Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-06-12, 19:00 Autor: Mariusz Chałupnik

Wakacje to czas wytężonej pracy. Kolejny sezon przed policją wodną

Policja wodna w Turawie [fot. Mariusz Chałupnik]
Policja wodna w Turawie [fot. Mariusz Chałupnik]
Policja wodna w Turawie [fot. Mariusz Chałupnik]
Policja wodna w Turawie [fot. Mariusz Chałupnik]
Niedługo rozpoczną się wakacje. Dla zdecydowanej większości to czas wypoczynku i regeneracji. Ale nie dla nich. Policja wodna kolejny rok z rzędu będzie patrolowała największe opolskie akweny.
W wojewódzkim garnizonie jest 15 funkcjonariuszy, którzy służą w wyspecjalizowanych jednostkach. Pięciu "wodniaków" pilnuje bezpieczeństwa przy jeziorach turawskich.

- Nasza praca znacznie różni się od tej w zwykłym patrolu - mówi aspirant sztabowy Sławomir Głowacki, kierownik ogniwa wodnego policji w Turawie. - Naszym głównym zadaniem jest to, żeby dbać o bezpieczeństwo korzystających rekreacyjnie z akwenów. Dokonujemy kontroli osób, które korzystają ze sprzętu pływającego. Sprawdzamy, czy mają stosowne wyposażenie, czy posiadają patent.

Samo patrolowanie, jak i interwencje nie byłyby możliwe bez specjalistycznego sprzętu.

- Jednostki dysponują pełnym wyposażeniem do pracy na wodzie - informuje młodszy aspirant Agnieszka Nierychła z wydziału prewencji Komendy Miejskiej Policji w Opolu. - Wodniacy wyposażeni są w pojazdy terenowe, w łodzie motorowe. Wszystko po to, żeby sprawnie i szybko dotrzeć na miejsce.

Mimo, że policja wodna współpracuje i często działa z Wodnym Ochotniczym Pogotowiem Ratunkowym, to służby nie zawsze są w stanie być w miejscu, gdzie ktoś potrzebuje pomocy.

- Gdy ktoś się topi, to nie można zwlekać. Udzielając pomocy należy jednak pamiętać o jednej podstawowej zasadzie - mówi starszy sierżant Michał Doliński z policji wodnej w Turawie. - Gdy widzimy, że ktoś się topi, to nie podpływamy od razu bezpośrednio do tej osoby. W szoku taka osoba będzie niestety przysłowiowo "łapała się brzytwy". To oznacza, że będzie ciągnęła nas na dno. Zanim dopłyniemy już do takiej osoby na wyciągnięcie ręki, to trzeba prosić ją o to, żeby się uspokoiła, że płyniemy do niej po to, żeby dzielić jej pomocy. I dopiero jak się uspokoi, to udzielamy takiej pomocy.

Nadal najczęstszą przyczyną wypadków nad wodą są alkohol, brawura i niezważanie na zmieniające się warunki atmosferyczne. Policja wodna będzie patrolować opolskie akweny do połowy września.
aspirant sztabowy Sławomir Głowacki
młodszy aspirant Agnieszka Nierychła
starszy sierżant Michał Doliński

Wiadomości z regionu

2019-12-09, godz. 21:30 Grubson gwiazdą miejskiego sylwestra w Opolu. Impreza odbędzie się na parkingu przed NCPP Grubson i Jary Oddział Zamknięty - to gwiazdy sylwestrowego koncertu, który zorganizuje Opole. Impreza - jak w latach poprzednich - odbędzie się na parkingu amfiteatru… » więcej 2019-12-09, godz. 21:00 Na wojewódzkiej "401" w Kolnicy pojawi się sygnalizacja świetlna. "Chcemy zwiększyć bezpieczeństwo pieszych" Zmiany na drodze wojewódzkiej nr 401. Za kilka dni zacznie tam działać sygnalizacja świetlna regulująca ruch na przejściu dla pieszych w Kolnicy. » więcej 2019-12-09, godz. 20:00 Mniejszość niemiecka wystawi swojego kandydata na burmistrza Ozimka Przedterminowe wybory na burmistrza Ozimka odbędą się prawdopodobnie w 9 lutego 2020 roku. » więcej 2019-12-09, godz. 18:38 Groźny wypadek w Żyrowej. Przysypany w wykopie mężczyzna trafił do szpitala Do niebezpiecznego wypadku doszło po popołudniu w miejscowości Żyrowa w powiecie krapkowickim. Około godziny 15:00 podczas prac budowlanych w 1,5 metrowym wykopie… » więcej 2019-12-09, godz. 18:00 Za rozbój z niebezpiecznym narzędziem grozi mu kilkanaście lat więzienia. W Opolu ruszył proces Tomasza J. Miał napaść i zranić nożem, grozić śmiercią i okaleczeniem, a także ukraść dwa telefony komórkowe. Łącznie o cztery przestępstwa oskarżony jest Tomasz J., którego… » więcej 2019-12-09, godz. 17:00 Przewodniczący Rady Gminy Rudniki z prokuratorskimi zarzutami. Sprawa dotyczy 2010 roku Zarzut oszustwa na szkodę gminy Rudniki usłyszał Jarosław M., przewodniczący tamtejszej rady gminy. » więcej 2019-12-09, godz. 16:00 Nyski starosta pozostaje na stanowisku. Na sesji nie było wystarczającej liczby radnych, by go odwołać Na razie nie będzie zmian na czele powiatu nyskiego. Podczas zwołanej na dziś (09.12) sesji rady powiatu, nie było kworum wymaganego do przeprowadzenia głosow… » więcej 2019-12-09, godz. 15:00 Pracownicy opolskiej "Wagonówki" walczą przed świętami o wypłaty Ponad 100 osób strajkowało dzisiaj (09.12) przed siedzibą opolskiej 'Wagonówki'. Pracownicy zakładu od dwóch miesięcy nie otrzymali wynagrodzenia za pracę. Nie… » więcej 2019-12-09, godz. 14:30 Zmiany w rozkładzie jazdy PKP. Wolniej na trasie pomiędzy Opolem i Kędzierzynem-Koźlem Na Opolszczyźnie zmieniono godziny odjazdu pociągów. Z powodu wprowadzenia nowego rozkładu jazdy, Przewozy Regionalne o kilka minut przesuwają godziny kursowania… » więcej 2019-12-09, godz. 12:45 Nysa: koniec utrudnień na obwodnicy miasta. Kierująca autem osobowym jechała pod prąd Przywrócono ruch na nyskiej obwodnicy. Po godzinie 9.00 na węźle dróg krajowych nr 41 i 46 doszło do zderzenia dwóch samochodów osobowych. W wypadku poszkodowana… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »