Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-05-06, 17:15 Autor: Mariusz Chałupnik

Kolejny etap rozwoju USK w Opolu. Zmodernizowano część Zakładu Medycyny Sądowej

Nowy sprzęt do badań w dziale toksykologii [fot. Mariusz Chałupnik]
Nowy sprzęt do badań w dziale toksykologii [fot. Mariusz Chałupnik]
Nowy sprzęt do badań w dziale toksykologii [fot. Mariusz Chałupnik]
Nowy sprzęt do badań w dziale toksykologii [fot. Mariusz Chałupnik]
Otwarcie zmodernizowanej części Zakładu Medycyny Sądowej w Opolu [fot. Mariusz Chałupnik]
Otwarcie zmodernizowanej części Zakładu Medycyny Sądowej w Opolu [fot. Mariusz Chałupnik]
Nowy sprzęt do badań toksykologicznych oraz rozbudowane zaplecze. Wszystko po to, by sprawniej wykrywać i badać środki odurzające oraz pojawiające się na czarnym rynku środki psychoaktywne - czyli dopalacze. Zakończył się pierwszy etap modernizacji Zakładu Medycyny Sądowej, działającego przy Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Opolu.
- Najważniejsza jest dla nas toksykologia - mówi Jacek Masełko, kierownik Zakładu Medycyny Sądowej USK w Opolu. - Zakup tego najdroższego sprzętu byłby dla nas nieosiągalny, gdyby nie środki zewnętrzne. Umożliwi to przeprowadzenie badań, których dzisiaj nie robimy. Chodzi o pełne badania toksykologiczne. Nasze doświadczenia mówią, że toksykologia czasami nie nadąża za tym uciekającym rynkiem dopalaczowym.

Sprzęt, na którym do tej pory pracował dział toksykologii miał już 20 lat. Trudno było nadążyć za zmieniającym się światem związków chemicznych, które zawarte są w różnego rodzaju substancjach odurzających.

- A tych jest coraz więcej i są coraz bardziej niebezpieczne dla człowieka. To złożony proces - przekonuje Maria Przystajko, kierownik działu toksykologii. - Nowe substancje psychoaktywne, które pojawiają się na rynku mają swoje źródło w bardzo głębokiej wiedzy farmakologicznej, która idzie z koncernów. Leki, czy substancje psychoaktywne są identyfikowane najpierw w zakresie laboratoriów farmakologicznych.

Inwestycja w Zakładzie Medycyny Sądowej to kolejny etap rozwoju szpitala pod rządami Uniwersytetu Opolskiego.

- To ważny obszar naszej pracy dydaktycznej, ale i naukowo-badawczej - stwierdza prof. Wiesława Piątkowska-Stepaniak, prorektor Uniwersytetu Opolskiego. - Taki ośrodek referencyjny medycyny sądowej, to również współpraca z prokuraturą i policją. Tu wiążemy też siły. Kierunek lekarski i prawo, gdzie i na tym kierunku również potrzebna jest medycyna sądowa.

Pierwsza część modernizacji zakładu kosztowała ponad 3 miliony złotych. 2 miliony szpital pozyskał z pieniędzy unijnych, a milion przekazało ministerstwo sprawiedliwości.

- To jest zakład bardzo potrzebny do tego, aby studenci mogli się odpowiednio rozwijać - mówi Violetta Porowska, wicewojewoda opolski. - Jest to fundamentalnie ważne, by ta klinika była absolutnie nowoczesna. Tak jak mówiliśmy to rok temu na otwarciu, że będzie to bardzo nowoczesna klinika, tak dzisiaj to potwierdzamy. Jesteśmy w czołówce kierunków lekarskich w Polsce.

W planach jest druga część inwestycji - to remont pomieszczeń sekcyjnych i prosektoryjnych.
Jacek Masełko
Maria Przystajko
prof. Wiesława Piątkowska-Stepaniak
Violetta Porowska

Wiadomości z regionu

2020-05-27, godz. 12:54 Opole: kierowca zasłabł za kółkiem i wjechał w znak drogowy Osobowy smart wjechał w znak drogowy na ulicy Piastowskiej w Opolu. Ze wstępnych ustaleń policji wynika, że kierujący pojazdem 64-letni mężczyzna miał prawdopodobnie… » więcej 2020-05-27, godz. 12:10 Młody mężczyzna ranny w Idzikowicach. W budynku mieszkalnym najprawdopodobniej wybuchł gaz Jedna osoba została poszkodowana w wybuchu, do którego doszło w budynku mieszkalnym w Idzikowicach, w gminie Wilków. » więcej 2020-05-27, godz. 12:10 Oszuści wciąż nie próżnują. Brzescy seniorzy nie dali się nabrać Oszuści nadal niebezpieczni. Tym razem ich wzmożoną aktywność ponownie zaobserwowano w Brzegu, gdzie próbowali zdobyć pieniądze, podszywając się pod członków … » więcej 2020-05-27, godz. 12:00 IV etap łagodzenia obostrzeń. Bez limitów w sklepach i kościołach, otwarte kina. Będziemy mogli ściągnąć maseczki Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział czwarty etap łagodzenia obostrzeń epidemiologicznych. » więcej 2020-05-27, godz. 12:00 Pielgrzymka opolska odbędzie się zgodnie z planem, ale według innych zasad Piesza Pielgrzymka Opolska odbędzie się w zaplanowanym terminie, ale będzie wyglądała inaczej niż do tej pory - zapowiadają organizatorzy wydarzenia. Pątnicy rozpoczną… » więcej 2020-05-27, godz. 11:14 Wybuch butli z gazem w Idzikowicach w powiecie namysłowskim [AKTUALIZACJA] Wybuch butli z gazem w jednym z domów w Idzikowicach w gminie Wilków, w powiecie namysłowskim. W chwili eksplozji w budynku przebywały 2 osoby. » więcej 2020-05-27, godz. 11:05 Dwa nowe przypadki koronawirusa w regionie, prawie 230 w kraju Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 229 nowych przypadkach zakażonych koronaiwrusem w kraju. Dwa z nich dotyczą Opolszczyzny. » więcej 2020-05-27, godz. 11:05 Konieczna była dezynfekcja KWP w Opolu. U policjantki wykryto koronawirusa Koronawirus potwierdzony u jednej z policjantek pracujących w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Opolu. W nocy komenda została zdezynfekowana przez zastępy straży… » więcej 2020-05-27, godz. 11:00 Strażnicy miejscy ustalili, kto wyrzucił śmieci na terenie starej fabryki W ciągu tygodnia strażnicy miejscy ustalili, kto wyrzucił odpady na terenie dawnej fabryki w Gogolinie. To nie pierwszy taki przypadek. Sprawcę udało się szybko… » więcej 2020-05-27, godz. 11:00 Prudnik: gmina modyfikuje plany, będzie mniej wyciętych drzew Kontrowersje z usunięciem drzew wymusiły zmiany projektowe w planach modernizacji prudnickiej ulicy Legionów. Zachowanych zostanie kilka starych dębów. Zmieniono… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »