Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-05-17, 07:45 Autor: Katarzyna Doros

Społeczność emerytalna niczym nie różni się od seniorów z Zachodu. Najważniejsza jest aktywność

Konferencja "Senior w Europie, Polsce i w regionie opolskim" [fot. Biuro Dialogu i Partnerstwa Obywatelskiego UMWO]
Konferencja "Senior w Europie, Polsce i w regionie opolskim" [fot. Biuro Dialogu i Partnerstwa Obywatelskiego UMWO]
Najważniejsza jest aktywność na emeryturze i wyjście z domu do ludzi, to główne przesłanie opolskiej konferencji "Senior w Europie, Polsce i w regionie opolskim". Spotkali się na niej przedstawiciele instytucji senioralnych z województw opolskiego i śląskiego a także kraju ołomunieckiego w Czechach.
- Pojawiają się nowe obowiązki i nowa odpowiedzialność samorządów za politykę senioralną - mówi Janusz Ireneusz Wójcik z Biura Dialogu i Partnerstwa Obywatelskiego UMWO. - Jesteśmy społeczeństwem, w którym grupa wiekowa seniorów w najbliższych latach będzie dominować. W związku z tym trzeba dopasować działalność realizacji zadań samorządowych do potrzeb środowisk senioralnych. One są bardzo różne, od zapewnienia opieki dla osób zależnych, wsparcia społecznego, po aktywizację środowisk senioralnych.

Mariola Sybilska, kierownik Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego działającego przy 116. Szpitalu Wojskowym w Opolu podkreśla, że senior ma być potrzebny społeczeństwu, aktywny i powinien skupiać się nie tylko na swoich problemach.

- Oddolnie działają seniorzy na potrzeby własne, czyli aktywizowanie tych osób, które gdzieś są zamknięte w domach, są odsunięte. Przecież mamy sieroctwo geriatryczne, wyludnienie naszego regionu, samotność, osamotnienie. Te osoby trzeba wyciągać, aktywizować, a te grupy społeczne senioralne właśnie to robią. Niczym już nie odróżniamy się jako społeczność emerytalna ze społecznościami z zachodu.

Jak podkreślali uczestnicy konferencji, jednym z ważniejszych wyzwań, które stoją przed naszym województwem, jest utworzenie większej liczby hospicjów i dziennych domów pobytów.
Janusz Ireneusz Wójcik
Mariola Sybilska

Wiadomości z regionu

2020-07-13, godz. 10:30 WYBORY 2020. Senator Danuta Jazłowiecka o wynikach wyborów na Opolszczyźnie - To ogromna radość, że tak wielu Polaków chciało wziąć udział w wyborach - powiedziała w Radiu Opole senator PO Danuta Jazłowiecka. » więcej 2020-07-13, godz. 10:15 WYBORY 2020. "Andrzej Duda wygrał siłą własnego elektoratu". Violetta Porowska o wynikach wyborów prezydenckich Szefowa opolskich struktur Prawa i Sprawiedliwości na Opolszczyźnie zwróciła uwagę, że wynik Andrzeja Dudy w naszym regionie to najlepszy rezultat kandydata prawej… » więcej 2020-07-13, godz. 09:30 WYBORY 2020. Rafał Trzaskowski wygrał na Opolszczyźnie, choć Andrzej Duda zdobył więcej głosów w 7 powiatach Najwięcej głosów na Opolszczyźnie w drugiej turze wyborów prezydenckich zdobył Rafał Trzaskowski. » więcej 2020-07-13, godz. 08:45 WYBORY 2020. PKW podała dane z 99.9 proc. obwodów. Wybory wygrał Andrzej Duda Państwowa Komisja Wyborcza poinformowała, że według cząstkowych, nieoficjalnych wyników zwycięzcą II tury wyborów prezydenckich został ubiegający się o reelekcję… » więcej 2020-07-13, godz. 08:30 WYBORY 2020: Rafał Trzaskowski zwyciężył w drugiej turze wyborów prezydenckich na Opolszczyźnie Opolska delegatura Krajowego Biura Wyborczego przekazała wyniki ze wszystkich komisji obwodowych w regionie. Kandydat Koalicji Obywatelskiej na urząd prezydenta… » więcej 2020-07-13, godz. 06:30 Mimo kilku incydentów naruszenia ciszy wyborczej wybory prezydenckie w regionie przebiegły spokojnie - Mimo siedmiu incydentów naruszenia ciszy wybory prezydenckie na Opolszczyźnie przebiegły spokojnie - ocenia Rafał Tkacz, dyrektor opolskiej delegatury Krajowego… » więcej 2020-07-13, godz. 05:14 WYBORY 2020. Wyniki late poll: wzrosła przewaga Andrzeja Dudy nad Rafałem Trzaskowskim [AKTUALIZACJA] Ubiegający się o reelekcję prezydent Andrzej Duda w najnowszym sondażu late poll uzyskał poparcie wynoszące 51 procent. Rywalizujący z nim kandydat Koalicji Obywatelskiej… » więcej 2020-07-12, godz. 22:50 WYBORY 2020. "Wyniki exit poll niczego nie przesądzają. Wszystko jest jeszcze możliwe". Politycy KO komentują sondażowe… 49,6 procent - tyle według sondażowych wyników uzyskał Rafał Trzaskowski, kandydat z ramienia Koalicji Obywatelskiej w wyborach prezydenckich. Oznacza to, że prawdopodobnie… » więcej 2020-07-12, godz. 22:45 WYBORY 2020: Radość w opolskim sztabie PiS. "Wyrównana walka, ale jednoznaczne zwycięstwo prezydenta Andrzeja Dudy" [FILM… - Wynik ponad 50% oznacza wielką wyrównaną walkę, ale jednoznaczne zwycięstwo prezydenta Andrzeja Dudy - tak poseł Violetta Porowska, szefowa opolskich struktur… » więcej 2020-07-12, godz. 21:04 WYBORY 2020. Według sondażowych wyników w drugiej turze zwyciężył Andrzej Duda! Prezydent Andrzej Duda, według sondażu exit poll, w drugiej turze wyborów prezydenckich otrzymał 50,4 procent głosów. Jego kontrkandydat Rafał Trzaskowski otrzymał… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »