Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-06-12, 19:00 Autor: Mariusz Chałupnik

Wakacje to czas wytężonej pracy. Kolejny sezon przed policją wodną

Policja wodna w Turawie [fot. Mariusz Chałupnik]
Policja wodna w Turawie [fot. Mariusz Chałupnik]
Policja wodna w Turawie [fot. Mariusz Chałupnik]
Policja wodna w Turawie [fot. Mariusz Chałupnik]
Niedługo rozpoczną się wakacje. Dla zdecydowanej większości to czas wypoczynku i regeneracji. Ale nie dla nich. Policja wodna kolejny rok z rzędu będzie patrolowała największe opolskie akweny.
W wojewódzkim garnizonie jest 15 funkcjonariuszy, którzy służą w wyspecjalizowanych jednostkach. Pięciu "wodniaków" pilnuje bezpieczeństwa przy jeziorach turawskich.

- Nasza praca znacznie różni się od tej w zwykłym patrolu - mówi aspirant sztabowy Sławomir Głowacki, kierownik ogniwa wodnego policji w Turawie. - Naszym głównym zadaniem jest to, żeby dbać o bezpieczeństwo korzystających rekreacyjnie z akwenów. Dokonujemy kontroli osób, które korzystają ze sprzętu pływającego. Sprawdzamy, czy mają stosowne wyposażenie, czy posiadają patent.

Samo patrolowanie, jak i interwencje nie byłyby możliwe bez specjalistycznego sprzętu.

- Jednostki dysponują pełnym wyposażeniem do pracy na wodzie - informuje młodszy aspirant Agnieszka Nierychła z wydziału prewencji Komendy Miejskiej Policji w Opolu. - Wodniacy wyposażeni są w pojazdy terenowe, w łodzie motorowe. Wszystko po to, żeby sprawnie i szybko dotrzeć na miejsce.

Mimo, że policja wodna współpracuje i często działa z Wodnym Ochotniczym Pogotowiem Ratunkowym, to służby nie zawsze są w stanie być w miejscu, gdzie ktoś potrzebuje pomocy.

- Gdy ktoś się topi, to nie można zwlekać. Udzielając pomocy należy jednak pamiętać o jednej podstawowej zasadzie - mówi starszy sierżant Michał Doliński z policji wodnej w Turawie. - Gdy widzimy, że ktoś się topi, to nie podpływamy od razu bezpośrednio do tej osoby. W szoku taka osoba będzie niestety przysłowiowo "łapała się brzytwy". To oznacza, że będzie ciągnęła nas na dno. Zanim dopłyniemy już do takiej osoby na wyciągnięcie ręki, to trzeba prosić ją o to, żeby się uspokoiła, że płyniemy do niej po to, żeby dzielić jej pomocy. I dopiero jak się uspokoi, to udzielamy takiej pomocy.

Nadal najczęstszą przyczyną wypadków nad wodą są alkohol, brawura i niezważanie na zmieniające się warunki atmosferyczne. Policja wodna będzie patrolować opolskie akweny do połowy września.
aspirant sztabowy Sławomir Głowacki
młodszy aspirant Agnieszka Nierychła
starszy sierżant Michał Doliński

Wiadomości z regionu

2019-06-17, godz. 00:29 56. KFPP: Trzy dekady wolności w Opolu. Międzypokoleniowy muzyczny dialog wybrzmiał w amfiteatrze [DUŻO ZDJĘĆ] To była międzypokoleniowa podróż i przegląd największych hitów ostatnich 30 lat. Za nami piaty koncert 56. Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, pod ... » więcej 2019-06-16, godz. 20:30 Pokazy maszyn, wspinaczka na drzewa i konkurs plastyczny - Dzień Otwarty Nadleśnictwa Prószków [ZDJĘCIA] Jakie gatunki drzew rosną w naszych lasach, ile sadzonek rocznie leśnicy sadzą w okolicach Prószkowa, jakie zwyczaje mają wiewiórki i jak bezpiecznie wspinać ... » więcej 2019-06-16, godz. 19:15 Przeszli przez Strzelce Opolskie w Marszu dla życia i rodziny Kilkaset osób przeszło między dwoma parafiami w Strzelcach Opolskich w Marszu dla życia i rodziny. Wydarzenie poprzedziła msza święta w kościele Podwyższenia ... » więcej 2019-06-16, godz. 17:45 Przez najbliższy tydzień Nysa będzie stolicą turystyki kolarskiej Prawie 600 osób z całej Polski oraz z zagranicy bierze udział w trwającym od wczoraj (15.06) 59. Ogólnopolskim Szkoleniowym Zlocie Przodowników Turystyki Kola ... » więcej 2019-06-16, godz. 16:30 56. KFPP: Zdobyli wejściówki od Radia Opole i mogą obserwować próby artystów [ZDJĘCIE 360 STOPNI] Obserwują próby, podglądają artystów, którzy występują na opolskim festiwalu, a nawet proszą o autografy - grupa opolan zdobyła wejściówki na próby generalne ... » więcej 2019-06-16, godz. 15:54 56. KFPP: Kawiarenka z Gwiazdami cieszy się sporą popularnością. "Trzeba tu być" [ZDJĘCIA] Na opolskim rynku licznie gromadzą się opolanie ciekawi rozmów z gwiazdami. Dziś na kanapach zasiedli m.in. Sidney Polak, zespół Big Day, Ryszard Rynkowski, K ... » więcej 2019-06-16, godz. 15:50 Deszczowo będzie do poniedziałkowego poranka. Są ostrzeżenia meteo Ostrzeżenie meteo dot. możliwych burz z gradem wydało IMGW. Dotyczy ono 9 powiatów naszego województwa. Nad regionem do jutra królować będą deszcze. » więcej 2019-06-16, godz. 14:42 Wizyta greko-katolickiego biskupa w opolskiej parafii Opole odwiedził dzisiaj biskup wrocławsko-gdański Roman Juszczak. Wizytował on parafię Przemienienia Pańskiego Ukraińskiego Kościoła Greko-Kalickiego. Biskup ... » więcej 2019-06-16, godz. 13:26 Fundacja DOM zaprasza na charytatywny festyn do centrum Opola. Jest moc atrakcji dla dzieci i dorosłych [ZDJĘCIA] Po raz 25. Fundacja Dom Rodzinnej Rehabilitacji Dzieci z Porażeniem Mózgowym zaprasza mieszkańców Opola na festyn, który odbywa się na pl. Wolności. Jest kilk ... » więcej 2019-06-16, godz. 13:22 Paliła się wyspa objęta tzw. ptasią dyrektywą nad Jeziorem Nyskim. Pożar opanowali ratownicy WOPR Nietypowa akcja ratownicza miała miejsce wczoraj po południu (15.06) nad Jeziorem Nyskim. Wybuchł pożar na jednej z wysp, znajdującej się w obszarze chronione ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »