Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-05-09, 21:30 Autor: Katarzyna Doros

Opole: XII Noc Muzeów z miłości do... szkła, muzyki, tradycji, czy hazardu

Noc Muzeów 2019 w Opolu [fot. Katarzyna Doros]
Noc Muzeów 2019 w Opolu [fot. Katarzyna Doros]
Noc Muzeów 2019 w Opolu [fot. Katarzyna Doros]
Noc Muzeów 2019 w Opolu [fot. Katarzyna Doros]
"Z miłości do ..." to hasło XII edycji nocy muzeów w Opolu, która przypada w święto muzealnika, czyli 18 maja. Tegoroczną noc koordynuje Muzeum Śląska Opolskiego.
- Puścimy film pt. "Kraina szkła". Na schodach do kościoła na górce wystąpi Teatr Tańca i Ruchu z Ogniem Mantikora w spektaklu "Z miłości do tańca". Dla najmłodszych mamy gry klockowe i dwa rodzaje warsztatów plastycznych związanych ze szkłem - mówi Monika Ożóg, dyrektor muzeum.

Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu zaprasza do zwiedzania wystawy stałej i obejrzenia ponad 10 godzin najnowszych materiałów. - Każdy, kto nas odwiedzi, będzie mógł wziąć udział w głosowaniu na najpiękniejsze utwory o miłości - mówi Mateusz Torzecki z Muzeum Polskiej Piosenki. - Kolejną atrakcją będą muzyczne dekady miłości. Każda z osób, która odwiedzi muzeum będzie miała okazję zobaczyć, jak zmieniały się nasze gusta muzyczne i kiedy pojawiały się kolejne gatunki muzyczne i jak śpiewano o miłości. Każda z tych dekad będzie też poprzedzona krótką prelekcją.

Z kolei Muzeum Politechniki Opolskiej i Lamp Rentgenowskich przygotuje pokazy użycia lamp w praktyce. Do zobaczenia będzie m.in. kolekcja lamp rentgenowskich i wystawa fotografii.

Muzeum Wsi Opolskiej w Bierkowicach udostępni dla zwiedzających około 10 zabytkowych obiektów, w tym dom wiejskiego krawca, szkołę z początku XX wieku, czy młyn wodny. - Największą atrakcją jest zwiedzanie wiatraka z Dobrzenia Wielkiego i pokazy kulinarne - mówi Ewa Olbryt z Muzeum Wsi Opolskiej. - Pokaz smażenia racuchów w kształcie serca, gotowanie żurku na starej kuchni oraz wypiek ulubionego poczęstunku naszych gości, czyli tradycyjnego chleba u nas w piecu.

- Dostępna będzie wystawa plenerowa opowiadająca właśnie o grach hazardowych na Śląsku. W archiwalnym kasynie będziemy grali w dawne gry hazardowe: w faraona, czy lans kenneta - dodaje Aleksandra Starczewska-Wojnar z Archiwum Państwowego w Opolu, które tego wieczoru otwiera się jako archiwalne kasyno gier zakazanych.

Po trzech latach do akcji włącza się ponownie Centralne Muzeum Jeńców Wojennych, w którym zakończył się remont. Poprzez wykład i warsztaty dla dzieci, muzeum zachęca do refleksji nad prawami człowieka i prawami dziecka.

Muzeum Uniwersytetu Opolskiego zaprasza na wykłady otwarte i na spotkanie z Bractwem Wojciechowym przy studni św. Wojciecha. - Zapraszam także na recital muzyczny "Z miłości do twórców". Będzie można wysłuchać m.in. utworów Agnieszki Osieckiej, Marka Grechuty, Czesława Niemena, czy Jonasza Kofty - mówi Katarzyna Mazur-Kulesza z Muzeum Uniwersytetu Opolskiego.

W Opolu noc muzeów rozpocznie się w sobotę 18 maja o godzinie 18:00 i potrwa dokładnie do 23.59. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny, a dotrzeć na nie można czerwonym, londyńskim autobusem, który co 45 minut będzie jeździł między wszystkimi muzeami.
Monika Ożóg
Mateusz Torzecki
Ewa Olbryt, Aleksandra Starczewska-Wojnar
Katarzyna Mazur-Kulesza

Wiadomości z regionu

2020-08-12, godz. 07:00 Opole sądzi się z przedsiębiorcą o usunięcie drewnianego ogródka na ulicy Koraszewskiego Restauracja 'Złota Nić' w Opolu nie funkcjonuje od dwóch lat, ale jej drewniany ogródek nadal zajmuje chodnik i część ulicy Koraszewskiego. W ratuszy słyszymy… » więcej 2020-08-12, godz. 06:45 Niebezpieczne odpady składowane w Skarbimierzu opuszczą poradzieckie lotnisko. Ich właściciel zobowiązał się do… Odpady odnalezione w Skarbimierzu mają wkrótce zniknąć z terenu poradzieckiego lotniska. Na takie działanie zobowiązały się władze firmy, do której należą… » więcej 2020-08-11, godz. 21:30 Nie wszystkie powiaty wywiążą się na czas z ustawowego obowiązku dotyczącego domów dziecka Do końca tego roku powiaty mają czas, aby dostosować do przepisów liczbę podopiecznych w domach dziecka. Wówczas mija okres przejściowy. Od stycznia 2012… » więcej 2020-08-11, godz. 21:15 Raport dnia: 20 zakażeń w regionie, chore jest m.in. 2-miesięczne dziecko. Koronawirusa potwierdzono u pracownika ratusza… 20 nowych zakażeń koronawirusem i 11 przypadków ozdrowień potwierdzono dziś (11.08) na Opolszczyźnie. W regionie patogen z Chin wykryto dotąd u 1343 mieszkańców… » więcej 2020-08-11, godz. 19:23 Pielęgniarka z DPS w Strzelcach Opolskich zakażona koronawirusem. Część pracowników kwarantannę odbywa w placówce… COVID-19 potwierdzono u jednej z pielęgniarek Domu Pomocy Społecznej w Strzelcach Opolskich. Kobieta przechodziła badania przesiewowe w szpitalu w Toszku, gdzie… » więcej 2020-08-11, godz. 18:15 Pracownik ochrony opolskiego ratusza zakażony koronawirusem. "Jesteśmy w stałym kontakcie z sanepidem" Jeden z pracowników firmy ochroniarskiej w opolskim ratuszu - zakażony koronawirusem. Badania na obecność COVID-19 zlecono już wszystkim osobom, które mogły… » więcej 2020-08-11, godz. 17:53 Blisko 27% opolskich maturzystów nie zdało egzaminu dojrzałości Nieco ponad 73% opolskich maturzystów zdało egzamin dojrzałości. To wynik zbliżony do średniej krajowej (74%), ale niższy o około 7 punktów procentowych… » więcej 2020-08-11, godz. 15:21 Kolejny kierowca na podwójnym gazie wpadł w ręce policji. Tym razem zahaczył ciężarówką o słup i stanął w poprzek… Kompletnie pijanego kierowcę ciężarówki zatrzymali wczoraj (10.08) wieczorem kędzierzyńsko-kozielscy policjanci. » więcej 2020-08-11, godz. 14:07 Śmigłowiec LPR lądował na osiedlu Dambonia w Opolu. Brakowało karetek Śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego przyleciał po młodego mężczyznę, który zasłabł w pasażu handlowym na osiedlu Dambonia w Opolu. W tym czasie… » więcej 2020-08-11, godz. 12:51 Koronawirus na oddziale pediatrycznym kluczborskiego szpitala. Przyjęcia i wypisy wstrzymane do 19 sierpnia Przypadki koronawirusa potwierdzono na oddziale pediatrycznym Powiatowego Centrum Zdrowia w Kluczborku. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***