Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-05-28, 17:00 Autor: Witold Wośtak

Jak opiekować się pacjentkami, które straciły dziecko przed porodem? W urzędzie wojewódzkim mówiono o rekomendacjach

Spotkanie w OUW z przedstawicielami opolskich szpitali [fot. Witold Wośtak]
Spotkanie w OUW z przedstawicielami opolskich szpitali [fot. Witold Wośtak]
Spotkanie w OUW z przedstawicielami opolskich szpitali [fot. Witold Wośtak]
Spotkanie w OUW z przedstawicielami opolskich szpitali [fot. Witold Wośtak]
O rekomendacjach dla personelu medycznego wobec niekorzystnego rozwiązania ciąży rozmawiano dziś (28.05) w Opolskim Urzędzie Wojewódzkim. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele opolskich szpitali.
Od stycznia obowiązują nowe rozwiązania opieki okołoporodowej, dotyczące wsparcia matek, które straciły dziecko przed porodem.

- Długo trwało opracowanie kompletnej procedury - mówi Mieczysław Wojtaszek, dyrektor Wydziału Polityki Społecznej i Zdrowia w OUW. - Mamy zebrane te dane oraz informacje w jednym miejscu. Mówimy o całym zbiorze rekomendacji, których właściwie nie da się stosować wybiórczo. Jeżeli dochodzi do takiego zdarzenia, wiąże się z tym cały proces wsparcia medycznego i psychologicznego, jak również okresu po powrocie ze szpitala do domu.

Dorota Kudaś, położna Pododdziału Patologii Ciąży Klinicznego Centrum Ginekologii Położnictwa i Neonatologii w Opolu, uważa, że podobne spotkania są bardzo ważne.

- My wiemy, jak postępować, choć być może czasami zapominamy się i każdy chce działać inaczej. Dobrze byłoby, jeśli według ujednoliconych rekomendacji powstałby taki algorytm postępowania. Wtedy personel mógłby sprawdzić niektóre rzeczy, a nasza pacjentka czułaby tę opiekę, nie tylko medyczną, ale też ze strony psychologiczno-duchowej.

Dorota Kudaś zaznacza, że w tak trudnych sytuacjach zawsze potrzebna jest współpraca pacjentek i personelu białego.
Mieczysław Wojtaszek
Dorota Kudaś

Wiadomości z regionu

2020-08-05, godz. 20:30 Raport dnia. W regionie zaraziło się 21 kolejnych osób. W kraju ponad 600 zakażeń oraz 18 zgonów 21 nowych zarażeń koronawirusem odnotowano dzisiaj (05.08) na Opolszczyźnie. W codziennym komunikacie Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 640 nowych przypadkach… » więcej 2020-08-05, godz. 20:00 Kolejny etap remontu brzeskiego ratusza. Pojawi się wystawa pamiątek z przeszłości oraz ułatwienia dla niewidomych Prawie 400 tysięcy złotych będzie kosztował kolejny etap prac w brzeskim ratuszu. Po przywróceniu bogatych zdobień w sali rajców, wkrótce pojawi się tam… » więcej 2020-08-05, godz. 18:30 ECO kontynuuje strategię zmniejszenia emisji pyłów i dwutlenku węgla. Podpisano umowę na dwie inwestycje w Opolu Kolejną umowę na modernizację sieci ciepłowniczej w Opolu podpisano dziś (05.08) w siedzibie Energetyki Cieplnej Opolszczyzny. Udało się pozyskać 700 tysięcy… » więcej 2020-08-05, godz. 17:15 Opole: są pierwsze utrudnienia w ruchu przed czwartkowym etapem Tour de Pologne. Niektórzy omijają bariery Zmieniła się organizacja ruchu na ulicach centrum Opola w związku z jutrzejszym (06.05) etapem Tour de Pologne. » więcej 2020-08-05, godz. 17:08 Wypadek na DK 39 na odcinku Namysłów - Kępno. Droga jest zablokowana Jak informuje dyżurny GDDKiA w Opolu, między Rychnowem a Bukową Śląską zderzyły się dwa samochody osobowe. Jeden z kierowców wyszedł z pojazdu o własnych… » więcej 2020-08-05, godz. 16:15 Szpital w Nysie wstrzymuje planowe przyjęcia na chirurgii. U pacjentów wykryto koronawirusa Nyski szpital do odwołania wstrzymał planowe przyjęcia na oddziale chirurgii ogólnej. Powodem jest koronawirus, który stwierdzono wśród pacjentów. » więcej 2020-08-05, godz. 15:20 1 września uczniowie wrócą do szkół. Ministerstwo Edukacji Narodowej podało nowe wytyczne 1 września uczniowie powrócą do nauki stacjonarnej w szkołach - poinformowało Ministerstwo Edukacji Narodowej. Resort przygotował wytyczne dla placówek… » więcej 2020-08-05, godz. 15:00 Ruszył remont autostrady A4. Na nitce w stronę Katowic drogowcy ustawiają bariery separacyjne Rozpoczął się remont opolskiego odcinka autostrady A4. Dzisiaj (05.08) wykonawca rozpoczął ustawianie barier dzielących kierunki jazdy na pasie w kierunku… » więcej 2020-08-05, godz. 14:30 Dzięki reakcji świadka kędzierzyńska policja złapała niedoszłego włamywacza 59-letni mężczyzna próbował włamać się do jednego ze sklepów w Kędzierzynie-Koźlu. Policjantów na miejsce wezwał świadek zdarzenia. Dzięki jego reakcji… » więcej 2020-08-05, godz. 14:15 Koronawirus u lekarza oleskiej interny. Oddział musi być zamknięty przez 8-9 dni, ale sytuacja jest dynamiczna Co najmniej 8-9 dni pozostanie zamknięty Oddział Wewnętrzny Szpitala Powiatowego w Oleśnie. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »