Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-05-09, 21:30 Autor: Katarzyna Doros

Opole: XII Noc Muzeów z miłości do... szkła, muzyki, tradycji, czy hazardu

Noc Muzeów 2019 w Opolu [fot. Katarzyna Doros]
Noc Muzeów 2019 w Opolu [fot. Katarzyna Doros]
Noc Muzeów 2019 w Opolu [fot. Katarzyna Doros]
Noc Muzeów 2019 w Opolu [fot. Katarzyna Doros]
"Z miłości do ..." to hasło XII edycji nocy muzeów w Opolu, która przypada w święto muzealnika, czyli 18 maja. Tegoroczną noc koordynuje Muzeum Śląska Opolskiego.
- Puścimy film pt. "Kraina szkła". Na schodach do kościoła na górce wystąpi Teatr Tańca i Ruchu z Ogniem Mantikora w spektaklu "Z miłości do tańca". Dla najmłodszych mamy gry klockowe i dwa rodzaje warsztatów plastycznych związanych ze szkłem - mówi Monika Ożóg, dyrektor muzeum.

Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu zaprasza do zwiedzania wystawy stałej i obejrzenia ponad 10 godzin najnowszych materiałów. - Każdy, kto nas odwiedzi, będzie mógł wziąć udział w głosowaniu na najpiękniejsze utwory o miłości - mówi Mateusz Torzecki z Muzeum Polskiej Piosenki. - Kolejną atrakcją będą muzyczne dekady miłości. Każda z osób, która odwiedzi muzeum będzie miała okazję zobaczyć, jak zmieniały się nasze gusta muzyczne i kiedy pojawiały się kolejne gatunki muzyczne i jak śpiewano o miłości. Każda z tych dekad będzie też poprzedzona krótką prelekcją.

Z kolei Muzeum Politechniki Opolskiej i Lamp Rentgenowskich przygotuje pokazy użycia lamp w praktyce. Do zobaczenia będzie m.in. kolekcja lamp rentgenowskich i wystawa fotografii.

Muzeum Wsi Opolskiej w Bierkowicach udostępni dla zwiedzających około 10 zabytkowych obiektów, w tym dom wiejskiego krawca, szkołę z początku XX wieku, czy młyn wodny. - Największą atrakcją jest zwiedzanie wiatraka z Dobrzenia Wielkiego i pokazy kulinarne - mówi Ewa Olbryt z Muzeum Wsi Opolskiej. - Pokaz smażenia racuchów w kształcie serca, gotowanie żurku na starej kuchni oraz wypiek ulubionego poczęstunku naszych gości, czyli tradycyjnego chleba u nas w piecu.

- Dostępna będzie wystawa plenerowa opowiadająca właśnie o grach hazardowych na Śląsku. W archiwalnym kasynie będziemy grali w dawne gry hazardowe: w faraona, czy lans kenneta - dodaje Aleksandra Starczewska-Wojnar z Archiwum Państwowego w Opolu, które tego wieczoru otwiera się jako archiwalne kasyno gier zakazanych.

Po trzech latach do akcji włącza się ponownie Centralne Muzeum Jeńców Wojennych, w którym zakończył się remont. Poprzez wykład i warsztaty dla dzieci, muzeum zachęca do refleksji nad prawami człowieka i prawami dziecka.

Muzeum Uniwersytetu Opolskiego zaprasza na wykłady otwarte i na spotkanie z Bractwem Wojciechowym przy studni św. Wojciecha. - Zapraszam także na recital muzyczny "Z miłości do twórców". Będzie można wysłuchać m.in. utworów Agnieszki Osieckiej, Marka Grechuty, Czesława Niemena, czy Jonasza Kofty - mówi Katarzyna Mazur-Kulesza z Muzeum Uniwersytetu Opolskiego.

W Opolu noc muzeów rozpocznie się w sobotę 18 maja o godzinie 18:00 i potrwa dokładnie do 23.59. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny, a dotrzeć na nie można czerwonym, londyńskim autobusem, który co 45 minut będzie jeździł między wszystkimi muzeami.
Monika Ożóg
Mateusz Torzecki
Ewa Olbryt, Aleksandra Starczewska-Wojnar
Katarzyna Mazur-Kulesza

Wiadomości z regionu

2019-08-19, godz. 07:30 Nysa zainwestuje w zabytkowy park miejski. Prace mają przynieść korzyści ludziom i przyrodzie Nyski park miejski czekają spore zmiany. Dzięki środkom na przywracanie bioróżnorodności, miasto otrzyma 1,5 miliona złotych na przeprowadzenie prac, które po ... » więcej 2019-08-18, godz. 21:54 Noc w zabytkowym spichlerzu w Brożcu. Wakacyjna atrakcja dla dzieci Ostatnią noc tegorocznych wakacji mali mieszkańcy gminy Walce będą mogli spędzić nie we własnych łóżkach, ale w zabytkowym spichlerzu w Brożcu. » więcej 2019-08-18, godz. 21:37 Defilada w Katowicach – hołd oddany historii, czy polityczna gra? Gorąca dyskusja polityków w Niedzielnej Loży Radiowej Podzielone zdania w sprawie lokalizacji defilady wojskowej 'Wierni Polsce'. Opolscy politycy dyskutowali, czy wybór Katowic na takie wydarzenie, to decyzja po ... » więcej 2019-08-18, godz. 17:18 Zlot Fanów Motoryzacji Japońskiej Osaka na lotnisku w Polskiej Nowej Wsi [ZDJĘCIA] Do dziś (18.08) na lotnisku w Polskiej Nowej Wsi trwa 3 Zlot Fanów Motoryzacji Japońskiej OSAKA. Jak podają organizatorzy, wydarzenie przyciągnęło ponad dwust ... » więcej 2019-08-18, godz. 17:18 Kresowianie z całej Opolszczyzny przyjechali do Wójcic. Trwają VIII Opolskie Dni Madonn Kresowych Mimo powojennej zawieruchy, kult Matki Boskiej Łopatyńskiej, której cudowny obraz znajduje się w wójcickim sanktuarium, nie stracił na znaczeniu. » więcej 2019-08-18, godz. 17:00 Janusz Kowalski zapowiedział walkę z wyludnieniem Opolszczyzny. "Potrzebne są odważne programy" - Według ekspertów, egzystencja województwa opolskiego stoi pod wielkim znakiem zapytania - mówił na dzisiejszej (18.08) konferencji prasowej Janusz Kowalski, ... » więcej 2019-08-18, godz. 14:24 "Pacjenci sami wydłużają kolejki". Rzecznik opolskiego NFZ o problemie nie zgłaszanych rezygnacji z wizyt u lekarzy sp ... - Od kwietnia operacje zaćmy, badanie rezonansem magnetycznym oraz tomografem komputerowym stały się świadczeniami nielimitowanymi - przypomniała w 'Rozmowie ... » więcej 2019-08-18, godz. 13:57 Nocny rajd pijanego kierowcy zakończony w... ogródku Pijany kierowca wjechał na chodnik, staranował ogrodzenie i zatrzymał się w ogródku. Do zdarzenia doszło minionej nocy w centrum Opola, na ul. Robotniczej. 21 ... » więcej 2019-08-18, godz. 11:50 Gmina Głuchołazy tętni życiem podczas wakacji. Do wyboru park, tężnia, Muszla Leśna, Pokrzywna i Jarnołtówek Dużą popularnością wśród turystów cieszy się w te wakacje gmina Głuchołazy. Samorząd przeznaczył dodatkowe 100 tysięcy złotych na organizację weekendowych i ś ... » więcej 2019-08-18, godz. 11:31 Sanepid przestrzega: miejskie fontanny, to nie kąpieliska. Nie pozwólmy wchodzić dzieciom Rodzice nie powinni pozwalać na kąpiel dzieci w fontannach, to niebezpieczne - ostrzega sanepid. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »