnie wzrosła liczba naszych studentów wyjeżdżających za granicę. W tej kategorii zawsze mieliśmy zero punktów, ale działający od trzech lat program Erasmus w zeszłym roku osiągnął bardzo wysokie wartości. Współpraca międzynarodowa dotyczy także wymiany akademickiej, czyli nauczycieli. Jest jednak jeszcze dużo parametrów, które moglibyśmy ewentualnie poprawić.

- Jeszcze za wcześnie, aby mówić o tegorocznym naborze, ale w poprzednich latach, mimo niżu demograficznego, obserwowaliśmy rosnące zainteresowanie naszą uczelnią - dodaje prof. Halski. - Chyba znowu jesteśmy jedną z niewielu uczelni w Polsce, która na wszystkich kierunkach ma systematyczny wzrost liczby kandydatów. Mamy na tyle duże limity, że właściwie wszyscy są w stanie załapać się na studia. W tej chwili mamy 1350 studentów, w końcu mamy także pełny cykl kształcenia na wszystkich kierunkach.

Pierwsze miejsce uzyskała Akademia im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie, a drugie Państwowa Szkoła Wyższa im. Papieża Jana Pawła II w Białej Podlaskiej.

- Jesteśmy w środku stawki. Biorąc pod uwagę wiek naszej uczelni i region, w jakim funkcjonujemy to dobry wynik - powiedział w "Poglądach i osądach" prof. Przemysław Malinowski, rektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nysie odnosząc się do piętnastego miejsca nyskiej uczelni w rankingu "Perspektyw". - Ja i część rektorów państwowych uczelni zawodowych mamy poważne zastrzeżenia co do metodologii i rzetelności danych, które były brane pod uwagę w przypadku naszego rankingu. To jest ranking fundacji edukacyjnej "Perspektywy" i każdy ma prawo stosować metodologię jaką chce. Są różne rankingi. U mnie w rektoracie na ścianie można zobaczyć sporo gazet biznesu, gdzie wygrywamy w rankingach biznesowych.

Uniwersytet Opolski i Politechnika Opolska zajęły ex aequo 48. miejsce w rankingu uczelni akademickich. Politechnika utrzymała lokatę sprzed roku. Uniwersytet awansował z szóstej dziesiątki.
Tomasz Halski cz. 1
Tomasz Halski cz. 2
Przemysław Malinowski

Wiadomości z regionu

2019-07-23, godz. 20:00 Prudnik: nowy dworzec autobusowy ma powstać w systemie zaprojektuj i wybuduj Centrum przesiadkowe ma powstać w Prudniku. Gmina ogłosiła przetarg, który wyłoni wykonawcę tego zadania. Realizowane będzie w trybie zaprojektuj i wybuduj. T ... » więcej 2019-07-23, godz. 19:15 Urząd Statystyczny w Opolu: Polacy coraz częściej wybierają Ukrainki Rośnie liczba małżeństw polsko-ukraińskich i najczęściej to mieszkańcy naszego regionu proszą o rękę Ukrainki - takie dane płyną z Urzędu Statystycznego w Opo ... » więcej 2019-07-23, godz. 18:15 Politycy PO chcą lepszego finansowania służby zdrowia. Sami zapowiadają przesunięcie 30 miliardów z akcyzy za alkohol ... O pilne dofinansowanie służby zdrowia apelują do premiera i ministra zdrowia opolscy politycy Platformy Obywatelskiej. » więcej 2019-07-23, godz. 18:00 Grupa "SPEED" już działa. Będą wyłapywać szybkich i wściekłych. "Mają troszczyć się o bezpieczeństwo ruchu drogowego" Zespół 'SPEED' to grupa, która ma być batem na kierowców z 'ciężką' nogą. Opolscy policjanci - podobnie jak koledzy w innych regionach w kraju - stworzyli zes ... » więcej 2019-07-23, godz. 18:00 Zainwestowali w kryptowaluty, dziś nie mają zysku ani wkładu. Sprawą zajął się Krzysztof Rutkowski Mieli stracić w sumie ponad 220 tysięcy dolarów na oszustwie przy inwestycjach w kryptowaluty, sprawą zajęło się Biuro Rutkowski. Domniemani oszuści mieli dzi ... » więcej 2019-07-23, godz. 16:40 Na poddaszu uprawiał blisko 720 krzewów marihuany. Po kilkudziesięciu minutach procesu usłyszał wyrok Na 3,5 roku więzienia został skazany 33-letni Wojciech W., który na poddaszu domu w okolicach Białej uprawiał blisko 720 krzewów marihuany. Mężczyzna będzie m ... » więcej 2019-07-23, godz. 16:00 Najpierw wiadukt, potem kładka. Miejska inwestycja przy Młynówce wstrzymana Na przebudowę kładki nad Młynówką mieszkańcy Opola będą musieli poczekać najprawdopodobniej kilka lat. Przejście jest zamknięte od wiosny 2018 roku, choć pies ... » więcej 2019-07-23, godz. 15:45 Głuchołazy: jest społeczne zapotrzebowanie na darmowe przejazdy autobusami w całej gminie Lawinowo przybyło mieszkańców gminy Głuchołaz korzystających z komunikacji autobusowej. Od lutego mogli oni korzystać z darmowych przejazdów transportem dowoż ... » więcej 2019-07-23, godz. 14:15 Kierowali pod wpływem alkoholu i znacznie przekroczyli dozwoloną prędkość Mimo kampanii społecznych i przestróg policji niemal codziennie słyszymy o zatrzymaniu kierujących pod wpływem alkoholu oraz przekraczających dozwoloną prędko ... » więcej 2019-07-23, godz. 14:00 Opolskie: 6 utonięć od początku czerwca. Nadchodzą kolejne upały 6 utonięć od początku czerwca na Opolszczyźnie. Ratownicy wskazują na brak wyobraźni, przecenianie własnych możliwości oraz nieodpowiednie miejsca kąpieli. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »