Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-05-17, 07:45 Autor: Katarzyna Doros

Społeczność emerytalna niczym nie różni się od seniorów z Zachodu. Najważniejsza jest aktywność

Konferencja "Senior w Europie, Polsce i w regionie opolskim" [fot. Biuro Dialogu i Partnerstwa Obywatelskiego UMWO]
Konferencja "Senior w Europie, Polsce i w regionie opolskim" [fot. Biuro Dialogu i Partnerstwa Obywatelskiego UMWO]
Najważniejsza jest aktywność na emeryturze i wyjście z domu do ludzi, to główne przesłanie opolskiej konferencji "Senior w Europie, Polsce i w regionie opolskim". Spotkali się na niej przedstawiciele instytucji senioralnych z województw opolskiego i śląskiego a także kraju ołomunieckiego w Czechach.
- Pojawiają się nowe obowiązki i nowa odpowiedzialność samorządów za politykę senioralną - mówi Janusz Ireneusz Wójcik z Biura Dialogu i Partnerstwa Obywatelskiego UMWO. - Jesteśmy społeczeństwem, w którym grupa wiekowa seniorów w najbliższych latach będzie dominować. W związku z tym trzeba dopasować działalność realizacji zadań samorządowych do potrzeb środowisk senioralnych. One są bardzo różne, od zapewnienia opieki dla osób zależnych, wsparcia społecznego, po aktywizację środowisk senioralnych.

Mariola Sybilska, kierownik Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego działającego przy 116. Szpitalu Wojskowym w Opolu podkreśla, że senior ma być potrzebny społeczeństwu, aktywny i powinien skupiać się nie tylko na swoich problemach.

- Oddolnie działają seniorzy na potrzeby własne, czyli aktywizowanie tych osób, które gdzieś są zamknięte w domach, są odsunięte. Przecież mamy sieroctwo geriatryczne, wyludnienie naszego regionu, samotność, osamotnienie. Te osoby trzeba wyciągać, aktywizować, a te grupy społeczne senioralne właśnie to robią. Niczym już nie odróżniamy się jako społeczność emerytalna ze społecznościami z zachodu.

Jak podkreślali uczestnicy konferencji, jednym z ważniejszych wyzwań, które stoją przed naszym województwem, jest utworzenie większej liczby hospicjów i dziennych domów pobytów.
Janusz Ireneusz Wójcik
Mariola Sybilska

Wiadomości z regionu

2019-08-23, godz. 11:30 „Łączy nas przyszłość” – z takim hasłem Lewica idzie do Sejmu „Łączy nas przyszłość” - z takim hasłem Lewica idzie do sejmu. Opolscy przedstawiciele 'koalicji' Marcelina Zawisza z Partii Razem i Piotr Woźniak z SLD zapre ... » więcej 2019-08-23, godz. 10:08 PiS Bus rusza w kurs po Opolszczyźnie Kampania do parlamentu ruszyła. W trasę po regionie rusza PiS Bus. Na jego pokładzie będzie 'jedynka' opolskiego Prawa i Sprawiedliwości Violetta Porowska, wi ... » więcej 2019-08-23, godz. 09:45 "Należy ten ustrój zmienić". Paweł Kukiz zwolennikiem ordynacji większościowej - Są takie podejrzenia w kuluarach sejmowych, są też komunikaty dotyczące planów powołania województwa częstochowskiego, czy utworzenia regionu środkowo-pomor ... » więcej 2019-08-23, godz. 09:34 Rodzinna integracja w Pietrowicach Głubczyckich. Trwa turnus dla podopiecznych stowarzyszenia "Tacy Sami" 'Zabawa przez rehabilitację' - pod takim hasłem blisko 70 osób bierze udział w turnusie rehabilitacyjnym dla rodzin z dziećmi niepełnosprawnymi w Pietrowicach ... » więcej 2019-08-23, godz. 09:32 Zatrzymany za próbę wyłudzenia kredytu Kredyt na 200 tysięcy złotych usiłował wyłudzić 29-letni mieszkaniec Głubczyc w jednym z opolskich banków. Przedłożył fałszywe dokumenty o zatrudnieniu i doch ... » więcej 2019-08-23, godz. 08:30 Nie pomogła zmiana wizerunku i ucieczka za granicę. 18-letni złodziej z Opola zatrzymany 16 zarzutów dotyczących włamań, kradzieży i posiadania narkotyków przedstawiono w prokuraturze 18-latkowi z Opola. Mężczyzna ukrywał się przed policją poza gr ... » więcej 2019-08-22, godz. 22:00 Trwają prewencyjne odstrzały dzików. Przypadków ASF na Opolszczyźnie nie stwierdzono Prewencyjne działania w związku z zagrożeniem wirusem ASF podejmują inspektoraty weterynarii w całym kraju. Przypadki Afrykańskiego Pomoru Świń pojawiają się ... » więcej 2019-08-22, godz. 21:10 Nowy sprzęt do tomografii i mammografii w Opolskim Centrum Onkologii. Ma być mniej bólu i promieniowania Nowoczesne dwa urządzenia: tomograf i mammograf trafiły do Zakładu Radioterapii Opolskiego Centrum Onkologii. Dzięki nim skróci się kolejka oczekujących na ba ... » więcej 2019-08-22, godz. 21:00 OSP Dobieszowice wraca do działania po 4 latach przerwy OSP Dobieszowice, po czterech latach niebytu, wraca do akcji. Po zburzeniu starej remizy jednostka nie była w stanie zachować gotowości bojowej - sprzęt był p ... » więcej 2019-08-22, godz. 20:00 Wysypisko pod Nysą będzie rozbudowywane. Powstanie kwatera mogąca pomieścić 320 tysięcy kubików śmieci Składowisko odpadów w podnyskich Domaszkowicach będzie rozbudowane. W ciągu najbliższych 150 dni powstanie tam kolejna kwatera na śmieci. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »