Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-05-28, 17:00 Autor: Witold Wośtak

Jak opiekować się pacjentkami, które straciły dziecko przed porodem? W urzędzie wojewódzkim mówiono o rekomendacjach

Spotkanie w OUW z przedstawicielami opolskich szpitali [fot. Witold Wośtak]
Spotkanie w OUW z przedstawicielami opolskich szpitali [fot. Witold Wośtak]
Spotkanie w OUW z przedstawicielami opolskich szpitali [fot. Witold Wośtak]
Spotkanie w OUW z przedstawicielami opolskich szpitali [fot. Witold Wośtak]
O rekomendacjach dla personelu medycznego wobec niekorzystnego rozwiązania ciąży rozmawiano dziś (28.05) w Opolskim Urzędzie Wojewódzkim. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele opolskich szpitali.
Od stycznia obowiązują nowe rozwiązania opieki okołoporodowej, dotyczące wsparcia matek, które straciły dziecko przed porodem.

- Długo trwało opracowanie kompletnej procedury - mówi Mieczysław Wojtaszek, dyrektor Wydziału Polityki Społecznej i Zdrowia w OUW. - Mamy zebrane te dane oraz informacje w jednym miejscu. Mówimy o całym zbiorze rekomendacji, których właściwie nie da się stosować wybiórczo. Jeżeli dochodzi do takiego zdarzenia, wiąże się z tym cały proces wsparcia medycznego i psychologicznego, jak również okresu po powrocie ze szpitala do domu.

Dorota Kudaś, położna Pododdziału Patologii Ciąży Klinicznego Centrum Ginekologii Położnictwa i Neonatologii w Opolu, uważa, że podobne spotkania są bardzo ważne.

- My wiemy, jak postępować, choć być może czasami zapominamy się i każdy chce działać inaczej. Dobrze byłoby, jeśli według ujednoliconych rekomendacji powstałby taki algorytm postępowania. Wtedy personel mógłby sprawdzić niektóre rzeczy, a nasza pacjentka czułaby tę opiekę, nie tylko medyczną, ale też ze strony psychologiczno-duchowej.

Dorota Kudaś zaznacza, że w tak trudnych sytuacjach zawsze potrzebna jest współpraca pacjentek i personelu białego.
Mieczysław Wojtaszek
Dorota Kudaś

Wiadomości z regionu

2021-05-13, godz. 21:13 Trwa międzynarodowa konferencja architektoniczna organizowana przez nyską uczelnię. Tematami przewodnimi piękno i harmonia… Zakończył się pierwszy dzień międzynarodowej konferencji poświęconej harmonii w architekturze, organizowanej przez Państwową Wyższą Szkołę Zawodową… » więcej 2021-05-13, godz. 20:20 Nyski PKS wciąż odmładza flotę. Przewoźnik kupił 9 "nowych" autobusów, a w planach są dalsze inwestycje Nyski PKS kontynuuje modernizację swojej floty autobusów. W ostatnim czasie przewoźnik nabył 9 pojazdów, które zastąpią najbardziej wysłużone jednos… » więcej 2021-05-13, godz. 20:15 Raport dnia: ponad 3700 nowych zakażeń w kraju i 176 w regionie. Na Opolszczyźnie zmarło 7 chorych [INFOGRAFIKA] 176 nowych zakażeń koronawirusem i śmierć 7 mieszkańców potwierdzono dziś (13.05) na Opolszczyźnie. W codziennym komunikacie Ministerstwo Zdrowia poinformowało… » więcej 2021-05-13, godz. 18:58 Do Brzegu mogą popłynąć wielkie pieniądze, by Odra nie wypłynęła z brzegów. Miasto liczy na modernizację systemu… Brzeg na szansę zyskać skuteczniejsze zabezpieczenia przeciwpowodziowe. Trwają konsultacje nowego Planu Zarządzania Ryzykiem Powodziowym, który zakłada m.in… » więcej 2021-05-13, godz. 18:02 Policja odnalazła ciało zaginionego 22-latka z Opola Opolska policja odnalazła ciało zaginionego 22-latka z Opola. Jak informowali mundurowi, poszukiwania zaginionego kończyły się w lesie w rejonie Obwodnicy… » więcej 2021-05-13, godz. 18:00 Gmina Nysa wyróżniona w konkursie Samorząd Pro Familia 2021 Trwa Międzynarodowa Konferencja V4+ Coalition Pro Familia. Przedstawiciele polskiego rządu oraz Grupy Wyszehradzkiej rozmawiają między innymi o polityce demograficznej… » więcej 2021-05-13, godz. 17:35 Centrum Dokumentacyjno-Wystawiennicze Niemców w Polsce będzie prowadzone przez WBP i Związek Niemieckich Stowarzyszeń… Otwarcie Centrum Dokumentacyjno-Wystawienniczego Niemców w Polsce coraz bliżej. Dzisiaj (13.05) podpisano porozumienie między Wojewódzką Biblioteką Publiczną… » więcej 2021-05-13, godz. 17:10 Wypadki z udziałem rowerzystów na Opolszczyźnie Dzisiaj popołudniu (13.05) mieliśmy w regionie dwa zdarzenia z udziałem tzw. niechronionych uczestników ruchu drogowego. W Brzegu na ulicy Zielonej samochód… » więcej 2021-05-13, godz. 16:45 Wielkie sprzątanie w Jędrzejowie. Spływające z pól błoto zalało kilkanaście posesji. Spokojnej nocy nie mieli także… Niewielki Jędrzejów walczy ze skutkami nocnej ulewy. Miejscowość okazała się najbardziej poszkodowaną w powiecie brzeskim, podtopionych zostało tam kilkanaście… » więcej 2021-05-13, godz. 16:00 "Trzymamy rękę na pulsie". Wojewoda w stałym kontakcie z zespołem doradców, trwa odmrażanie szpitali Wojewoda opolski zapewnia, że cały czas wszystkie służby medyczne i nie tylko są w gotowości do walki z pandemią koronawirusa. Jak dodaje, mimo poluzowania… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »