Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-05-17, 16:15 Autor: Daniel Klimczak

Przyszłe pielęgniarki i pielęgniarze z nyskiej uczelni po raz pierwszy założyli dziś symboliczny czepek

"Czepkowanie" na PWSZ w Nysie [fot. PWSZ Nysa]
"Czepkowanie" na PWSZ w Nysie [fot. PWSZ Nysa]
"Czepkowanie" na PWSZ w Nysie [fot. Daniel Klimczak]
"Czepkowanie" na PWSZ w Nysie [fot. Daniel Klimczak]
"Czepkowanie" na PWSZ w Nysie [fot. PWSZ Nysa]
"Czepkowanie" na PWSZ w Nysie [fot. PWSZ Nysa]
"Czepkowanie" na PWSZ w Nysie [fot. Daniel Klimczak]
"Czepkowanie" na PWSZ w Nysie [fot. Daniel Klimczak]
Kilkadziesiąt studentek i studentów pierwszego roku pielęgniarstwa na Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Nysie wzięło dziś (17.05) udział w uroczystym "czepkowaniu".
Uroczystość ta jest pierwszą i zarazem najważniejszą w karierze pielęgniarki bądź pielęgniarza, choć, jak zauważa dyrektor instytutu nauk medycznych nyskiej PWSZ prof. Andrzej Brodziak, ma ona wyłącznie symboliczne znaczenie.

- Ta uroczystość, bardzo taka piękna, nie ma charakteru formalnego. To nie jest konieczne, aby skompletować studia, aby odbywało się "czepkowanie". Na niektórych uczelniach tego nie ma. Jest to taki raczej zwyczaj od lat, tradycyjny nie tylko w Polsce, ale też w wielu innych krajach - wyjaśnia.

Podczas uroczystości odśpiewano hymn pielęgniarek i złożono ślubowanie. Czepek pielęgniarski stanowi symbol wykonywanej pracy, a także znak pierwszego stopnia wtajemniczenia zawodowego. Współcześnie coraz rzadziej nosi się go podczas codziennej pracy, jednak symbole te są nadal bliskie wykonującym ten zawód.

- Z równych względów, dla wygody szczególnie te czepki rzeczywiście zdjęto w pewnym momencie z głów pielęgniarkom, ale noszą emblematy, noszą znaczki takie, które są symbolem również tego czepka - mówi wicedyrektor Instytutu Nauk Medycznych dr Alicja Różyk-Myrta.

Aby uzyskać tytuł licencjata pielęgniarstwa, należy odbyć 6-semestrowe studia, podczas której połowę czasu nauki stanowi kształcenie kliniczne.

Dodajmy, że według danych Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych, pod koniec 2017 roku, w całym kraju zarejestrowanych było 285,5 tysiąca pielęgniarek i ponad 6 tysięcy pielęgniarzy.
prof. Andrzej Brodziak
dr Alicja Różyk-Myrta

Wiadomości z regionu

2019-06-18, godz. 16:46 Wypadek koło Dębiny. Wśród poszkodowanych jest dziecko Zablokowana jest droga z Prudnika do Dębiny. Jak informuje dyżurny Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Opolu, tuz po godzinie 16:00 doszło do zd ... » więcej 2019-06-18, godz. 16:30 W urzędzie wojewódzkim podsumowali programy profilaktyczne dot. dopalaczy i internetu. "Lepiej, jak o tym powie młodzi ... „Cyberbezpieczny uczeń' i „Pomyśl zanim spróbujesz” - w Opolskim Urzędzie Wojewódzkim podsumowano kilkuletnie działanie programów profilaktycznych w regionie. » więcej 2019-06-18, godz. 16:04 Raport o stanie województwa opolskiego. Zarząd twierdzi, że region się bogaci a opozycja, że coś jest nie tak Mało konkretów - tak raport o stanie województwa opolskiego ocenia sejmikowa opozycja. Radni udzielili wotum zaufania (przy podziale głosów 19/9), ale członko ... » więcej 2019-06-18, godz. 15:30 Multimedialna mapa wypadków drogowych ze skutkiem śmiertelnym ma działać na wyobraźnię kierowców Opolscy policjanci zaprezentowali nowe narzędzie, obrazujące poważne wypadki drogowe. Mowa o multimedialnej mapie miejsc wypadków ze skutkiem śmiertelnym i ma ... » więcej 2019-06-18, godz. 15:00 Samorządy mają problem z zakupem leków dla podległych instytucji. Ministerstwo doprecyzuje nowy przepis Problemy z zakupem leków dla domów dziecka i domów pomocy społecznej ma Starostwo Powiatowe w Kluczborku. 6 czerwca weszła w życie nowelizacja prawa farmaceut ... » więcej 2019-06-18, godz. 14:43 Brzeska policja poszukuje Patryka Kuczaja. Za mężczyzną wydano list gończy Policja poszukuje 21-letniego Patryka Kuczaja. Mężczyzna decyzją nyskiego sądu został skazany na karę więzienia za uszkodzenie ciała i groźby karalne. Nie sta ... » więcej 2019-06-18, godz. 13:44 Rozpędził się i stracił prawo jazdy na trzy miesiące. Do tego 15 punktów i wysoki mandat Trzy miesiące bez prawa jazdy, 15 punktów karnych i 800 złotych mandatu. To efekt pirackiej jazdy 26-letniego mężczyzny w Oleśnie. » więcej 2019-06-18, godz. 13:31 Niemowlę zatrzaśnięte w samochodzie, a na dworze upał Dwumiesięczne niemowlę zatrzaśnięte w samochodzie, gdy na dworze temperatura wynosi 27 stopni. Do takiego zdarzenia doszło dzisiaj w centrum Strzelec Opolskic ... » więcej 2019-06-18, godz. 12:15 Od wakacji mieszkańcy regionu będą mogli korzystać z 12 otwartych kąpielisk na Opolszczyźnie Opolszczyzna będzie mieć w tym sezonie dwanaście kąpielisk. Opolski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny poinformował, że Malina w Opolu, Balaton w Dobrze ... » więcej 2019-06-18, godz. 11:39 Trwa absolutoryjna sesja sejmiku, na której po raz pierwszy będzie omawiany raport o stanie regionu - Raport o stanie województwa zgodnie z ustawą jest obowiązkiem samorządu - przypomniał w rozmowie 'W cztery oczy' przewodniczący sejmiku Rafał Bartek, przed ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »